UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
jak ująć w KPIR dotację na rozpoczęcie działalności
(Kategoria: PKPIR)
2011-11-22 06:57:45
~Mirosława
 otrzymałam własnie dotacjęz unii na rozpoczęcie działalności, mam w związku z tym pytanie jak ewidencjonować to w KPIR, czy np przelew dotacji na konto w kolumnie 15 ze znakiem + i w uwagach opis, a wydatki czyli zakupu ze znakiem - w uwagach z opisem, i tak kolejno bo wiadomo nie stanowią przychodu ani kosztu... mieszając to ze zwykłymi kosztami stanowiącymi KUP
czy moze otowrzyć oddzielną książkę i tam ewidencjonować w pozycji 15 wszystkie te operacje tak jak opisałam wyżej dziękuję za pomoc
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2011-11-22 07:48:54
Skoro to nkup i przychody zwolnione z pdof - to w ogóle nie ujmujesz ich w kpir. W pkpir ujmujemy tylko podatkowe koszty i przychody.

Dla własnych celów lub na życzenie instytucji dotującej możesz prowadzić sobie ewidencję wydatków i wpływów dotyczących dotacji w arkuszu kalkulacyjnym np. w excelu.
2011-11-22 08:12:07
~Mirosława
 to po co w takim razie jest kol. 15? myslalam ze tam to się ujmuje wlasnie

czyli normalnych NKUP w KPIR nie mam obowiązku ujmować?

a czy aparat fotogr. o wartości 1500 zł z dotacji moge przyjąć do ŚT i dokonać jednorazowego odpisu? i gdzie wówczas tą operację mam zapisac z KPIR czy w odrębnej ewidencji?
2011-11-22 08:29:21
 to po co w takim razie jest kol. 15? myslalam ze tam to się ujmuje wlasnie

z zał. nr 1 do rozporządzenia w sprawie prow. pkpir:

16. Kolumna 15 jest wolna. W kolumnie tej można wpisywać inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-13. W kolumnie tej można również wpisywać wydatki odnoszące się do przychodów miesiąca lub roku następnego (lat następnych).

czyli normalnych NKUP w KPIR nie mam obowiązku ujmować?

nie ujmować

a czy aparat fotogr. o wartości 1500 zł z dotacji moge przyjąć do ŚT i dokonać jednorazowego odpisu? i gdzie wówczas tą operację mam zapisac z KPIR czy w odrębnej ewidencji?

Możesz - aparat wpisz na podstawie f-ry vat do ewidencji środków trwałych, natomiast do kol. 13 pkpir na podstawie dowodu księgowego w m-cu wpisania do eśt (oddania do używania) bądź w następnym - art. 22f ust. 3 updof.

Zacytuję coś z innego tematu:

"Do eśt wpisz na podstawie faktury vat komputer w dacie przyjęcia do używania.
Oryginał f-ry wepnij do segregatora z kartami środków trwałych - ponieważ ten dokument powinien zostać niezniszczony do końca  amortyzacji + 5 a nawet 6 lat - ważne przy amortyzacji wielorazowej.

Do kpir zaksięguj w kol. 13 amortyzajcę jednorazową na podstawie sporządzonego dowodu księgowego, który może wyglądać tak:

Pieczątka firmy................................................. Miejscowość, data np. 31/03/2011

Dowód księgowy nr 1/2011

1/ Amortyzacja jednorazowa komputera - poz. w eśt nr ......  wartość amortyzacji 3255 zł

Sporządził
asiak

Osobiście amortyzację księgowałam w kpir zawsze ostatniego dnia miesiąca, jeżeli wystąpiła jednorazowa dokoptowałam ją do wielorazowej np.

Dowód księgowy nr 1/2011

1/ Amortyzacja jednorazowa komputera - poz. w eśt nr ......  wartość amortyzacji 3255 zł
2/ Amortyzacja wielorazowa:
a/ maszyna nr 1 odpis amortyzacyjny 500,00
b/ maszyna nr 2 odpis amortyzacyjny 300,00
c/ samochód nr rej. .... odpis am. 1200,00

Sporządził
asiak

Księgowałam taki dowód księgowy  w kpir jedną wartością - tutaj 5255 zł. W opisie zdarzenia gospodarczego oczywiście " amortyzacja za m-c ..." lub "odpisy amortyzacyjne za m-c...". Nie możesz wpisać zakup komputera, bo to by znaczyło, że wpisałaś go w koszty (poza eśt) - art. 22d updof, a nie przez amortyzację jednorazową - art. 22f ust. 3 updof.

Często taki dowód księgowania amortyzacji generuje program księgowy do prowadzenia kpir - może Twój ma taką opcję? Sprawdź. Pamiętaj, że amortyzacji nie księgujemy na podstawie dowodu wewnętrznego, bo dw wystawiamy na konkretne zdarzenia gospodarcze, których katalog jest zamknięty i ujęty w § 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia kpir. Generalnie dowód księgowy niczym się nie różni od dowodu wewnętrznego, poza nazwą nagłówka. Urzędnikom kontrolującym raczej nie przeszkadza, że dk nazywa się dw, ale prawidłowo jest jak Ci napisałam."

źródlo:
http://taxall.pl/forum/viewtopic/52372/

2011-11-22 08:42:19
~Mirosława
 Nie zgodzę się Bambo.. nie mogę wpisać aparatu do kolumnmy 13  bo jest to zakup z dotacji UE i nie stanowi kosztu
2011-11-22 08:44:40
Ach, teraz doczytałam, że ten aparat z dotacji jest sfinansowany....

Wpisz więc go tylko do eśt, poza kpir.

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl