UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
kasa fiskalna a sprzedaż samochodu
(Kategoria: Brak)
2010-07-24 14:10:30
~darek
Korzystamy z limitu kasy fiskalnej (40 tys.).
Czy sprzedaż samochodu, który jest na firmę dla osoby fizycznej trzeba liczy do tego limitu?
Bo przecież nie jest to towar ani usługa z naszej z zakresu naszej działalności...
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2010-07-24 14:44:02
~agnieszka
http://www.abc.com.pl/pytanie/1993/3
2010-07-24 14:45:13
~Dw1
Jeżeli sprzedasz samochód osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej i przekroczysz limit to niestety ale musisz zainstalować kasę fiskalną. Nie jest ważne co sprzedajesz (usługi, towar, środki trwałe) ale komu.

Fiskus jest stanowczy w tej materii.

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r.Izba Skarbowa w Poznaniu
ILPP2/443-331/08-2/MN
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy w związku z nieprzekroczeniem limitu obrotu.

"Wartość jednorazowej sprzedaży samochodu na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zwiększy obrót, po przekroczeniu którego podatnik VAT będzie zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej, w terminie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczy kwotę 40.000 zł obrotu."
2010-07-24 14:49:32
~darek
To nawet jak ktoś w swej działalności korzysta ze zwolnienia kasy fiskalnej, to taka sprzedaż samochodu czy komputera firmowego na rzecz osoby fizycznej powoduje obowiązek kasy fiskalnej??
2010-07-24 15:03:19
~Dw1
Jeżeli przekroczysz limit, to niestety ale tak.
2010-07-24 15:05:01
~darek
np ktoś zajmuje się tłumaczeniami, czy biura rachunkowe, które są w zwolnieniach z posiadania kasy fiskalnej i sprzeda samochód firmowy osobie fizycznej za ponad 40 tys netto to musi zainstalować kasę fiskalna?
2010-07-24 18:08:52
~Dw1
Zadając pytanie nie napisałeś jaką działalność prowadzisz.

Poczytaj ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 23 grudnia 2009 r."w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących"
(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2009 r.)
może dotyczy to Twojego przypadku a konkretnie par. 3
2010-07-24 18:22:59
~Marko
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r.
w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujàcych
- czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania - poz.35
2010-07-24 19:51:01
~darek
Poz. 35 mówi o usługach, sprzedaż samochodu to raczej nie usługa...
Ale jak firma korzysta z jakiś zwolnień a propo posiadania kasy to sprzedaż samochodu powyżej 40 tys netto powoduje obowiązek kasy fiskalnej?
2010-07-28 08:42:50
~Dw1
Darek zajrzałeś do polecanego przez mnie paragrafu?

§ 3. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010 r. również:
1) podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", był wyższy niż 70 %;
2010-07-28 11:30:17
~darek
No dobrze ale jak np. mam tłumaczenia, które są w tych zwolnieniach 1-33 i obrót dla osób fizycznych z tego był powyżej 70% w roku 2009 to mogę korzystać ze zwolnienia i nie muszę mieć kasy fiskalnej w 2010 chociaż sprzedam w 2010 samochód powyżej 40 tys osobie fizycznej,
ale 2011 będę musiał mieć kasę bo nie będę mógł już korzystać z tego zwolnienia bo w 2010 obrót z tłumaczeń będzie mniejszy niż 70% przez tą sprzedaż auta?
2010-07-28 11:36:33
~Dw1
To rozporządzenie "daje" tylko zwolnienie do końca 2010r.

§ 3. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010 r.
2010-07-28 11:39:35
~darek
No ale te rozporządzenia są aktualizowane w grudniu, raczej tej to samo jeżeli chodzi o te zwolnienia.
Czyli w 2011 musiałbym mieć kasę fiskalną?
2010-07-28 11:40:11
~darek
chodzi mi czy dobrze to rozumiem..
2010-07-28 11:54:25
~Dw
Taki jest stan prawny na dzień dzisiejszy,
a co będzie w przyszłym roku to poczytaj:

Podatnicy mają 10 miesięcy na zakup kas fiskalnych

Minister Finansów podpisał rozporządzenie o kasach fiskalnych. Od maja 2011 r. na jego podstawie ok. 150 tys. nowych podatników będzie musiało stosować te urządzenia.
Nowe rozporządzenie ma wejść w życie od początku 2011 r., ale podatnicy będą musieli stosować kasy fiskalne od 1 maja 2011 r. Obowiązek rejestracji sprzedaży przez kasy fiskalne obejmie m.in. prawników, lekarzy, rzeczoznawców, detektywów, ochroniarzy. W wyniku likwidacji zwolnień w przyszłym roku zostaną objęci obowiązkiem stosowania urządzeń fiskalnych również świadczący usługi doradcze i pokrewne, medyczne, a także w zakresie kultury, sportu. Rozporządzenie o kasach nie przewiduje zmian w zakresie limitów obrotów, po przekroczeniu których przedsiębiorcy muszą stosować urządzenia fiskalne. Zachowane zostanie dotychczasowe zwolnienie z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o bardzo małych obrotach, tj. 40 tys. zł. Zachowane zostaje również dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł tracą prawo do korzystania ze zwolnienia. Zrezygnowano również z całej kategorii zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas odnoszących się do podatników rozliczających się z podatku dochodowego na zasadach karty podatkowej. Dotyczy to między innymi usług: ślusarskich, krawieckich, wyrobu i naprawy naczyń blaszanych, pobielania kotłów i naczyń, kotlarstwa, mechaniki maszyn i urządzeń rolniczych, witrażownictwa, kołodziejstwa, bednarstwa, koszykarstwa, wytwarzania mioteł i wyrobów z gałęzi i słomy, gręplarstwa, kilimiarstwa, repasacji pończoch, bieliźniarstwa, gorseciarstwa, modniarstwa.
Źródło: Gazeta Prawna, 27 lipca 2010 r.

Data publikacji: 27 lipca 2010 r.
2010-07-28 12:31:06
~darek
§ 3. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010 r. również:
1) podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", był wyższy niż 70 %;

tzn. czyli dobrze rozumiem ten paragraf dotyczący zwolnienia? te 70% dotyczy obrotu tylko dla osób fizycznych?
czyli nie trzeba mieć kasy jeżeli w poprzednim roku sprzedaż np. z tłumaczeń dla osób fizycznych była większa niż 70% ze całej sprzedaży dla osób fizycznych (nie tylko tłumaczeń)??
a jeżeli w 2010 ta sprzedaż będzie mniejsza niz 70% przez tą sprzedaż auta to wtedy, jeszcze w 2010 nie muszę mieć kasy ale w 2011 już tak? i to od stycznia?
2010-07-28 12:40:19
~darek
sorki za te pytania, ale tak nie do końca to rozumiem :(

pomimo, że sprzedaż auta powyżej 40 tys netto w 2010 dla osoby fizycznej to nie musiałbym mieć kasy bo mogę korzystać z tego zwolnienia, ale musiałbym mieć kasę od stycznia 2011? chyba, że nie przekroczyłbym sprzedaży dla osób fizycznych 40 tys netto w 2010?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl