UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Niskocenne składniki majątku - likwidacja wyposażenia
(Kategoria: KH)
2013-07-15 23:52:27
~alicja
Czy w przypadku likwiadcji niskocennych składników majątku (wyposażenie o wartości do 3500 zł) z powodu m.in. uszkodzenia, przestarzałych systemów, kosztów naprawy przewyższających wartość sprzętu, trzeba sporządzić protokół likwidacji, podobnie jak w przypadku środków trwałych? W tej chwili składniki te są zawieszone na koncie 095 i ujęte w kosztach "4". Przy ich likwidacji, jak należy je wyksięgować, na jakich kontach?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2013-07-16 19:50:57
Myślę sobie, Alicjo, że u podłoża problemu leży kilka nieporozumień dotyczących "niskocennych" środków trwałych.
Tak właśnie - "niskocennych" środków trwałych, a nie - jak piszesz "niskocennych składników majątku (wyposażenie o wartości do 3500 zł)"
Zauważ, że zgodnie z ustawą rachunkowości środek trwały nie ma określonej dolnej granicy wartości. Pisałem zresztą o tym niedawno w tym wątku: http://www.taxall.pl/forum/viewtopic/59106/page:1/#438253.
Z związku z tym "niskocenne" środki trwałe powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych (EŚT), ich wartość powinna znależć się na koncie "Środki trwałe" (mądre będzie ujęcie ich w odrębnej analityce) a ich 100-procentowe umorzenie powinno być odnoszone w koszty amortyzacji (nie - materiałów).
Tak, jak pisałem - w dobrej polityce rachunkowości wprowadza się też jeszcze niższą granicę wartości środka trwałego (np. 1,5 tys. zł.), która znosi obowiązek ewidencjonowania w EŚT środków trwałych o takiej i niższej wartości początkowej. Można środki trwałe o tak niskiej wartości (lub tylko ich niektóre rodzaje - na których kierownikowi jednostki zależy) objąć ewidencją pozabilansową.

Gdyby w powyższy sposób potraktować w polityce rachunkowości problem "niskocennych" środków trwałych, nie miałabyś najmniejszego problemu z księgowaniem ich likwidacji.
Te "niskocenne" środki trwałe, które są w EŚT, a co za tym idzie ich wartość jest na kontach "Środki trwałe" oraz "Umorzenie środków trwałych - likwidujesz w księgach tak, jak inne "wysokocenne" środki trwałe.
Środki trwałe o niewielkiej wartości, które są ewidencjonowane na koncie pozabilansowym - wyksięgowujesz zapisem jednostronnym.
Środki trwałe o niewielkiej wartości funkcjonujące poza ewidencją - likwidujecie bez księgowania na kontach ksiąg rachunkowych.

Na koniec - wiem, że podane przeze mnie zasady większość księgowych potraktuje jako wyjątkowo "upierdliwe" (sorry, powinienem napisać - nieżyciowe).
Z drugiej strony - warto wiedzieć, jak rozwiązanie problemu powinno wyglądać zgodnie z nauką rachunkowości, a potem wymyślać dodatkowe uproszczenia i zamieszczać je w swojej polityce rachunkowości.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl