UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
odliczenie VAT w 2013
(Kategoria: VAT i akcyza)
2013-01-05 09:45:49
~KKM
Jestem firmą ptowadzącą usługi reklamowe, ale nie jestem na metodzie kasowej czy dobrze  rozumiem, ze obecnie jeżeli nie zapłacę jakiemukolwiek kontrahentowi w terminie faktur to muszę je wyksięgować z VATu ? i złozyć korektę deklaracji VAT ?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2013-01-05 10:06:58
~Optima
Żle rozumiesz.
PIT:
Jeżeli nie zapłacisz faktury w terminie jej zapłaty+30 dni - na ten dzień wylatuje z kosztów
VAT:
Jeżeli nie zapłacisz faktury w terminie jej zapłaty+150 dni - na ten dzień dopisujesz wczesniej odpisany VAT
Nie korygujesz nic wstecz - jeżeli o to pytasz.
Cytat z ustawy:
"W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub
świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie
lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu
za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na
fakturze.",
2013-01-05 12:43:21
~KKM
o teraz juz rozumiem. Bardzo dziękuję za wykładnię :-)
2013-01-05 13:19:01
~Ela
Czy jeśli jednak potem  zapłacimy po tych 30 dniach i 150 w przypadku Vat to spowrotem możemy odliczyć czy już nie będzie takiego prawa ?
2013-01-05 19:38:00
~ola
a to 150 dni w vat, to chyba tylko jeśli  nie zapłace faktury od kontrahenta stosującego metodę kasową, tj. " faktury metoda kasowa" , czy tego na zasadach ogólnych też to 150 dni dotyczy???
2013-01-05 19:56:58
~ola
I jescze mam pytanie: jak to się ma w stosunku do faktur nie zapłaconych np. z 2011r. - tzn., że mam ten vat oddać, lub odliczyć jeśli mam takie faktury ciagle na rozrachunkach?
2013-01-05 20:56:08
~Sebek
wszystkich dotyczy
nie tylko kasowych

nie dotyczy tych z 2011
2013-01-05 22:42:04
~vatis
do vat korekta naliczonego dotyczy wszystkich faktur, których termin płatności upływa po 4.08.2012 bo w 1/2013 mija 150 dzień
wynika to z przepisów przejąsiowych
2013-01-06 17:42:56
~ania
Więc zakładam, że mam taka fakturę- nie zapłaconą w całości na 10 000 netto 2300 vat 12 300 brutto gdzie 150 dni mija mi 03-01-2013r. i...
co dalej? Jeśli mam ją w KUP roku ubegłego to na 03-01-2013 r wyksiegowuję ją z KUP ( z minusem) i ksieguję z minusem vat?
Tak obliczoną deklarację vat-7 skałdam za styczeń ( w niej już zawarte bedzie zmniejszenie) i dodatkowo składam vat VAT-ZD? Czy coś jeszcze?
Czy kiedy zapłacę tą fv w luty to znowu składam vat zd?
2013-01-06 18:11:27
~Sebek
nie wyksięgowujesz  z kup, bo nie dotyczy to faktur z 2012 roku, a nawet gdyby, to wyksiegowujesz po 30 dniach od terminu płatnosci jesli nadal nieuregulowana by była

ksiegujesz tylko z minusem vat naliczony
vat-zd? a to faktura kosztowa czy przychodowa?? mieszasz albo ja nie rozumiem
2013-01-06 19:01:53
~vatis
korygujesz tylko vat i jeżeli masz ją w kup to rozumiem że to vat naliczony więc to dotyczy tylko korekty vatu naliczonego (netto z kup nie wyrzucasz)
umniejszasz na vat7 razem z innymi zakupami
zał.vat-zd jest dla sprzedawcy czyli do vat-należnego jakbu Ci ne zapłacili
2013-01-07 08:00:05
~Monia
czy możemy prosić o jakis jasny przykład jak postąpic w przypadku PIT i VAT aby wszyscy zrozumieli?
czy te zabiegi dotyczą fv zakupowych od 2013 r. czy również tych od  sierpnia 2012 jeśli nie zostały zapłacone jeszcze?
dziękuję
2013-01-07 08:43:20
~vatis
masz przykłady na stronie MF
główna strona MF/komunikaty 
i tam osobno wyjśnienie do p.doch. i osobno do vat
2013-01-07 10:17:39
~Optima
Monia... jo cie prosza....
Temat już na wszystkich portalach obwałkowany do granic możliwości.
plus jasno napisana nowelizacja ustawy - czytałaś?
PIT:
Jeżeli nie zapłacisz faktury w terminie jej zapłaty+30 dni - na ten dzień wylatuje z kosztów
VAT:
Jeżeli nie zapłacisz faktury w terminie jej zapłaty+150 dni - na ten dzień dopisujesz wczesniej odpisany VAT
------------
Na podstawie przepisów przejściowych - ustawodawca wprost napisał, że dla VATu (tylko VATu!) nowe przepisy mają zastosowanie do faktur dla których termin 150 wypadnie w 2013r. - czyli jak ktoś już to obliczych dla tych, których termin przypadł po 4 sierpnia 2012 i nie zostały nadal zapłacone.
-------------
i tyle - przykłady masz w broszurce MinFin jak już bardzo chcesz.
2013-01-07 10:44:51
~ania
Czyli tak:
PDOF
zmniejszenia dokonuję, jeśli po 30 dniach nadal nie mam zapłaconej faktury zakupowej. Księguję "in minus"( w przypadku KH te same konta tylko z minusem"). Dotyczy tylko faktur wystawionych od 01 01 2013.
W przypadku nie zapłaconej faktury sprzedażowej- nie koryguję nic.
VAT
Jeśli mam fakturę zakupową: nie zapłaconą to po 150 dniach dokonuję korekty VAT naliczonego. Ksiegując in minus w rejestrze zakupów- korekta ta będzie ujęta w deklaracji VAT7 i tylko taką deklarację składam. Jeśli zapłącę, to ponownie odliczam ten vat w deklaracji za miesiąc, w któym zapłaciłam.

KUP nie ruszam, bo zostały już pomniejszone po 30 dniach.

Jesli mam fakturę sprzedażową nie zapłaconą to po 150 dniach dokonać korekty vat należnego, minusując go w rejestrze sprzedaży i będzie to ujęte w deklarcji VAT7 dodatkowo składam deklarację VAT ZD, gdzie podaję: kwoty zmniejszenia i dane dłuznika.

Czy teraz jest ok?

2013-01-07 10:59:16
~Optima
Ja bym dodał - że te 30/150 dni liczymy od terminu zapłaty określonego na fakturze - by ktoś nie pomyślał, że od daty wystawienia faktury.
Na KH - raczej nie korygujemy tego w ksiegach - ustawa o rachunkowości w tym zakresie się nie zmieniła. Koszty bilansowe - to nie koszty podatkowe.
Natomiast co do PKPiR - nie ma jednoznacznego stanowiska. Są dwa:
1. Iż nalezy taki koszt wyksięgować z PKPiR
2. Iż te operacje - tak jak przy KH - nalezy robić poza PKPiR. Ja jestem za tym stanowiskiem.
2013-01-07 12:32:35
~Monia
czyli Optima...
jak mam fv zakup powiedzmy z VIII.2012 której nie zapłaciłam do tej pory to w PIT nic nie robie
a w VAT mam dopisac w 150 dniu do rejestru VAT prowadząc KPIR? w jaki sposób?
i dopieo jak zapłace to na minus to?
ale balagan będzie w pilnowaniu tego masakra
2013-01-07 12:38:17
~Sebek
tak bo masz 2 odrebne ewidencje: kpir i vat. w jednej nie ujmiesz,a  w drugiej - tak.
2013-01-07 12:48:45
~Optima
Być może Monia ma problem z programem. Zobacz - powinno w nim być możliwść ujmowania faktur tylko w rejestrze VAT i/lub tylko w PKPiR.
Pamiętaj, że to dwa osobne, niezależne podatki - więc ewidencje należy traktować osobno.
Czy będzie bałągan? Zapewne tak - ale na chwałę fiskusa wszystko zniesiemy!
2013-01-07 13:59:51
~WIOLETTA
w vat -150 dni dotyczy też sprzedazy, prawda ? Bo w KPIR tylko kosztów ?
2013-01-07 14:03:06
~WIOLETTA
Monia chyba odpisac w 150 dniu, a dopisac , jak bedzie zapłacona. Macie jakies sposby jak usprawnic , jezeli własciciele nie daja wyciagów, placa różnie .....?
2013-01-15 09:30:47
~ala
To jakaś masakra nie wiem czy dobrze rozumiem jeśli zle proszę o skorygowanie mojego myślenia .  Mam taką firmę na pełnej księgowości która ma zaległości za faktury od sierpnia 2012 i jak zrozumiała wcześniej muszę je ując w deklaracji vat za I 2013 w zakupach ze znakiem minus natomiast . Natomiat firma która mi je wystawiła robi korektę do vat należnego i składa vat ZD. A co z kosztami ??? czy wyksięgowuje je również z kosztów ponieważ są to faktury za tefefon i najem????? oraz co z przychodami w tej firmie która mi je wystawiła????? 
2013-01-22 10:00:14
~WIOLETTA
mam pytanie,  z kosztów wyrzucam jeżeli termin płatności +30 dni, ale obowiązuje limit 90 dni, a w VAT, jezeli ma fakturę z 28/02/12 termin płatności 30/08/2012 , czyli w styczniu jest 150 dni, tu liczę od terminu płatności, nie ma zadnego maksymalnego czasu, czy coś przegapiłam ?
2013-01-22 11:24:11
~zbyszek44
Pytania do Optimy. 
Dlaczego jesteś za pozaksięgowym wyrzucaniem kosztów, w przypadku nie uregulowania zobowiązania w terminie +30/data kosztu+90? Gdzie to chcesz prowadzić, jeżeli tylko kpir podlega kontroli? Po co wprowadzać dodatkowy rejestr, jeżeli w MK Rzepy w kpir jest coś takiego jak stornowanie w określonej dacie? Jakie są zalety twojego rozwiązania?     
2013-01-22 11:51:02
~Optima
Oczywiście, że można użuć przycisku STORNO, który wygeneruje dokument wewnętrzny z kwota mnusową.
Dlaczego ja jestem za tym, aby było poza PKPiR: aby PKPiR była "ładniejsza", niż stos dokumentów wewnętrznych na wyksięgowanie i na zaksięgowanie potem. Razy ilośc faktur.
"Gdzie to chcesz prowadzić, jeżeli tylko kpir podlega kontroli?" - tak samo jak z księgami rachunkowymi. One też sobie, a ustalanie dochodu podatkowego sobie. Poza księgami lub z wykorzystaniem jakieś ewidencji pozabilnasowej, lub analityki. Ale jednak poza księgami.
Zalety - że nie jest tworzone setki w skali roku niepotrzebnych dokumentów księgowych na plus i minus. Ponieważ nie jest to ustalone - można wtedy jednym zapisem na podstawie zestawienia.
Praktyka wyjdzie w praniu. Na razie czekam co to będzie.
2013-01-22 12:27:32
~Ivetta
ja też czekam, a dokumenty za styczeń już spływają....
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl