UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
reklamacja przed zapłata faktury
(Kategoria: KH)
2012-09-18 23:02:19
~tau
 otzymałem fakturę wraz z dostawą częśc materiałów została zakwestionowana jako wadliwa więć ją zareklamowano i postawiono do dyspozycji sprzedawcy

Księgowania:
1 faktura  brutto Ma konto "Rozrachunki z dostawcami" Wn konto "Rozliczenie zakupu"
2 Vat podlegający odliczeniu Ma konto "Rozliczenie zakupu"  Wn konto "Naliczony VAT"
3 przyjęcie fo magazynu niewadliwych materiałów Ma konto "Rozliczenie zakupu" Wn konto "Materiały
4 pozabilansowo materiały zakwestionowane Wn konto "Zapasy obce"

mam takie pytanie co oznacza w tym przypadku saldo Wn konta rozliczenie zakupu i gdybym wówczas musiał sporządzić bilans to gdzie by je ująć.

W sytuacji gdy otrzymano fakturę a nie uzyskano jeszcze dostawy do magazynu saldo debetowe oznacza tzw. dostawy w drodze i wykazuje się je w sprawozdaniu w aktywach. natomiast w tym przypadku tak chyba być nie może bowiem. zakwestionowane materiały są ujmowane pozabilansowo

Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2012-09-24 01:17:08
"Wierny ~tau" ma we mnie równie wiernego dyskutanta, jeśli idzie o problemy rachunkowe. Nie sądzę, by miał mi to za złe.
Co do problemu, czy należy moje wypowiedzi traktować na serio - traktuj je, jak uważasz za stosowne. Emotikonów używam z rzadka; wyłącznie w wypadkach, kiedy ich niezastosowanie może doprowadzić do tego, że adwersarz może uznać to co piszę za śmiertelną obrazę.
Zresztą samego siebie staram się traktować z dużym dystansem, a przeciwników z szacunkiem. Nie do końca mi się to udaje, bo w końcu krew nie woda... Forum Oleńki to dla mnie swego rodzaju panaceum na spotykające mnie podłości dnia powszedniego. Bywa, z rzadka, że odreagowuję, za co już niejednokrotnie przepraszałem.

Ogromnie dziękuję Ci, ~BDMB, za znalezienie cytatu z mojej wypowiedzi sprzed półtora roku. Tamten wątek dotyczył dostaw niefakturowanych (kredytowe saldo rozliczenia zakupu). Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem - głównie dlatego, że dziś mogę ocenić, jak w tym czasie moje wątpliwości, co do pewnych zjawisk w rachunkowości mogły się osłabić. Tam również wspomniałem o naturze debetowego salda konta rozliczenia zakupu. Wtedy, nie bez racji zresztą, wątpiłem w materialność tego salda. Dziś te wątpliwości uległy znacznemu osłabieniu, ale też nie zostały usunięte do końca (podobno wątpliwości nie ma tylko głupiec, czy - jak inni mówią - krowa).
Jeśli jednak przyjęte standardy każą interpretować debetowe saldo konta rozliczenia zakupu jako składnik zapasu rzeczowych składników majątku obrotowego (czy aktywów trwałych, jeśli idzie o rozliczenie zakupu aktywów trwałych!) - to standardy te trzeba szanować, a nie stawiać się ponad te standardy.

Raz jeszcze pozdrawiam.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2012-09-25 01:11:14
~tau
panowie ale się rozgadaliście w tej sprawie. nie sądziłem że wywołam taką dyskusję.
Ja osobiście bardzo cenię sobie swoje dyskusje ze Zbychem Argumentacja jest na wysokim poziomie merytoryczności . Jedyne co mógłbym zalecać Zbychowi to aby unikał "pouczanek" i ocen swojego dyskutanta. To niczemu nie służy a jedynie odciąga uwagę od meritum sprawy na wątki poboczne.

Jeśli chodzi o to saldo  konta Rozliczenie zakupu (w naszym przypadku materiałów) to powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wykazywanie salda Dt jako "Materiały w drodze" w pozycji Zapasy a salda Ct jako dostawy niefakturowane czyli zobowiązania tak jak pisał Zbych. Sam oczywiście  stosuję takie rozwiązanie 

Nie ukrywam jednak że nadal mam pewne wątpliwości w tej sprawie. Moim zdaniem wszystko sprowadza się do kwestii rozumienia pojęcia "wydanie towaru". W zależności jak rozumieć wydanie towaru całą sprawę można różnie interpretować To moment wydania towaru przez sprzedawcę de facto decyduje o powstaniu zobowiązania. Jeśli sprzedawca wystawił fakturę to musiał również przynajmniej w tym samym momencie dokonać wydania towaru nabywcy , bowiem faktura dokumentuje w tym przypadku sprzedaż. Gdyby przyjąc że tak jest to powstało zobowiązanie udokumentowane fakturą, a jednocześnie zapas w postaci materiałow w drodze, gdyż towary te zostały wydane nabywcy (sprzedawca nie ponosi za nie już żadnej odpowiedzialności) (są kontrolowane przez nabywcę,bowiem posiada on do nich tytuł prawny (własność) powstały na podstawie przeszłych zdarzeń można wiarygodnie określić ich wartość na podstawie faktury) Dlatego wydaje mnie się że mamy w tym przypadku do czynienia raczej z zapasem materiałowym niż należnością w postaci prawa majątkowego.

Podobnie również w drugą stronę tzn tzw. dostaw niefakturowanych. Pamiętam trochę tę dyskusję ze Zbychem kiedy pisał że nie ma co robić z kierowcy magazyniera itd. Niby tak, ale z drugiej strony jęsli ten kierowca ma pełne upoważnienia do działania w imieniu firmy w zakresie tej dostawy i ponosi z tego tytułu pełną odpowiedzialność to przecież musi dokonać odbioru tych towarów. przecież nie będzie brał byle czego co mu sprzedawca podsunie. Musi sprawdzić co bierze w jakiej ilośći itd. Sprzedawca wydając towar musi być z kolei pewien że wydał go osobie reprezentującej nabywcę i po wydaniu nie ponosi odpowiedzialności za towar.

Podkreślam jednak że to są moje luźne dywagację  niekoniecznie muszą być słuszne. Zresztą w praktyce stosuję to rozwiązanie o którym pisałem wcześniej tzn materiały w drodze jako zapasy na podstawie faktury a dostawy niefakturowane po przyjęciu materiałów do magazynu na podstawie Pz jako zobowiązania)

2012-09-25 20:01:52
Za "pouczanki" przepraszam - czasem wyłazi ze mnie zmęczony i zgryźliwy belfer, szczególnie około północy.
Postaram się wyrażać po prostu swoje zdanie, krótko i na temat - i spadać, bez prowokowania zbędnych dyskusji. Be względu na stopień dociekliwości pozostałych dyskutantów. Zwłaszcza wybitnie dociekliwego Forumowicza o nicku ~tau. :-)
Pozdrawiam.
2012-09-25 20:38:19
~tau
Zbychu przepraszam żle mnie zrozumiałeś. ja bardzo cenię te twoje obszerne wyjasnienia. Pozwala to znacząco rozjaśnić temat i naprowadzić na właściwe tory myślenia W bardzo wielu sprawach mi pomogłeś i otworzyłęś oczy na sprawy które pozornie wydawały się proste, a później po dyskusji z tobą pozwoliły mnie zweryfikować stanowisko. Za co bardzo dziękuję. Jesli pisałem o "pouczankach " to chodziło mi głównie o jakieś kwestie ad personan, choć ja nie przywiązuje do nich specjalnej wagi  i w gruncie rzeczy one mnie nie przeszkadzają (jesli jest taka twoja natura to pozostań sobą)

a jesli mogę się do ciebie zwrócić. Co sądzisz o tych moich dywagacjach o saldzie rozliczenia zakupu. Czy może to stanowić pewną linie myślenia o tej kwestii Z góry pozdrawiam i dziękuję
2012-09-25 21:57:31
Twoje wątpliwości, ~tau, są uzasadnione. Zresztą - wydaje mi się - z powodu takich wątpliwości rachunkowość bywa pasjonująca. Często dlatego też, że nie można z góry przesądzić o tym, po czyjej stronie jest racja.
Prawie zawsze zależy to od faktycznych okoliczności sprawy - dlatego prawdy należy szukać w pierwszej kolejności w przedsiębiorstwie, a w drugiej kolejności dopiero na ogólnopolskim forum dyskusyjnym.
Sorry, znów prawie pouczanka. :-)
2012-09-25 22:10:39
~BDMB
tau czegoś tu nie rozumię. Dyskutujemy przypadek:
[..]
W sytuacji gdy otrzymano fakturę a nie uzyskano jeszcze dostawy do magazynu saldo debetowe oznacza tzw. dostawy w drodze i wykazuje się je w sprawozdaniu w aktywach. natomiast w tym przypadku tak chyba być nie może bowiem. zakwestionowane materiały są ujmowane pozabilansowo.
[..]

a Ty w ostatniej wypowiedzi odnosisz sie do przypadku w którym materiały zostały przez sprzedawcę wydane nabywcy a nabywca dokonał ich odbioru. Jest oczywistym, że w tym przypadku "materiałami w drodze" będą materiały odebrane przez jednostkę czyli aktywa rzeczowe jednostki.

Zdarzeniem przełomowym  w rozpatrywanym zagadnieniu jest odbiór dostawy przez nabywcę. Co innego będzie oznaczało saldo Wn konta rozliczenie zakupu przed dostawą i po odebranej dostawie.

Rozpatrzmy przypadek:
  Jednostka chce sprzedać "materiały w drodze". Należy odpowiedzieć na pytanie:
    Czy jednostka może sprzedać "materiały w drodze" przed ich dostawą ?

2012-09-26 00:16:51
~tau
słusznie zwróciłes uwagę BDMB na pewną nieściśłość Ja rzeczywiście w ostatniej wypowiedzi zwróciłem uwagę na sytuację kiedy warunkiem umowy zakupu był odbiór materiału w magazynie sprzedawcy przez nabywcę, a materiały nie dotarły jeszcze do magazynu nabywcy. Napisałeś BDMB że wowczas "materiały w drodze są aktywem rzeczowym jednostki. Problem w tym że jeśli w tym samym czasie nie wystawiono faktury to jak te materiały w drodze zaksięgować.
2012-09-26 09:29:17
Panowie, bądźcie uprzejmie wziąć pod uwagę to, iż salda na koncie rozliczenia zakupu materiałów pojawiają się wtedy, gdy:
  • zostanie zaksięgowana faktura zakupu przed księgowaniem dowodu przychodu materiałów do magazynu (Pz) - pojawi się wtedy saldo debetowe, przedstawiające sobą materiały w drodze,
  • zostanie zaksięgowany dowód przychodu materiałów do magazynu (Pz) przed księgowaniem faktury zakupu - pojawi się wtedy saldo kredytowe, przedstawiające sobą dostawy niefakturowane.
Odbiór przez kierowcę nateriałów z magazynu dostawcy nie spowoduje żadnych zmian w księgach odbiorcy - dopóki, dopóty materiały te nie zostaną przywiezione do jednostki i odebrane przez magazyniera.
Mam nadzieję, że trochę uporządkowałem dyskusję.
2012-09-26 16:17:07
~tau
oczywiści Zbych ma rację w tej sprawie Tak to się powszechnie ujmuje w księgowości

Moje wątpliwości dotyczą tylko tego dlaczego "odbiór nateriałów z magazynu dostawcy nie spowoduje żadnych zmian w księgach odbiorcy" zakładjąc że  do firmy dotarła dokumentacja odbioru dokonana przez pracownika firmy a materiały i faktura jeszcze nie (moim zdaniem przesłanki uznania za aktywa są spełnione, jak zwrócił uwagę BDMB takie materiały w drodze mozna również sprzedać bez przyjmowania do magazynu)

Według mnie jedynym argumentem za tym aby nie księgować takiego odbioru w księgach jest zapis art 20 ust 4 u.o.r, który mówi że zakupy opodatkowane vat mogą być księgowane jedynie na podstawie zewnętrznego dokumentu obcego czyli w tym przypadku faktury. w związku z tym jęsli nie mamy faktury to nie możemy tego zaksięgować. Czy jeszcze jakaś inna argumentacja za tym przemawia?

Oczywiście zdaję sobie sprawę że powszechnie stsosowanym rozwiązaniem jest to podane przez Zbycha i osobiście też je stosuję . Zgłosiłem jedynie swoje pewne wątpliwości)
2012-09-26 20:49:22
~BDMB
Proszę traktować moją wypowiedź jako głos w dyskusji.

Jeżeli w wyniku zdarzenia jednostka stała się właścicielem  aktywów a w księgach nie ujęto tego zdarzenia to księgi te nie odzwierciedlają rzeczywistości - tak sądzę.

Powstaje coraz wiecej magazynów logistycznych. Jednostka kupuje towar i w ogóle nie przyjmuje go do swojego magazynu tylko powierza go firmie zajmujacej się przechowalnictwem. W magazynie logistycznym towar może zostać przepakowany,paczkowany,porcjonowany, itp. i wysłany do nabywcy - bez udziału właściciela.

Jeżeli jednostka posiada kilka magazynów znajdujących się w odległych miejscowościach to operacja przesuniecia materiałów z magazynu do magazynu będzie wymagała wydania materiału z jednego magazynu i przyjęcia po pewnym czasie w drugim magazynie. Wystąpi konieczność stworzenia konta analitycznego na którym będa ujmowane  materiały będące w trakcie przesunięcia. Podobnie można utworzyć konto dla materiałów odebranych a nie dostarczonych do magazynu jednostki.

Proponuję aby na podstawie dokumentacji odbioru  ująć zdarzenie jako dostawę niefakturowaną (KSR nr 6 2.3 b)

2012-09-26 21:06:30
Próbuję cały czas uporządkować dyskusję w tym wątku i nie nie udaje mi się to. Odnoszę wrażenie, że nie mam do czynienia z księgowymi, a z ludźmi oderwanymi nieco od gospodarczej rzeczywistości.
Np. "jak zwrócił uwagę BDMB takie materiały w drodze mozna również sprzedać bez przyjmowania do magazynu". Panowie, przecież materiałów się nie sprzedaje, a zużywa - w naszym przypadku w procesie produkcji zapewne.
Czynność rozliczenia zakupu materiałów musi zaistnieć. Faktura (niekoniecznie faktura VAT) będzie służyła wycenie zakupionych materiałów. Po to, by właściwie wycenić przychód (Pz) do magazynu zakupionych materiałów oraz rozchód (Rw) materiałów do produkcji.
Nie wymyślajmy hipotetycznych sytuacji dla zwyczajnego "bicia piany" na forum.

Zupełnie podobnie rzecz będzie się miała w wypadku zakupu towarów. Niech kierowca nie handluje po drodze zakupionymi towarami, bo jest on od transportowania towarów, a nie od handlowania towarami. Dopiero po rozliczeniu zakupu towarów "jak Pan Bóg przykazał" - czyli zangażowaniu dowodów w postaci faktury zakupu i dowodu przychodowego do magazynu towarów (Pz) - będzie możliwe prawidłowe księgowanie sprzedaży towarów, której dowodem będzie faktura sprzedaży z równoległym wyliczeniem kosztu własnego sprzedaży towarów na podstawie dowodu (Wz).

Realizacji tych czynności służy wcześniejsze, prawidłowe, oparte o prawidłowe dowody (faktura i Pz) rozliczenie zakupu.

A dlaczego "odbiór nateriałów z magazynu dostawcy nie spowoduje żadnych zmian w księgach odbiorcy"?
Przede wszystkim dlatego, że czynność ta, czyli przyjęcie materiałów do transportu, nie jest dla odbiorcy operacją gospodarczą, którą należałoby w księgach odbiorcy ująć.
Nie zaprzeczam, że zdarzeniem gospodarczym i owszem - jest. Ale nie operacją gospodarczą.

Nie bardzo wiem, jak inaczej mógłbym rozwiać Wasze wątpliwości.
2012-09-26 21:19:59
~tau
ciekawy głos BDMB. Właśnie o to pytam czy utworzenia takiego konta " Materiały poza jednostką"i ujęcie na nim w tym przypadku o którym mówimy materiałów  odebranych i nie dostarczonych do magazynu bez dysponowania fakturą na podstawie dokumentacji odbioru jest prawidłowe?
2012-09-26 21:47:02
~tau
Zbych ja dokładnie rozumiem twoją linie. Ona jest powszechnie przyjęta, ale wbrew pozorom wcale nie jest taka jednoznaczna. Mówimy o konkretnym przypadku kiedy nabywca dokonuje odbioru towarów  u sprzedawcy,  a nie otrzymuje faktury. Według mnie towary te stają sie aktywem nabywcy. cóż z tego że nie trafiły do magazynu nabywcy skoro ich odbiór został dokonany u sprzedawcy. W praktyce mogą nigdy nie trafić do magazynu nabywcy gdyż w międzyczasie nabywca może je sprzedać swojemu kontrahentowi i polecić kierowcy aby odwióżł je bezpośrednio do kontrahenta.  Jest to sytuacja być może nietypowa ale która może zaistnieć

(ok. przyłapałeś mnie z tymi materiałami chodziło o towary materiały się zuzywa)

2012-09-26 22:50:19
Oceniał nie będę, bo zobowiązałem się.

Konto pozabilansowe "Materiały poza jednostką" możesz sobie utworzyć - nikomu przeszkadzało nie będzie poza osobą księgowego. :-)
Materiały odebrane u sprzedawcy nie będą aktywem u odbiorcy, z przyczyn o których pisałem - nie ma miejsca operacja gospodarcza pozwalająca na księgowanie aktywa w postaci odebranych materiałów. Chyba, że z samochodu zrobisz magazyn na kółkach, a z kierowcy zrobisz magazyniera, który wystawi dowód Pz i weźmie za stan magazynu odpowiedzialność materialną (umowa!!!).
Po dotarciu samochodu do firmy zaksięgujesz ww. Pz na konto rozliczenia zakupu - powstanie na tym koncie saldo kredytowe (dostawa niefakturowana). Do właściwego magazynu materiały trafią na podstawie dowodu Mm, tj. Mm- w magazynie na kółkach, Mm+ w magazynie materiałów.

Tau, czasu masz za dużo, żeby zajmować się pierdołami?
Sorry, ja wstaję o 5-tej rano, aby dojechać z Łodzi do Warszawy, gdzie prowadzę zajęcia z przyszłymi księgowymi.
2012-09-26 23:51:06
~tau
spodziewałem się że tak odpowiesz. Ty Zbych nadal twierdzisz że odbiór towaru może odbyć się jedynie w magazynie nabywcy. Moim zdaniem jeśli nabywca jedzie po towar do sprzedawcy to musi dokonać odbioru towaru. W przeciwnym razie jeśli by potwierdził sprzedawcy odbiór zakupionych towarów, a później dojechał do wlasnego magazynu i okazałoby się że dostał zupełnie co innego niż zamówił to kto ponosił by odpowiedzialność za tę sytuację. przeciez nie sprzedawca, ktory by  twierdził że wydał właściwy towar, w zamówionej ilości itd ma potwierdzenie odbioru i nic go więcej nie obchodzi. Dlatego nabywca nie może brać co mu sprzedawca podsunie tylko musi dokonać odbioru tego towaru u sprzedawcy podobnie jak u siebie w magazynie: sprawdzić ilość jakość rodzaj itd. Oczywiście że osoby dokonujące odbioru u sprzedawcy działający w imieniu nabywcy muszą ponosić pełną odpowiedzialność materialną za odebrany towar Inaczej mogliby wogóle tego towaru nie dostarczyć do firmy nabywcy

Mówisz że nie ma operacji gospodarczej. jesli dokumenty odbioru dokonanego u sprzedawcy dotrą do firmy nabywcy przed samą dostawą to można wiarygodnie oszacować wartość dokoanego zakupu towary są kontrolowane przez nabywcę (bo niby przez kogo miałyby być kontrolowane skoro dokonano ich odbioru) i istnieje duże prawdopodobieństwo że przyniosą korzyści ekonomiczne. Dlaczego twierdzisz że to nie są aktywa? Zobowiązanie nabywcy powstaje z chwilą wydania mu towaru.

Owszem ostatnio miałem trochę czasu więc postanowiłem nieco podrążyć pewne watpliwe kwestie
2012-09-27 09:34:54
Proszę mi nie wkładać w usta tego, czego nie powiedziałem.
Powiedziałem, że odbiór zamówionego materiału (towaru) w magazynie dostawcy przez kierowcę (pracownika odbiorcy) nie jest operacją gospodarczą w rozumieniu prawa bilansowego. Przez to fakt ten nie jest możliwy do odnotowania w księgach rachunkowych odbiorcy.
Tylko tyle i aż tyle.
2012-09-27 11:50:10
~tau
rzeczywiście nigdy nia zajmowałem się magazynem. Pewnie nie znam się na robocie magazyniera. Ale nadal nie rozumiem dlaczego odbiór towaru u sprzedawcy ma być czymś innym niż odbiór w magazynie nabywcy (w wyniku odbioru towaru w magazynie wystawiny jest Pz i powstają aktywa). Jesli byś mógł mi to wyjaśnić w kontekście tego co napisałem w poprzednim wpisie

To jest istota sprawy. jak według ciebie miałby się odbyć ten odbiór u sprzedawcy?

2012-09-27 18:54:43
Wydanie materiału (towaru) przez magazyn sprzedawcy jest dokumentowane dowodem magazynowym sprzedawcy o nazwie Wz (Wydanie na zewnątrz). Jest to dowód księgowy wykorzystywany przez sprzedającego, służący zaksięgowaniu u niego kosztu własnego sprzedaży (dekret: Wn "Koszt własny sprzedaży" / Ma "Zapas towaru (materiału)".
Odbierający kwituje na tym dowodzie odbiór materiału (towaru) i otrzymuje kopię dowodu Wz.
I to wszystko, co w związku z faktem odbioru materiału (towaru) musi kierowca, jako przedstawiciel kupującego. Nastepnie kierowca dostarcza materiał (towar) do magazynu swojego przedsiębiorstwa.

Dowód Pz jest dowodem obrotu magazynowego, który wystawia się w magazynie kupującego, gdzie przyjmuje się materiał (towar). Dowód ten wystawia się dla udokumentowania faktu przyjęcia materiału (towaru) z zewnątrz.
Pz, czyli - skrótowo - Przyjęcie z zewnątrz.
Dowód Pz jest księgowany w księgach kupującego dekretem: Wn "Zapas magazynowy materiałów (towarów)" / Ma "Rozliczenie zakupu materiałów (towarów)".

Przedstawiłem w skrócie to, czego m.in. uczę księgowych na szkoleniu, mającym na celu odświeżenie zasobu wiadomości z zakresu podstaw rachunkowości. Oni takich pytań jak Ty zadawali po tym kursie z całą pewnością nie będą.

Nie pisz, że nigdy nie zajmowałeś się magazynem. Czemu służą i jak księguje się dowody Wz i Pz na kontach księgi głównej - praktykujący księgowy wiedzieć powinien obowiązkowo.
2012-09-27 21:30:18
~BDMB
[..]
Powiedziałem, że odbiór zamówionego materiału (towaru) w magazynie dostawcy przez kierowcę (pracownika odbiorcy) nie jest operacją gospodarczą w rozumieniu prawa bilansowego. Przez to fakt ten nie jest możliwy do odnotowania w księgach rachunkowych odbiorcy.

Wydanie materiału (towaru) przez magazyn sprzedawcy jest dokumentowane dowodem magazynowym sprzedawcy o nazwie Wz (Wydanie na zewnątrz). Jest to dowód księgowy wykorzystywany przez sprzedającego, służący zaksięgowaniu u niego kosztu własnego sprzedaży (dekret: Wn "Koszt własny sprzedaży" / Ma "Zapas towaru (materiału)".
[..]

Z powyższego wynika, że zawarta została umowa sprzedaży w wyniku której sprzedawca przeniósł na kupującego własność materiałów i wydał mu te materiały a kupujący odebrał materiały i zobowiązał się  zapłacić sprzedajacemu cenę.

Czy warunkiem na to by to zdarzenie  stało się operacją gospodarczą jest przyjęcie materiałów przez magazyniera do magazynu?
2012-09-27 21:39:52
~tau
Czemu służa dowody Wz i Pz to ja doskonale wiem i nie o to pytałem. Przestań pisać rzeczy które są oczywistością i snuć jakieś dziwne domysły które pewnie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością Kiedy pisałem że nie zajmowałem się magazynem to miałem na myśli  że nie pracowałem nigdy w magazynie i nie dokonywałem osobiście żadnych odbiorów a nie w sensie księgowym jak ty to zrozumiałeś.

To co opisałeś to jest standardowa sytuacja i oczywiście w tej kwestii nikt od samego początku nie miał żadnych wątpliwości. Oczywiście w sytuacji o ktorej mówisz pełny odbiór towarów odbywa się dopiero w magazynie kupującego, gdzie wystawia się Pz i możesz wykazać aktywa, W tej sytuacji towary znajdujące się w transporcie bez posiadania faktury w żadnym razie nie można potraktować jako aktywa

Sytuacja o której mowa dotyczy sytuacji całkowicie niestandardowej, a która może zaistnieć Mnie chodzi o sytuację gdy nabywca z góry zakłada że nie będzie przyjmować tych towarów do swego magazynu bo w czasie kiedy będzie trwał transport (transport może trwać wiele miesięcy) po dogadaniu warunków ze swym kontrahentem chce je sprzedać, a kontrahentowi zależy na jak najszybszej dostawie i nie chce czekać ąż dowieziemy towar do swego magazynu i dokonamy pełnego odbioru ).Czy wtedy nie będzie musiał dokonać pełnego odbioru towaru u sprzedawcy po uzgodnieniu z nim tego wcześniej?

. Oczywiście ktoś powie że jest prostsze rozwiązanie tej sytuacji. Np. zawarcie transakcji tzw. łańcuchowej, kiedy to sprzedawca dostarczy towar ostatecznemu nabywcy  (Swoją drogą ciekawy jestem jak zaksięgowałbyś tę transakcję łańcuchową) Ale po pierwsze nie zawsze bedzie to możliwe, a poza tym sprzedaż może być dokonana dopiero w trakcie naszego transportu (bowiem np kontrahent ostatnecznie dopiero wówczas zdecyduje się na zakup i zależy mu na szybkiej dostawie)

Nie wiem czy twierdzisz że takich sytuacji może nie być?
Starałem się jak najdokładniej naświetlić sytuację. nie twierdzę że zjadłem wszystkie rozumy dlatego pytam

Nie znam uczestników szkoleń które prowadzisz więć nie mogę się wypowiadać o tych uczestnikach (pewnie jak zawsze są różni) Natomiast z własnego doświadczenia wiem (a brałem udział w wielu), że najczęściej nikt na tych szkoleniach nie chce zadawać żadnych skomplikowanych pytań, a zwłaszcza na podstawach rachunkowości gdzie nikomu nawet do głowy z reguły nie przychodzi że może zaistnieć sytuacja inna niż ta standardowa prezentowana na wykładzie.

2012-09-28 09:02:25
Wydaje mi się, że wymiana zdań, w której biorę udział, dobiegła końca. Przedstawiłem już swoje stanowisko w kwestii, która wątek zainicjowała. Starałem się też dorzucić swoje trzy grosze, co do wynurzeń, które odstawały od "księgowej" rzeczywistości. Zwłaszcza wtedy, gdy za operację gospodarczą możliwą do zaksięgowania (dowód księgowy!) brano nie do końca udowodnione zdarzenie gospodarcze. Natomiast nie mam zamiaru stawać "w ogniu pytań".
Życzę owocnej dalszej dyskusji, w której nie będę już przeszkadzał. Mam na głowie ważniejsze, bardziej prozaiczne problemy.
Pozdrawiam obu Panów jak najuprzejmiej.
2012-09-28 11:10:36
~tau
Zbych po prostu nie chce się odnięśc do konkretnej sytuacji. Aby zaistniała operacja gospodarcza moim zdaniem towar nie musi przejśc przez magazyn. Jak w takiej sytuacji potraktować by operacje łańcuchowe, gdzie jeden z podmiotów np B kupuje towar od sprzedawcy A i jednocześnie sprzedaje go swemu odbiorcy C, a towar jest wysyłany przez sprzzedawcę A do ostatecznego odbiorcy C. W przypadku podmiotu B towar nie tyle nie przechodzi przez magazyn, ale w ogóle nie znajduje się w dyspozycji podmiotu B. A trzeba pamiętać że podmiot B jest zobowiązany wystawić fakturę sprzedaży podmiotowi C. Jeśli ma coś sprzedać to najpierw musi zaksięgować chyba zakup a co jeśli podmiot A nie wystawił mu jeszcze faktury?

To są istotne kwestie. I odnosząc się do takich sytuacji a nie standardowych można wiele kwestii rozjaśnić
2012-09-28 14:52:53
~BDMB
tau zgadzam się z Tobą. Magazyn nie jest do tego potrzebny by zaistniała opercja gospodarcza. Dokonano zakupu,  materiały stały się składnikami majątkowymi jednostki i to jest operacją gospodarczą. Można np. założyć konto "materiały zakupione-odebrane a nie dostarczone do magazynu" i ująć na tym koncie odebrane materiały jako dostawę niefakturowaną.

Przypadek który opisujesz  jest to przelew wierzytelności. Przed odbiorem towaru podmiot B posiada prawa do dostawy od podmiotu A. B  jest wierzycielem i może wierzytelność jaką jest dostawa towaru/materiału przenieść na podmiot C. (Art. 509 KC). B sprzedał C prawa do dostawy - odbioru towaru dokonuje podmiot C.

Gdyby natomiast podmiot B dokonał odbioru towaru to wtedy B sprzedaje C - towar.
2012-09-28 16:56:29
~tau
ok, ale jak to wszystko zaksięgować?postaram się otworzyć nowy temat,  bo tytuł obecnego jest mylący
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl