UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
czy opłata z tytułu wezwania do zaplaty jest kosztem dzialalności?
(Kategoria: Brak)
2010-01-12 13:01:45
~grzes
Czy opłata z tytułu wezwania do zaplaty za nie terminowe zaplaty jest kosztem dzialalności gospodarczej na KPIR
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2010-01-12 13:21:10
~Joanna
tak
Art. 22.
1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub
zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych
w art. 23.
2010-01-12 13:33:13
A czy ten koszt został poniesiony w celu

osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów ??

Moim zdaniem, nie i nie jest KUP.
2010-01-12 14:07:51
~Jacek B
Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
19) kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług,

Nie ma tu nic na temat opłaty z tytułu wezwania do zaplaty za nie terminową zaplatę, więc chyba KUP?
2010-01-12 14:36:52
Moim zdaniem to nie jest kup.
2010-01-12 14:45:36
~anka
ja jestem zgodna z Bambo moim zdaniem również nie jest to koszt
2010-01-12 14:53:56
~jack
A właściwie o jaką opłatę chodzi? Przez kogo ponoszoną / pobraną i z jakiego tytułu?
2010-01-12 14:59:37
Czy opłata z tytułu wezwania do zaplaty za nie terminowe zaplaty jest kosztem dzialalności gospodarczej na KPIR

autor pytania: grześ

2010-01-12 15:13:56
~Jacek B
A dlaczego nie jest to kosztem? jest poniesione w związku z prowadzoną DG. przepis art. 23. 1. nie wymienia tego jako NKUP-y, a to katalog zamknięty.
2010-01-12 15:19:55
jest poniesione w związku z prowadzoną DG

muszą jeszcze być:

poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów

2010-01-12 16:31:49
~Jacek B
A może działanie podatnika miało na celu zabezpieczenie źródła przychodu?
Może nie zapłacił swoich zobowiązań woboec kontahentów na czas, bo musiał np opłacioc np rachunek za towar? Brak towaru = brak produkcji. To taki przykład.
2010-01-12 23:32:08
Moim zdaniem to zbyt naciągane tłumaczenie, US mógłby się doczepić do takiego kup....
Najczęściej to grosze, więc dałabym sobie z tym spokój.
2010-01-13 00:44:26
Czemu nikt nie zwrócił uwagi na bardzo rozsądne pytanie, które zadał ~jack?
O jaką opłatę tu idzie,~grzes ? Z jakiego tytułu? Czy idzie tu o opłatę rozumianą jako danina publiczna (przymusowa odpłatność, nakładana przez władze publiczne za świadczenie pieniężne pożądane przez podmiot prywatny a oferowane przez podmiot publiczny)?
Kto tę opłatę ponosi - dłużnik, czy wierzyciel?

Kiedy wyłącza się rozum, włączają się emocje.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2010-01-13 06:11:40
Uważam, że w tym przypadku - informacja z jakiego tytułu ta opłata - jest nieistotne, gdyż dla mnie zarówno gdyby wezwanie dotyczyło zobowiązania publicznego jak też podmiot prywatny - odpowiedź jest ta sama: opłata za wezwanie do zapłaty nie jest KUP.

Co innego odsetki od zaległości. Tutaj byłoby to istotne.

Poza tym, kto może ponosić opłatę za wezwanie do zapłaty -  tylko dłużnik - wg mnie.
2010-01-13 07:25:22
~mgielka32
interpretacja indywidualna Sygnatura ILPB3/423-447/09-2/JG Data 2009.09.10
Czy koszty upomnienia związane z niewykonaniem zobowiązań wobec US i ZUS stanowią koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 15 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i są pobierane na rzecz wierzyciela. Obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych.

Reasumując, koszty upomnienia związane z niewykonaniem zobowiązań wobec US i ZUS, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

2010-01-13 08:21:52
~Grzes
to była opłata z tytułu wezwania do zaplaty za nie terminowe zaplaty Czynszu Leasingowego,czyli upomnienie o zaplate za fakture.od tego był naliczony VAT
2010-01-13 20:15:23
~IiIi
Taką oto interpretację znalazłam w jednym z portali podatkowych, a dotyczyła ona PIT:
Nieterminowo dokonywane płatności za towary i usługi zazwyczaj wiążą się z koniecznością zapłaty, oprócz odsetek za zwłokę, kosztów różnego rodzaju upomnień i monitów. Odnośnie możliwości zaliczenia ich w ciężar kosztów podatkowych należy przyjąć, że podobnie jak kwota głównej należności do zapłaty, wynikająca z dokumentu zakupu, są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodu. Dlatego też koszty upomnienia naliczane przez kontrahentów będą dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Jednak moment obciążenia nimi kosztów będzie uzależniony - tak jak w przypadku odsetek za zwłokę w zapłacie - od momentu ich uregulowania. Stąd kosztami uzyskania przychodów staną się dopiero z chwilą faktycznej zapłaty.
2010-01-13 21:08:50
Miło mi zobaczyć jeszcze jedno przytomne (czyli racjonalne) podejście do problemu, przytoczone przez ~IiIi. Myślę, że dość ważne w dobie pogłębiających się trudności płatniczych przedsiębiorców na skutek zmniejszającej się ilości pieniędzy w obrocie.

Wrócę do kwestii pojęcia opłaty.
Bądźmy precyzyjni w określeniach, Bambo. Nie jest opłatą, przynajmniej dla księgowych, kwota z dowolnego tytułu, którą się płaci, czy też opłaca w potocznym rozumieniu tego słowa. Opłata jest jak wspomniałem wyżej daniną publiczną, rozumianą jako przymusowa odpłatność, nakładana przez władze publiczne na ogół za świadczenie pieniężne pożądane przez podmiot prywatny a oferowane przez podmiot publiczny. Najbardziej znaną opłatą jest opłata skarbowa, jak też np. opłata prolongacyjna, adiacencka, produktowa, recyklingowa, planistyczna i inne. Opłaty nie są co do zasady - wyłączone z kosztów uzyskania przychodu.

W wypadku ~Grzesia szło pewnie nie o opłatę, a o zwrot kosztów związanych z wystawieniem upomnienia (wezwania do zapłaty). Bywa, że wierzyciele takie obciążenia stosują, jakkolwiek nie są to obciążenia obligatoryjne ale - całkiem słusznie, moim zdaniem - opodatkowane VAT, zapewne jako rodzaj usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Nie widzę podstawy do wyłączenia tego rodzaju obciążenia z katalogu kosztów uzyskania przychodu. Na takiej samej zasadzie, na jakiej są kosztem uzyskania przychodu uiszczone odsetki zwłoki w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw, robót i usług.
Są to w końcu wydatki ukierunkowane na przetrwanie przedsiębiorstwa, borykającego się z niedoborem środków pieniężnych w obrocie, często spowodowanym podobną sytuacją płatniczą jego wierzycieli. Alternatywą byłoby ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa.

Gdyby ustawodawca był innego zdania - z pewnością wyliczyłby taki wydatek w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Jak np. odsetki zwłoki w zapłacie zobowiązań podatkowych.
2010-01-14 06:47:10
Jak widać interpretacje są różne (mgielka32 i IiIi). Mimo wszystko nie księgowałabym tej opłaty w koszty podatkowe.

Tłumaczenie -

Są to w końcu wydatki ukierunkowane na przetrwanie przedsiębiorstwa, borykającego się z niedoborem środków pieniężnych w obrocie, często spowodowanym podobną sytuacją płatniczą jego wierzycieli.

moim zdaniem mogłoby nie przekonać fiskusa, by uznać ten wydatek za kup.

Pozdrawiam:)
2010-01-14 09:51:48
Bambo, wejdę raz jeszcze - na krótko i głównie dla Ciebie.
Sprawa pierwsza - fiskus musi mieć niepodważalną podstawę prawną do zakwestionowania tego kosztu. W tym wypadku tej podstawy nie ma.
Zakwestionowałabyś jako koszt uzyskania przychodu również zapłacone odsetki za zwłokę w zapłacie? Jeśli nie, to dlaczego? Przecie przesłanka podobna.
Sprawa druga - powtórzę się: w tym wypadku nie mamy do czynienia z opłatą.
2010-01-14 10:05:55

Dzięki Zbychu:)
Skoro to nie opłata, to co? Nie mam tak szerokiej wiedzy, stąd moje stwierdzenia - proste bardzo. W ogóle uważam, że przepisy powinny być przede wszystkim proste. Nie byłoby wówczas tyle lawirowania i dyskusji zbędnych.

Zakwestionowałabyś jako koszt uzyskania przychodu również zapłacone odsetki za zwłokę w zapłacie?

Nie, dlatego, że:

updof:
Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
(...)

8) odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 i nr 160, poz. 1083, z 1998 r. nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. nr 11, poz. 95 i nr 92, poz. 1062),

Gdyby wszystkie odsetki od zaległości nie stanowiły KUP, to ustawodawca nie pisałby j.w., ale po prostu "odsetek za zwłokę".

2010-08-05 11:56:58
~Mrówka
Gazeta Podatkowa nr 37 (661) z dn. 2010.05.10, strona 11

Opłata za wezwanie do zapłaty
Firma leasingowa obciążyła jednostkę kosztami opłat za wezwanie do zapłaty za nieuregulowaną w terminie ratę leasingową. Na jakim koncie należy ująć je w księgach rachunkowych i czy są one kosztem podatkowym?

Koszt upomnienia, którego zwrotu zażądał wierzyciel, jest kosztem pośrednio związanym z działalnością operacyjną. Dlatego też jednostka (tutaj: leasingobiorca) powinna zaliczyć go do pozostałych kosztów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości. Taki koszt ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie dokumentu otrzymanego od wierzyciela, np. noty obciążeniowej, zapisem:

- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",

- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki".

Ujęcie w księgach rachunkowych opłaty za nieterminowe uregulowanie zobowiązania wobec kontrahenta powinno nastąpić z uwzględnieniem przepisów ustaw o podatku dochodowym. Wynika z nich, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o pdof lub art. 16 ustawy o pdop (art. 22 ust. 1 ustawy o pdof oraz art. 15 ust. 1 ustawy o pdop - Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). W katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów nie zostały wymienione opłaty za wezwania do zapłaty występujące w obrocie gospodarczym. Koszty upomnień naliczone przez kontrahenta (tutaj: przez leasingodawcę) będą dla przedsiębiorcy (leasingobiorcy) kosztem uzyskania przychodów w tym samym momencie co odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego uregulowania zobowiązania z tytułu dostaw i usług, tj. z chwilą ich zapłaty. Ujmując w księgach rachunkowych opłatę za wezwanie do zapłaty wskazane jest więc zaksięgować ją na koncie służącym do ewidencji kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP). Wiązać się to będzie z przeksięgowaniem tej opłaty - z chwilą zapłaty - na konto stanowiące koszty podatkowe (KUP), zapisem:

- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" (w analityce: KUP),

- Ma konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" (w analityce: NKUP).

Za pomocą storna czerwonego należy doprowadzić do czystości obrotów na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" (w analityce: NKUP).
2014-08-25 08:58:42
~Kasia
A co powicie na taką sytuację. Mam 3 małe umowy leasingowe w pewnej firmie . Wraz z umową leasingowta otwarto mi konta bieżace. Umowa leasingowa jest zawarta wraz z umową konta bieżacego. Po co ? aby firma, na podstawie mojego upoważnienia mogła naliczac bezprawne opłaty za wezwanie i "debetować nimi" konto bieżące. Wpłaty czynszów są pobierane na opłaty. I jest to zapisane w umowie. Tego nie kwestionuję. Ale najciekawsze jest to , ze ja terminowo opłacam czynsze leasingowe , mam na to kopie przelewów oraz wyciąg z rachunku , który mi założono. Firma w łatwy sposób mnie zadłuża: wysyła bezprawnie windykatora, który ustnie mówi mi jakie mam zadłużenie!!!! Następnie obciążą mnie fakturą za jego wizytę- 300 zł  a następnie faktury za wezwania do zapłaty tej opłaty.
Chcę donieść do US na tą bandycką firmę  bo systuacja jest już podbramkowa bo wypowiedzieli mi 2 umowy ( raty 191, zł miesięcznie, 230 zł miesięcznie a opłaty : pierwsza -80 zł netto generowana po 10 dniach "spóźnienia" druga po kolejnych 10 dniach.
2014-08-25 17:32:44
Nie mogę się nie odezwać, bo po przeczytaniu postu Kasi nasuwa się wiele pytań, z których najważniejsze to - jak Leasingobiorca mógł pozwolić sobie na podpisanie podobnych umów leasingu - małych, czy dużych - nieważne.
Jak to się stało, że Leasingobiorcy otwarto "konta bieżące", na których Leasingodawca może wyczyniać, co chce?
Jak to się dzieje, że Leasingodawca w prosty sposób okrada (nie można tego inaczej określić) Leasingobiorcę, właściwie bez reakcji z jego strony?
I w końcu - Leasingobiorca nie jest w stanie poradzić sobie z podobnym procederem.
Za jedyne rozsądne postępowanie uważa się doniesienie do US.
Żałosne...

Przepraszam, Kasiu, ale doświadczonych prawników i doradców gospodarczych w naszym kraju nie brakuje. Czyżby oszczędzano na zasięgnięciu opinii specjalistów w sprawie projektu umowy leasingu? Taka opinia kosztowałaby może stówę, czy dwie. A tak - cwany Leasingodawca - goli oszczędnego frajera, jak chce.
Jeśli już doszło do podpisania takiej umowy i Przedsiębiorca-leasingobiorca zorientował się z czasem, że wychodzi na "leasingu", jak przysłowiowy "Zabłocki na mydle" - mógł udać się wspomnianego specjalisty i zasięgnąć porady - co robić dalej. Też za stówę lub dwie - w koszty uzyskania przychodu. Bo takiego stanu rzeczy utrzymywać nie można.

Nauczmy się, na Boga, chronić przed cwaniakami, różnymi "Habiakami", których będzie coraz więcej. Tym więcej, im więcej będzie baranów do golenia. Wspomagajmy się wiedzą specjalistów, którzy wiedzą, na czym ta ochrona polega i jak ją realizować.

Nie oczekujmy w tym zakresie ochrony i obrony ze strony US-ów i UKS-ów, czy organów władzy państwowej i ich agend. Myślę sobie, że prędzej te instytucje zrobią krzywdę skarżącym niż tym cwaniakom. Cwaniacy działają z dobrze opłacanym wspomaganiem speców od golenia baranów.
Osobiście radzę poszukać na wstępie dobrego, niezależnego radcy prawnego lub adwokata i przedstawić mu problem.
I nie oszczędzać głupio.
Musimy w końcu nauczyć się żyć w gospodarce wolnorynkowej. Nauka kosztuje. Zawsze. No - prawie zawsze.

Przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony moim postem.
2014-08-25 19:00:20
~zbyszek44
"Nauczmy się, na Boga, chronić przed cwaniakami, różnymi "Habiakami", których będzie coraz więcej"
Pewnie trochę mniej zyję na tym, siecie niż Ty Zbychu i wiem od dość dawna, że to nie jest mozliwe, żeby się tego nauczyć. Naciągacze, oszuści i cwaniaki byli są i bedą. O pierwszym wielkim manipulatorze i cwaniaku mozesz już przeczytać w najsatrszej bodajże ksiedze znanej nam wspólczesnym. Otuż pewien przywódca pewnego narodu chcąc utrzymać swoich podopiecznych w ryzach i wziąść ich za mordy, poszedł sobie pewnego dnia na górę sam i kiedy wrócił ogłosił że otrzymał wskazówki od niewidzialnego mocarza, jak mają się zachowywać bo jak nie to po wieczność bedą się palić, ksztusić i dusić, cierpieć i jęczeć az do końca czasu. Po nim były całe masy różnych manipulatorów, którzy głupimi i ciemnymi masami rządzili wykorzystując ich niemiłosiernie. I tak jest do dziś niezależnie jaka kieruje nimi IDEA lub BANK.
2014-08-26 10:31:29
~Optima
@Kasia - nie bardzo rozumiem Twoje oburzenie...znaczy może trochę rozumiem... albo źle zrozumiałem Twój post.
Wyjaśnij jeszcze raz, jeżeli źle coś pojąłem: zawarłaś DOBROWOLNIE umowę, w której dobrowolnie się zgodziłaś na tabelę opłat i prowizji za rózne czynności wykonane przez leasingodawcę. M.innymi nie płacisz w terminie - więc leasingobiorca obciąża Cię kosztami wezwań do zapłaty (pominę absurdalność tych kosztów, szczególnie wizyty osobiste) zgodnie z zawartą UMOWĄ.
Więc dlaczego nie zapłacisz z wyprzedzeniem by uniknąć takich sytuacji?
I na koniec - czy w ogóle czytałaś umowę?
Co to znaczy wg Ciebie w terminie? Ile dni przed "puszczasz" przelew?
Bo być może jest tu podobnie jak z kontem na poczcie Giro Składka - nie wiem czy ktoś kojarzy jeszcze? Też ludzie mając te konto szli - jak im się wydawało - wpłacać składki na poczcie, też w terminie (czyli w ostatnim dniu) - na co pokazywali stępel pocztowy. Jedyny szkopuł był taki, że nie przeczytali warunków działania (gratisowego) Giro Składka.
Nie doszło do nich, że nie robią wpłaty, a zlecają przelew z konta Giro Skłądka. Że zgodnie z umową - przelew jest wysyłany następengo dnia roboczego, że zgodnie z drugim warunkiem - tylko wtedy - gdy polecenie przelewu było złożone do godziny 15:00. Gdy po pietnastej - to traktowali jak złożone natępnym dniu roboczym.
Efekt: przychodzi taki nieświadomy płacić (a właściwie przelać) ZUS 15-go dnia miesiąca po godzinie 15:00 - to jego przelew jest realizowany dwa dni robocze później - czyli 17-go. Ma więc dwa dni spóźnienia i wylatuje z dobrowolnego chorobowego - o czym dowiaduje się dopiero jak składa wniosek o chorobowe albo z listu od ZUS. A jakie oburzenie potem - a wystarczyło przeczytać umowę.
U mnie swego czasu ZUS rozsyłał listy do takich ludzi i (ten zły i krwiożerczy) ZUS informował na jakich zasadach działa konto Giro składka - bo była plaga nieterminowych wpłat.
Więc być może podobnie działa utworzone konto techniczne do obsługi tego leasingu - pieniądze np. zgodnie z umową leżą sobie jeden dzień roboczy, albo dwa - i wystarczy tylko z pewnym wyprzedzeniem tylko dokonywać wpłat?
Czy pod tym kątem - Kasiu - czytałaś umowę? Ile dni przed terminem Ty puszczasz przelew i czy np. jak przelew robisz 5-7 dni przed terminem - też przychodzi windykator? Czy sprawdzałaś stan konta czy nie jest na nim ciągle jakaś minimalna niedopłata, która przechodzi z miesiąca na miesiąc dając powód do wizyty windykatora?
Czy na początku jak płaciłaś w terminie - też Cię "naciągali" na dodatkowe opłaty?
Czy jedynym winnym jesteś Ty bo nie wywiązujesz się z podstawowego obowiązku - zapłaty czynszu leasingowego?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl