UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Róznice na koncie walutowym
(Kategoria: KH)
2011-03-29 15:18:18
~kasia.m
Witam,
bardzo proszę o pomoc.
na koncie walutowym na koniec roku mam kwotę 706,14 EUR (wn) po przeliczeniu (2796,53)
natomiast saldo tego konta w zł. wynosi MA 2990,42
Róznice na dzień bilansowy zostały wyliczone. Co z powstałą róznicą, na jakie odnioeść konto? 
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2011-03-29 15:24:22
Czy w trakcie roku były księgowane rk od środków własnych - na rachunku walutowym?
2011-03-29 16:58:05
~kasia.m
Nie, rachunek jest od listopada ub.
Na jakich kontach i jak księguje się różnice od środkow własnych?
2011-03-29 20:37:50
Rozumiem, że kwota 2.990,42 zł. pochodzi z wyceny na dzień wpływu waluty zgodnie z przepisami art. 30 ust. 2 uor. Według kursu średniego NBP na dzień bilansowy w.w. kwota waluty stanowi równowartość 2.796,53 zł. Powstała zatem ujemna różnica kursowa, którą należy zaksięgować na koncie walutowym (po stronie Ma) w korespondencji z kontem kosztów finansowych.
Gdyby powstała dodatnia róznica kursowa - należałoby księgować ją na konto przychodów finansowych.
Nie zas­ta­nawiaj się nad prob­le­mem, myśl o jego rozwiązaniu.
2011-03-29 21:27:33
Różnice kursowe od środków własnych powstają wówczas, gdy rozchód waluty wyceniasz po kursie sprzedaży banku lub średnim NBP, a nie po k. historycznym. 

Np. na rachunku walutowym masz 706,14 eur x 3,9606 = 2 796,53 zł

Zapłaciłaś za zobowiązanie po k. sprzedaży banku np. 500 eur x 4,20 = 2 100 zł

RK od środków własnych:
500 eur x (4,20-3,9606) x 0,2394 = 119,70 rk dodatnie - księgujemy w przychody finansowe w korespondencji z rachunkiem walutowym.

art. 24c ust. 2 updof:

2. Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:
(...)
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;
2011-03-29 21:48:59
Kasia.m, powinnaś po każdym rozchodzie ustalać różnice kursowe na rachunku walutowym. Prawdopodobnie tego nie robiłaś i stąd się bierze właśnie ujemne saldo w zł na rachunku. Nie powinnaś dopuścić do takiej sytuacji., bo zazwyczaj są to różnice przychodowe, więc istnieje prawdopodobieństwo, że zaniżałaś zaliczki na podatek w ciągu roku. Czy jest dużo tych operacji wstecz, bo być może warto się wrócić i poprawić? Najpierw doprowadź saldo do realnego stanu a potem zajmij się wyceną bilansową.
2011-03-29 21:54:30
Bambo miła,
ujęłaś problem tak, jakbym pie..., sorry - opowiadał tutaj głodne kawałki.

Po pierwsze - Kasia prowadzi księgi rachunkowe i powinna stosować się do przepisów ustawy o rachunkowości.
Po drugie - Kasi idzie najpewniej o księgowanie różnic kursowych z aktualizacji wyceny posiadanych środków walutowych na dzień bilansowy.
Po trzecie - Kasia ma swój rachunek walutowy, a zatem przy wydatkowaniu środków bank nie musi sprzedawać jej nawet jednego eurocenta, a zatem nie występuje "kurs faktycznie zastosowany". Wydatkowane środki wycenia się według kursu historycznego - zobacz art. 35 ust. 8 uor.
Po czwarte - sytuacja, o której mowa w "Po trzecie" - nie występuje; mamy tutaj do czynienia, jak wspomniałem z różnicami kursowymi z aktualizacji wyceny.

Pozdrawiam.
2011-03-29 21:57:52
Do miłej qwe,
być może nie jest to wynikiem błędów, tylko zamiaru aktualizacji wyceny na dzień bilansowy. Kasia dość oszczędnie zwierzała się - niech wybierze sobie to, co dla niej najlepsze, albo rozwinie swoje wątpliwości.
Pozdrawiam.
2011-03-29 22:09:56
:) Być może. Ja mam jednak inne podejrzenia.
ZbychD, to, że powstało saldo ujemne na rachunku jest najprawdopodobniej przyczyną braku ustalania różnic kursowych na rachunku. Domniemywam, że KasiaM, wyceniała rozchody nie wg kursu historycznego tylko wg kursu sprzedaży banku, bądź wg kursu średniego nbp, a wycena rozchodów wg tych kursów  powoduje obowiązek jednoczesnego rozpoznawania różnic kursowych na rachunku, tak by saldo w złotych nie powstało ujemne. Ot i cała tajemnica.
2011-03-29 22:23:53
Masz rację, qwe. Nie zwróciłem uwagi na to, że saldo konta walutowego jest kredytowe. Taki numer nieczęsto się zdarza.
Nic - Kasia dostała taką porcję informacji, że powinna zacząć jeździć po szynach.
2011-03-30 06:39:06
Zgadzam się z qwe, mam podobne podejrzenia:-)

Zbyszku drogi - ja tylko odpowiedziałam na pytanie Kasi, nie chciałam Ciebie urazić - mojego GURU w dziedzinie księgowości.

Pozdrawiam:)
2011-03-30 09:07:06
~kasia.m
Wielkie dzięki wszystkim :) zrobiłam tak jak pisaliscie i saldo w złotówkach nie jest już MA :) Zaczynam jeżdzić ;)
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Proszę mnie poprawić czy dobrze rozumiem, różnice kursowe z wyceny bilansowej nie są podatkowymi. W bilnasie je ujmuje, ale w sprawozdaniu już nie?
2011-03-30 09:15:12
Kasiu przeczytaj tę dyskusję i drugą podaną w niej poprzez wklejenie linka:

http://taxall.pl/forum/viewtopic/52212/
2011-03-30 09:49:52
Dołożę takie krótkie podsumowanie do tego, co wskazała do przeczytania Bambo - gdyby dyskusja tam była dla Ciebie nie do ogarnięcia.
W sprawozdaniu finansowym (którego częścią jest rachunek zysków i strat) ujmuje się wszystkie koszty i przychody, niezależnie od tego, czy mają wpływ na podatek dochodowy. Idzie w końcu o wyliczenie wyniku finansowego jednostki.
Różnice kursowe z aktualizacji wyceny na dzień bilansowy to różnice nie ujmowane w podstawie opodatkowania. Licząc tę podstawę z sumy przychodów wyłączamy przychody nieopodatkowane (tu różnice dodatnie) oraz koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu (tu różnice ujemne).
Pisząc to zakładam, że różnice kursowe ustalane są w jednostce metodą podatkową (o samej jednostce wiem w końcu nie za wiele). Metodę rachunkową wybierają jednostki, których sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta.
2011-03-30 10:08:13
~kasai.m
Zbych, ja Ci się chyba oswiadcze :) ukłon ogromny,
próbowałam rozgryżc linki od Babmo, ale dopiero łopatologia rozjaśniła mi w głowie
Miłego dnia i dzięki wszystkim za pomoc )
2011-03-30 10:09:45
Mogę być świadkową na ślubie, hihihi:-)))

Miłego dnia Kasiu:)
2011-03-30 18:19:06
Miłego dziś i jutro - wszystkim:)
2011-03-31 06:23:31
Dzięki, miłego dziś i jutro i pojutrza.... - oczywiście, że wszystkim;-)
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl