UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
uzupełnienie "13" do podstawy chorobowego - urlop wychowawczy
(Kategoria: Brak)
2010-10-14 13:51:43
~kasia
Witam,
Mam dylemat jak uzupełnić i policzyć do podstawy chorobowego nagrodę roczną za rok 2009.
Oprócz pojedynczych dni choroby pracownica w 2009 roku przebywała na urlopie wychowawczym - w marcu 24 dni i w lipcu 24 dni.
Czy liczę "13" tylko z pozostałych 10 miesięcy?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2010-10-14 14:54:12
~Dw1
Myślę, że najlepszą odpowiedź znajdziesz w swoim regulaminie wynagradzania.
2010-10-14 15:21:09
~kasia
jak masz tak pomagać to się lepiej nie wypowiadaj wogóle
2010-10-14 21:16:41

 

Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 42. 1. Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

3. Składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

 

2010-10-15 07:50:24
~kasia
ajak, a jak pracownik byl zatrudniony powiedzmy od lutego 2009 to nie wliczam 1/12 tylko 1/11.
Albo jak był zatrudniony od 15 marca to ustalam nagrode roczną za kwiecień-grudzień i biorę jej 1/9.
Dlatego sie zastanawiam czy z tym wychowawczym nie jest tak samo.
2010-10-15 08:09:17
~victoria
13-tkę, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi. Jeżeli ta dodatkowa nagroda była wypłacona za niepełny rok, to przelicza się ją tak jakby pracownik przepracował cały rok.
Jeżeli wypłacono kwotę np 1200zł za 240 dni roboczych, to dzielimy tę kwotę przez ilość dni i mnożymy przez ilość dni, które pracownik powinien przepracować w danym roku. Nazywa się to uzupełnienie 13-tki do wyliczania chorobowego.
2010-10-15 08:16:30
~kasia
"Jeżeli ta dodatkowa nagroda była wypłacona za niepełny rok, to przelicza się ją tak jakby pracownik przepracował cały rok."

z tym się zgodzę - w przypadku jak pracownik choruje.
Ale jak nie jest zatrudniony cały rok to nie można przeliczyć jakby był cały.

U mnie troche inaczej się uzupełnia (nie dni robocze, tylko przychód jaki by osiągnął x 8,5%)

Dalej mam pytanie: czy tą "13" uzupełnić tak jak w przypadku choroby, czy policzyć "13" tylko za 10 miesięcy
2010-10-15 08:16:48
~victoria
[Jeżeli wypłacono kwotę np 1200zł za 240 dni roboczych, to dzielimy tę kwotę przez ilość dni i mnożymy przez ilość dni, które pracownik powinien przepracować w danym roku.]

Dodam jeszcze:
13-tkę uzupełniamy tak jak gdyby pracownik przepracował cały rok.




2010-10-15 08:22:40
~kasia
victoria przeczytaj moj post wyzej
2010-10-15 08:26:48
~victoria
Ujmę to tak: jeżeli pracownik był zatrudniony od marca, więc nie mógł (nie miał możliwości) przepracować całego roku.
Pracownica na wychowawczym miała możliwość, więc traktujemy to jak zwolnienie lekarskie.
2010-10-15 09:17:16
~kasia
poczytałam komentarz i chyba nie masz racji.

"Zasada przedstawiona w pkt. 156 ma zastosowanie także wówczas, gdy pracownik korzystał z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego.
Przykład:
Pracownica do 31 marca przebywała na urlopie wychowawczym. Za okres pracy od 1 kwietnia do 31 grudnia pracownicy wypłacono w styczniu następnego roku, nagrodę roczną proporcjonalnie zmniejszaną za okres pobierania zasiłku chorobowego. Pracownica ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w lipcu.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od lipca poprzedniego roku do czerwca bieżącego roku należy doliczyć nagrodę roczną w wysokości 1/9 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający zachorowanie."


Tylko w moim przypadku wychowawczy miała za część miesiąca. więc wydaje mi się że muszę wyłączyć te miesiące w których miała wychowawczy i obliczyć "13" za 10 miesięcy i do podstawy 1/10
2010-10-15 09:48:56
~victoria
Wydaje mi się, że ten komentarz jest w sprawie wyliczenia 13-tki do wypłaty, a nie do wyliczenia uzupełnienia 13-tki przyjmowanej do podstawy chorobowego.
Ale decyzja należy do Ciebie.

Przepraszam za zamieszanie.
2010-10-15 11:12:59
~kasia
to jest komentarz do ustawy "zasiłkowej" więc na pewno dotyczy uzupełnienia "13" a nie jej wyliczenia. Zresztą jest to jasno napisane.

Wolałabym, zeby ktoś jeszcze potwierdził moją decyzję :)



2010-10-15 11:49:52
~victoria
Niezbyt dokładnie przeczytałam komentarz. Przepraszam.
Niezależnie jak policzysz to i tak wyjdzie ta sama suma.
Sprawdź:
Np pracownica dostała za 9 m-cy 1800zł, dzielimy i wychodzi 200zł na miesiąc do średniej chorobowej.

Jeżeli liczymy uzupełnienie to:
1800:9=200 uzupełnienie 200x12=2400 oraz 2400:12=200

Nie ma różnicy. Ale sposób wyliczania, szczególnie "ręcznie" musi być dla ZUS-u właściwy, tzn. według ich wytycznych.
2010-10-15 12:19:57
~kasia
u mnie jest różnica :)
Oprócz wynagrodzenia zasadniczego sa premie i nagrody w różnych wysokościach i za różne okresy. Więc na pewno nie wyjdzie tak samo
2010-10-15 13:09:34
~victoria
Nie napisałam, że robiłam rozliczenia do chorobowego TYLKO 13-tki.
Piszesz: "U mnie trochę inaczej się uzupełnia (nie dni robocze, tylko przychód jaki by osiągnął x 8,5%)"

Według instrukcji kobiety z ZUS-u 13-tkę uzupełniającą wylicza się tak, jak do druku ZUS Z-3(chorobowe wypłacane przez ZUS po zakończenia umowy o pracę).

Czyli:
W punkcie 12 tego zaświadczenie wpisuje się wypłaconą kwotę i ilość dni, które pracownik przepracował, a w następnej rubryce ile był obowiązany przepracować.

Mój program liczy tak samo jak ZUS każe wyliczyć do zaświadczenia.
2010-10-15 14:55:26
~kasia
victorio proszę nie mieszaj mi już w tym temacie, nie wiesz co czytasz nie wiesz co piszesz.

"Nie napisałam, że robiłam rozliczenia do chorobowego TYLKO 13-tki"
A wyzej: "dzielimy i wychodzi 200zł na miesiąc do średniej chorobowej." ... "Jeżeli liczymy uzupełnienie to"

Ponadto z komentarza:
"Składnik roczny może być także uzupełniony z zastosowaniem metody przewidzianej dla stałych składników wynagrodzenia, tj. może być przyjęty w kwocie, którą pracownik otrzymałby, gdyby w danym roku kalendarzowym nie chorował. Np. w przypadku dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest to 8,5 % sumy pełnego wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie."

Dalej czekam na wypowiedź kogoś kompetentnego, może ktoś się ulituje :/
2010-10-15 17:11:34
~Ajak
Kasiu z Twoich wypowiedzi:
do ~Dw1
"Autor: ~kasia 2010-10-14 15:21:09
jak masz tak pomagać to się lepiej nie wypowiadaj wogóle "
do ~victoria
"Autor: ~kasia 2010-10-15 14:55:26
victorio proszę nie mieszaj mi już w tym temacie, nie wiesz co czytasz nie wiesz co piszesz "

"Dalej czekam na wypowiedź kogoś kompetentnego, może ktoś się ulituje "

Kasiu aż strach się odezwać!
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl