UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
Wysyłka elektroniczna - UPO - data złożenia - kiedy?
(Kategoria: Ordynacja)
2012-02-06 08:59:39
~Optima
W piątek powysyłałem kilka pierwszych PIT-11. Do wyjścia z biura (prawie 2 godziny od ich wysyłki) nie można było pobrać UPO - dokument ciągle był wstępnie przetworzony.
Dzisiaj pobrałem UPO - pity zostały przyjęte.
Moje pytanie na przyszłość, bo wszędzie jest ostrzeżenie, że sama wysyłka nie jest ważna - dopiero OTRZYMANIE UPO poświadcza złożenie deklaracji.
No i teraz - kiedy moje PITy zostały formalnie złożone? Na otrzymanym UPO jest napisane:
1. Dokument został zarejestrowany w systemie teleinformatycznym MinFin Data (data, czas): 201202-03T17:34:08
- czyli już 2 sekundy po mojej wysyłce
2. Czy w dacie wystawieniaotrzymania UPO - czyli
Dokument wystawiony automatycznie przez system teleinformatyczny MinFin
Data i czas wystawienia dokumentu: 2012-02-03T19:35:08
Hmmm bo jak ta druga data - to na razie średnio m się to podoba. Choś wiem, że na UPO jest 24godziny, ale traktowałem to jako taki margines-pupochron dla MinFin. Jeżeli ta druga data - a więc data wystawienia UPO - to odpada mi wysyłka elektronicznie 25-go o godzinie 23:50 :-(((
Bo mimo, że VAT-7 będzie zarejestrowany w systemie, to UPO będzie miało datę 26-go.
Trochę to dziwne bo wysyłając PITy roczne (PIT-37/36) upo jest wydawane natychmiast.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2012-02-06 09:25:11
~Optima
Tak mnie to nurtowało, że zadzwoniłem do KIP.
Data złożenia deklaracji to data wystawienia UPO, a więc  w opisanym przeze mnie wyżej przypadku - sobota. Dłuuuuuuugo to trwało co mnie trochę niepokoi. Bo w takim razie wysyłka elektroniczna nie uchroni mnie przed nocnym staniem w kolejkach na poczcie całodobowej 25-go, bo zbyt duże ryzyko, że UPO będzie z dnia następnego. Po pierwszym entuzjastycznym przyjęciu przeze mnie tej wysyłki elektronicznej - przychodzi pewne rozczarowanie. Szkoda, że to tak długo trwa. A czy muszę czekać aż do 25-go z wysyłką? Nie. Ale w każdym miesiącu trwafi się kilku ananasów, którzy po moich wielkrotnych proszeniach łaskawie przynoszą faktury 25-go, albo do samego końca coś tam u siebie analizują itd. Zawsze to jest ktoś inny, więc trodno mi na nich naciskać, bo każdemu się to powiedzmy raz zdarzyło, więc wg. niego mam mu wybaczyć takie coś. A ja przez nich to już się z widzenia z niektórym z kolejki na poczcie znam :-D
2012-02-06 15:30:54
~mari123
 uuu to kiepska wiadomość, czyli poczta jest bezpieczniejsza.
2012-02-06 16:13:01
~Optima
Ale i tak na pizzę co miesiąc będzie. Mam klientów po jednym z 6 różnych US-ów (dosyć rozsianych) gdzie zawsze wysyłam pocztą. Więc teraz mam pewność co do zaoszczędzenia na poleconych: 6 x 3,75 = 22,50zł plus czas na pocztowe kolejki, adresowanie itd..
Z rozmowy z panem z KIPu wynikało, że nie ma zasad: raz UPO jest po minucie raz po nastu godzinach. Więc nie wykluczone, że wysyłając 25-go o 22:00 deklaracje VAT-7 tych moich ananasów będę miał po chwili UPO i ominie mnie poczta. A jak nie będzie do 23.00 to w samochód i na pocztę.
Dodatkowo zyskuję termin składania deklaracji VAT-UE: papierowo jest do 15-go, elektronicznie do 25-go.
A na PITach-11 jekie oszczędności
2012-02-06 16:21:40
~mari123
 ok, ale jak wyślesz i pocztą i elektornicznie to będą 2 deklaracje :{
a na pizzę będzie jak się program zwróci :(

2012-02-06 16:22:26
~Joanna
Jeszcze nie zdazyło mi się, abym miała UPO po kilku minutach. Zawsze jest to po 2 godzinach. Raz tylko miałam sytuację, że ściągnełam UPO po około 10 godz.
Wysyłka elektroniczna jest o wiele wygodniejsza, niż pocztą tradycyjną. Załuję, ze wcześniej na to nie wpadłam ;)
2012-02-06 16:31:38
~Optima
mari123 - jaki program? Żadnych wydatków w związku z przejściem na wysyłkę elektroniczną nie poniosłem. Nawet fiskus bardzo miły - bo tego rodzaje pełnomocnictwa zwolnił z opłaty skarbowej :-)))
Do wysyłki wykorzystuję podpis elektroniczny, który juz mam 4 lata do wysyłki deklaracji ZUSowskich. A używane programy (księgowy, płacowy) już od dłuższego czasu mają wbudowane moduły wysyłki. Moje opóźnienie w przejściu na wysyłkę elektroniczną wynikały jedynie z pewnych problemów technicznych, które sam w końcu rozwiązałem przed weekendem i teraz ruszam pełną parą w e-deklaracjach.
2012-02-06 18:38:04
 podpis to i ja mam ale do wysyłki do sage muszę dokupić modół koszt chyba 500zł :(
a do mojego us warto czasem zajrzeć by Panie mnie kojażyły to są milsze :P
działanie jest podstawowym kluczem do każdego sukcesu-Pablo Picasso
2012-02-06 20:22:36
Gdzieś w FAQ na e-deklaracje.gov.pl  jest że jeśli deklaracja bez podpisu (tylko dane autoryzujące) to UPO jest od razu, jesli z podpisem elektronicznym po 2 godzinach ( co tyle trwa unieważnienie podpisu przez centra certyfikujące).
Jeśli zaraz po wysyłce deklaracja dostaje status 302 zawsze po 2 godzinach jest UPO, jeśli nawet cos grzebią i nie idzie jej pobrać data wystawienia = data wysyłki + 2h.
A klientów trzeba sobie wychować a nie latać 25 przed północą po pocztach, niech sobie sam lezie z aktem żalu następnego dnia albo płaci 150 zł mandatu.

2012-02-06 21:04:18
~Optima
perek - faktycznie. Poszukałem na ich stronie i znalazłem takie coś:
wystawiane przez system e-Deklaracje w ciągu kliku godzin (od 2 do 24 godzin - zależnie od polityk Centrów Certyfikacji dla posiadanego certyfikatu). Dla dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym opartym na zestawie cech informacyjnych podatnika składającego deklarację UPO jest wystawiane w ciągu kilku minut. Dla dokumentów odrzuconych przez system, informacja o tym jest dostępna prawie natychmiast po złożeniu (błędy o statusach serii 4xx), dodatkowo w formularzu UPO wyświetlana jest informacja o przyczynie błędu. Należy wtedy poprawić błędne dane i ponownie przesłać podpisany dokument, sprawdzając status przetworzenia.
2012-02-07 09:41:56
~Optima
Teraz jeszcze sprawdziłem, że wszystkie UPO mam wystawione dokładnie po dwóch godzinach i jednej minucie. Wysłałem dopiero 5 dokumentów, w przeciągu pół godziny i wszystkie UPO każdy z nich je po 2h1m
2012-02-07 17:12:14
~woojto
A  jest na to co powiedzieli w KIP jakiś przepis ?  No ja mam takie jasełka   Data i czas wystawienia dokumentu:                        2012-01-26T00:06:46+01:00 natomist zarejstrowano  2012-01-25T22:05:46.000+01:00  . dla mnie to jakas paranoja .To takl jakby Pani w okienku zarejstroiwała deklarację 25 ale wpisała do systemu 26 i wtedy uważa się za złożoną 26 .System może przetwarzać 2 dni i co to moja wina  ????
2012-02-07 17:34:48
~woojto
    Sprawdzałem poprzednie miesiące i też mam takie i cisza z US . Wydaje mi się, że osoba z KIP jest jak zwykle nadgorliwa i dla bezpieczeństwa twierdzi , że datą złożenia jest data wystawienia UPO .   Uważam, że data zarejstrowania w systemie informatycznym Min Fin jest jednoznaczna z zarejstrowaniem go w US  i złożeniem  wteminie - jeżeli oczywiście nie mamy jakiegoś rozporządzenia w tym temacie , które określa to jak pracownicy KIP . No przecież jak składamy ręcznie to Pani w okienku rejestruja a później pracownik księguje  - tak i tu elektronicznie rejestruyje i elektronicznie księguje i po księgowaniu wystawia UPO z dnia takiego i takiego że w dniu takim a takim złozono formularz :(((
2012-02-08 07:53:10
~Optima
Nie wiem czy nadgorliwa. To samo - że datą złożenia jest data wystawienia (nie pobrania) UPO jest w najczęstszych pytaniach na stronie e-deklaracje.
A to, że złożyłeś VAT po terminie i jak to napisałeś cisza, nie oznacza, że wszystko OK. Rozumiem, że przez cisza masz na myśli brak mandatu itp.
US to nie głodne wilki czekające na swoją ofiarę. Wielokrotnie (najczęściej kiedyś NIP-1, VAT-R, PIT-11 gdy składało się w ciągu roku, teraz PIT-4R gdy ktoś kończy działalność) składałem po terminie i też nigdy z tego nic nie było. "Przymykają na to oko". Miałem klientkę, która zawsze wszystko składała po terminie, 50 na 50 razy dopiero po wezwaniu ze strony urzędu, że nie ma np. VAT-7, a mandat za to dostała tylko kilka razy.
USy nie są takie straszne.
Nie dostałes mandatu - ciesz się. Ale gdyby chcieli, mogli by.
Na stronie e-deklaracje jest też podobne pytanie i czy będzie mandat - jak to napisali każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i są badane wszystkie okoliczności.
2012-02-08 09:53:27
~Fred
 jaki opcje podpisu najtańszą polecacie? i na jaki okres jest bo nie wiem czy przy kilku klientach to mi sie kalkuluje, choć wygodne jest.
2012-02-08 12:41:31
~oPTIMA
Ja się na tym nie znam - nie śledzę na bieżąco - ale jak wchodził podpis - były 3 firmy konkurujące ze sobą i każda miała cenę za urządzenie+podpis na 2 lata po 400pln brutto.
Teraz sprawdziłem na stronie sigillum: Zestaw Sign M - polecany dla programu PŁATNIK ZUS jest po 301,00 brutto z czytnikiem.
Potem co dwa lata kupuje się sam podpis. Wg. ich cennika roczny kosztuje 95,0, ale jak pamietam, żekupowałem na dwa lata to był jakiś minimalny rabat.
Dlaczego mam sigillum - bo u innych wtedy w mojej okolicy trzeba było dłużej czekać na podpis (to było wtedy jak bym na nie mega popyt napodpisy w związku z koniecznością używania ich w płatniku).
Fred - a nie korzystasz z PŁATNIKA?
2012-02-08 13:33:43
~woojto
Najczęściej zadawane pytania
21. Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a potwierdzenie otrzymam na drugi dzień, to będzie złożone w terminie? Termin składania zeznań za 2011 upływa z dniem 30 kwietnia 2012 r.

W związku z powyższym wysłane zeznanie 30 kwietnia o północy będzie złożone w terminie, pod warunkiem jednak, że zeznanie takie będzie prawidłowe. Czekanie ze złożeniem zeznania przez Internet na ostatnią chwilę jest obarczone ryzykiem nieotrzymania UPO w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. Tym samym zeznanie nie zostanie złożone w terminie.

Jeżeli chodzi o to pytanie - to wynika wprost przeciwnie - Autor , który odpowiada nakresla jedynie ryzyko , kiedy deklaracja będzie  z błędem   -wtedy nie otrzymamy UPO - tylko kod błędu - to już przerabiałem . Np. wysyłamy deklaracje o 22-00 a rano mamy babola - to rozumiem 
2012-02-08 15:17:07
~Optima
Zwróć uwagę, że pytanie dotyczy zeznań rocznych. Ich uwierzytelnienie następuje podanie kwoty przychodu z PITa za zeszły rok. W tym przypadku UPO jest wystawiane natychmiast.
Inaczej ma się sytuacja gdy wysyłamy coś z podpisem elektronicznym. Tu ze względu na stosowaną politykę centr autoryzacyjnych - UPO jest wystawiane w okresie od 2 do 24 godzin.
Tak jak pisał perek wyżej - w tym okresie centra autoryzujące mogą unieważnić dany podpis. Więc logicznym jest, że  MinFin nie może nam wsystawić UPO w czasie gdy może być jeszcze zostać anulowany podpis.

Cytat ze strony e-deklaracje:
"UPO dla złożonego dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym jest wystawiane przez system e-Deklaracje w ciągu kliku godzin (od 2 do 24 godzin - zależnie od polityk Centrów Certyfikacji dla posiadanego certyfikatu). Dla dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym opartym na zestawie cech informacyjnych podatnika składającego deklarację UPO jest wystawiane w ciągu KILKU MINUT.

2012-02-08 17:27:38
~woojto
Nie zgodzę się gdyż z pytanie nie wynika w jaki sposób jest ono składane . Deklaracje roczne można wysłać  także za pomocą podpisu kwalifikowanego. - odpowiadający jasno stwiedził, że jeżeli wyślemy prawidłowo deklarację o godzinie 0:00 to będzie ona uznana za złozoną w terminie pod warunkiem , że będzie sporządzona prawidłowo . Optima pytający jasno określił POTWIERDZENIE OTRZYMAM W DNIU NASTĘPNYM więc z datą wystawienia 01.05  - gdyż o 0-00 wysyła i jak sama stwierdzasz po dwóch minutach czyli o 01-02 otrzymuje UPO więc w dniu następnym .   Zresztą nie znalazłem przepisu prawa, który określiłby jasno która data opisana w UPO jest datą złożenia zeznania . Moim zdaniem data rejestracji - jasno wynika to data rejestracji  wsystemie informatycznym Min Fin . Natomiast  data o której mówił konsultant KIP to data wystawienia potwierdzenia .  Gdyby było inaczej   to pieczątka "wpłynęło" tez by nie potwierdzała złożenia deklaracji w terminie, gdy z na dokumencie składanym do US pieczątka rozpoczyna proces rejestracji deklaracji w systemach  US.
   Konsultant moim zdaniem się zabezpieczył . Oczywiście pod warunkiem, że istnieje zapis w aktcie prawnym normujący tę kwestję, co moim zdaniem wogóle byoby nielogiczne .
2012-02-08 18:17:54
~Optima
Holender jasny - człowiek już jest zakręcony. woojto masz jednak chyba Ty rację. Chyba będę musiał poszukac w jakiś aktach prawnych. Tymczasem na stronie e-deklaracje znalazłem takie coś:

30.04.2010 r.,
  Do północy 30 kwietnia br. można wysyłać zeznania roczne za 2009 rok przez Internet

Przy przesłaniu zeznania rocznego drogą elektroniczną o terminowym złożeniu decyduje data jego przyjęcia przez system e-Deklaracje, a nie data wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). System e-Deklaracje jest przygotowany na przyjęcie znacznej liczby dokumentów.

Zeznanie podatkowe za 2009 rok zostanie przyjęte przez system e-Deklaracje, jeśli zostało poprawnie wypełnione danymi, podpisane , przesłane i pozytywnie zweryfikowane przez system. W przypadku pozytywnej weryfikacji dokument uzyska status 200 - „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie".

UPO jest dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej i zawiera między innymi informacje dotyczące daty wygenerowania UPO jak i terminu złożenia deklaracji do systemu e-Deklaracje.
Może pojawić się sytuacja, w której dla dokumentu wysłanego do 30 kwietnia, UPO zostanie wygenerowane po 30 kwietnia. Takie UPO potwierdza złożenie zeznania rocznego w terminie.

Przykład:

Zeznanie może zostać wysłane i przyjęte przez system 30 kwietnia o godzinie 23:59:05 a UPO może mieć datę wydania 1 maja godzina 00:00:25. Zeznanie zostało złożone w terminie, bo decydująca jest data przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje.

2012-02-23 15:44:17
~pitupitu
"Dla dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym opartym na zestawie cech informacyjnych podatnika składającego deklarację UPO jest wystawiane w ciągu KILKU MINUT."

- niestety ale nie zawsze jest to kilka minut, dużo zależy od okresy w jakim składamy PIT-a, swojego złożyłem w dniu 09-02-2012 i zaraz po wysładniu otrzymałem status 200 czyli mogłem pobrać UPO (trwało to 2-3 SEKUNDY),
w dniu dzisiejszym tj. 23-02-2012 wysyłałem PIT-a moich rodziców i czekam na UPO już około 1 GODZINY, najpierw był status dokumentu 301 (Dokument w trakcie przetwarzania, sprawdź wynik następnej weryfikacji dokumentu), za jakieś 10-15 minut status zmienił się na 302 (Dokument wstępnie przetworzony, sprawdź wynik następnej weryfikacji dokumentu)
2012-02-23 18:53:05
Dzisiaj miałem to samo, ZUS rozeslał 11 i 40, a wszyscy chca szybko zwroty za dzieci i sie przytkało ;-)
2012-02-27 09:44:24
~Optima
Chyba lepiej czekać na UPO.  W sobotę (25 II) wysłałem kilkadzisiąt pierwszych VAT-7 - po wysyłce miałem kody 301 albo 302.
Dzisiaj - poniedziałek (27 II) zacząłem sobie ściągać UPO i drukować na VAT-7. No i... dla dwóch klientów wyszły błędy 402 - brak pełnomocnictwa.
Zadzwoniłem do ich urzędów skarbowych, gdyż UPL-1 były składane u jednego 17 lutego u drugiego 21 lutego. U obydwóch były wprowadzone w tych dniach.
Panie się zdziwiły i poleciły poprostu wysłać jeszcze raz.
Na szczęście mam jeszcze jeden dzień rezerwy - ale widzę, że system nie jest idealny, na starcie juz mam taki problem.
2012-02-27 22:02:15
 ale jesli przejdzie ok to liczy sie wysylka a nie data otrzymania potwierdzenia
gorzej jak nie bedzie upowaznienia w systemie ale to juz inna sprawa to tak jak wyslac pocztą bez podpisu
2012-02-28 08:41:20
~Optima
Ale jak próbowałem wysyłac komuś, u kogo nie mam pełnomocnictwa (do oddalonych USów do których UPL wysyłałem poczta i sobie codzinnie spradzałem czy już załapie) to bład 402 miałem natychmiast po wysyłce.
A w opisanych przypadkach miałem kody albo zaraz kod 302 albo najpierw 301 potem zamienione na 302 - byna końcu miec błąd 402. Te kody 301/302 są zwodzące.
Ale napiszę Wam niezła ulga jak już wczoraj nie musiałem jechać na pocztę całodobową. Przed 22:00 wysłałem ostatnie VAT-7 (w tym swój - wiadomo szewc bez butów chodzi). Jakoś tak dziwnie się czułem w domu, że nie jechałem na pocztę.
Rano wszystkie (te wczorajsze późne) wysyłki miałem potwierdzone z kodem 200. Uffff....
A nie było takie oczywiste uffff... bo niektóre wczoraj wysyłałem około 17:00 i przed 22:00 jak wychodziłem to jeszcze nie było potwierdzeń, które normalnie są równo 2 godziny po wysyłce.
Ale ogólnie - cieszę się, że przeszedłem na wysyłkę elektroniczną: oszczędnośc czasu, wygoda - warto było.
2012-02-28 08:59:38
 ja niestety musialem przejsc dwa lata temu jak vat-ue wersje papierową skrócili do 15go
oszczednosc i wygoda jest, pytanie tylko czy podpisywanie za podatników deklaracji nie odbije sie czkawką

Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl