UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
Akcyza na węgiel od stycznia 2012 sprzedawcy
(Kategoria: VAT i akcyza)
2011-12-01 12:02:42
~Irenka
Czy może ktoś już wie ak ma wyglądać dokumentacja do akcyzy na węgiel do 01.01.2012 , dokumenty dostawy np dla gospodarstw domowych zwolnone z akcyzy. Od stycznia nawet najmnieszy sprzedawca węgla będzie podatnikem podatku akcyzowego ? Akcyza ma być płatna na ostanim etapie obrotu czyli sprzedaży do celów opałowych. A co jezlei sprzedawca zakupi węgiel z opłaconą akcyzą , od pośrednika ?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2011-12-01 12:44:11
~Optima
Hmmmm.. zaś coś wymyslili?
A co z popularnym węglem na worki? U mnie każdy sklep spożywczy, nawet punkt ksero i kilku innych by cos zarobić -  w okresie zimowym handluje węglem w workach po 10kg.
Mają teraz płacić jakąs akcyzę? O nie.... Ale wymyślili :-((
2011-12-01 19:17:54
~ulka65
 Handel węglem i koksem od 2 stycznia 2012 r. będzie obłożony akcyzą, jeżeli wyroby te są przeznaczone do celów opałowych. 1 stycznia 2012 r. to ostatni dzień obowiązywania wynegocjowanego w Traktacie Akcesyjnym okresu przejściowego, w którym w Polsce nie obowiązuje akcyza na węgiel i koks. Na szczęście Parlament zdążył przed wyborami uchwalić przepisy dotyczące opodatkowania węgla, które zawierają bardzo szeroki katalog zwolnień od akcyzy „węglowej", w tym tak ważne dla przeciętnego obywatela, jak zwolnienie węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale czy rolników. Przepisy te wprowadza ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Zwolnienia te nie są jednak prostymi „w użyciu" (jak to zawsze bywa w polskich podatkach), ale dla ich zastosowania należy spełnić kilka różnych warunków, których zaniedbanie może oznaczać niezapowiedzianą wizytę celników, którzy wymierzą nam akcyzę a potem ją od nas pobiorą. Podstawowym warunkiem do spełnienia, aby móc od 2 stycznia 2012 roku handlować bez akcyzy węglem kamiennym i brunatnym oraz koksem, przeznaczonymi do celów opałowych, jest konieczność uzyskania statusu tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego. Polecamy: serwis VATAby tego dokonać, należy przed dniem rozpoczęcia działalności w tym zakresie, powiadomić o tym pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego. Powiadomienie takie powinno zawierać dane dotyczące tego podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w szczególności imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, adres jego siedziby lub zamieszkania, NIP lub REGON oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Właściwy naczelnik urzędu celnego bez zbędnej zwłoki pisemnie potwierdzi przyjęcie powyższego powiadomienia, natomiast Minister Finansów lub upoważniony przez niego organ będzie na bieżąco publikował w Biuletynie Informacji Publicznej aktualną listę pośredniczących podmiotów węglowych, obejmującą następujące ich dane: imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, NIP lub REGON oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gos Pośredniczący podmiot węglowy może odsprzedawać bez akcyzy węgiel przeznaczony do celów zwolnionych z akcyzy bądź bezpośrednio podmiotom korzystającym ze zwolnienia (np. Janowi Kowalskiemu lub szkole), bądź też innemu pośredniczącemu podmiotowi węglowemu. Aby dana dostawa (sprzedaż) była uznana dla sprzedawcy za objętą zwolnieniem (czyli bez konieczności zapłaty akcyzy), trzeba spełnić następujące warunki: 1)      złożyć powiadomienie o zamiarze działania jako pośredniczący podmiot węglowy, 2)      posiadać poświadczenie urzędu celnego o złożeniu powyższego powiadomienia, 3)      dołączać do przemieszczanych wyrobów dokument dostawy. Jeżeli Minister Finansów nie zdecyduje się na zmianę obecnego wzoru dokumentu dostawy, to trzeba będzie stosować taki sam dokument jak w przypadku zakupu np. gazu do celów grzewczych.Aby ze zwolnienia od akcyzy korzystał kupujący nie będący pośredniczącym podmiotem węglowym, musi on (poza wykorzystaniem węgla i koksu do celów zwolnionych) prowadzić ewidencję wyrobów węglowych zużywanych do celów zwolnionych. Polecamy: serwis Podatki osobiste Ewidencję taką można prowadzić albo papierowo, albo komputerowo, po uprzednim powiadomieniu o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu celnego. Z obowiązku prowadzenia powyższej ewidencji wyrobów zwolniono: - gospodarstwa domowe, - organy administracji publicznej, - jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, - podmioty systemu oświaty żłobki i kluby dziecięce, - podmioty lecznicze, - jednostki organizacyjne pomocy społecznej, oraz - organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
2011-12-01 19:20:27
~ulka65
 Pamiętać również należy, iż sprzedawca może żądać, aby kupujący przedstawił mu wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego pisemne potwierdzenie przyjęcia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy. Aby jednak nie blokować obrotu handlowego, sprzedawca może sprawdzić status kupującego wBiuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli jednak dokonamy sprzedaży bez zachowania powyższych warunków lub sprzedamy węgiel albo koks na cele opałowe osobom lub podmiotom nie uprawnionym do skorzystania ze zwolnienia, to musimy zapłacić podatek akcyzowy. Ponieważ jest to akcyza, to do naczelnika urzędu celnego składamy odpowiednią deklarację miesięczną i wpłacamy akcyzę na rachunek właściwej izby celnej. Termin do dokonania tych czynności jest niby taki sam jak w pozostałej akcyzie, tj. do 25-go dnia miesiąca, ale chodzi nie o miesiąc następny po miesiącu sprzedaży, ale o drugi miesiąc. Tak więc od sprzedaży dokonanej w styczniu musimy złożyć deklarację i zapłacić podatek do 25 marca. Wyliczenie wysokości akcyzy nie powinno sprawić nam kłopotu pomimo tego, że stawka podatku wynosi 1,28 zł/1 gigadżul (GJ). Posłowie bowiem okazali się bardzo dla nas mili i ustalili, że 1 tona węgla kamiennego ma 23,8 GJ, 1 tona węgla brunatnego 8,6 GJ a 1 tona węgla 27,5 GJ. Jeżeli wiemy, że z uwagi na charakter dokonywanego przez nas obrotu węglem będziemy musieli płacić akcyzę, to nie zapomnijmy o uprzednim odwiedzeniu urzędu celnego i zarejestrowaniu się jako „zwykły" podatnik akcyzy, co dokonamy przy wykorzystaniu drukuAKC-R.  
2011-12-01 19:21:55
~ulka65
 Pamiętać jednocześnie należy, że ustawodawca i tym razem postanowił zapobiec zamieszaniu na rynku, w związku z czym przed 2 stycznia 2012 roku będzie można dokonać pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu celnego o zamiarze bycia pośredniczącym podmiotem węglowym i otrzymać potwierdzenie jego złożenia. Również Minister Finansów będzie mógł opublikować na BIP przed tą datą aktualną listę tych podmiotów, co na pewno ułatwi handel na początku s
Może wam się przdadzą te wiadomości pozdrawiam
2011-12-02 08:55:01
~Optima
Dzięki. Ja tu znów widzę zagrożenie jak dla sprzedawców oleju napędowego. Sprzedawcy będą odpowiedzialni za to jak kupujący wykorzysta zakupiony węgiel. Oczywiście z węglem jest inaczej - trudniej go wykorzystać inaczej niż do opału (nie tak jak olej opałowy, który nadaje się do napędzania samochodów) - ale juz widzę jak CELNIK stwierdzi, że sprzedany węgiel nie posłużył Kowalskiemu do opału - i duuup akcyza. Bo przecież Kowalski jest śląskim rzeźbiarzem i z tych kąsków wegla figurki produkuje.
2011-12-02 09:07:31
~Irenka
Do tej pory było tak że podatnik brał spobie opał do domku a faktura na firme , teraz sie zastanowi , bo ten opał do domku będzie tańszy o akcyzę. Z stawką za GJ tez sobie wymyslili kalorycznośc miału a węgla ak dzień do nocy a tak samo trzeba opodatkowac akcyza jako węgiel kamienny ...... Oświadczenia jeżeli sprzedaż zolniona ustawowo np gospodarstwo domowe druki takie ak przy oleu opałowym. Zaznaczam ,ze od braków tez trzeba zapłącić akcyzę , oraz zuzycia przez sprzedawcę węgla na potrzeby firmy ..... Jak narzie czytałam suche przepisy wszystko wyjdzie w praniu...
2011-12-06 10:34:34
W związku z powyższym mam pytanie: czy ja jako podmiot gospodarczy nabywający 2012 r.i zużywający węgiel na cele grzecze
(nie zwolniony z akcyzy wg. tych przepisów) będzie w jakikolwiek sposób podległy podatkowi akcyzowemu z tytułu zużycia węgla?

Czy ja dobrze rozumiem: gdy nabędę węgiel nawet od pośredniczącego podmiotu węglowego, to od takiego zakupu sprzedający naliczy akcyzę?  Czyli jak zapłacę akcyzę, która będzie wliczona w cenę węgla, to nie będę miała nic wspólnego z tą ustawą i nie będę musiała się rejestrować w Izbie Celnej i prowadzić żadnej ewidencji - tak jak to jest przy energii?

Z artykułów prasowych wynika: że jeżeli zużyję zapas węgla w 2012 nabytego w 2011 r., to stanę się podatnikiem podatku akcyzowego ( przez fakt posiadania zapasu węgla nabytego przed datą obowiązywania nowych przepsiów), ponieważ od tej części zużytego zapasu węgla nikt by nigdy nie odprowadził podatku akcyzowego?

2011-12-06 12:55:07
???
2011-12-06 19:25:48
~Irenka
No niby tak akin że od zapasów zużytych w 2012 trzeba zapłacić akcyze , ale kto w firmie robi inwenturę węgla jezli nie jest to jego zakup towaru ? Kto to sprawdzi czy był na stanie węgiel i ile go było paranoja powinien być jakiś okres prześciowy , gdyby wszyscy podatnicy mieli wywiązać się z tego obowiązku w Izbach  celnych powstałby niezły galimatias . Od węgla nabytego na firme w 2012 roku nie bęziesz płacił akcyzy bo podmiot od którego kupujesz musi ją odprowadzić tak jak od paliw do samochodów . Tylko ten zpas ......... i znów dylematy
2011-12-06 19:28:54
~Irenka
A jak działalność prowadzisz w domu , to co ile węgla opodatkować akcyzą a ile nie ........ i tym podobne absurdalne pytania kołaczą mi po głowie
2011-12-08 13:54:54
chyba masz poważniejszy dylemat niż ja,... nasuwa mi się metoda proporcji...
2011-12-15 20:03:49
~Optima
Czytam i czytam i nie potrafię znaleźć jednej informacji. Chodzi mi o prowadzenie rejestru, wypełniania dowodów dostaw itd. - oczywiście w kontekście handlu węglem na workinp. w sklepach spożywczych itp.
Mam klientkę, której firma przywożąca węgiel w workach 10-kilogramowych poiformowała, że węgiel w workach do 30kg jest zwolniony z akcyzy i ewidencji jakiejkolwiek.
Skąd to ma wynikać te zwolnienie dla worków do 30kg.
Czytam ustawę, czytam rozporządzenie, czytam planowane zmiany (bo być może ma to być dopiero wprowadzone) i... nic nie znalazłem:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=6&dzial=637&id=274151&typ=news
Czy Wy coś wiecie na ten temat?
2011-12-16 08:20:36
~Optima
Napisałem wczoraj około północy e-maila do urzędu celnego w tej sprawie. Nie uwierzycie, ale o 8:00 rano zadzwonił Pan celnik do mnie i wszystko ładnie wytłumaczył. Szczerze - to do teraz jestem w szoku po potraktowaniu mojej sprawy. Podejście Pana celnika - z jaką sympatią - bym nawet napisał troską - wszystko mi wytłumaczył. Pełen profesjonalizm. Jeszcze z takim urzędnikiem się nie spotkałem w mojej "karierze", że mu się chciało, że sam odzwonił itd.
Co do interesującej mnie sprawy - potwierdziłem te rozwiązanie, które już ustaliłem wczesniej z klientami, a więc najprościej jest sprzedawać z akcyzą, którą przerzucą na klientów.
Cała ta papierologia dotyczy sytuacji, gdy chcemy handlować węglem zwolnionym z akcyzą. Natomiast gdy takim, od którego akcyza jest zapacona - nic nie trzeba robić: ani się rejestrowac jako podmiot pośredniczący, ani tworzyć dokumentów dostawy, ani rejestrów, ani deklaracji, ani monitorowac ubytków.
Jak to Pan celnik prównał - to będzie tak jak handel innym wyrobem akcyzowym - alkoholem.
Zapytałem też o zapłatę akcyzy od węgla zakupionego teraz na cele działalności gospodarczej i zużytego w 2012.
Takie coś będzie podlegało akcyzie, gdyż tutaj akcyzie nie podlega surowiec (węgiel), a CZYNNOŚĆ ZUŻYCIA, która nastąpiw 2012r.
Ufffff.....
I znów przysłowiowy "Kowalski" dostanie po pupie - bo zapłaci drożej o akcyzę
PS. Na moje pytanie jak mam rozpoznać czy kupiony węgiel był z czy bez akcyzy. Stwierdził, że na fakturze będzie określona akcyza. Więć trzeba na to patrzeć..
2011-12-16 13:50:46
~Irenka
Ciekawam ilu podatników posaidaących zapas wegla na działalność gospodarczą opodatkuje go akcyzą i zarejestruje się w celnym ????? Powiedzmy że zostało mi 500 kg węgla akcyza w przyblizeiu od tego 15,23  zł a rejestracja do akcyzy kosztuje 170 zł absurd !!!!!!!
2011-12-16 14:17:20
~Optima
Dochodzą do mnie sygnały :-D że to nie są zapasy, tylko Oooo proszę, tutaj faktura z datą 2 stycznia. Podobno hihihi w ogóle każdy zakupi tylko 1 tonę na cały sezon, bo Paaannieee ten węgiel w ogóle nie schodzi ;-)
2011-12-18 12:00:13
~wojtek
a jak tu prowadzic ta ewidencje te dokumenty dostawy jak to wypelniac wie ktos
2011-12-18 19:15:38
~Irenka
Dokument dostawy wg wzoru z roporządzenia   , natomiast doszły mnie słuchy ,że na jakomś szkolenu mówiono , iż trzeba zprowadzić specjalne zeszyty oblobowane przez Urzad Celny w których dodatkowo będa wpisy każdej tony wegla zakupionej bez akcyzy oraz wszytskie rozchody węgla - zeszyty nie tabelki  komputerowe aby widac było korekty .  Pierwsza pozyca będzie to zapas na dzień 1 stycznia 2012 , bo oczywiście ten zapasa był kupiony przed 1.01.2012 czyli bez akcyzy. Jest to tylko dla sprzedawców węgla tzw podmiotów pośredniczących ( zarejestrowanych ) , które nabywają węgiel bez akcyzy i sprzedają go dalej bez lub z akcyzą . Bez akcyzy dla podmiotów uprawnonych i tutaj trzeba wypełnić owe dokumenty dostaw ponoć w 4 egzeplarzach - po co nie wiem . Natomiast sprzedaż węgla z akcyzą dla podmiotów nieuprawninych na fakturze podać  ,że naliczono i pobrano akcyze , i od tych sprzedazy należy  odprowadzić akcyzę po wypełnieniu deklaraci miesięcznej AKC-4 i odpowiedniego załącznika nap za styczeń do 25 marca itd.
2011-12-18 20:02:11
~Optima
Tak - ale akcyzę odprowadza dostawca węgla. Raz.
2011-12-19 08:48:39
~Irenka
Tak jeżli zakupimy po 01.01.2012 na firme węgiel z akcyzą  to nie mamy dalej żadnych obowiązków ewidencyjnych i podatkowych  , tylko żeby na fakturze widniała adnotacja o pobranej przez dostawcę węgla akcyzie. Cała papierologia spadnie na podmioty handlujące węglem bez akcyzy, lecz każdy dotawca węgla opałowego będzie chciał takowy bezakcyzowy  handel prowadzic , jezli nie tp będzie poprostu mało konkurencyjny dla odbiorców indywidualnych ( gospodarstw domowych ) oraz podmiotów zwolnonyh,  bo jego wegiel będzie zwyczajnie droższy niż u konkurencji.
2011-12-19 09:05:00
~Optima
Tak masz rację Irenko. W handel bez akcyzy będą się bawić tylko  większe podmioty - ja akurat w biurze nie mam nikogo kto chciałby sie bawić w sprzedaż zwolnioną z akcyzy. Tak jak pisałem mam >30 podmiotów handlujących węglem na tzw. worki (po 10kg w każdym) - nikt z nich nie ma zamiaru "babrać" się w papierologii, żeby swym klientom zrobić dobrze. Akcyza to na worek ok. 35groszy. Więc po zaokrągleniu podniosa cenę za worek o 50gr.
2011-12-19 12:00:16
~budżetówka
mam problem jak bedzie wygladała sprawa z zapasem węgla w Zakładzie Budżetowym który ma dwie kotłownie węglowe ogrzewające budynek biurowy w nim dwa lokale użytkowe oraz lokale mieszkalne jak rozliczyc zapas węgla z 2011r. który przejdzie na 2012r. w związku z tym mam pytanie:
1. czy zakład musi się zarejestrowac jako "zwykły" podatnik i odprowadzić akcyzę
2. na jakim formularzu zarejestrować się
3. wyrejestrować się kiedy- czytałam że 7-go dnia po zakończeniu działalności a w przypadku zakładu to czy po spaleniu tego zapasu z 2011r.
z góry dziękuje za odpowiedź
2011-12-19 12:37:02
~Irenka
Jezeli zakład zużywa po 01.01.2012 węgiel do celów opałowych niezwolnonych tutaj opał biurowaca , musi zarejestrować się do akcyzy sporządzić inwenturę na dzień 31.12.2011 pozostałego węgla ( zakupionego bez akcyzy) zarejestrować się do akcyzy i zapłacić ją w momencie spalenia , wyrejestrowac się kiedy cały zaps zostanie zużyty ( po 01.01.2012 kupić wegiel z akcyzą ) . Ale najpierw spójrz  czy całość twojego węgla nie  bedzie zwolniona , zwolnieniu polegaą organy administracji publicznej , oświaty itp. Jesli łapiesz się na zwolnienie nie rejestrujesz się do akcyzy. Natomiast zużywanie wegla bez akcyzy do celów zwolninych trzeba prowadzić ewidencje zuzycia - niektóre podmioty np gospodarstwa domowe z tego obowiązku są zwolnione.
2011-12-19 17:37:47
~lukasz
Witam .Zarejestrowałem się jako pośredniczący podmiot węglowy.Sporządze inwentaryzację na dzien 31.12.11r.Wychodzi 200t sortymentu .Opał sprzedaje głownie do gospodarst domowych ,co mam zrobić gdy przyjdzie klient i poprosi o fakturę
na firmę bo mu brakło opału 2 lutego- mam mu odmówić sprzedaży bo nie jestem płatnikiem akcyzy czy może sprzedać z akcyzą a potem iśc sie zarejestrować jako płatnik takowej i wpłacić te 170 zł.Czy po takiej rejestracji  dalej jestem pośredniczącym podmiotem węglowym czy już nie .Czy druki dostaw są gdzieś do pobrania i czy trzeba deklarować zamiar pisania ich i księgowania w formie pisemnej czy na specjalnym programie komputrowym i zgłaszanie tego faktu do Celnego.
2011-12-20 11:04:27
~Irenka
Powinieś zgłosic sie do akcyzy na AKC-R przeciez nie wiesz czy wszyscy odbiorcy węgla będa podmiotami zwolnionymi , tak jak piszesz będziesz sprzedawał dla firm , to na fakturze trzeba zrobić dpisek że pobrano akcyzę i tą  akcyzę po zrobieniu miesięcznej deklaracji AKC-4 zapłacic( za styczeń 2012 złożysz deklarcaje i zapłacisz podatek do 25.03.2012 ) . Po rejestracji jestes nadal podmiotem pośredniczącym zwolnionym do tej części sprzedaży węgla która możesz sprzedac bez akcyzy od sprzedaży dla firm jesteś płatnikiem akcyzy. Nadal firma od które będziesz nabywał wegiel będzie ci sprzedawać węgiel bez akcyzy , a ty dalej sprzedajesz z akcyzą  lub bez według ustawy.
2011-12-20 19:46:46
~wojtek
witam widze ze ty irenko cos kumasz tej akcyzy,juz zlozylem jako podmiot posredniczacy mam to juz odebrane akc-r tez mam zlozone,jeszcze musze jakas ewidencje zrobic i dokument dostawy i im to przedstawic jak bede to ewidencjonowal i wystawial dokument dostawy,jak to robic dalej jak ludzie kupuja na worki to im tez mam dawac dokument dostawy jak kupi worek 25kg to ile to pisania i wogole klopot a jak ktos przyjedzie wlasnym transportem,POZDRAWIAm
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl