UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
VAT-7 kwartalnie
(Kategoria: Brak)
2005-04-04 13:32:31
Rozliczam się z vatu (KPIR na zasadach ogólnych) co miesiąc, ale znajoma prosiła mnie o wyjaśnienie jak rozliczać się kwartalnie i tak zastanawiam się, czy wystarczy to zgłosić do US i raz na kwartał wysyłać deklarację - rozliczając ją tak jak co miesięc? Jak liczyć termin składania deklaracji jeśli ktoś zgłosił się do US od 01.04 to deklarację powiniem złożyć do 25.07?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2005-04-04 13:44:15
~Sylwia
Rozliczając się kwartalnie musi składać deklarcje VAT-7K do dnia 25 po zakończeniu kwartału. Zgodnie z art.99 pkt.3 ustawy o VAT zawiadamia naczelnika US do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie składana pierwsza kwartalna deklaracja. Jeżeli więc zawiadomiła 01.04 (już w II kwartale)to moim zdaniem pierwszą kwartalną deklarację może złożyć za III kwartał do 25.10. Jeżeli nie jest MP to rozlicza deklarację tak samo jak co miesiąc.
2005-04-04 13:55:42
Czyli sumuje wszystkie faktury sprzedaży oraz zakupu+koszty (z 3 miesięcy) i róznicę wpłaca do US? A dlaczego nie składać za drugi kwartał tylko za trzeci?
2005-04-04 14:08:00
~aw
wg mnie moja poprzednicza dobrze ci poradziła.zeby składac deklaracje kwartalne nalezało to pismo złożyc w przynajmnie w marcu.
2005-04-04 14:12:05
Być może znajoma tak postąpiła, ale do kiedy złożyć pierwszą deklarację?
2005-04-04 14:16:32
~MIŚ
Witam. Radziłbym dobrze zastanowić się, czy warto jest przejść z miesięcznego na kwartalne rozliczanie się z VAT. Należy wg mnie zrobić kalkulację finansową z której powinno wyjść co się bardziej opłaca. MIŚ wybrał dla swojej działalności gospodarczej VAT - kwartalny i będzie wychodził na tym wyborze źle przez kolejne 4 kwartały. Po upływie roku chętnie przejdę na rozliczanie miesięczne. MIŚ pozdrawia i podaje łapkę.
2005-04-04 14:18:10
~Sylwia
Dokładnie: sumujesz sprzedaż i zakupy (oczywiście należy pamiętać o fakturach medialnych). W jednej ze znajomych mi firm złożono 01.10.2002 w US pisemne zawiadomienie o wyborze kwartalnego rozliczania podatku VAT począwszy od IV kwartału 2002 roku. US odpisał powołując się na art.99 ustawy o VAT, że możemy tą metodą rozliczać się dopiero od I kwartału 2003. Gdybyśmy złożyli pisemko 1 dzień wcześniej to nie było by problemu. Taka sama sytuacja jest w przedstawionym przez Ciebie przypadku. Chyba, że ta znajoma dopiero zaczyna działalność (bo ja brałam pod uwagę, że składała miesięczne i teraz złożyła pismo do US, że zamierza kwartalnie).
2005-04-04 14:19:00
Miś...zgadzam się z Tobą w 100%. Rozliczanie kwartalne może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ściskam łapkę i gilgam po kudłatej łepetynce. :)
2005-04-04 14:21:40
~Sylwia
MIŚ to jest to samo, tylko, że musisz liczyć się z tym, że nie płacąc co miesiąc jakieś kwoty na koniec kwartału jest to kwota już znaczna. Ale wychodzi na to samo, albo płacisz co miesiąc mniejsze kwoty albo skumulowane co kwartał. Chyba, że oprócz metody kasowej jesteś MP i rozliczasz się metodą kasową.
2005-04-04 14:29:31
Jest to chyba nowo założona firma. Z cała pewnością będzie to mały podatnik. A jak wygląda rozliczanie kasowe?
2005-04-04 14:56:50
~Sylwia
Jeżeli dopiero zaczyna działalność to będzie składała pierwszą deklarację za II kwartał do 25.07. I teraz może wybrać metodę kasową, wówczas wystawiane przez siebie faktury oznacza MP. Polega to na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności nie później niż 90-tego dnia od wykonania usługi (art.21). Jeżeli np. wystawi faktury na 1000 zł, a zapłacą jej w kwartale 500 zł to do deklaracji ujmuje 500 zł, alwe jeżeli w kolejnym kwartale nie otrzyma reszty to będzie musiała ująć tę resztę w kolejnej deklaracji, ponieważ minie 90 dni od dnia sprzedaży. W podatku naliczonym też się ujmuje f-ry, które zostały zapłacone. W firmie, o której wspomniałam wyżej przez dwa lata się opłacała ta metoda, ponieważ wszystkie zakupy były dokonywane gotówką, a więc można było odliczyć cały należny, natomiast była wysoka sprzedaż, a odbiorcy się ociągali z płatnościami i należny nie był od całej sprzedaży jak normalnie tylko od zapłaconych. Należy dobrze przemyśleć wybór tej metody.
2005-04-04 15:01:12
~Sylwia
Poprawiam pomyłkę "W firmie, o której wspomniałam wyżej przez dwa lata się opłacała ta metoda, ponieważ wszystkie zakupy były dokonywane gotówką, a więc można było odliczyć cały naliczony". I jeszcze jedno - przy tej metodzie musisz mieć albo dobry program, albo w Excelu dokładnie zapisywać termin wymagalności na fakturze i datę zapłaty, ponieważ łatwo się pogubić, szczególnie gdy zapłata jest w ratach.
2005-04-04 15:03:46
I to bardzo dokładnie należy to przemyśleć, bo jeżeli część faktur zakupowych i sprzedażowych jest płacona w jakiś przedłużanych terminach to samo ewidencjonowanie tych zdarzeń może sprawiać kłopot. Jeżeli tych faktur jest niewiele to można to technicznie opanować, ale jeżeli jest ich dużo a ewidencje prowadzone ręcznie to lepiej dać sobie spokój z tą formą rozliczeń.
Początkującej księgowej jednak nie polecałabym tej metody.
2005-04-04 15:22:28
~MIŚ
MIŚ wyczytał kilka tygodni temu, że dokonując wyboru rozliczania podatku VAT (miesięczne lub kwartalne), należy kierować się nastepującą zasadą: 1. jeżeli w prowadzonej DG podatek VAT naliczony bedzie przeważał nad należnym, to należy wybrać metodę miesieczną. Szybciej będziemy odzyskiwać z US VAT naliczony. W wprzeciwnym przypadku metodę kwartalną, dzięki której odwleka się termin płatności podatku należnego wpłacanego do US. Chyba nic mi się nie pomyliło. Pozdrawiam i podaję drugą łapke.
2005-04-04 15:30:09
Misiu to się zgadza (nic nie pomyliłeś) tylko trzeba pamiętać o jednym. Jeżeli większość firm ma problem z zebraniem kwoty VAT do zapłacenia w rozliczeniu miesięcznym (u mnie ten problem ma 99% firm) :) to jak te firmy poradzą sobie na koniec kwartału, gdy kwota ta wyniesie (upraszczając) VAT miesięczny * 3 ????
2005-04-04 16:53:15
~MIŚ
Miś nie wie jak pomóc wspomnianym firmom, ale Miś jest pewien, że z pomocą wspaniałej specjalistki "Babajagi" i dobrej wróżki OLEŃKI, firmy nie upadną. Miś dopiero raczkuje w biznesie i nie zarobił do dziś ani jednej złotówki. Pozdrawiam i podaję drugą kosmatą łapkę do zagilgania.
2005-04-05 10:48:57
Dziękuję Wam bardzo za dokładne wytłumaczeni, jak zawsze można na Was liczyć. Pozdrawiam.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl