UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Stan magazynowy na koniec roku
(Kategoria: Brak)
2004-11-09 10:35:37
~RINDZI
Pewna pani gł.księgowa zasiała mi wątpliwość w me serce. Otóz powiedziała mi ,że od stanów magazynowych nie płaci sie podatku doch. Ja natomiast uważam że sie placi bo jeżeli na koniec roku mamy za duzo towaru i ujmujemy ten towaR potem w remamecie to taki towar ma wpływ na rozliczenie i ja zawsze staram się nie kupowac w grudniu za duzo towaru tylko tyle ile mi potrzeba a jak mam go za duzo to raczej to wysprzedadaje np. jakieś promocje bo np. koniec roku itp. Czy moje myslenie jest prawidłowe?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2004-11-09 11:03:20
Twoje myślenie jest prawidłowe, ale pani księgowa też się nie myli....Podatku ze stanu magazynowego nie płaci się wprost..tylko z wyniku przeliczeń różnic remanentowych. I jeżeli stan na koniec roku będzie większy niż na początek roku to ta nadwyżka staje się Twoim "przychodem".
2004-11-09 11:04:02
To zależy... od rodzaju prowadzonych ksiąg - czy jest to KPiR, czy księgi handlowe. Jeśli KPiR, to tak, płaci się podatek, jeśli księgi - nie.
2004-11-09 11:13:59
~RINDZI
Ja jestem na PKPiR a tamta p.gł.księgowa na pełnej rachunkowości Jak jej wytłumaczyc że jest w błędzie jeżeli chodzi o mnie?
2004-11-09 13:35:36
~halina bub
nigdy nie płaci sie podaktu dochod od stanu magazynowego na książce wylicza się różnicę stanu a na pełnych księgach zakup nie wchodzi w koszty a tym bardziej w przychód
2004-11-09 14:01:16
(Moderator)
przy KPiR jest dokładnie tak jak pisze Jagna.
stan magazynowy na koniec roku pomniejsza KUP , a co za tym idzie powiększa dochód , a tym samym podatek
pozdrówka
2004-11-09 14:24:21
~RINDZI
Wasze wyjasnienia mnie uspokoiły a tym samym to , to że nie robiłam do tej pory błędu. Trzymajcie sie ciepło bo dzisiaj pogoda nie nastraja nas pozytywnie.
2004-11-09 15:21:09
~oun
jednak to ze nie dokonujesz zakupow w grudnia chcac uniknac wiekszego podatku to absurd, przeciez im wiekszy stan magazynowy tym jego wartosc wyzsza ale i wyzsze koszty nabycia w grudniu, wiec sie bilansuje roznica...nie ma uzasadnienia stosowana przez ciebie metoda odnosnie uniknieca wyzszego podatku
2004-11-09 16:30:15
~RINDZI
Dzieki za zainteresowanie moim dylematem. Ale przyznasz mi racje ,że chyba każdy przedsiebioca unika płacenia wyższych podatków i skoro nie musi robic stanów magazynowych to tego nie robi a kosztów moze gdzie indziej poszukać .Co Ty an to?
2004-11-09 17:01:26
(Moderator)
Rindzi, nikt nie chce płacić podatków dla samego płacenia.
Ale jesli trzeba uzyskac przychód za pomoca materiałów , to trudno nie kupowac , prawda?
pozdrówka
2004-11-09 18:46:26
~ryszard
Znam z doświaczenia, że handlowcy na PKPiR starają się nie robić nadmiernych zapasów w końcu roku, ale powodem nie jest "podatek od remanentu" gdyż, jak stwierdzono we wcześnieszych odpowiedziach, zwiększony stan zapasów musiał być spowodowany zwiększonymi zakupami, co się rekompenuje i dla celów obliczenia podatku rocznego jest obojetny. Powstrzymanie się od nadmiernych zakupów na koniec roku spowodowane jest zamiarem niepłacenia ZALICZEK na podatek dochodowy w roku nastepnym. Większy remanent początkowy rozliczy się dopiero w zeznaniu za kolejny rok. Towary sprzedawane w styczniu a zakupine w grudniu ( i wystepujące w remanencie ) nie będą w styczniu kosztem uzyskania przychodu. W ciągu roku mogłyby być kosztem uzyskania ale pod warunkiem przeprowadzenia dodatkowego ( w trakcie roku ) remanentu zgłoszonego uprzednio do US.
2004-11-09 18:53:52
A ja uważam i mam to potwierdzone wieloletnim doświadczeniem, że ograniczenie zakupów w grudniu spowodowane jest przede wszystkim LENISTWEM. Nikomu się nie chce w ostatnim dniu, kiedy można poszaleć ślęczeć i spisywać tonę towaru. Lepiej maksymalnie wyprzedać i na koniec mieć kilkaset pozycji zamiast np. 1583...:)
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl