UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
Cofnięcie zwolnienia lekarskiego przez komisję ZUS
(Kategoria: Kadry i ZUS)
2012-01-03 19:33:24
~danusia
Czy ktoś by mi mógł pomóc napisać ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS w sprawie cofnięcia zwolnienia lekarskiego. Znajomej już od dwóch m-cy boli kregosłup, stwoerdzono rwę kulszową, miała zastrzyki i nadal ją boli, Rezonans nic nie stwierdził.Dzisiaj znajoma była na komisji ,stuknięto ją w kolano i stwierdzono że ma podwójne zwolnienie lekarskie-po prostu lekarz się pomylił a na komisji stwierdzili,ze chce oszukać ZUS ale przecież jakby ona mogła jak pobiera chorobwe z jednego zakładu ,no i jej cofnięto zwolnienie ot tak. Jutro powinna być już w zakładzie a ma pracę siedzącą, a  ona ledwo dojechała do domu bo musiała co chwilę się przespacerować a co dopiero pracować. Ale wg przepisów chyba najpierw iśc do lekarza medycyny pracy - a co jeśli jej nie dopuści do pracy?
Niewiem jak jej pomóc, tylko chyba mogę napisać jej pismo -odwołanie.
Nic dziwnego,że ona się rozpłakała po tym wszystkim a najbardziej,ze ją potraktowali jak oszustkę
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2012-01-03 19:45:55
~danusia
3 tygodnie było podwójnego chorobowego
ale to lekarz przecież zawinił
a gdybym ja naliczała chorobowe, wiem,ze program tylko liczy jedne chorobowe
a panie z zakładu nie poinformowały znajomą,że jest coś nie tak
zakład chyba sam nalicza chorobowe bo jest dość duży
2012-01-04 00:01:30
Danusiu, w ogóle nie zrozumiałam tego co napisałaś

,stuknięto ją w kolano i stwierdzono że ma podwójne zwolnienie lekarskie-po prostu lekarz się pomylił

następnego Twojego wpisu też nie mogę zrozumieć
- czy mogłabyś przystępniej opisać sytuację ?
2012-01-04 08:11:41
O jakim podwójnym chorobowym piszesz?
Czy ci chodzi o to iż koleżanka ma wystawione dwa zwolnienia, które się w części ze soba pokrywają i zakład pracy wypłacił jej podwójnie za oba zwolnienia chorobowe? Jak tak to jest błąd zakładu pracy.
Opisz dokładnie całą sytuację, bo ciężko coś poradzić jak nie wiadomo do końca o co chodzi.
2012-01-04 18:46:09
~danusia
sprawa wygląda troszkę inaczej:
Znajoma była na chorobowym już ok.2m-ce
zakład dalsze zwolnienia przekazywał do ZUS
a na komisji potraktowano ją jak oszustkę (i dlatego ją wezwano a nie żeby ustalić czy faktycznie jest chora)     ale dlatego,że
w ZUSie zamiast osobie będącej na chorowym w innym zakładzie wpisano właśnie moją znajomą
w ZUSie doszło do pomyłki i w ciągu 3 tygodni wyglądało na to,że pobiera chorobowe z dwóch zakładów
znajoma wszystkie zwolnienia miała dobrze wypisane
niewiem czy będą dochodzić do dokumentów żródłowych ale podobno z ZUSem się nie wygra
znajoma na razie poszła na urlop wypoczynkowy bo tak naprawdę nie może pracować
nawet podczas jazdy musiała robić postój bo bolał ją kręgosłup (rwa kulszowa)
lekarka która wypisywała zwolnienie nie chce się w to mieszać ale wie,że wina jest ZUSu
i co dalej?
2012-01-04 21:30:14
Danusia czy dobrze zrozumiałam, że zus płacił podwójnie za dwa równoległe zwolnienia, a teraz chce aby zwrócić wypłacone nienależnie pieniądze za jedno z tych równoległych zwolnień ?

Danusiu napisz dokładnie co zus napisał w decyzji

w odwołaniu trzeba odnieść się  do tych zarzutów które są opisane w decyzji zusu
2012-01-04 21:34:24
~Optima
Albo można olać odwołąnie i iśc po nowe zwolnenie
2012-01-05 08:14:32
1. Iść po nowe zwolnienie, bo jak jest chora to je dostanie.
2. Napisać to odwołanie i dokładnie opisać sprawę. Jak ZUS namieszał w swoich papierach to niech to odkręci. I nie nastawiaj się od razu na przegraną.
2012-01-05 13:30:01
~danusia
1.neurolog nie chce jej wypisac zwolnienia bo ma zdolność od "góry" i sie po prostu boją bo naruszą ich decyzję
2.pomyłka zaszła i to potwierdził najbliższy ZUS ale one nic nie mogły doradzić, czują się bezradne,że ZUS na wyższym szczeblu zawinił , mimo błędu które znalazły panie ZUS na miejscu tamen ZUS nie poprawił
3.znajomej nie stać na prawnika, chyba że ja sama dam radę jej pomóc,
4.dostała na komisji dokument o zdolności do pracy, dalsze dycyzję od których może się odwoływac otrzyma za 3 tyg.
5.nawet gdyby sprawa się ruszyła i znów się stawi na komisje np. za 3 m-ce może być już zdrowa

w sumie to moją znajomą uzdrowił ZUS!!!!!!
2012-01-05 14:38:47
~danusia
1.zwolnienie lekarskie były wypisywane prawidłowo i zasiłki wpływały na konto
2.zakład naliczał chorobowe
3.znajoma nie dostała nic więcej chorbowego niż powinna

....to się wydarzyło u góry , bez jej winy a teraz tak musi cierpieć

a co się stanie jak jej własnie coś się stanie jej ,tzn.zacznie pracować i pogorszy się jej stan zdrowia?
tak naprawdę to ZUS nie obchodzi
2012-01-05 16:10:47
1.zwolnienie lekarskie były wypisywane prawidłowo i zasiłki wpływały na konto
2.zakład naliczał chorobowe
3.znajoma nie dostała nic więcej chorbowego niż powinna

O co więc znajomej chodzi ?
Czy o to że wezwano ją na komisję ??

Czy chcecie zakwestionować prawo ZUS do wezwania na komisję, bo zdaniem Twojej znajomej  nie było powodów do wezwania ?

Danusiu, bez względu na powody wezwania na komisję, ZUS MA PRAWO wezwania każdego chorującego, bez względu czy są ku temu powody czy nie. ZUS MA PRAWO KONTROLI każdego zwolnienia.

Może ja czegoś nie rozumiem, ale narazie z tego co udało mi się odczytać z Twoich wypowiedzi, widzę że nie rozumie tej sytuacji Twoja znajoma.

Nawet jeśli nie ma najmniejszych zastrzeżeń do wystawianych zwolnień lekarskich- to ZUS i tak ma prawo wezwać chorego na komisję i wydać orzeczenie o jego zdrowiu.

Znajoma doszukuje się chyba przyczyn wezwania na komisję - a to nie ma znaczenia dla wydanej decyzji.

Odwoływać się można od  decyzji, kwestionując zawarte tam uzasadnienie.

Nie można odwolywać się od przyczyny wezwania na komisję lekarską, bo jak wyżej pisałam, ZUS może kontrolować przebywającego na zwolnieniu lekarskim każdego w każdym czasie.

2012-01-05 16:57:47
Wciąż nie napisałaś jakie jest uzasadnienie w wydanej na piśmie decyzji

Danusiu napisz , co oznacza podany przez Ciebie tytuł

Cofnięcie zwolnienia lekarskiego przez komisję ZUS

Dla ostatecznego roztrzygnięcia o co chodzi- odpowiedz  na pytania podstawowe:
Czy napewno chodzi o cofnięcie zwolnienia lekarskiego czyli wstecznie tj także za okres zanim stawiła się na komisji?
Czy może tylko zakwestionowanie prawa do dalszego korzystania ze zwolnienia od dnia stawienia się na komisji?
Kiedy stawila się na komisję?- podaj datę
Od jakiego dnia uznana została przez komisję za zdolną do pracy ?- podaj datę.
2012-01-05 17:03:20
~lusia
"narazie z tego co udało mi się odczytać z Twoich wypowiedzi"
Szacun, Ajaczko! Wielki szacun! Mnie się nie udało nic wyczytać, nawet jak sobie "puzzle" ułożyłan z beztroskich wklejanek zatroskanej Danusi.
Ogólnie JEDZIE MI TO przysłowiem: "na złodzieju czapka gore"
2012-01-05 19:36:44
Podobnie jak Ajaczka rozumiem, że znajoma Danusi jest rozżalona na ZUS, że ją wezwał na komisję. I ona nie chce się odwołać od decyzji orzekającej, że jest zdrowa tylko od samego faktu, że została wezwana.
2012-01-06 04:44:51
~danusia
~~do Ajak
ona nie kwestionuje tego,że w ogóle ją wezwano ale chodzi o te podwójne zwolnienie którego nie miała, miała tylko w jednym zakładzie i jedno zwolnienie
ZUS dnia 3 stycznia 2012 kazal jej się stawic na komisję a zwolnienie miała jeszcze do 5 stycznia
od dnia 4 stycznia 2012 ZUS stiwerdził że jest zdolna do pracy
tej komisji nie chodziło o to czy jest faktycznie chora tylko o te podwójne zwolnienie

znajoma twierdzi,że nie może prosić o wyjasnienie do ZUS bo ona miała komisje na najwyższym szczeblu i ma czekac na decyzję pocztą, nierozumiem czemu ta znajoma mówiła że może się odwoływać tylko do SĄDU PRACY . Ona nadal ma zatrudnienie a to wszystko wyszło w wyniku pomyłki które uznało tylko ustnie najbliższe ZUS(pisemnie tego  nie napiszą) a dalej w Ostrowie wlkp. jakby tego nie otrzymali tego powiadomienia z naszego ZUS
2012-01-06 04:52:36
~danusia
babajaga
dlaczego rozżalona?
gdyby nie pomyłka to w ogóle nie byłaby wezwana
a gdyby była wezwana ze względu na sprawdzenie czy jest chora to chyba byłaby w Rawiczu na komisji
(dokładnie niewiem jak to wygląda "szczeblowo")
tak mi mówiła znajoma
[wybaczcie mi ale wypadłam z wiedzy jaką się ma jak się pracuje]

czemu mnie nie rozumiecie?
ją oskarżają że w pewnym momencie chorowania ma chorobowe z dwóch zakładów
a ona pracuje tylko w jednym

ona mogła się stawić na komisję i nie bała się tego , bo jest faktycznie chora ,a tylko zbadano ją stukając w kolano, i tylko to ,a że ją boli kręgosłup, noga boli, kuleje to nikogo nie obchodzi
ją wezwano jako oszustkę która chce wyłudzić 2x zwolnienie lekarskie

w ogóle pierwszy raz się z tym spotkałam
2012-01-06 04:57:58
~danusia
już któryś raz pisze
ZUS sie pomylił a ofiarą jest znajoma, która w niczym nie zawiniła

będzie chyba na bezpłatnym urlopie a potem jak będzie mogła miec chorobowe to znów pójdzie na chorobowe
bo jak chora ma chodzić do pracy

gdybym pracowała jako księgowa i miałabym taką samą sytuację to może dałabym radę
ale ona ma pracę siedzącą ale fizyczną, pracuje rękami i nogą naciska na pedał, i wciąż w jednej pozycji 8 godzin
a musi wyrobić akord a jak nie to moze się pożegnac z pracą
do tej pory, do czasu zachorowania dobrze pracowała, bo nawet jak były zwolnienia to jej nie zwolnili
2012-01-06 05:14:00
~danusia
tak wygląd a nasz szczeblowo ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866&kod=247

gdyby chciano ją sprawdzić czy jest faktycznie chora zajrzano by chociaż w dokumentację medyczną a tego nie zrobili
 a jeśli nie zrobili tego to chociaż zbadano porządnie
2012-01-07 17:44:12

ZUS dnia 3 stycznia 2012 kazal jej się stawic na komisję a zwolnienie miała jeszcze do 5 stycznia
od dnia 4 stycznia 2012 ZUS stiwerdził że jest zdolna do pracy
Pytanie:

Czy warto odwoływać się ze wzgledu na te 2 dni ????????

Znajoma może przecież znów , obecnie udać się do lekarza i otrzymać dalsze  zwolnienie lekarskie (jeśli chora to lekarz wystawi).
Ja bym sobie darowała walkę z zus o te dwa zakwestionowane dni.

dostała na komisji dokument o zdolności do pracy, dalsze dycyzję od których może się odwoływac otrzyma za 3 tyg.  .........tej komisji nie chodziło o to czy jest faktycznie chora tylko o te podwójne zwolnienie

Danka- jeśli  komisji chodziło o podwójne zwolnienie i uznali winę znajomej to wstecznie będzie miała prawdopodobnie zakwestionowane prawo do zasiłku i być może będzie zwracać otrzymany zasiłek (nawet jeśli wypłacono z jednego zakładu) !!!
Wtedy (po otrzymaniu owej decyzji za 3 tygodnie) napisze odwałanie z wyjaśnieniaem jak to było faktycznie z tymi podwójnymi zwolnieniami.
Moim zdaniem, na podstawie tego co napisałaś:
Na obecnym etapie, nie  można jednak  twierdzić że decyzja komisji o tym że obecnie (od 4.stycznia)  jest zdrowa - wypływa z formalności związanych z niewłaściwym dokumentowaniem niezdolności do pracy (podwójne zwolnienie).

---------------------------------------------------------

Jeśli jednak chce się odwoływać w sprawie tych 2 dni zakwestionowanej niezdolności do pracy- to oczywiście może i ma prawo. Argumentem w tej sprawie nie może być w żadnym razie to co tu wypisywałaś czyli podwójne zwolnienia.
Może odwoływać się tylko od orzeczenia że jest zdrowa i zdolna do pracy.
Argumentami do odwołania może być np
- orzeczenie niezgodne z faktycznym stanem zdrowia ponieważ ... / i tu opis swojego stanu zdrowia, dokumentacja lekarska, wyniki badań itp/
- wydanie orzeczenia bez zapoznania się z dostarczoną dokumentacją /karta przebiegu leczenia/, przeprowadzenie badania w sposob pobieżny ograniczający się do stuknięcia w kolano.

2012-01-09 08:51:59
Ajak jest jeszcze problem z dalszymi zwolnieniami od lekarza, Danusia piszała:
"1.neurolog nie chce jej wypisac zwolnienia bo ma zdolność od "góry" i sie po prostu boją bo naruszą ich decyzję"

Niech znajoma poszuka w takim razie innego neurologa i niech nic nie wspomina o komisii z ZUS.
2012-01-09 08:54:45
Danusiu, a możesz przytoczyć z pisma ZUS dokładnie co napisali w sprawie tych oskarżeń?
2012-01-09 09:01:33
~Optima
Jeżeli lekarz się boi - śmierdzi mi tu "lewym" zwolnieniem. A czego się ma bać? Co to za mrzonki?
Co to w ogóle za strach przed komisją? Medycyna to nie matematyka, gdzie 2+2 daje zawsze 4.
Ten lekarz NA DZIEŃ 4 stycznia uznał, że jest zdrwowa, a inny (ją prowadzący) uznał, że NA DZIEŃ 9 stycznia, że jest chora. Stan zdrowia mógł się zmienić przez te kika dni i ZUS w żaden sposób nie będzie w to wnikał.
Czuję tu mityczny strach przed komisją... komisja jak to groźnie brzmi... :-)
Jak się jest chorym - nie ma się czego bać i iść po kolejne zwolnienie.
I wątpię, aby wezwanie na komisję miało jakikolwiek związek z jakimś podwójnym zwolnieniem, podwójnymi zasiłkami itp. - czego w ogóle nie rozumiem. Opis sytuacji ciągle jest tak zagmatwany, że nawet nie próbuję go zrozumieć. Szkoda czasu.
Ma "zdolnośc od góry" - ehhh
Jak jest FAKTYCZNIE chora - niech idzie po kolejne zwolnienie i tyle.
2012-01-10 18:42:24
~danusia
Faktycznie były dwa zwolnienia lekarskie,które się  pokrywały przez okres 3 tygodni.
Wyobraźcie sobie sytuację,że chorujecie a tu nagle dowiadujecie się ,że macie drugie zwolnienie lekarskie z zakładu którego nie znacie, tyle że ZUS najbliższy mimo,że poprawil błąd ,dlaszy ZUS który faktycznie wtpłaca zasilki tego nie poprawił i was teraz oskarża o lewe zwolnienia.
Znajoma jutro idzie do pracy, nie rozmawiałam z nią co planuje ale najpewniej jak będzie mogła znów pójdzie na zwolnienie. Nie otrzymała decyzji z ZUS jeszcze ,tylko ma zdolność do pracy.

A tak w ogóle każdy może się pomylić, sama miałam taką sytuację jak urzędnik nie wprowadził mojej deklarcji w US do systemu i chciał żebym napisała ,że się spóźniłam i złożyła nową deklarację .........tyle,że w jej sytuacji to sprawa zdrowia, nerwów, czasu i pieniędzy
2012-01-11 13:10:23
nierozumiem czemu ta znajoma mówiła że może się odwoływać tylko do SĄDU PRACY

Bo od decyzji przysługuje odwołanie do sądu pracy, ale składa się je za pośrednictwem ZUS - tego samego, od któego dostało się decyzję.
Z moich doświadczeń wyunika, że rzadko sprawa do sądu trafia, częściej ZUS zmienai decyzję wskutek samego złożenia odwołania.
2012-01-12 10:56:51
~danusia
rozmawiałam ze znajomą z ZUS i ona kazała się odwołac od pisma które od razu otrzymała na komisji czyli zdolność do pracy i tam powinno być odwołanie 2 tygodnie. Jednak znajoma na tym piśmie nie ma zmianki o jakimkolwiek odwołaniu.
Ma ono być na Decyzji z komisji na które jeszcze czeka
Obecnie znajoma praacuje od 14.00-22.00 czyli normalnie a rano chodzi na rehabilitację bo nadal boli ją noga
na tych dokumentach się nie znam , może zapomnieli napisać coś o odwołaniu
2012-01-13 13:37:34
~danusia
Mam wkońcu kopie tego dokumentu
to jest druk ZUS ZLA/K- Zaświadczeni elekarskie wydaje się w w yniku kontroli lekarza orzecznika ZUS

i pisze m.in. ,że...."zaświadczenie lekarskie wysatwione w dniu 21,12,2011 traci ważność za okres od daty określonej w niniejszym zaświadczeniu"

"......niniejsze zaświadczenie lekarskie traktowane jest na równi z orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwskazań do pracy na okreśłonym stanowisku, wydanym w trybie przeiwdzianym w art.229 par 4 Kodeksu pracy."
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl