UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
art. 100 ust. 1. pkt 4 ustawy o VAT
(Kategoria: Brak)
2010-02-21 19:51:40
~leg.nr 1ag.BW
W dekl.VAT - 7 w pozycji 22 wykazuje się te usługi do których stosuje się art.28b
Chodzi mi o usługę polegajacą na badaniu rynku. Kontrahent Polski analizuje polski rynek na zlecenie kontrahenta z UE, analiza tego rynku polega na zebraniu bazy danych potencjalnych klientów, przekazanie informacji na temat cen, asortymentu, towarów którymi zainteresowany jest zleceniodawca. Za prace te Polski przedsiębiorca wystawia na rzecz kontrahenta Unijnego f-rę, której opodatkowaniem obciążony jest nabywca.
Zastanawiam się, czy taka usługa winna być wykazana w poz.22 deklaracji VAT-7.
Moim zdaniem nie ale może macie więcej informacji nt.
z góry dziękuję.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2010-02-23 13:05:35
~Marek
O ile znamy (jako tako ;-)) przepisy obowiązujące na terenie Polski, to ze znajomością przepisów obowiązujących w Królestwie Norwegi lub w Gruzji jest z pewnością dużo gorzej. Być może prowadzenie działalności w tych krajach nie musi się wiązać z obowiązkiem rejestracji do celów podatku o podobnym charakterze, prawda? :-)
2010-02-23 14:40:28
~Meg
"(...) jeżeli nasz zagraniczny kontrahent "zapomni" wskazać nam tego właściwego (zgodnego z miejscem świadczenia w Polsce) NIP? Mimo, iż jesteśmy prawie pewni, że świadczymy usługe na rzecz stałego miejsca prowadzenia dzialalności przez kontrahenta, to nie mamy podstaw, aby traktować go, jako polskiego podatnika i naliczyć mu normalny VAT
My, na podstawie zapisu w art. 100 ust. 1 pkt 4 transakcji tej w informacji podsumowującej nie ujmiemy"

Jeśli nasz kontrahent unijny "zapomni" podać nam swój NIP polski, oznaczać to będzie, że nabywa od nas usługę (o której mowa w art. 28b) na swoją rzecz jako podatnik podatku od wartości dodanej (dla miejsca, pod którym jest zidentyfikowany jako podatnik podatku od wartości dodanej).
Nie widzę powodów, dla których nie miałabym wykazywać jej w informacji podsumowującej.
(A z jakich powodów Ty go nie ujmiesz nie naliczając mu jednocześnie "normalnego VATu?)
Jeśli nasz kontrahent norweski "zapomni" podać nam swój NIP polski, oznaczać to będzie, że nabywa od nas usługę (o której mowa w art. 28b) na swoją rzecz jako podatnik MWA (dla miejsca, pod którym jest zidentyfikowany jako podatnik MWA). W informacji podsumowujacej nie wystąpi.
Jeśli obaj podadzą swój NIP polski, oznaczać to będzie, że nabywają usługę dla miejsca, pod którym są zidentyfikowani jako podatnicy podatku pd towarów i usług.
W tej sytuacji nie ma mowy o świadczeniu usługi NA RZECZ podatnika podatku od wartości dodanej (tu: podatnika występującego w tym charakterze).
Wobec tego art. 100.1.4 jest (w tym zakresie) nadmiarowy.

"Sugerujesz, Gosiu, że niezdefiniowane stałe miejsce prowadzenia działalności wiąże się ZAWSZE z obowiązkiem rejestracji do celów PTU lub podatku o podobnym charakterze?"

Sugeruję, że podatnik (także nierezydent) posiadający na terenie RP stałe/zwykłe miejsce prowadzenia dg nie jest objęty regulacjami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6.04.2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego
2010-02-23 14:43:49
~Meg
Sławku, ten podział na stronki (wiem, wiem, że funkcjonalne to dla Was), straszliwie mi wadzi....
Bardzo...
Rzadko kiedy się skarżę, ale teraz naprawdę bardzo mi nie pasuje...
(z czasem przywykamy do o wiele większej ilości rzeczy/zdarzeń niż moglibyśmy przypuszczać; to też wiem..)
2010-02-23 15:11:54
(Administrator)
Małgosiu, zapewne czytasz moje wypowiedzi (jest ich ostatnio zdecydowanie mniej, niż kiedyś). Pewnie więc 'obiło" Ci się o uszy, że mnie rownież owo stronicowanie wadzi. Zawsze byłem dumny z tego, że na naszym forum przynajmniej poszczególne posty podane sa "jak na dłoni". Niestety, przepływy bajtów dość dużo kosztują o providerów. Każdorazowe wyświetlenie (odswieżenie też jest wyświetleniem) to potężny strumień owych bajtów.

Jak w wiekszości naszych dyskusji, równiez i teraz zgadzamy się co do całokształtu - różnice tkwią w szczegółach.
Sama osobiście wskazałaś na fragment art. 100 ust. 1 pkt 4 ograniczający konieczność ujmowania w informacji podsumowującej usłu wykonywanych na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej usług świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju pisząc, ze jest to nadmiarowość. Ja się z takim określeniem nie zgodziłem, ale nie w tym teraz problem. W swojej ostatniej wypowiedzi napisałem, że nie mogę ująć w informacji podsumowującej usługi wykonanej na terenie kraju na rzecz zagranicznego kontrahenta, skoro przepis art. 100 ust. 1 pkt 4 na to mi nie pozwala. Mało tego... taką usługę powinienem traktować, jako usługę wykonaną na rzecz polskiego kontrahenta wystawiając "zagraniczniakowi" najzwyklejszą fakturę (jestem, bowiem, pewny, że usługa ta została wykonana na rzecz  stałego miejsca prowadzenia działalności). Tymczasem kontrahent "zapomniał" podać mi polskiego NIP. Jaką więc mam podstawę do wystawienia mu faktury z wyszczególnionym na niej VAT?

"Jeśli nasz kontrahent norweski "zapomni" podać nam swój NIP polski, oznaczać to będzie, że nabywa od nas usługę (o której mowa w art. 28b) na swoją rzecz jako podatnik MWA (dla miejsca, pod którym jest zidentyfikowany jako podatnik MWA). W informacji podsumowujacej nie wystąpi."

To, to akurat jest jasne jak slońce i nie było przedmiotem dyskusji.

2010-02-23 22:51:49
~Marek
Klient z UE nabywa u polskiego podatnika usługę, podając dane do faktury:

WASSER GmbH Hamburg
DE xxxxxxxxxx
Oddział: Park Narodowy Borjomi, Gruzja.

Oczywiście improwizuję.
Dla takich przypadków art.100.1.4 nie jest nadmiarowy...

2010-02-28 02:36:54
~Meg
"WASSER GmbH Hamburg
DE xxxxxxxxxx
Oddział: Park Narodowy Borjomi, Gruzja
Dla takich przypadków art.100.1.4 nie jest nadmiarowy..."

Kompletnie odpada (ODDZIAŁ w Gruzji nie będzie DE...) :-)
BTW - Patrząc na art. 100.1.4. straciłam z pola widzenia podatników zidentyfikowanych jako podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy nie posiadają wcale na terenie UE siedziby/miejsca zamiszkania/stałego/zwykłego miejsca prowadzenia dg.
Dodatkowo art. 100.10 wprowadza nową "modę" terminologiczną, odmienną od dotychczasowej: posługuje się pojęciem kraju "na którym, zgodnie z art. 28b, ma miejsce świadczenie usług" (odmiennie niż art. 17, 86.8, czy choćby nowowprowadzony 100.1.4).
Stąd całe zakałapućkanie się po mojej stronie.

BTW - zauważyliście, że podatnik PTU nie wykaże w informacji podsumowującej tych transakcji, jeśli jego "inne miejsce prowadzenia działalności" na terytorium państwa członkowskiego uczestniczy w nich, podczas gdy będzie zobowiązany rozpoznać import usług nabytych od podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego na terenie RP jedynie owo "inne miejsce prowadzenia działalności" niezależnie od tego, czy będzie ono w nich uczestniczyło, czy też nie?
(mówię wyłącznie o usługach z art. 28b).
Chyba, żeby ktoś bardzo upierał się, że art. 29.17 nie określa podstawy opodatkowania w imporcie usług także dla usług z art. 28b... (ale IMO to odpada)

2010-02-28 11:06:12
~Meg
"będzie zobowiązany rozpoznać import usług nabytych od podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego na terenie RP jedynie owo "inne miejsce prowadzenia działalności" niezależnie od tego, czy będzie ono w nich uczestniczyło, czy też nie?"

Tja... ;-)
Dwa grube potknięcia na jednym temacie dyskwalifikują zawodnika ;-)
(w ferworze walki otworzyłam nie ten tekst ustawy i popadlam w zudmienie "jak mogłam tego braku równoległości nie zauważyć przerabiając pilnie nowelę :-o")
2010-02-28 12:31:31
~Marek
"Patrząc na art. 100.1.4. straciłam z pola widzenia podatników zidentyfikowanych jako podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy nie posiadają wcale na terenie UE siedziby/miejsca zamiszkania/stałego/zwykłego miejsca prowadzenia dg."

Nie łapię... :-(
Jeśli patrzę przez pryzmat takich właśnie osób, to zaczyna uwierać mi "usługach, do których stosuje się art. 28b" z art.100.1.4.
2010-03-01 14:14:28
~Marek
"Art.100.1.4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca"

"Rozbieram" na drobne:

1/ "usługach, do których stosuje się art. 28b" - chodzi o usługi, których MIEJSCEM świadczenia (miejscem zużycia) jest:
- miejsce siedziby lub
- miejsce stałego zamieszkania lub
- miejsce stałego prowadzenia działalności usługobiorcy.
Chodzi o samo miejsce, dlatego ustawodawca dodaje na końcu art.100.1.4 "dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca"

2/ "na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej" - doprecyzowanie potrzebne, ponieważ art.28b obejmuje także przedsiębiorców z krajów trzecich.

3/ "świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju" - ustawodawca rozwiewa w ten sposób wszelkie wątpliwości, które mogą powstać w obecnym lub przyszłym stanie prawnym, w związku z brakiem definicji stałego miejsca prowadzenia działalności. Ten przepis jest być może nadmiarowy w obecnym stanie prawnym (także stanie prawnym państw trzecich), ale dla rozumowania logicznego - nadmiarowy nie jest. Domyka algorytm dla niektórych potencjalnych i hipotetycznych stanów pranych związanych ze stałym miejscem prowadzenia działalności. Chodzi o jednoznaczne wyłączenie usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej ZUŻYTYCH w Polsce lub w krajach trzecich.
2010-03-01 15:20:54
~Marek
"(...) ZUŻYTYCH w Polsce lub w krajach trzecich."

Także w sytuacjach, gdy stałe miejsce prowadzenia działalności znajduje się na terytoriach niczyich, wodach międzynarodowych, księżycu Ziemi, itp... ;-)
2010-03-01 16:07:46
~Marek
"Patrząc na art. 100.1.4. straciłam z pola widzenia podatników zidentyfikowanych jako podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy nie posiadają wcale na terenie UE siedziby/miejsca zamiszkania/stałego/zwykłego miejsca prowadzenia dg."

Już łapię! :-)
OK
2010-03-01 16:10:44
~Meg
"Już łapię! :-)"

:-))
(więc wiesz, na czym się rozłożyłam...; cieszę się...)
2010-03-20 11:27:15
~danusia
wchodzę tutaj w tę dyskusję z pewnymi obawami, bo VAT zagraniczny dotąd był mi obcy
ale mam pytanie czy dobrze jeśli w VAT-7 ujmę usługi:
w poz. 21 usługi transportowe na rzecz niemieckiego kontrahenta (VAT nie podlega)
w poz. 22 usługi blacharskie też na rzecz niemieckiego kontrahenta, oczywiście wykonano ją w Polsce
2010-03-21 14:50:39
~danusia
Czy dobrze zrobię jeśli te dwie usługi transportowe i blacharskie wykonane przez nas dla niemieckiego kontrahenta ujmę w poz. 21 i 22 VAT-7
a w 21 VAT-7 tylko usługi np.transportowe dla Szwajcarii?
2010-03-22 11:40:02
~danusia
Czy ktoś wie?
2014-10-03 17:04:05
~ANI
jesli kupuje meble uzywane w holandi bez rachunku jak je sprzedac w polsce
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl