UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
usługi budowlane a fiskalizacja faktur
(Kategoria: VAT i akcyza)
2010-01-11 14:18:36
~ir
Witam,
wystawiamy osobom fizycznym faktury na usługi budowlane gotówkowe i przelewowe.Kiedy należy fiskalizować faktury przelewowe?W momencie otrzymania zapłaty?Taką opinię usłyszałam i chciałabym się upewnić.Z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość.ir
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2010-01-11 14:41:12
~Marlenka
Ja drukuję paragon fiskalny w momencie wystawienia faktury na osobę fizyczną. Wystąpiła sprzedaż więc jest paragon, a termin płatności może być za 365 dni... :)
A jak wcale nie zapłaci?? Nie wydrukujesz paragonu??
2010-01-11 14:44:41
~halinka
Nie wiem wprawdzie co znaczy "fiskalizacja faktur" , ale liczy się data wykonania usługi , Vat naliczasz najpóźniej 30 dnia od daty wykonania usługi nie później niż otrzymanie zapłaty.
2010-01-11 14:46:07
~halinka
Paragon wystawia się praktycznie przed fakturą i dopiero na jego podstawie wystawiana jest faktura :)
2010-01-11 14:51:57
~Marlenka
Przy drukarce fiskalnej potocznie mówi się o fiskalizowaniu faktury:)
Drukarka fiskalna aby wydrukować paragon musi pobrać dane z programu fakturowego, więc siłą rzeczy najpierw trzeba wystawić fakturę :)
2010-01-11 14:53:31
~halinka
He he , no fakt , na to nie wpadłam . Dzięki za oświecenie :)
2010-01-11 15:08:20
~kasia
Myślałam, że najpierw się wystawia paragon, a później jak osoba fizyczna chce to fakturę...
A mnie też interesuje jak te usługi budowlane mają się do kasy fiskalnej, bo "Marlenka" nie chodzi o to, jak ktoś w ogóle nie zapłaci, tylko o to, że w usługach budowlanych obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty, ale najpóźniej w 30 dniu od daty sprzedaży..
Na razie nie mamy kasy fiskalnej, i zanosząc faktury do księgowej on się pyta przy danych fakturach, gdzie jest usługa budowlana, kiedy była zapłacona, i muszę dostarczać jej za te faktury potwierdzenia przelewu.
Ale, jak to będzie jak już będziemy posiadać kasę fiskalną, mam nabić na kasę dopiero jak ktoś zapłaci??
Mam się zastanawiać czy to usługa budowlana i czatować na ten 30 dzień od daty sprzedaży czy czasem nie wpłynęła kasa na konto??
A jak wpłynie w niedziele, kiedy nie pracujemy??
2010-01-11 15:43:39
osobom fizycznym?
1. gotówkowe w dacie zapłaty gotówki nie później niż  30 dni od daty  wykonania usługi
2. przelewowe...tak samo jak wyżej.

Nie możesz nabijać na kasę wcześniej niż masz pieniądze (.. nie później niż 30 dni)
Musisz prawidłowo ustalić moment obowiązku podatkowego względem VAT.Za wczesne wykazanie należnego, a tym  samym nie ujęcie go na przykład w następnym miesiącu powoduje zaległość.
Weź przeanalizuj sytuację na przełomie miesiąca.

Masz wykonanie usługi np  20.01.2010.
wystawiasz fakturę również 20.01.2010.

jak masz gotówkową- pal licho. obowiązek jest w jednym i tym samym miesiącu.
Ale jeśli faktura będzie miała termin przelewowy np do 28.02.2010  ?
Wtedy 
a. czekasz do 30 dnia licząc od daty wykonania usługi i  nabijasz na kasę
b. płacą wcześniej niż do 30 dnia od daty wykonania usługi- nabijasz na kasę w dacie wpływu pieniędzy.

Dla VATowcam budowlańca nie ma znaczenia termin  zapłaty określony w fakturze, tylko moment wykonania robót i te "30 dni " licząc od wykonania robót..
to sem ja:)
2010-01-11 15:52:29
~kasia
Czyli osobie fizycznej zawsze muszę wystawić fakturę na usługę budowlaną, przecież osoba nie będzie czekać na paragon, który pojawi się dopiero w momencie zapłaty, albo w tym 30 dniu od wykonania usługi??
A jak kasa wpłynie w niedziele, kiedy nie pracujemy??
Albo ten 30 dzień wypada w niedziele??
2010-01-11 19:02:38
Czyli osobie fizycznej zawsze muszę wystawić fakturę na usługę budowlaną, przecież osoba nie będzie czekać na paragon, który pojawi się dopiero w momencie zapłaty- nic podobnego.Przeczytaj jeszcze raz to co napisałaś Kasiu.

Jeśli osoba fizyczna zażąda fakturę- wtedy musisz ją wystawić, bez względu na to czy ją zapłaciła czy dopiero zapłaci. Ale na kasę fiskalną nabijesz dopiero jak fizycznie zapłaci  w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi.

Jeśli zapłaci w dniu wolnym- trudno, musisz pilnować rachunku bankowego.
2010-01-11 19:07:29
~halinka
Pozwolę się nie zgodzić z "bok" , na kasie są różne formy płatności np.kredyt .Ja robię sprzedaż usługi budowlanej tak:
wystawiam paragon fiskalny z formą płatności "kredyt" (tym sammym nie mam gotówki na kasie) , usługa jest sprzedana i mogę na tej podstawie wystawić fakturę.

Na fakturze mam określony termin zapłaty i datę sprzedaży (która jest datą wystawienia paragonu i często protokółem odbioru) , jeżeli klient nie chce faktury , Vat naliczam w momencie wpływu gotówki na konto bankowe lub wpłaca mi gotówkę do ręki a ja nabijam na kasę tylko wpływ gotówki , bez paragonu fiskalnego.
2010-01-11 19:37:05
~kasia
No dobrze, a jeżeli osoba nie chce faktury, to mam nabić na kasę i wydać paragon dopiero jak na wpłyną pieniądze na konto?

To tak samo jak "wysyłka za pobraniem", gdzie liczy się też dzień zapłaty, to mam nabić na kasę dopiero jak ktoś nam zapłaci? i nie mogę wysłać paragonu razem z towarem??

A jak 30 dzień mija w niedzielę albo w sobotę, to mogę nabić na kasę w piątek??

Konto jest sprawdzane kilka razy dziennie, ale zdarza się, że jeżeli ktoś wpłaca z tego samego konta to pieniądze są od razu więc to może być już zupełnie wieczorna godzina i nie jesteśmy już w stanie nabić w tym dniu, to co wtedy??

Do "halinka", to można nabić na kasę 2 razy??
2010-01-11 20:28:35
~halinka
Paragon wystawiasz na sprzedaż usługi a nie na sprzedaż i przyjęcie gotówki (ale może być i tak).Paragonem wydajesz usługę. Jeżeli przy tym dostajesz gotówkę to płatność gotówką. Ale jeżeli płaci któś przelewem a Ty nabijesz na kasę sprzedaz gotówkową to masz 2x ten sam przychód. Jeżeli sporządzasz paragon z formą zapłaty inną niż gotówką , w moim przypadku "kredyt"(ale wiem , że są inne ), to paragon dajesz klientowi w momencie wystawienia , jeżeli za np. 4 dni dostaniesz gotówkę to nabijasz wpłatę gotówki do kasy i masz tylko potwierdzenie wpłaty (nie masz paragonu fiskalnego).Jeżeli wpłaca na konto to na kasie nic już nie robisz. :)
2010-01-11 21:17:48
~kasia
A to troche źle zrozumialam, u nas są raczej tylko płatności przelewem z wcześniejszymi zaliczkami albo bez.
Czyli jak mamy sprzedaż usługi budowlanej to nabijamy ja na kasę fiskalną tak jak każdą inną usługę w dniu sprzedaży,
ale do rejestru vat pójdzie dopiero w dniu zapłaty, do tego potrzebne jest potwierdzenie przelewu (w przypadku płatności na konto), tak jak robię to do tej pory (gdy nie mamy jeszcze kasy), po prostu dołączam do faktury potwierdzenie przelewu, jeżeli zapłata za usługę nastąpiła w tym samym miesiącu co sprzedaż, żeby księgowe wiedziały, że mogą ją ująć w tym miesiącu..?
A co a nabitymi na kasę sprzedażami usług budowlanych, które nie zostały zapłacone w danym miesiącu?
2010-01-12 07:25:45
~halinka
Jeżeli są nie zapłacone w danym miesiącu to najpóźniej 30-go dnia od sprzedaży (wydania paragonu , daty sprzedaży na fakturze jeżeli taka była wystawiona)
2010-01-12 09:32:58
~Marlenka
Ja nie mam kasy fiskalnej ale drukarkę fiskalną, a to spora różnica. Wszystko odbywa się poprzez program fakturujący.
WSZYSTKIE faktury na osoby fizyczne fiskalizuję w momencie wystawienia. Księgowość dostaje na koniec miesiąca wyciągi bankowe i doskonale wie, które faktury są zapłacone, a ja nie muszę wertować faktur, żeby przypiąć paragon do tej właściwej.
W zeszłym roku przy okazji kontroli w zakresie VAT zapytano mnie kiedy fiskalizuję faktury. Odpowiedź była taka jak wyżej i żadnych problemów nie było. Po prostu fiskalizuję w dniu sprzedaży. I tak robię od 10 lat :)) W tej samej firmie zresztą :)
2010-01-12 10:36:51
~ir
Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedź i dyskusję.Do "bok":wyjaśniłaś mi wszystko co chciałam wiedzieć.Wielkie dzięki:)Przejęłam księgowość w połowie roku, była księgowa mówiła,że wystawić trzeba paragon nie później niż 30 dni po wystawieniu f-ry lub w dniu otrzymania pieniędzy na konto.Stawiam pierwsze kroki w księgowości i chciałam mieć 100% pewność.Mam jeszcze jedno pytanie:w którym dzienniku ustaw znajdę ustawę o kasach fiskalnych.Jakoś nie mogłam znaleźć.Jeszcze raz wszystkim dziękuję i pozdrawiam.ir
2010-01-12 10:40:16
~kasia
No może zadaje trochę głupie pytania, bo jeszcze nie mam kasy fiskalnej i stąd moja niewiedza :(
Ale chciałam się do tego przygotować, bo raczej czeka nas to w tym roku.
A szczególnie, że mamy i normalne usługi i takie budowlane, a także sprzedaż towarów, też za pobraniem.
I właśnie zastanawiają mnie te przypadki usług budowlanych i wysyłki za pobraniem, gdzie liczy się inny obowiązek podatkowy, a mianowicie w dniu zapłaty, dodatkowo wiadomo, że w przypadku usług budowlanych nie później niż w 30 dni od daty sprzedaży.
Na razie robię tak, że zanosząc faktury do księgowej za dany miesiąc to zaznaczam przy tych usługach, że zapłacone w tym miesiącu co sprzedaż i drukuje potwierdzenia zapłaty.

Czyli na kasę nabijamy w dniu sprzedaży wszystkie usługi, za pobraniem też?
A chodziło mi co z tymi nabitymi na kasę, a niezapłaconymi w danym miesiącu?? po prostu ich nie ujmujemy? powiedzmy, że nie wystawiam faktury tylko paragon, to gdzie mam zaznaczyć, że niezapłacone? czy z kasy jest jakiś wydruk?

2010-01-12 10:42:59
~kasia
Do "ir" ale co zrobisz jak ten 30 dzień wypada w sobotę albo w niedziele?? jedziesz do pracy żeby nabić na kasę i wystawić paragon??
2010-01-12 10:55:48
Wszystko odbywa się poprzez program fakturujący.
WSZYSTKIE faktury na osoby fizyczne fiskalizuję w momencie wystawienia. Księgowość dostaje na koniec miesiąca wyciągi bankowe i doskonale wie, które faktury są zapłacone, a ja nie muszę wertować faktur, żeby przypiąć paragon do tej właściwej.

I teraz masz np wykonanie usługi dla osoby fizycznej 20 stycznia faktura wystawiona również 20 stycznia z terminem na 28 lutego
Wg tego co piszesz, fiskalizujesz ją 20 stycznia  i Księgowość dostaje na koniec miesiąca wyciągi bankowe i doskonale wie, które faktury są zapłacone, a ja nie muszę wertować faktur, żeby przypiąć paragon do tej właściwej.

Czyli raport fiskalny miesięczny to raz
A w w rejestrach w lutym.
ech.

Paragon wystawiasz na sprzedaż usługi a nie na sprzedaż i przyjęcie gotówki (ale może być i tak).Paragonem wydajesz usługę.
- usługi budowlanej też? Obowiązek podatkowy względem VAT w usługach budowlanych nie jest  w dacie sprzedaży usługi, lecz w dacie zapłaty ( max 30 dni) I nie można nabijać wcześniej na kasę o miesiąc, tylko dla swojej wygody bo zapłata może przyjdzie w niedziele i co  ja biedna wtedy pocznę.
2010-01-12 11:02:25
pozostaje przy swoim,

Zaewidenecjonowanie usługi budowlanej dla osoby fizycznej (bo o takiej sprzedaży cały czas mowa) na kasie fiskalnej  nastepuje w dacie zapłaty licząc od daty wykonania usługi (niekoniecznie od daty fry, tylko od protokołu odbioru na przykład)  nie później niż 30 dnia licząc od daty wykonania.
2010-01-13 09:27:10
~olka
Prowadzę firmę budowlaną od 10lat a kasę fiskalną mam (Nie podpiętą do programu) od 5. W dniu zakończenia usługi ( podpisania protokołu odbioru) nabijam na kasę. Jeżeli klient chce fakturę to ją wystawiam i podpinam oryginał wydruku z kasy do mojej kopii faktury. Osobną kwestią jest uwzględnienie usługi do Vat- i tu jest ważny termin zapłaty, który się liczy od dnia protokołu. Na koniec miesiąca robię wydruk z kasy fiskalnej i podpinam do zestawienia faktur, na podstawie którego wliczam faktury do kpir. Na zestawieniu wyszzególniam faktury uwzględnianie w danym miesiące do kpir i Vat. Na każdej fakturze (fiskalnej i nie) ołówkiem wpisuje nr wyciągu bankowego i wpłaconą kwotę i nr deklaracji Vat( bo jedna faktura moze być w dwóch miesiącach przy zapłatach częściowych)- tak zaleciły mi Panie z US. Mam częste kontrole ze względu na zwroty Vatu.
2012-08-25 13:43:31
~Jerzy7
ale uslugi budowlane na kasie rejestruje się nie w dniu wykonania usługi, tylko w momencie zapłaty!! a o tym mowa w pytaniu

chyba, ze nie otrzyma nozapłaty w ciągu 30 dni od odebrania usługi
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/37f6df5dd957ba4d90184d0b371a2ecf.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/37f6df5dd957ba4d90184d0b371a2ecf.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/823c1dc9266c2bf2248e4deedfbbbe2d.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/823c1dc9266c2bf2248e4deedfbbbe2d.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/a57e43e06632a08e3ab69ada43f3a70a.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/a57e43e06632a08e3ab69ada43f3a70a.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/ba7c48bc5214361996f1b9b15bc901a6.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/ba7c48bc5214361996f1b9b15bc901a6.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl