UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Obowiązek podatkowy w VAT 2014 u sprzedawcy
(Kategoria: Zmiany w VAT)
2014-01-08 16:32:01
~Lenka77
obowiązek pod. powstaje w dn. dokonania dostawy towarów niby wszystko jasne ale dla mnie nie do końac jak prawidłowo rozpoznać dzień dokonania dostawy ?
przykładowo :
Wysyłam towar kurierem ( mam podpisana umowę z firmą kurierską )
czy obowiązek podatkowy powstaje  w momencie:
 
1) wydania towaru kurierowi- nie mam od kuriera potwierdzenia ze pobrał towar 
2) fizycznego dostarczenia towaru nabywcy ( wówczas mogę zrobić wydruk elektroniczne potwierdzenie ze towar nr.przesyłki został dostarczony dn ...)
 
Z nabywcami nie mam podpisanych umów o współpracę czy aby prawidlowo okrelsić kiedy nabywca ma prawo do rozporządzania towarem jako właściciel ( bo wowczas powstaje ob. podatkowy)należy takowe umowy sporządzać ? 
co o tym myślicie ? osobiscie strasznie się gubię i przeraża mnie to przeokropnie :/
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2014-01-08 17:12:26
~karolina_XV
Jestem właśnie po szkoleniu VAT i zapytałam dokładnie o to samo. Dowiedziałam się tyle:
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania dostawy, a dzień dokonania dostawy przy sprzedaży wysyłkowej jest różny, należy kierować się kodeksem cywilnym:
 
KC
Art. 548.§ 1. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.
 
 
Czyli w zależności od tego, kto odpowiada i dochodzi roszczeń za towar zaginiony lub uszkodzony w transporcie są 2 możliwości powstania obowiązku podatkowego.
 
1) Jeśli za towar w transporcie odpowiada sprzedawca, to oznacza tyle, że faktyczna sprzedaż i dostawa towaru następuje w dniu odbioru towaru w siedzibie firmy nabywcy.
2) Jeśli za towar w transporcie odpowiada nabywca, to faktyczna sprzedaż i dostawa następuje w dniu wydania towaru przez sprzedawcę kurierowi.
 
Zwykle jest jednak tak, że to sprzedawca odpowiada za doręczenie towaru, więc obowiązek podatkowy powstaje z chwilą odbioru towaru przez nabywcę. Oznacza to tyle, że do każdej faktury sprzedaży trzeba mieć jakiegoś rodzaju wydruk z firmy kurierskiej, że towar został odebrany i z tą datą ujmować tą fakturę w rejestrze sprzedaży, bądź prosić o potwierdzenie mailowe nabywcę o dacie odbioru, lub też wysyłać nabywcy 2 egzemplarze faktury, z czego jeden ma odesłać do sprzedawcy z podpisaną datą odbioru towaru. Jednym słowem trzeba w jakiś sposób uzyskać datę odbioru towaru.
 
Dowiedziałam się jeszcze, że nie musi być z każdym klientem zawierana osobna umowa, w której jest określone, kto odpowiada za towar w transporcie. Wystarczy na stronie internetowej umieścić "ogólne warunki sprzedaży" i tam to ustalić. Natomiast klient dokonująć zamówienia powinien zaznaczać jakąś opcję na stronie, że zapoznał się z nimi i je akceptuje.
 
No to nam ułatwili pracę......
 
2014-01-08 18:30:52
~Lenka77
czyli to kto odpowiada za towar podczas transportu  to powinno wynikać z umowy z firma kurierską ? prawda ?
a jeśli sytuacja jest taka ,ze za towar odpowiada przewoznik to ... ? jak to się ma do mojego ob.podatkowego ?
2014-01-08 18:39:31
~Lenka77
no właśnie KC art.544 par.1
"jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca ,które nie jest miejscem spełnienia świadczenia ,poczytuje się w razie wątpliwosci ,ze wydanie zostało dokonane z chwilą ,gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoznikowi  "
 
tylko nie rozumiem o co chodzi   w słowach "do miejsca które nie jest miejscem spelnienia świadczenia " ?
 
czyli z tegoż  zapisu wynikałoby ,ze w  momencie wydania towaru kurierowi
co o tym sadzisz ?
2014-01-08 19:07:07
~Karolina_XV
Pytanie kto umowę z firmą kurierską ma spisaną i komu firma kurierska wypłaci odszkodowanie za ewentualne szkody w przesyłce. Jeśli sprzedawcy, to wychodzi na to, że towar podczas transportu towar nadal jest jego własnością, do czasu, dopóki nie dojedze bezpieczenie na miejsce.
 
Nie wiem jak ten przepis z KC rozumieć, bo dość zawile napisany. Na szkoleniu jednak wyraźnie było podkreślane, że jeśli to sprzedawca odpowiada za przesyłkę (ewentualne szkody podczas transortu i to on dochodzi roszczeń, odszkodowań, wyjaśnia sprawę, itd) to moment dostawy należy uznać dopiero w momencie, gdy kurier przesyłkę wręczy nabywcy.
 
Na szkoleniu nam jeszcze zasugerowali, że aby obejść tej przepis to w "warunkach sprzedaży" należałoby dodać zapis, że za przesyłkę od dnia wydania kurierowi odpowiada nabywca. A że przepis trochę jest "straszakiem" i może odstraszyć potencjalnego klienta, to można go zastąpić zawiłym sformułowaniem "miejscem spełnienia świadczenia jest magazyn sprzedawcy" - co oznacza dokładnie to samo, ale jest trochę delikatniej określone i większość klientów nie zrozumie o co chodzi.
2014-01-08 19:19:27
~Lenka77
ok dzięki serdeczne nic innego tylko trzeba spisać ogólne warunki sprzedaży
2014-01-19 00:00:34
~iva
Doszłam do wniosku, że większych idiotów tworzących przepisy, które rzekomo mają pobudzić gospodarkę to chyba nie ma na całym świecie. Czuję się non stop jak bym była złodziejem a nie przedsiębiąrcą, boję się własnego cienia i czekam, z której strony mnie uwalą. Wprowadzając dodatkowy zapis do regulaminu za kilka dni okaże się, że jest to klauzula niedozwolona i znowu nas ujają karami, sprawami sądowymi etc.
To jest chore państwo, non stop słyszy się, że polski e-rynek jest w powijakach i jest to duże pole do popisu dla przedsiębiorców a ci "geniusze rządowi " mam wrażenie, że chcą cały ten sektor zlikwidować.
Przepisy skarbowe i przepisy urzędu ochrony konsumenta są całkowicie sprzeczne ze sobą a w obu wypadkach  my jesteśmy karani ogromnymi karani. Klauzule niedozwolone to jest poprostu przestępstwo w świetle prawa.
Czuję się ZŁODZIEJEM RP harującym po 18 h na dobę ( niestety nie stać mnie na pracownika ).
 
 
2014-01-21 09:51:34
~ANAVYLS
do~Lenka77: hej spokojnie bez nerwów ;))))  W podanym przez Ciebie przykładzie /sprzedaz wysyłkowa/ ważne jest jeszcze to kiedy nastąpiła zapłata - jeżeli przed wysyłka ( a jest tak w 90%) to w tym momencie powstał ob. podatkowy/ w przypadku przedpłat i zaliczek nic sie nie zmieniło. W przypadku pobrania trzeba monitorowac odbiór. /także jezeli wysyła się przed zapłata/mam  takie przypadki/ Ja korzystam z UPS i mam potwierdzenie meilowe o odbiorze.
 
Także czytałam- iż wazne jest kto ponosi ryzyko utraty towaru;) jeżeli ryzyko ponosi nabywca- ob.pod. powstaje z chwila wydania towaru / kurierowi/ a jezeli dostawca - to ob podat powstaje z chwilą odebrania przez kupujacego.
 
  Miałam i mam na aukcjach taką notkę: że biorę na siebie odpowiedzialnośc za towar do chwili dostarczenia/ taka zachęta dla klienta i zmniejszenie obaw ;)/- czyli u mnie /przy pobraniach/obow.podat. powstaje z chwilą odbioru przez klienta.
 
Pozdrawiam
2014-01-21 10:07:23
~Sebek
ale po cyzm poznać, czy to poczta czy kurier czy nabywca ponosi ryzyko utraty towaru? bo to, że piszesz sobie w akuchjach to jedno, ale może takie rzeczy regulujesz nie ty, tylko kodeks cywilny czy jaikieś prawo przewozowe??
2014-01-21 10:39:12
~Anavlys
Hmmm... uważam że jezeli mam to w regulaminie to chyba jest obowiązujace. Ktoś moze mi tego zabronić? Mam umowe z UPS  i wrazie utraty czy uszkodzenia paczki to ja składam reklamacje, Klientowi zwracam wszystkie koszty a sama "brandzluje" ;) sie z firma kurierską.
2014-01-21 19:27:59
~Globus
"Gdy towar jest wysyłany nabywcy przez dostawcę za pośrednictwem przewoźnika, kuriera, poczty itp. (ryzyko utraty towaru ponosi nabywca), dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel."

Ale to nie nadawcy tylko większość przewoźników raczej odpowiada za towar. Tak mają w regulaminach. Więc "Natomiast gdy towar jest wysyłany przesyłką pocztową przez dostawcę za zaliczeniem pocztowym, wyjaśniono, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przeniesienia praw do rozporządzania towarem jak właściciel. W przypadku gdy ryzyko utraty towarów ponosi dostawca, będzie to miało miejsce z chwilą wydania towaru jego nabywcy.Tak więc, jeżeli zgodnie z umową i warunkami dostawy do rozporządzania towarem jak właściciel dochodzi w momencie wydania towaru nabywcy (a nie np. kurierowi), to ta data wyznaczy moment powstania obowiązku podatkowego. W tej sytuacji podatnicy w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego będą musieli analizować, kiedy kurier dostarczył przesyłkę nabywcy.

Więc nie wiem z czego Anavlys jest taka zadowolona, skoro to nie ona, a regulamin przewoźnika decyduje o tym, któ ponisi ryzyko...
2014-01-22 19:48:13
~Anavlys
Globus ogólnie z życia jestem zadowolona....
 
A co do tematu... czyli w pierwszym przypadku zawsze bez względu na to czy mam taką notkę czy nie / ryzyko ponosi nabywca/ a to  w jaki sposób załatwiam z klientem takie przypadki nie ma znaczenia???
 
 Co do pobrania cytowałeś...  "..W przypadku gdy ryzyko utraty towarów ponosi dostawca....(...)" czyli może być inny przypadek???
.. Czyli to co jest w regulaminie przewoźnika decyduje o moim obow. podatkowym?
 
2014-01-22 19:52:33
~Globus
Czyli to co jest w regulaminie przewoźnika decyduje o moim obow. podatkowym?

tak uważam

W chwili wydania towaru do rąk : kuriera czy to firmy kurierskiej czy poczty, to ten towar nie staje się własnością odbiorcy, odbiorca za towar nie odpowiada. Odpowiada dopiero po podpisaniu listy i jego odbiorze do rąk. Wszystko co dzieje się po drodze : kradzież, zniszczenie - to wszystko leży po stronie nadawcy- wiadomo, między nadawcą a firmą kurierską też jest umowa o opowiedzialności towaru, ale to są już sprawy odszkodowawcze nadal między nadawcą a firmą kurierską. I odbiorca nie ma tutaj nic do rzeczy, póki nie odbierze.
2014-01-22 21:31:41
~bg-
mam pytanie odnośnie momentu w 2014 r
przeliczania faktury eksportowej w EUR , po kursie z dnia poprzedzajacego date wystawienia do przychodu, a do VAT z dnia poprzedzajecego dzień dostawy towaru = date sprzedaze ?
2014-01-28 13:31:06
~lilka
No właśnie bardzo mnie interesuje co oznacza w praktyce dzień dostawy towaru
- w odniesieniu do Exportu - tu chyba nadal jest kurs z sadu (?)
- w odniesieniu do WDT
- w odniesieniu do WNT
 
pomocy bo styczeń się kończy
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl