UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
opisywanie faktur
(Kategoria: Brak)
2005-01-08 15:59:03
~janek_n
Czy są jakieś wytyczne dot. opisywania faktur na odwrocie ? Czy należy umieszczać tam bardzo dokladny opis zdarzenia gospodarczego np. zakup materiałów podstawowych do wykonania usługi dla firmy XYZ faktura nr ...., czy wystarczy krótki opis : zakup materiałów podstawowych ? Czy koniecznie należy podawać numery poz z KPIR oraz rejestru VAT ?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2005-01-08 16:33:11

Numer pod jakim jest zaksięgowany w KPiR - TAK
Numer pod jakim jest zaksięgowany w rejestrze VAT-nie słyszałam o takim obowiązku
Jeżeli z przodu faktury w pozycjach są wymienione nazwy materiału, to po kiego na odwrocie opisywać to samo?
Jeżeli dla prawidłowego sporządzenia kosztorysu lub w innym celu (wiadomym tylko właścicielowi), zapis o przeznaczeniu tych mat. jest potrzebny, to można opisać, ale żadne przepisy tego nie nakazują.

W pełnej księgowości tego typu zapisy są niezbędne i pewnie stąd się wzięło przekonanie, że przy KPiR też należy je robić, ale nie jest to poparte przepisami.

2005-01-08 21:12:00
(Moderator)
zgadzam sie z Jagną ..
Ja  jednak oprócz ogólnego numeru dokumentu , dla potrzeb ksiegowania w KPiR , robie dodatkową numerację dla Vat . a mianowicie  , po zaksięgowaniu miesiąca i wydrukach , nadaję fakturom ( bo ich dotyczy Vat )  dodatkowy numer pod jakim są one w wyduku  , łamane przez miesiąc księgowania..
Jest mi  to potrzebne do szybszego odnalezienia faktury , bo przy usługach budowlanych  , fakturę wystawioną w jednym miesiącu ( i zaksięgowaną w KPiR)  , w rejestrze Vat mam w miesiącu następnym ( w określonych przypadkach oczywiście)
2005-01-08 21:38:38
~aga
nie wiem jak to jest przy KPIR ale w pełnej ksiegowosci musi byc opis na odwrocie jakich kosztów dotyczy faktura , ze wzgledu na zakalifikowanie ich do konkretnych centrów kosztowych np. jezeli kupowane sa materiały biurowe musi byc opis ( u mnie robi to dyr finansowa ) do jakich kosztow zakwalifikowac bo moga byc to zakupy dla zarzadu , dla oddziału w innym miescie ,lub tez na potrzeby konkretnego projektu tak samo jest z innymi dokumentami np. delegacjami , musi byc opis jakiego projektu dotycza itd. takze w pełnej ksiegowosci nie wyobrazam sobie braku opisu na fakturach. nie zgodziłabym sie z babajaga gdyz wydaje mi sie ze kiedys czytałam ze opis na fakturach jest konieczny i jezeli znajde ten artykuł podam linka .
2005-01-08 21:52:18
~janek_n
Dziękuję za rady. Zatem jak dobrze rozumiem marbar na odwrocie piszesz tylko tekst np. "poz. 23 KPIR , poz. 2/ 12/2004 rejestru zakupu VAT" czy rodzaj zakupu też ? Agusiu - będziemy wdzięczni za link
2005-01-08 21:58:23
Ja tego zapisu (numer w KPiR) nie piszę na odwrocie tylko na pierwszej strony u góry.
Agusiu, żadne przepisy przy KPiR nie nakazują opisywać faktur, przy pełnej należałoby te zakupy tak jak piszesz przyporządkować do odpowiednich kosztów (produkcja, zarząd itd) co zresztą w pierwszej wypowiedzi napisałam.
2005-01-08 22:13:33
(Moderator)
tak jak Jagna , piszę główny numer na pierwszej stronie , w prawym górnym rogu , w kółku ... natomiast numery Vatowskie piszę pod  numerem głównym  zawsze kolorem czerwonym  np. 7/12 ( 7 - numer pozycji w wydruku , 12- grudzień ) ..Na wydruku Vatowskim natomiast wpisuję numer główny.. w ten sposób zawsze szybko odnajdę dokument..

Janku , kazdy z księgowych ma wypracowany własny system numerowania.

Aga , w ciągu ostatnich 10 lat nie spotkałam się  z przepisami  o których piszesz..
spotkałam sie natomiast z wyjasnieniem , że na pierwszej stronie faktury można  robic swoje notatki , pod warunkiem , by nie "zacierać" treści faktury .

ja faktur nie opisuję , chyba , że np. towar "pomieszany" jest z wydatkami  ..wówczas wyliczam sobie i opisuję "materiał -xx zł  , koszty-yyyzł "
albo np. materiał zaksiegowany został wcześniej WZ-tką , wiec na fakturze piszę  " tylko Vat" ..bądź tez - "przesuń termin Vat " - przy usługach budowlanych  ( w okreslonych przypadkach) ...
taaakie tam
2005-01-08 22:23:05
Marbasiu, dokładnie tego typu zapisy też robię. Czasami się zdarza, że na jednej fakturze są towary handlowe, zwykłe kosztowe i rir, wtedy to trzeba rozliczyć i zapisać. Też robię zapis, że koszty w listopadzie, VAT w grudniu itd....
2005-01-08 22:47:17
Porównałam z ciekawości art. 21 ust. 1 UoR i par. 12, ust. 3, pkt. 2 Rozp. w sprawie prowadzenia KPiR i stwierdzam, iż w obu aktach prawnych nie ma mowy o obowiązku opisywania faktur (dowodów księgowych).
Rozumiem, Aga, w dużych firmach, przy rozliczaniu kosztów działalności według miejsc powstawania jest to konieczne, natomiast w niewielkiej firmie -zbyteczne. No chybaże opis na FV jest niezrozumiały, co u mnie często sie zdarza (części telekomunikacyjne). Wówczas je opisuję. Nie dla siebie, i też nie dla biegłego, ale dla Urzędu Skarbowego :)
Jak cosik znajdziesz w tym temacie, to skrobnij.
2005-01-08 22:56:23
~aga
Mam ten artykuł w pracy , bo w domu wszytko przeszukałam i nie znalazłam . pamietam ze było to z rzeczpospolitej i ze urzad skarbowy zakwestionował ze faktury nie były opisane . poszukam i pon dam znac. Pozdrawiam
2005-01-08 23:09:15
~elzetka
Ja dla KPiR opisuję faktury. Właśnie na okoliczność ewentualnej kontroli - taki zapis to moment, a czasem płacę za jakąś usługę czy towar, i  natychmiast zapominam - tak było np. z usługą kurierską- skorzystałam raz, po jakimś czasie faktura wpadła mi w ręce i ja za chińskiego boga nie pamiętałam co to za wydatek. Na szczęście fa była opisana i mi się rozjaśniło. Gdyby mnie kontroler zapytał o to za dwa lata w żaden sposób nie umiałabym mu wyjaśnić koniecznośi wydatku.Myślę, że dla siebie samej warto taki opis robić .
2005-01-08 23:48:26
~kuzynka
A § 16. Rozp. w sprawie prowadzenia KPiR?
2005-01-08 23:57:50
(Moderator)
Kuzynko , nie rozumiem ??
par. 16 mówi o otrzymaniu towaru przed otrzymaniem faktury i o opisie sporządzanym , by ten towar zaksięgować....
2005-01-09 00:57:48
Marbarko, napisałaś tak: par. 16 mówi o otrzymaniu towaru przed otrzymaniem faktury i o opisie sporządzanym , by ten towar zaksięgować....

Moja propozycja - bryle na oczy i powolutku przeczytaj jeszcze raz wskazany przez kuzynkę § 16 rozp.
w sprawie prowadzenia KPiR (konkretniej ust. 1 tegoż paragrafu).
Pozdrowienia sobotnio-niedzielne.
2005-01-09 01:06:44
No i teraz ja już nie rozumiem ...

§ 16. 1. Otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, zwanych dalej "materiałami", i towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła.
2. Jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury.
3. Jeżeli podatnik otrzymał materiał lub towar handlowy oraz fakturę na ten materiał lub towar handlowy w tym samym miesiącu, opis, o którym mowa w ust. 2, dołącza do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonuje na podstawie otrzymanej faktury.
4. Podatnik może nie sporządzać opisu, o którym mowa w ust. 2, jeżeli zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy, pod warunkiem że specyfikacja spełnia wymogi określone dla opisu. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Przecież ten akurat paragraf jest zupełnie jasny i dotyczy właśnie otrzymania towaru PRZED otrzymaniem faktury, Ż w takim przypadku należy sporządzić opis to wszyscy wiedzą, ale dyskusja dotyczy zupełnie innego tematu.

2005-01-09 02:20:12
~KAROLXXI
Babajagno - też bryle na oczy i do skutku czytać ten ust.1 Wbrew temu co napisałaś, przepis ten nie dotyczy tylko otrzymania towaru PRZED otrzymaniem faktury. Przepis po raz drugi przywoływanego przeze mnie § 16. ust. 1 rozp. stanowi, że Otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, zwanych dalej "materiałami", i towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła. Zauważ proszę, że w przepisie tym mowa jest o szeroko rozumianych dowodach zakupu, obejmujacych m.in. faktury zakupy. Zauwaz również, że owo potwierdzenie na dowodzie zakupu jest całkowicie niezależne od podpisu osoby przyjmującej fakturę (lub braku takiego podpisu w świetle ostatnich regulacji VAT).
2005-01-09 02:22:44
Powtarzam lekko wyedytowany i zaktualizowany tekst.

Babajagno - też bryle na oczy i do skutku czytać ten ust.1.
Wbrew temu co napisałaś, przepis ten nie dotyczy tylko otrzymania towaru PRZED otrzymaniem faktury.
Przepis po raz drugi przywoływanego przeze mnie § 16. ust. 1 rozp. stanowi, że otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, zwanych dalej "materiałami", i towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła.
Zauważ proszę, że w przepisie tym mowa jest o szeroko rozumianych dowodach zakupu, obejmujących m.in. faktury zakupu. Zauważ również, że w przypadku, kiedy faktura jest jednocześnie dowodem zakupu owo potwierdzenie na dowodzie zakupu jest całkowicie niezależne od podpisu osoby przyjmującej fakturę (lub braku takiego podpisu w świetle ostatnich regulacji VAT).
2005-01-09 12:14:39
~ulka
babajago masz racje miałam kilka kontroli KPiR i mam wyrobioną pieczątke na przodzie faktury wpisuje numer z książki aby było łatwo poszukać fakture a pod tym numerem dla ułatwienia numer z ewidencji zakupu lub sprzedaży i też numer łamany przez miesiąc i nie mam opisywanych faktur gdyż to wynika z książki
2005-01-09 12:23:06
~jadzia
a ja nie mam pieczatki, nie kreślam po fakturach; kupuję takie samoprzylepne kartki, przyklejam do każdej f-ry i na nich wszystko opisuje...
2005-01-09 13:12:15
(Administrator)

Wypadałoby teraz to wszystko "zebrać do kupy":))
Janek, po przeczytaniu pierwszych wypowiedzi babajagi i marbarki oraz bardzo ważnej wypowiedzi Karola powinieneś mieć już pełny obraz sposobu postępowania.
Jak widzisz, nie ma mowy o opisywaniu faktur (a już szczególnie krótkim: "Zakup materiałów podstawowych" - od tego, przecież, jest kol. 6 w KPiR). Nikt, natomiast, nie zabroni Ci napisać na odwrocie faktury: "zakup materiałów podstawowych do wykonania usługi dla firmy XYZ faktura nr ....," - zdecydowanie łatwiej Ci będzie dyskutować wtedy z kontrolującymi.
Do wypowiedzi skłoniła mnie wypowiedź jadzi, której postępowanie woła o ....., powiedzmy - poprawę:)). Jadziu, księdze towarzyszy takie "ustrojstwo", które zowie się "Objaśnienia do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów". Już pierwsze dwa zdania tych objaśnień powinny Cię skłonić do zadumy. Brzmią one: "Kol. 1 jest przeznaczona do wpisania kolejnego numeru zapisów do księgi. Tym samym numerem należy oznaczyć dowód stanowiący podstawę dokonania zapisu.".
Czy teraz wszystko jest jasne? Objaśnienia nie tylko zabraniają Ci "kreślać" po "kwitach", ale, wręcz, nakazują to robić. Cieplutko

2005-01-09 13:53:48
~janek_n
Dziękuję wszytkim za obszerne wyjaśnienia i podsumowanie Oleńka. Jak widac temat nie był taki błahy. :-) Na koniec małe pytanko - Jak wygląda "potwierdzenie" w praktyce. Numer poz. w KPIR na pierwszej stronie faktury zmieści się bez problemu, ale tekst "potwierdzam przyjecie materiałów podstawowych/handlowych" + data + Imie i nazwisko + podpis to już chyba nie.
2005-01-09 13:57:29
(Administrator)
Nikt Ci, janek, nie zabroni zrobić tego na odwrocie dowodu zakupu. Pozdrawiam
2005-01-09 14:00:03
~janek_n
Tak myślalem - idę zamawiać pieczątkę, bo mam do ostęplowania faktury za 4 lata !!!! Jeszce raz dziękuje wszytkim za udział w tej interesującej dyskusji.
2005-01-09 14:35:17
~ulka
moja pieczątka ułatwia prace KPiR....... EZ......... ES.........
2005-01-09 14:41:21
~jadzia
na moich karteczkach wpisuję wszystko co (tak myślę) powinno być opisane na fakturze tj.np. konta (to nie kpir) czyli rozksięgowanie ; kwoty ; nr. pozycji gdzie znajduje się faktura ; pozycja księgowania..... itd. dodatkowo opisuję jeśli vat z danej faktury przenoszę na inny miesiąc; dodatkowo opisuję jeśli np. jest to śr. trwały jednorazowo amortyzow. ; dodatkowo opisuję jeśli koszt dotyczy np.zakupu narzędzi, oraz gdy koszt dotyczy "czegoś innego:...u mnie nie ma kosztów zarządu itp. pełna księgowość osoby fizycznej; poza tym mam do tego analitykę kont kosztowych...czyli ja też opisuję fakturki (co to jest i do czego służy) tyle tylko, że do każdej doklejam samoprzylepne karteczki i robię to właśnie na nich...
2005-01-09 14:43:23
~finka
jadziu, a jak jakiś chochlik złośliwy przyjdzie i poprzekleja ci te karteczki????
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl