UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
brak towaru a odliczenie VAT
(Kategoria: VAT i akcyza)
2012-10-09 16:15:07
~Sebek
Jak ująć w vat fakturę za zakup towaru krajowego, gdzie na 10 pozycji przywieziono mi tylko 8? Pozostałe 2 już nie dojadą, będzie wystawiona fv korekta.
Jeśli fv wystawiona jest 25.09, towar z fakturą dotarł 26.09, a korektę wystawiono 04.10 (otrzymana 06.10) - odlcizać na zasadach ogólnych vat 26.09 i zmniejszenie 06.10, czy nie odliczać części vat z faktury we wrześniu, a wystawiona korekta byłaby bez wpływu na ten podatek?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2012-10-16 10:53:34
(Moderator)
Mareczku, dzięki za 167 Dyrektywy
:)))

Kłaniam uniżenie:)

Jeżeli w dyskusji jedna ze stron nie uznaje faktów to przyznasz, dyskusja staje się niemozliwa

Lustereczko, powiedz przecie, kto.....
2012-10-16 11:28:13
~Meg
"Nie sprawdzałem, ale przypuszczam, że wilgotność węgla (skoro taki "wilgociożerny") jest parametrem uwzględnianym w transakcjach tej kopliny... :-)"

Hm... No jest, jest. Parametrem przez sprzedawców skrzętnie wykorzystywanym... ;)

"jest jeszcze piractwo morskie" - myślisz, że piratów nam zbrakło i stąd te nadwyżki?? ;)

PS. w temacie idą zmiany:http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/46135/46171/46172/dokument50561.pdf?lastUpdateDay=16.10.12&lastUpdateHour=10%3A43&userLogged=false&date=wtorek%2C+16+pa%C5%BAdziernik+2012
W art. 86 także :) 
Zmiana jak zmiana: różnie z nią bywa. Jednego możemy być pewni: nie będziemy się nudzić ;)
Kurczę, muszę wydrukować ten projekt i usiąść do niego... ufff...

PPS. "Zaparzyłem (nam) kawę, Małgosiu! :-))" - ale ja z mlekiem, bez cukru i w kubku!! (żadnej filiżaneczki) 

2012-10-16 11:37:05
(Moderator)
Parametrem przez sprzedawców skrzętnie wykorzystywanym... ;) 

Pamiętam, za dawnych czasów, gdy wychodziła superata w np. magazynie węglowym, groziło to prokuratorem.

myślisz, że piratów nam zbrakło i stąd te nadwyżki??

myślę, że to Twój statek był piratem i stąd te nadwyżki

ale ja z mlekiem, bez cukru i w kubku!! (żadnej filiżaneczki) 

plus tak ze trzy "Grześki"
na początek
2012-10-16 12:50:31
~Meg
"Pamiętam, za dawnych czasów, gdy wychodziła superata w np. magazynie węglowym, groziło to prokuratorem"

Ja nię pamietam, ale nasza spółka-matka w Kaliningradzie i dziś ma podobnie... 
Siłą rzeczy zjawisko wszelkich rozbieżności międzykonosamentowych znika samo z siebie ;)

"na początek"
Nooo..!! 
Ty lepiej oddawaj moją czekoladę wyżartą z tych hotredowych chillies!! ;)
2012-10-16 12:52:49
~Meg
.. w życiu nie przypuszczałabym, że spółeczka jawna, które powinna zajmować się sprawami zgodnymi ze swoją naturą, może być tak żarta na MOJĄ czekoladę!! Wstyd!! 
2012-10-16 13:17:25
(Moderator)
się ciesz, ze chociaż środek dotarł
2012-10-18 10:17:28
~BDMB
O prosze powstał taki miły familijny klimat, który z przykrością będę musiał zepsuć.

Marek pisze:

"Nigdzie nie sugerowałem, że art.86.12 jest nielegalny!"

Jak to nie? Twierdzenie, że do rozpatrywanego przypadku należy zastosować przepis art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a j tym właśnie jest.

Przypomnijmy:
  Sebek otrzymał fakturę na 10 pozycji. Dla 2 pozycji faktury nie nabył prawa do rozporządznia towarami jak właściciel. Sebek nie ma więc w chwili otrzymania faktury prawa do odliczenia podatku naliczonego dla tych dwóch pozycji. Jaka jest podstawa prawna nie uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego?

Marek twierdzi, że do podanej okoliczności ma zastosowanie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a :
Art. 88
3a. Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
----4) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
---------a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Ja natomiast twierdzę, że przyczyną nie otrzymania prawa do odliczenia jest nie spełnienie przesłanek określonych w przepisach art.86 a dokładnie:

12. W przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
ponadto twierdzę, że rozpatrywanego przypadku nie może mieć miejsca zastosowanie przepiu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a

Twierdzenie swoje opieram na tym, że w przypadku zastosowania przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a powstanie sprzeczność pomiędzy przepisem art. 86.12  a przepisem art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a.

Dowód:
-------------
Na podstawie twierdzenia, że do faktur otrzymanych przez podatnika przed nabyciem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ma zastosowanie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a można stwierdzić, że prawdziwe jest następujące zdanie:

A: "W każdym przypadku faktura otrzymana przed nabyciem przez podatnika  prawa do rozporządzania towarami jak własciciel nie może stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego ".

Na podstawie wskazań przepisu art. 86 ust. 12 można napisać nast. zdanie:

B:"Na podstawie  faktury otrzymanej przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel podatnik może nabyć prawo do obniżenia podatku należnego ".

Jeżeli uznamy, że zdanie A jest prawdziwe to nie może być prawdziwe zdanie B  i odwrotnie.
Zdanie B wynika wprost ze wskazań ustawodawcy zawartych w art. 86 ust. 12, natomiast zdanie A zostało napisane na podstawie interpretacji Marka przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a.

Wniosek:
Na podstawie interpretacji przepisów której dokonał Marek powstała sprzeczność pomiędzy przepisami ustawy.

Błąd interpretacji polega na tym, że przedmiotowa faktura została zaliczona do faktur o ktorych mowa w przepisie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a tj. zaliczona do faktur "stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane" . Z przepisu art. 86 ust. 12  wynika, że przy interpretacji określenia wystepującego w art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a.: "stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane"  należy wyłączyć faktury otrzymane przed nabyciem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl