UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
obowiązek pracodawcy - zapewnienie dowozu do miejsca wykonywania pracy
(Kategoria: Brak)
2010-10-15 10:16:17
(Moderator)

Potrzebuję wiedzy na taki temat:

Firma zajmuje się transportem. Pracownik-kierowca często wysyłany jest do pracy wiele km - do samochodu, który stoi w innym mieście i dopiero stamtąd zaczyna świadczyć pracę.
Firma nie zapewnia dowozu, nie zwraca kosztów za wykorzystanie prywatnego samochodu czy za bilety komunikacji.

Czy zapewnienie dowozu (zwrotu kosztów) w takim przypadku regulują jakieś przepisy?

Imho - pracownik ma obowiązek dostarczyć swe ciało do siedziby firmy i od tej pory liczą się godziny jego czasu pracy oraz to firma ma obowiązek dostarczyć to ciało  na własny koszt do "stanowiska" pracy, jakim jest  w tym wypadku samochód, którym ma pracownik świadczyć pracę.

słowami naszego dawnego przywódcy: Pomożecie?
 

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2010-10-15 10:48:32
A co ten pracownik ma wpisane jako miejsce pracy?
2010-10-15 11:01:54
(Moderator)
siedzibę pracodawcy
2010-10-15 11:02:17
(Moderator)
pracodawca sam sobie strzelił gola, co?
2010-10-15 11:10:31
(Moderator)

Znalazłąm takie coś:

 miejsce wykonywania pracy – zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 K.p. – powinno być określone w umowie o pracę, co ma znaczenie m.in. dla kwalifikacji wyjazdów pracownika jako podróży służbowych, a tym samym dla rozstrzygnięcia o należnościach przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej (przede wszystkim diety, koszty przejazdów, koszty noclegów)

 

2010-10-15 11:56:42
Strzelił sobie gola, bo istotnie - musi płacić za każdy dojazd niekoniecznie z siedziby, może być z domu pracownika, do miejscowości gdzie się ów samochód znajduje. Bo za każdym razem to jest podróż służbowa ze wszystkimi tego konsekwencjami,
2010-10-15 12:29:39
(Moderator)
Czyli podstawą tego, jest właśnie art.29 par.1  kodeksu pracy?
2010-10-15 12:53:44
(Moderator)

I jeszcze jedno:

okreslenie w umowie miejsca pracy, jako teren całego kraju, został przez GIP  zakwestionowany:

w piśmie z 29 maja 2007 r. (GNP-152/302-4560-247/07/PE) :
miejsce pracy nie może zostać określone zbyt ogólnikowo, np. jako obszar całego kraju. (..). Dalsza część zapisu umowny („inne miejscowości, w których pracodawca będzie realizował inwestycje budowlane”) powoduje zakreślenie potencjalnego miejsca pracy w sposób całkowicie nieograniczony(..)



I stykałam się właśnie z przestrogami, iż określenie terenu całego kraju (jako miejsca pracy) może zostać uznane za obejście przepisów prawa pracy


Natomiast

SN w wyroku z 19 marca 2008 r. (I PK 230/07) wskazał, że zakres wyrażenia „miejsce wykonywania pracy” (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.) jest szerszy niż zakres nazwy „stałe miejsce pracy” (art. 775 § 1 k.p.).

Spełnienie wymagania przewidzianego w art. 29 § 1 pkt 2 k.p. może polegać na wskazaniu stałego miejsca pracy, na wskazaniu obok stałego miejsca pracy także niestałego miejsca (miejsc) pracy bądź na wskazaniu niestałych (zmiennych) miejsc pracy w sposób dostatecznie określony.

W związku z powyższym w przypadku cieśli czy zbrojarzy, a także innych profesji związanych z realizowaniem budów, określenie miejsca wykonywania pracy powinno polegać nie na wskazaniu adresu siedziby pracodawcy, tylko na określeniu „na budowie” lub „na budowach” prowadzonych przez pracodawcę w danym miejscu, na danym obszarze bądź na terenie całego kraju, w zależności od zasięgu działania pracodawcy.

Określenie miejsca pracy ograniczające się do wskazania jednego adresu jest w takim przypadku błędem, który powinien być sprostowany poprzez zmianę treści umowy o pracę



Więc jak prawidłowo zapisać w umowie o pracę z pracownikiem budowlanym (nie kierowcą) miejce wykonywania pracy?
Mysle, że  "na budowach prowadzonych na terenie województwa X"

I jak dokonać zmian w umowach dotychczaswych, gdzie  jako miejse pracy (pracowników budowlanych) została określona siedziba pracodawcy?
Aneksem czy porozumieniem zmieniającym, czy jeszcze  czymś innym?

Dodaję, że pracownicy poruszają się po terenie województwa, samochodami służbowymi, wyjeżdżają o godz. 7 rano i wracają ok. 15. Czasem (z rzadka bardzo) później.

 

2010-10-15 13:00:16
Mysle, że  "na budowach prowadzonych na terenie województwa X"

Dokładnie, albo budowy prowadzone w promieniu XX km od siedziby pracodawcy



2010-10-15 13:04:19
(Moderator)
Aneksem czy porozumieniem zmieniającym, czy jeszcze  czymś innym?

2010-10-15 13:06:55
~Ajak
"Firma zajmuje się transportem. Pracownik-kierowca często wysyłany jest do pracy wiele km - do samochodu, który stoi w innym mieście i dopiero stamtąd zaczyna świadczyć pracę."

|Marbar ustawa o czasie pracy kierowców (całkiem jeszcze świeża) wreszcie określa DEFINICJĘ PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ KIEROWCY

zerknij:
Jak wynika z art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców przez podróż służbową należy rozumieć każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:
1. przewozu drogowego poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały
lub
2. wyjazdu poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały, w celu wykonania przewozu drogowego.




2010-10-15 13:17:38
Z pracownikiem budowlanym - albo porozumieniem, albo wypowiedzeniem zmieniającym. nie ma czegoś takiego jak "aneks" w sensie prawa pracy,
2010-10-15 13:24:30
(Moderator)
to za budowlańców dziękuję kobitki.

A ten kierowca jeszcze - nie wiem nadal, czy on ma sam sobie płacić za dojazd do odległego postoju samochodu czy to obowiązek pracodawcy Zwykle wsiada do samochodu w siedzibie firmy. Ale ostatnio musi jechać dość daleko.
2010-10-15 13:54:12
~Ajak
"czy on ma sam sobie płacić za dojazd do odległego postoju samochodu czy to obowiązek pracodawcy Zwykle wsiada do samochodu w siedzibie firmy."

Jeśli ma w umowie miejsce pracy- siedziba firmy, -to moim zdaniem koszt dojazdu z siedziby do innego miejsca postoju samochodu powinien pokryć pracodawca.

Pracownik poprostu w godzinach pracy wykonuje polecenie pracodawcy- wyjazdu do innej miejscowości- pracodawca powinien zapewnić transport albo zwrócić koszty poniesione przez pracownika
2010-10-15 13:58:59
(Moderator)
no własnie....
Czyli ważne co w umowie o pracę.

Czujecie się wykończone?
No i oczywiście polecacie się na przyszłość, rozumiem



:)))

Dzięki
2010-10-15 14:46:57
~Ajak
"Czyli ważne co w umowie o pracę "

Jeśli chodzi o koszty poniesione z dojazdem to moim zdaniem należy odróżnić:
czym innym jest dojazd pracownika/kierowcy z miejsca zamieszkania do zakładu pracy (miejsce rozpoczynania pracy określone w umowie),
a czym innym dojazd do miejsca wykonania pracy (miejsce nie określone w umowie, wyjazd na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania).


"Czujecie się wykończone? "

Nieeeeee.
Ja będę zerkać do tego tematu - może któś coś innego dopowie/dopisze. Bo temat ciekawy .

:)))))))
2010-10-15 14:55:51
(Moderator)
czym innym jest dojazd pracownika/kierowcy z miejsca zamieszkania do zakładu pracy (miejsce rozpoczynania pracy określone w umowie),
a czym innym dojazd do miejsca wykonania pracy (miejsce nie określone w umowie, wyjazd na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania).


tak

A co w sytuacji, gdy powiedzmy tenże kierowca, mający jako miejsce pracy wskazaną siedzibę, dojeżdża do hotelu powiedzmy 200 km co poniedziałek, a potem cały tydzień w hotelu zakwaterowany i z hotelu codziennie musi dojechać  20 km do postoju samochodu.
W piątek wraca do domu.

Jak to widzisz?

2010-10-15 14:58:01
(Moderator)
Moim zdaniem, zarówno te jazdy do i z  hotelu, jak i codzienne dojazdy do samochodu - powinien wziąć na garba pracodawca.
Właśnie ze względu na niefortunnie wskazane miejsce pracy w umowie (siedziba w miejscowości zamieszkania pracownika - ta sama)
2010-10-15 16:32:08
~Ajak
A kto finansuje hotel ?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/abbebbbf0dee552da2d3c9128fc96f9b.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/abbebbbf0dee552da2d3c9128fc96f9b.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/b77c0b7fda952fb0aac741c4e7c1b611.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/b77c0b7fda952fb0aac741c4e7c1b611.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl