UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
świadczenie z art 117 ustawy o policji - jaki PIT
(Kategoria: Zeznania roczne)
2011-04-08 21:55:17
~maria
Proszę o pomoc - podatnik w roku 2010 uzyskał przychody z tytułu umowy o pracę i pobierał świadczenie pieniężne z art. 117 ustawy o policji.
Jaki wypełnić PIT ?
Czy można odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2011-04-11 11:12:55
(Moderator)
i pobierał świadczenie pieniężne z art. 117 ustawy o policji.


co to za świadczenie?
2011-04-11 11:22:51
(Moderator)
ok, znalazłam tę ustawę:

Art. 117. 1. Policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 4, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
2. Policjantowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.
3. Policjantowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 i 6, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenie pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o inwalidztwie stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty inwalidzkiej.
 

i teraz ustawa pdof:

Art. 30. 1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
(..)
4a) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20 % należności;


Więc: podatek od tych świadczeń został zapewne pobrany przez płatnika w trakcie roku.
Podatnik otrzymał zatem owo świadczenie już pomniejszone o podatek (zryczałtowany).
Dochodów tych nie łączy się  z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (art.30 ust.8 pdof)
 - nie wykazujesz tego w zeznaniu rocznym.

Z umowy o pracę - PIT 37
2013-01-23 16:27:13
~WIESŁAW
Byłem na świadczeniu rocznym w 2012r. od stycznia do końca pażdziernika. W tym czasie pobierano mi składkę zdrowotną w wysokości 7,75 % i uzbierała się niezła suma do oliczenia w 2013r. Od 01.10.12r. zacząłem pobierać emeryturę i okazało się, że na świadczeniu byłem rozliczany podatkiem zryczałtowanym i nie otrzymuje się za ten okres PIT-u do rozliczenia a jedynie mogę rozliczyć emeryturę za 2 miesiące . Nie pokrywa mi jednak zwrotu pobranego podatek z emerytury  a pobranej składki zdrowotnej. Mam pytanie .
 - czy mam możliwość odliczenia pozostałek składki zdrowotnej w roku rozliczeniowym 2014 z pobranego mi podatku.
2013-01-24 11:50:36
(Moderator)
Składki zapłacone w danym roku podatkowym podlegają odliczeniu za ten rok podatkowy
Nie przenosi się odliczenia na następne lata

Natomiast jest ewentualna możliwość odliczenia ich od innych dochodów (jesli miałeś prócz tych dochodów zryczałtowanych np. jakąś umowę o pracę, umowę zlecenia, może jakąś działalność)
2013-02-15 20:30:56
~jan
Ja inaczej to rozumiem. Również pobierałem świadczenie na podstawie art. 117 Ustawy o policji od stycznia do kwietnia 2012 a następnie od maja przeszedłem na emeryturę. Z KWP otrzymałem zaświadczenie o pobraniu składki na ubezpieczenie zdrowotne a z ZER otrzymalem pit 40A i na tej podstawie wypełnię pit 37
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl