UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
Refundacja w aptekach, a VAT i przychody w KPiR
(Kategoria: PKPIR)
2005-02-11 13:06:53
~Don
Proszę o pomoc w temacie rozliczania apteki. Czy w ewidencji sprzedaży VAT na koniec miesiąca "ujmujemy" całą sprzedaż (miesięczny wydruk z kasy)czy pomniejszamy o refundacje. To samo w KPiR czy refundacje ujmujemy z datą wpływu na konto czy w miesiacu którego dana refundacja dotyczy.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2005-02-11 14:02:08
W ewidencji sprzedaży VAT ujmujesz sprzedaż gotówkową + refundacje OTRZYMANE w danym miesiącu. Dokładnie tak samo robisz z księgowaniem w przychodach w KPiR. Data wpływu refundacji na konto jest datą właściwą do zaksięgowania i w rejestrach i w KPiR.
2005-02-11 16:47:22
~Don
Dziękuję bardzo, ale jak to zrobić technicznie
2005-02-11 19:37:14
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne...:)

Do każdej refundacji drukujemy z programu aptecznego fakturę VAT. Nogdzie jej nie wysyłamy, stanowi ona jedynie dla nas pomoc przy określeniu kwot netto, VAT i brutto refundacji. I teraz rozliczamy przychód miesięczny na dwa sposoby:

1. Od całości obrotu wykazanego w drukarkach fiskalnych odejmujemy refundacje wystawione w danym miesiącu (zostanie Ci sama gotówka) i dodajemy refundacje otrzymane w danym miesiącu.

2. Z programu aptecznego drukujemy raport finansowy, porównujemy go z raportami z drukarek fiskalnych (muszą to być takie same kwoty, jeżeli są róznice tzn, że są błędy w komunikacji pomiędzy kasami a komputerem i należy te błędy wyeliminować) Raport finansowy - komputerowy składa się z oddzielnych rubryk dotyczących sprzedaży gotówkowej i oddzielnych dotyczących refundacji. Gotówkę wpisujemy do KPiR i oddzielnie refundacje otrzymane w danym miesiącu. Korzystamy przy tym z tych faktur VAT (wewnętrznych)

Ja korzystam ze sposobu nr 2, bo wtedy mam pewność, że kwoty zaewidencjonowane w drukarce fiskalnej są takie same jak w komputerze.

Mam nadzieję, że pomogłam, jak masz jeszcze pytania to pisz :)
2005-02-14 12:26:02
~Don
Dziękuję bardzo Babajago za zainteresowanie moim tematem. Powiedz mi jeszcze czy do ewidencji sprzedaży VAT wpisujemy w całości raport okresowy miesięczny z kasy fiskalnej?
2005-07-19 12:59:20
~Iwona
A co zrobić jeżeli NFZ odrzuciło jeden wniosek o refundację z zestawienia, a deklaracje wszystkie poszły, korekta PIt i VAT wstecz ?
2005-07-26 17:33:18
Iwonko, dopiero dzisiaj zauważyłam Twoje pytanie. Ale i tak Ci nie pomoge, bo go nie rozumiem...:(
2006-01-17 18:02:19
~Ania1
Czy ktoś może mi pomóc jak rozwiązać księgowanie (na pełnej księgowości) sprzedaż i refundację w aptece
2006-02-01 20:54:39
~magaz
przeszukując w wyszukiwarce znalazłem prawie to co mnie interesuje robię właśnie tak jak odpowiedziała babajaga ale mam dodatkowe pytanie.Jeżeli refundacja nie trafia na moje konto tylko bezposrednio na konto hurtowni farmac./cesja wierzytelności/
hurtownia pomniejsza sobie należności w stosunku do mnie i przesyła mi wyciąg bankowy o przekazaniu przez NFZ mojej refundacji. czy w/Was ma to jakieś znaczenie.
pozdrowienia
2006-02-02 20:44:11
~magaz
jezeli nikt nie umie mi odpowiedzieć to niech powie że nie wie i przynajmiej nie będę oczekiwał na podjęcie dyskusji.
2006-02-02 20:51:46
~oun
a jesli ktoś się nad tym nie zastanawia to co ma napisać?
2006-02-02 21:11:49
Spotkałam się z dwoma stanowiskami w tej sprawie:

1) cesję należy traktować jak refundację wpłacaną bezpośrednio na rachunek bankowy i wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego jest moment podpisania umowy cesji, ponieważ "podstawą opodatkowania jest także kwota otrzymywana od osoby
trzeciej tj. od cesjonariusza, a obrót z tytułu tej czynności powstaje w
momencie, kiedy kwota staje się należna. Określenie tego momentu zależy od postanowień umowy dotyczących przelewu wierzytelności z tytułu przysługującej refundacji" (cytat z interpretacji urzędowej),

2) cesji nie można potraktować jak refundacji, ponieważ de facto nie następuje w przypadku cesji przelew pieniędzy na rachunek bankowy podatnika, więc obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli w momencie wydania towaru (leków) nabywcy.

Izba Skarbowa w Gdańsku jest zwolennikiem drugiego stanowiska, natomiast Urząd Skarbowy w Słupsku - pierwszego.

Wniosek - najlepiej dowiedzieć się we własnym urzędzie skarbowym, na jakim stoi stanowisku - np. oficjalnie występując o pisemną interpretację.
2006-02-03 00:37:06
~magaz
no właśnie zadałem to pytanie dlatego,że wpadły mi te interpetacje i się trochę wystraszyłem. bo od maja 2004 r rozliczam VAT w/g wpływu refundacji na konto hurtowni.
Dziękuje pozdrowienia.
2007-01-19 21:03:25
~Ankela
Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie księgowania refundacji w kpir. Czy ma ono być dokonywane w kwocie brutto na minus ( dowód np. nota księgowa )a w miesiącu wpływu na konto bankowe w kwocie plus. CZy ma to być dokonywane podobnie jak w ewidencji Vat w kwotach netto. Bardzo proszę o pomoc bo całkiem się w tym pogubiłam
2007-11-19 13:24:36
Mam rozliczać aptekę na KPiR+VAT

Analizując dokumenty księgowe z poprzednich miesięcy stwierdziłam, że raport finansowy ma wyszczególnione kwoty "odpłatność" i "refundacja" (obie kwoty netto) oraz osobno VAT od całości.

Rozumiem, że (wg tego co babajaga napisała) księgowana w miesiącu wystawienia do KPiR oraz do ewidencji VAT powinna być jedynie kwota "odpłatności" (czyli to co klienci zapłacili) i odpowiednio VAT wyliczony dla tej kwoty. A kwota refundacji oraz VAT należny od niej zostawiamy do momentu uzyskania wpływu na konto. Natomiast w danym miesiącu księgujemy faktyczny wpływ na konto (czyli refundacje za poprzedni okres).

No i niby jasne tyle że:
1.
Poprzedni księgowy cały raport finansowy księgował do KPiR oraz ewidencji VAT w misiącu wystawienia, a następnie w dniu otrzymania na konto refundacji księgował ją jako następny przychód. - Czy ja czegoś nie kumam czy on przychód z refundacji księgował dwa razy???
2.
Kwota refundacji na raporcie finansowym jest w kwocie netto, bo VAT jest wyliczony dopiero od kwoty ogólnej.
Natomiast faktury wewnętrzne dotyczące refundaji są na tą samą kwotę ale jako brutto!
Księgując tak jak babajaga mówi, "ucieka mi" częściowo VAT od refundacji.

Wyć mi się chce nad tym... a jutro 20-ty
2007-11-19 13:33:28
Poprzedni księgowy cały raport finansowy księgował do KPiR oraz ewidencji VAT w misiącu wystawienia, a następnie w dniu otrzymania na konto refundacji księgował ją jako następny przychód. - Czy ja czegoś nie kumam czy on przychód z refundacji księgował dwa razy???

Na pierwszy rzut oka tak to wyglada jakby ksiegował dwa raqzy.

Pamiętając o tym, że VAT z refundacji ma zawsze  7% kombinuj. :)
Po 20-tym możemy pogadać, ale teraz sorryyyyy...

2007-11-19 13:41:09
rozumiem babajago i trzymam za słowo ;)
dzięki!
2011-01-16 18:13:22
~Magaz
Witam. Proszę o pomoc w temacie jak w poscie pierwszym  
czy w tym roku coś się zmieniło przy rozliczaniu refundacji. 

Czy w ewidencji sprzedaży VAT na koniec miesiąca "ujmujemy" całą sprzedaż (miesięczny wydruk z kasy)czy pomniejszamy o refundacje. To samo w KPiR czy refundacje ujmujemy z datą wpływu na konto czy w miesiacu którego dana refundacja dotyczy.  
2011-01-17 16:29:34
~aga
mnie też to interesuje???????????
2011-01-17 19:13:28
~izabelar
Deklarowanie przychodów w aptekach odbywa się w dwóch etapach. W chwili wydania leku należy zaewidencjonować przychód faktycznie otrzymany od klienta. W przypadku refundacji  dniem uzyskania przychodu jest dzień, w którym wpłynęła ona na konto. Oczywiście to co wpływa jest kwotą brutto.
2011-01-19 00:24:21
~Magaz
Witam i dziękuje za odpowiedź.ale chodziło mi  o to czy w tym roku coś  się zmieniło w sprawie vat  z refundacji NFZ
2011-11-21 13:25:03
~mon2
mon2
właśnie stwierdziłam, że NFZ przelał mi mniejszą kwotę o 90zł niż zaksięgowałam w ubiegłym m-cu na (-). Czy muszę robić korektę deklaracji VAT do porzedniego m-ca?
We wrześniu przyjęłam do zrefundowania z (-) kwotę 65000zł brutto, a teraz 25 października NFZ zwrócił mi tylko 64950zł. Czyli odrzucił jakąś refundację. Ja mam w ubiegłym m-cu opodatkowana za małą sprzedaż o te 95zł. I co teraz, korekta wrześniowej dekl.VAT czy na bieżąco???
2012-03-19 10:18:07
~mon2
Nikt nie miał nigdy rozbieżności w tym co wysłał do funduszu do zrefundowania a kwotę otrzymaną na konto???
2012-03-19 13:52:52
~babajaga
Oczywiście że tak. W takim przypadku robi się korektę zestawienia refundacyjnego i księguję kwotę mniejszą.
2013-03-25 09:17:45
~Asia
Witam. Czy ktoś pomógłby rozwiązać ksiegowanie przychodów Apteki? Podsumowanie z programu nie gra mi z paskami fiskalnymi i refundacjami (do NFZ cesja)
2013-03-25 10:09:30
A odjęłaś protokoły zwrotów? Różnica pomiędzy danymi z raportu finansowego z komputera a z wydrukami z drukarki fiskalnej może wynikać z wycofanych leków. Jeżeli to się zgadza to nie zostało nic innego jak szukanie błędu :) Ja to robię w ten sposób, że analizuję każdy dzień po kolei i w końcu trafiam na ten ferelny dzień i wtedy analizuję każdą sprzedaż po kolei. Często zadarza się, że drukarka zaewidencjonuje tę samą sprzedaż 2 razy i wtedy nie ma prawa się zgadzać :) Powodzenia.

Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl