UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Jak rozliczyć prawidłowo remenent?
(Kategoria: Brak)
2003-12-12 18:13:11
Dzień dobry ! Do tej pory pozwalałam sobie czytać wypowiedzi mądrzejszych ode mnie księgowych , jak również jestem księgową ale ciągle się uczę i chyba do końca życia tak będzie:)) Dlatego też potrzebuję waszej mądrej pomocy. Swojemu procodawcy księguję dokumenty powierzone ale kiedy przychodzi koniec roku jest odwieczne pytanie ile powinien mieć na stanie towarów. Wiem ze nie księguje przychodu dlatego też boi się o końcowy wynik rozliczenia rocznego.Właściwie to on powinien wiedzieć ile czego ma a nie ja - ale cóż księgowa powinna wiedzieć tak on uważa:)) dlatego też moje pytanie oczywiście jasna sprawa iż inwentaryzacja początkowa plus zakup towa.handlowych minus końcowa daje stan towarów w formie.Ale jak wyliczyć tę końcową napewno jest jakiś wzór czy szablon ponieważ gdy przychodzi urząd na kontrolę szybcutko wiedzą iż jest np. zaniżony przychód . Jak oni to liczą?? Czy możecie mi pomóc np. opierając się na jakiś przykładowych liczbach? będę bardzo wdzięczna wszystkim za okazałą pomoc pozdrawiam Szanowne Grono Forumowiczów na czele z Oleńkiem
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2003-12-12 22:57:53
~Ździś
Dobre pytanie, ja też chętnie dowiedziałbym się "jak się to robi?" ... pozdrawiam ...
2003-12-13 22:06:01
Droga Nadiu remanet końcwy to nie wyliczanka a spis z natury.Nie daj się wciągać pracodawcy w jakieś bzdurne machloje.Jego obowiązkiem jest spisać towar który mu został na koniec roku i tobie dostarczyć spis z natury.Oczywiście znając średnią marżę można sprawdzić czy jest on miej więcej prawidłowy.
2003-12-14 10:33:35
Gago ja w żadnym wypadku nie chcę brać odpowiedzialności za błędnie zrobiony spis czyli zaniżony .Robi to zawsze właściciel ja się tym nie zajmuję dostaję gotową kwotę ,ale chociaż dla własnej wiedzy chciałabym wiedzieć i móc umieć wyliczyć czy wartość podana przez niego jest zgodna z wartością księgową przecież taka powinna być. Dlatego też pozwoliłam sobie na to pytanie na forum. W przypadku kontroli z urzędu to zawsze jest winny księgowy " bo on powinien wiedzieć ile ma być na stanie" wiem ze to wszystko nie powinno mieć miejsca bo jeśli ktoś prowadzi uczciwie swój magazyn to i uczciwa będzie inwentaryzacja - ale wygląda to zupełnie inaczej co u niektórych "biznesmenów":) Jeśli to pytanie jest nie na miejscu to nie będę do tego więcej wracać :( Pozdrawiam
2003-12-14 10:59:46
(Administrator)

Nadiu, dlaczego sądzisz, ze pytanie Twoje jest nie na miejscu? Od tego jest Forum, aby takie problemy rozwiązywać. Proszę Cię o trochę cierpliwości -już niedługo może tym razem uda mi się dokładnie "wyłożyć kawę na ławę" i temat remanentu końcowego, narzutów, marż i rentowności okaże się "bułką z masłem":)). Pozdrawiam Cię serdecznie

2003-12-14 12:12:08
Witam cię serdecznie Oleńko to byłoby naprawdę zbawienne dla wielu prowadzących działalność jak i ksiegowych bo nie wierzę zeby to była taka prosta sprawa . Będę czekała cierpliwie:)
2003-12-14 13:31:47
Witaj Nadiu! Ja w taki bardzo prosty sposób postaram Ci się wytłumaczyć,jak możesz sobie sprawdzić,czy stan magazynowy na koniec roku spisany przez właściciela / oczywiście w/g cen netto zakupu/jest adekwantny do tego co wynika z książki przychodów i rozchodów.Otóż: Jeżeli przychód za cały rok z KPiR / który to przychód-wiadomo-księgujesz w wartości netto bez VAT-u,a w którym jest zawarta marża/,więc jeżeli ten przychód pomniejszysz sobie o stosowaną w firmie marżę wyjdzie Ci wartość sprzedaży w/g cen zakupu. Nastepnie do stanu magazynowego początkowego na dzień 01.01.2003 r.dodajesz zakupy towarów handlowych z rubr.10 KPiR za cały 2003 r..I właśnie różnica między tym przychodem pomniejszonym o marżę a sumą stanu początkowego z zakupami tow.handl. da Ci stan magazynowy w/g cen netto zakupu na 31.12.2003 r.Pozdrawiam serdecznie
2003-12-14 18:11:09
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem panie Andrzeju. Właśnie w ten sposób co został przez pana podany robię sobie takie obliczenia tylko nieraz "łapię się za głowę"bo trudno ustalić jest marżę -właściwie to jest ona ruchoma wydaje mi się iż tak do końca to trudno ustalić prawidłowo co do złotówki a to pewnie i nie o to chodzi żeby było co do złotówki z jakiś małych braków zawsze można się wytłumaczyć:) A jeszcze taka moja mała dygresja: bo nie bardzo rozumiem np.kupuję za 100 zł netto dodaję 20% marży wychodzi 120 zł i za taką kwotę sprzedaję. Ale w drugą stronę już to tak nie działa bo od przychodu 120 zł jeśli odejmę 20% naliczonej marży to nie wychodzi 100 zł tylko 96 zł.????
2003-12-14 20:01:17
W drugą stronę nie może działać tak samo.Trzeba 120x20:120 co nam daje 20 zł więc wyjdziemy na wartość netto 100 zł. A tak na marginesie: Na tym forum podobnie jak w ogóle w Internecie jest zwyczajowo zwracać się do siebie po imieniu bez "panowania".Pozdrawiam
2003-12-14 21:10:20
Będę pamiętać juz iż mam się zwracać po imieniu Andrzeju i dziękuję za wskazówki:)))Pozdrawiam
2003-12-15 11:09:46
~Heidi
Witam Cie Nadiu .Poruszyłaś bardzo fajny temat tym bardziej ,że zbliża sie koniec roku. U mnie jest tak, że stan magazynowy ten w magazynie nigdy sie nie zgadza ze stanem w komputerze .Nie masz pojęcia co ja wtedy przezywam na koniec roku.Jestem sztywna .Moja firma zajmuje się branżą budowlaną ale o małym zakresie . Jestem ciekawa co też ten nasz Olenka wymyśli. Pozdrwiam
2003-12-16 21:38:02
Andrzeju o ile ten przykład który podałeś zrozumiałam to jednak jeśli np. kupuję coś za 1500 i dodaję 20% mam 1800 i za tę kwotę sprzedaję. Ale już jeśli 1800x20:1800=20 więc jeśli 20 odejmę od 1800 to niestety nie wychdze w zaden sposób na 1500 kwotę za którą kupiłam towar. Nie mogę sobie z tym poradzić :(:( Pomożesz mi ?
2003-12-16 22:14:43
~Bambosz
Nadiu... to jest (ze tak obrazowego odnosnika przywolam) liczone podobnym wzorem jak przy wyliczaniu VAT-u... czyli 1800x20/120 (a nie 1800)... oczywiscie gdyby bylo 30% to wygladaloby to 1800*30/130.... pozdrawiam cieplo.... :o)
2003-12-16 22:24:11
Nadiu,przeczytaj dokładnie to,co napisałem.Przecież podany przez Ciebie przykład z kwotą 120 zł brutto napisałem,że "od tyłu " / aby obliczyć 20%/ należy liczyć 120x20:120 / to sto dwadzieścia ma odniesienie do 20% a nie do kwoty 120/, więc analogicznie przy kwocie np.1800 zł to będzie właśnie - przy odniesieniu do 20%/ 1800x20:120- dokładnie tak jak napisałem ja i napisała również sympatyczna forumowiczka o " rozkosznym" nicku Bambosz... Pozdrowionka sympatyczne dla Ciebie i wszystkich pozostałych...
2003-12-16 22:28:08
Bardzo dziękuję Bamboszku uratowałaś mi sen dzisiejszej nocy bo chyba bym nie mogła spać:) Zawsze mi się wydawało ze to osoba prowadząca swój sklep czy hurtownie powinna rozliczać inwentaryzacje i przekazać do końcowego rozliczenia księgowemu ale teraz już to najlepiej by chcieli najpierw wiedzieć ile powinni mieć na stanie a póżniej się za to "biorą " dopiero. Już nie wiem czy tylko ja współpracuję z takimi ludzmi czy wy też nieraz spotykacie się z takimi pytaniami? Pozdrawiam serdecznie
2003-12-16 23:57:35
~Bambosz
hmm... ciesze sie, ze moglam pomoc.... Nadiu ... dobrze jest sobie ustawic arkusz w excelu pod takie szacunki... Andrzej... hmm.. to "rozkoszne" niezle brzmi.. pozdrwiam cieplo... :o)
2003-12-18 18:32:09
(Administrator)

Nadiu, Heidi, jeszcze odrobinę cierpliwości. Ostro pracuję nad swoim materiałem. Pewnie zaraz po świętach będzie gotowy. Pozdrawiam serdecznie

2003-12-18 18:48:47
~Liza
Nadiu teraz jest tak u większości a ja jestem zwolenniczką prawdy ale cóż w obecnej szarej rzeczywistości pracodawcy lubią księgowe nie koniecznie z wiedzą ale kreatywne.
2003-12-18 19:33:37
~Bambosz
hmm... na pewnym szkoleniu pewien wykladowca zazartowal.. sa klamstewka.. klamstwa... wielkie oszustwa i .... rachunkowosc kreatywna...
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl