UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Różnice kursowe w KPIR i metoda wyceny rozchodu waluty.
(Kategoria: PDOF)
2012-09-24 22:23:27
~Jacek B
Witam, przeanalizowałem art 24c ustawy o PIT i nie do końca rozumiem to co jest tam napisane.
Do tej pory nie miałem do czyneinia z różnicami kursowymi. Art. 24c.8 stanowi że podatnicy  wyznaczają kolejność wyceny wartości pienięznych w walucie obcej  według przyjętej  metody stosowanej w rachunkowości.
W związku z tym mam pytanie. Jaką metodę ma przyjąć podanik który prowadzi KPiR?

Mam taką sytuację: faktura w euro, rachunek bankowy euro, KPIR.
Z tego co jest napisane w art 24c, podatnik PIT który ma konto walutowe, do każdej transakcji robi dwa razy różnice kursowe. Pierszy raz powstaje różnica kursowa między zaksiegowaną FV po kursie średnim NBP a zapłatą czyli wypływem środków z rachunku po średnim NBP i zaraz po tym druga różnica kursowa powstaje pomiędzy wypływem czyli wcześniej wspomianą zapłatą po średnim NBP a kursem faktycznym czyli kursem po jakim została kiedyś zakupiona waluta a w przypadku gdy waluta została otrzymana jako należność, po kursie śrdnim NBP.

W zwiazku z tym mam pytanie. Jeśli to co anpisałem powyżej ma sens i jest to prawidłowe zrozumienie przepisów to jak przy prowadzenie KPiR wyceniam rozchód waluty? Nie mam pełnej ksiegowości, wiec czy ma tu zastosowanie art 24c.8 a co za tym idzie FIFO, LIFO lub śridenioważona?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2012-09-25 06:27:35
Tak, wybierz sobie jeden z "rodzajów kursu historycznego" - fifo  lub lifo lub średnioważony i stosuj go do wyliczania rk od środków na rachunku bankowym po każdym rozchodzie z rachunku walutowego wycenionym po innym kursie niż historyczny.
2012-09-25 09:16:30
~Jacek B
OK, Bambo.
Czyli ten art. 24c.8 jest również dla osób które nie prowadzą KH? To oznacz że ja to źle zrozumiałem.

Mam jeszcze dodatkowe pytanie.

Jesli mam konto złotówkowe i zapłatę z tego konta w walucie obcej, to powstanie tylko różnica kursowa między zaksiegoaną faktuą po średnim NBP a kursem faktycznym po tórym kupię walutę w dniu zapłaty? Nie powstanie natomiast druga różnica z wyceny rozchodu waluty? 

Trochmi sie mylą  pojęcia.
Kurs NBP -to wiadomo
Kurs faktycznie zastosowany - to kurs po jakim np kupię
kuars historyczny- ?? chodzi tu o moment wyceny rozchdu fifo lifo i średnioważona?

Z tego co kiedyś wiedziałem to lifo się nie stosowało w podatkch, teraz sie to mieniło?

I ostatnia sprawa. Czy są obecnie jakieś różnice między różnicami kursowymi w rachunkowosci a w podatach? Wiem że to ujednolicili, ale jednak można wybrać metodę opisaą w ustwie o rachunkowości, ale wtedy trzeba powiadomić o tym US i przez trzy lata badać sprawozacnie. Więc muszą byc jakieś różnice mizy metodą w rachunkowości a podatkach.
2012-09-25 09:32:03

Jacku,

rk podatkowe powstają:

1/ przychód - f-ra sprzedaży w walucie obcej i zapłata w walucie obcej - porównujesz wartość przychodu w zł z wartością zapłaconą

2/ koszt - f-ra kosztowa w walucie obcej i zapłata w walucie obcej - porównujesz wartość kosztu w zł z wartością zapłaconą

3/ środki na rachunku walutowym - porównujesz wartość rozchodu wycenionego po innym kursie niż historyczny czyli np. po k. śr. NBP, kupna, sprzedazy banku... z wartością w zł jaka wpłynęła wna rachunek walutowy

4/ kredyt inwestycyjny - udzielenie - to dot. gł banków

5/ kredyt inwestycyjny - otrzymanie - wpływ środków - powstaja przy spłacie rat w walucie obcej - porównujesz wartość jaka otrzymałeś z wartością jaką spłacasz - po przeliczeniu na zł.

W kpir też musisz liczyć rk tzw. na banku czyli od środków na rachunku walutowym. Zdecyduj sie na fifo lub lifo lub średnioważony i licz.

Jesli mam konto złotówkowe i zapłatę z tego konta w walucie obcej, to powstanie tylko różnica kursowa między zaksiegoaną faktuą po średnim NBP a kursem faktycznym po tórym kupię walutę w dniu zapłaty? Nie powstanie natomiast druga różnica z wyceny rozchodu waluty? 

Najprawdziwsza prawda

I ostatnia sprawa. Czy są obecnie jakieś różnice między różnicami kursowymi w rachunkowosci a w podatach? Wiem że to ujednolicili, ale jednak można wybrać metodę opisaą w ustwie o rachunkowości, ale wtedy trzeba powiadomić o tym US i przez trzy lata badać sprawozacnie. Więc muszą byc jakieś różnice mizy metodą w rachunkowości a podatkach.

Najkrócej mówiąc - jeżeli podatnik wybierze bilnasową metodę rozliczania rk (musi spełniać konkretne warunki) - to wszystkie rk są podatkowe; jeżeli podatkowa metoda, to rk z wyceny bilansowej nie są podatkowe, rk od wartości vat - nie są podatkowe... Oczywiście dotyczy to tylko prowadzących kh.
2012-09-25 09:53:35
~Jacek B
Dzieki Bambo za kompleksowe podejście do sprawy. Super mi to wyjaśniłaś, zresztą jak zawsze...:)
2012-09-25 09:56:30
Moim zdaniem, po przeanalizowaniu tychże artykułów, jest tak:
I. Masz konto walutowe:
jeżeli płacisz ze środków na swoim koncie walutowym liczysz dwie róznice kursowe
1. różnica miedzy wartością z dnia wystawienia faktury (tabela A NBP z ostatniego dnia roboczego przed data wystawienia) a wartością z tabeli A NBP z dnia zapłaty
2. Różnica między wartością z tabeli NBP z dnia zapłaty a wartością faktycznie zastosowaną z dnia wpływu lub z tabeli A NBP jezeli wpłyneła z innego tytułu.

II. Masz konto złotówkowe i płacisz z tego konta a bank zamienia na walutę lub kupujesz w kantorze, na internetowej aukcji lub podobnie.
Liczysz tylko jedną róznicę miedzy wartością z dnia wystawienia faktury (tabela A NBP z ostatniego dnia roboczego przed data wystawienia) a rzeczywistą wartością  z dnia zakupu tej waluty. Problem jest tu jeden, co sie dzieje jezeli między data zakupu waluty w kantorze lub na internetowej aukcji a data faktycznej zapłaty upływa pare dni.
Na mój zdrowy rozum, prowadząc PKPiR nie musisz prowadzic rozrachunków, więc wystarczy, że masz dowód na zakup tej waluty z przeznaczeniem na zapłatę tej faktury, a nie musisz okazywać kiedy to zapłaciłeś.
Prosze o inne poglady na ten temat. 
2012-09-25 20:17:42
~Jacek B
zbyszek44, zasięgnłem opinii w sprawie Twojego pytania i zgodnie z tym co się dowiedziałem jest tak, że nie ważne jak przechowujesz zakupioną walutę (rachuek bankowy, sejf czy portfel w kieszeni), jeśli dzien spłaty zobowiazań walutą obcą jest inny niż dzień jej zakupu to powstanie różnica kursowa na rozchodzie waluty. Czyli jeśli kupię dziś walutę w kantorze a jutro zapłacę nią zobowiązanie, to ten dzisiejszy kurs bedzie kursem historycznym a jutrzejszą zapłatę zaksieguje po średnim NBP z dnia przed. Czyli tu powstanie róznica kursowa na rozchodzie waluty. Oprócz tego stadardowo powstanie tu druga różnica między zaksięgowaną FV po średnim NBP, a zapłątą za fakturę również po średnim NBP. Róznica kursowa z tytułu rozchodu waluty nie powstanie jedynie wtedy gdy kupię walutę np w kantorze i tego samego dnia spłacę nią zobowiazanie, lub gdy z konta złotówkowego spłacę zobowiazanie w walucie obcej. O tym chyba mowa w art 24c.4.  zdanie drugie.
2012-09-26 10:35:30
czyli mówisz Jacku, że taka róznica powstaje.
Na zdrowy rozum właściwie powinna, bo praktycznie rzecz biorąc, w czasie między zakupem waluty w kantorze a zapłatą, mógłbym tą walutą kilka razy obrócić i, w zależności od kursów w poszczególnych momentach, stracić albo zarobić.
Ale updof w odniesieniu do PKPiR prowadzonej metodą uproszczoną, nie uzależnia daty powstania kosztu od momentu zapłaty czy przypisania go do odpowiadajacego mu przychodu, lub okresu którego dotyczy(jak w art. 22.6), ale od daty wystawienia faktury lub innego dowodu(art. 22.6b).
Oznacza to, że można przyjąć zasadę, żeby różnice kursowe związane z kosztami (ujemne lub dodatnie) w ogóle pominąć. A jak to bedzie z różnicami kursowymi związanymi z przychodami. Przychód powstaje z dniem

art.14.1.1c. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
A więc można przyjąć dzień wystawienia Faktury z kursem A NBP z ostatniego dnia przed wystawieniem. 

Czyli wogóle można nie zajmowac sie różnicami kursowymi, jeżeli sie tak podejdzie do tematu?
Jednak nie.

Ale dalej piszą
2. Przychodem z działalności gospodarczej są również:
...................................
3) różnice kursowe;

Czyli trzeba liczyć te grosiki na kazdej transakcji dwa razy. Dotąd liczyłem tylko jedną różnicę. 
Kurwa mać, podniosę cene tym klientom, którzy mają transakcje w walutach. 
2012-09-26 10:57:55
(vel Oleńka)
Pohamuj się, Zbyszek....
Sami twórzmy własną przyszłość
2012-09-29 17:34:03
~Jacek B
Witm ponownie,

jesli ktoś ma chwię czasu to proszę o sprawdzenie czy prawidłowo bedę rozliczał rózncie  w KPiR.
Poniżej krótki opis z podziałem na RK od raty kapitłowej i odsetkowej.

Podatnik wziął kredyt w euro na zakup lokalu.
Kredyt w euro został od razu przelany deweloperowi po kursie banku z dnia w którym został przelany na konto złotówkowe. Czyli rozumiem że kredytobiorca kupił od banku to euro, i zasosowany został kurs sprzedaży banku.

Teraz następuje spłata kapitału i odsetek z konta złotówkowego ale w walucie.

Różnice kursowe powtaną na spłacie odsetek i na spłacie kapitału.
Ja widzę to tak:

----Spłata odsetek:
24c.2.2 - dodatnie
24c.3.2. - ujemne
1.w dniu spłaty księguję kwotę z harmonogramu po średnim NBP art 11a.2. - tu nie jestem pewny czy to ta podstawa prawna
2.Obliczam po ile faktycznie bank ściagnął z konta czyli kwota ściagnięta z rachunku złotówkowego dzielona przez ratę z harmonogramu ( tu bank do ściagniecia odsetek moim zdaniem stosuje swój kurs sprzeaży).
3. Liczę róznicę kursową między tym co wyszło po średnim NPB a tym co faktycznie podatnik zapłacił.

----Spłata raty kapitałowej:
Kredyt otrzymany po kursie sprzedaży banku:
24c.2.5 - dodatnie RK
24c.3.5 - ujemne RK
1. Liczę różnicę kursową między kursem historycznym czyli tym po ile podatnik kupił walutę od banu w dniu otrzymania kredytu  a kursem faktucznie zasotowanym czyli kursem sprzedaży banku z dnia spłaty raty kapitłowej.

Operacje obywają sie na rachunku złotówkowym więc RK z tytułu rozchodu waluty nie ma.
Bardzo proszę o weryfkację.
2012-09-29 19:55:08
Fajne opracowanie, jak zaksięgować rożnice kursowe, jest na:

W celu ich prawidłowego zaksięgowania należy ustalić ich wysokość:
  1. przeliczyć wartość przychodu należnego na złotówki (z faktury) po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury
  2. przeliczyć wartość otrzymanych należności na złotówki (na podstawie np. wyciągu bankowego) po kursie z dnia, w którym należność była opłacona
  3. odjąć kwotę z punktu 2 od kwoty z punktu 1
Jeśli wartość wyszła dodatnia, to jest to przychód. Jeśli wartość wyszła ujemna, to jest to koszt. 
2012-09-29 21:09:52
~Jacek B
Dzięki KarolinaG, mi jednak chodzi o różnicę na spłacie kredytu, ale dla utrudnienia kredyt jest w walucie a spłata z konta złotówkowego
2012-09-30 23:22:52
Moim zdaniem - dobrze - Jacku.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl