UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
zasiłek chorobowy a wynagrodzenie chorobowe
(Kategoria: Brak)
2005-02-04 21:26:28

USTAWA

z dnia 17 grudnia 2004 r.

o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw1)

(Dz. U. z 2005 r. Nr 10, poz. 71)

8)  art. 36 otrzymuje brzmienie:

"Art. 36. 1.    Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2.              Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

3.              Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

4.              Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.";

9)  w art. 38 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1.    Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.";

Czy ten sposób również dotyczy wyliczania wyn. za czas choroby do 33 dni, płatnych przez pracodawcę?

to sem ja:)
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2005-02-04 21:29:03
Tak, nie wiem, skąd wiem, ale chyba gdzieś w ustawie, że wynagrodzenie za czas choroby według takich samych zasad jak zasiłek.
2005-02-04 21:30:36
ale sciem torpeda:)
2005-02-04 21:32:31
~sonia
A jeżeli pracownica została zatrudniona 4,01,2005 a od 2,02, przyniosła zwolnienie to jaka podstawa do chorobowego?
2005-02-04 21:34:11
rozumiem że od 17 stycznia do 07 lutego (włącznie) mamy okres przejściowy i rozliczamy "stare zwolnienia" wystawione za czasów starych przepisów (plus dalsze L-4 jako kontynuacja ?)wg. "starych zasad?
2005-02-04 21:38:58
2005-02-04 21:40:09
O tej podstawie jest u marbarki: http://taxall.pl/forum/viewtopic/6324/page:1/.
W ustawie znaleźć nie mogę, ale tak napewno jest.
"Po nowemu" rozliczamy zwolnienia wystawione po 8 lutym, tak, jak rozumuje boczka, czyli podstawa z 12 m-cy.
2005-02-04 21:42:15
(Administrator)
Dokładnie rozumiesz, boczuś. Wszystkie zwolnienia lekarskie wystawione przed dniem 8 lutego 2005 r. traktowane są "po staremu".
A odnośnie wymienionej przez Ciebie ustawy o zmianie ustawy... to już niebawem całość ujednolicona ukaże się w naszych zasobach "Aktów prawnych". Właśnie pracuję nad hateemelowaniem jednolitego tekstu ;-)))
Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2005-02-04 21:46:49
...(plus dalsze L-4 jako kontynuacja ?........jeszcze nad tym sie zastanawiam. Bo rozumiem że np. L-4 od np. 10 stycznia do np 05 lutego, ale jak przniesie nastepne np od 06 lutego do któregos tam....to jak..tez po staremu?
2005-02-04 21:50:07

Zasiłki, do których prawo powstanie przed wejściem w życie ustawy nowelizującej ustawę zasiłkową, będą wypłacane na warunkach i w wysokości określonych w dotychczasowych przepisach - za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Jeżeli jednak po wejściu w życie ustawy wystąpi przerwa w pobieraniu zasiłku albo zmiana rodzaju pobieranego zasiłku, podstawa wymiaru zostanie ustalona według nowych zasad. W takim przypadku przepis art. 43 ustawy zasiłkowej, w myśl którego nie ustala się nowej podstawy wymiaru, jeżeli przerwa w pobieraniu zasiłku nie przekroczyła 3 miesięcy kalendarzowych, nie będzie miał zastosowania

mam !!!!!!!1

Czyli jeżeli jest cały czas ciągłośc -stare zasady , jeden dzien przerwy po 08 lutym- przeliczamy. Hiiiii.Alez mundra jezdem niesłychanieeeee. hihiiiiiiiiiiiiiiii pardon !:):):)
2005-02-04 21:58:26
(Administrator)

Kodeks pracy.
Art. 92 § 2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Pozdrówka ;-)))

2005-02-04 22:03:36
no i po temacie. Dzięki, Pani MSP i Pani Beacie .Obie Panie majom gromkie brawaaaaaaaaa:) Zamknięte. Hi.hi.hi
2005-02-05 10:09:10
Może nie bardzo w temacie ale nie chcę zakładać nowego wątku, a widzę że Koleżanki mocno obcykane w temacie :-)). Tak sytacja:
Prowadzący DG ze zbiegiem tytułów ubezpieczeń. Przez 2004 rok podlegał obowiązkowym z umowy zlecenia, a od 1 do 31 stycznia podlega z DG ( ustanie drugiego tytułu) , od 01/02 , od 01/02 zachorował (mając prawo do wypłaty zasiłku chorobowego) przez ZUS będzie miał wypłacony zasiłek od jakiej podstawy - średniej?? Czy ostatniej styczniowej? Czy ta nowela zmienia coś w tym względzie? Wybaczcie leniuszkowi :-)))) 
2005-02-05 11:33:40
(Administrator)

Wiktorku, nowela ma zastosowanie do "zachorowań" rozpoczętych nie wcześniej niż 8 lutego. Niemniej jednak w kwestii, o którą pytasz, nie ma żadnych zmian. Nadal jest tak:

Art. 48. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu nie będącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Pozdrówka cieplutkie ;-)))

2005-02-09 11:40:33
~Tosia
Nie wiem, czy otrzymam tutaj odpowiedź na pytanie, ale nie mam pomysłu, gdzie zapytać, więc pytam :) Czy to prawda, że jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym od grudnia i dostał kolejne na styczeń, to ZUS chorobowe liczy dopiero od początku stycznia (33 dni) i dopiero po tym okresie wypłaca zasiłek chorobowy, a za dwa miesiące poprzednie (grudzień i styczeń) obowiązek wypłaty wynagrodzenia ciąży nadal na pracodawcy? Pozdrawiam serdecznie!!
2005-02-20 14:45:06
~agat
polecam stronę http://www.zus.pl/niusy/k050202.htm z komentarzem do ustawy ... O ŚWIADCZENIACH PIENIĘŻNYCH Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO W RAZIE CHOROBY I MACIERZYŃSTWA -WYBRANE ZAGADNIENIA w tym podrozdział dotyczący przepisów przejściowych, wszystko z przykładami :) Miłej lektury...
2005-02-25 09:12:45
~Pola B
A ja kolejne pytanie w tym wątku. Do tej pory,gdy pracownik mi chorował powyzej 33 dni, to składałam do ZUS i oni płacili. Teraz mam 22 pracowników i nie chcieli przyjać. Mam wyplacic sama, oni zwrócą. Zwolnienie jest od 17.01 i trwa, ZUS płaciłby od 19.02. Podstawę do wynagrodzenia za zcs niezdolnosci wyliczyłam z szesciu miesiecy. Jaka podstawę mam przyjać teraz? Skoro ciagłosć to chyba po staremu, prawda? I te samą dniowkę mam przemnozyc przez 28 dni lutego? Czy na liscie plac musze miec budke "zasiłek chorobowy"? I od tego skladek nie ma?
2005-02-25 09:28:36
~wli
Mam dokładnie taki sam przypadek pracownik choruje od 17 stycznie - nadal, pracodawcz płaci mu wynagrodzenie za czas choroby do 18 lutego za od 19 lutego w moim przypadku ZUS a w Pani - zakład. Dowiedziałam sie wczoraj w ZUS-ie, że zasiłek chorobowy winien być liczony według nowych zasad w uwagi na to ze jest to zmiana świadczenia tzn przejście z wynagrodzenia za czas chorowy na zasiłek chorobowy
2005-02-25 09:31:41
~wli
Jeszcze jedno - pomnożyc przez 28 dni ale proszę zwrócić uwagę aby podstawa nie była niższa od minimalnego wynagrodzenia tzn. 849,00 x 18,71% tzn. 690,15
2005-02-25 09:32:41
~Pola B
Czyli podstawa z 12 miesiecy - od 02.04 do 01.05? To nawet lepiej dla niego, bo za dzień wychodzi 3 zl wiecej hihi. A gdzie wpisujemy w liscie płac? Wypisuje recznie, mam puste budki, to chyba bede musiała podzielić? Częśc dni wg stawki wyliczonej wcześniej, a od 19 wg innej stawki.
2005-02-25 09:37:31
~Pola B
dobra, przez 28. A potem w deklaacji DRA... Wpisuje dwa razy do RSA, z kodem 331 oraz 313. I wtedy to z 313 rozlicza mi sie ze skladkami? A wpisała sie jeszcze kwota wynagrodzenia należnego platnikowi. Co to? Co z tym?
2005-02-25 09:49:08
~wli
Nie wiem z jakiej listy pani korzysta, ja z drupi ips i w takim przypadku zrób sobie pracownika na dwóch listach, moze inni robia inaczej, tzn jest tam pozycja wynagrodzenia za czas choroby to ten okres do 18 lutego Proszę wpisac sobie w ta pozycje wynagrodzenia za czas choroby a na drugiej z opisem ze jest to zasiłek chorobowy w ta samą pozycje zasiłek i wyliczy Pani wszystko ok.
2005-02-25 09:55:44
~wli
tak w dwóch pozycja w RSA z kodem 331 oraz 313 zarówno od wynagrodzenia jak i zasiłku nie sa płacone składki na ubezpieczenia społeczne
2005-02-25 09:57:57
~Pola B
Pola jestem, proszę :-) Mam rubrykę "wynagrodzenie za czas niezdolnosci", to nie zalicza sie do podstawy ZUS. Ma puste rubryki, w jedną wpisze "zasilek chorobowy" i wtedy wejdzie do podstawy skladek...... Czytam powyższa odpowiedź i wychodzi mi,ze mam to wpisać w jedna rubrykę, czyli to po 19 też nie będzie wchodziło w podstawę do skladek. Tak?
2005-02-25 09:59:46
(Administrator)

Pola, napisałaś o 09:12 że do tej pory składałaś chorobowe do ZUS a oni płaciłi, teraz nie chcieli Ci przyjąć i kazali samej wypłacić. Piszesz, że masz 22 pracowników. Ja mam odnośnie tego pytanie: od kiedy masz 22 pracowników?
Przytoczę co na ten temat mówi Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
Art. 61. 1. Prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
1) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d),
(...)
2. Liczbę ubezpieczonych, o której mowa w ust. 1, ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego - według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Polu, jeśli 30 listopada 2004 roku zgłaszałaś do ubezpieczenia mniej niż 20 osób to uważam, że nie masz podstaw do wypłaty zasiłków chorowych. Nadal robi to ZUS.

Co do ponownego ustalenia podstawy naliczenia "chorobowego" to wygląda to tak:
pracownik zachorował przed 8 lutym, ustaliłaś mu wynagrodzenie chorobowe z uwzględnieniem 6 miesięcy, czyli tak jak w starej ustawie. Pracownik przechorował 33 dni, jednocześnie minął 8 luty. Z racji tego, że teraz to już nie jest wynagrodzenie tylko zasiłek, pierwszy po 8 lutym, ustalasz podstawę na nowo z uwzględnieniem 12 miesięcy - zgodnie z nową ustawą.

2005-02-25 09:59:54
~Pola B
Piszemy jedno przez drugie i się miesza hihi. Czyli do podstawy nie wchodzi nic. A co z tym wynagrodzeniem,które pojawia sie w DRA? Ono też pomniejsza moją skldke do wpłacenia do ZUS. Ale bedę musiała je sobie potem na jakies konto zaksiegować
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl