UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Bilans i jego powiązanie z planem kont
(Kategoria: Brak)
2009-10-21 21:10:03
~Początkujący
Witam,

Czy znajdzie się ktoś kto posiada materiały w których są informacje o powiązaniu kont księgowych i bilansu. pierwszy rok robie KH i gdy na próbe zrobiłem bilans aktywa i pasywa mi sie nie zgodzily. w zwiazku z tym chcialbym sprawdzic czy dobrze połączyłem konta z pozycjami bilansu.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2009-10-21 22:15:11
A czy pamiętasz, że "dopełnieniem" bilansu (aby aktywa = pasywa) jest konto 860 - wynik finansowy, na które na koniec roku-robiąc bilans przeksięgowujesz koszty i przychody z całego roku?

Jeżeli ujmiesz w pasywach to konto, bilans powinien być zgodny.
2009-10-22 00:35:54
Szanowny Kolego Początkujący,
ogromnie trudno byłoby znaleźć materiały, które Cię interesują, a to dlatego, że każda jednostka ma prawo do ustalenia swojej polityki rachunkowości i swojego planu kont (nie mylić z wykazem kont). Po prostu bilansować dane z kont księgowych należy zgodnie z ustaloną w polityce rachunkowości i planie kont - ich treścią ekonomiczną.
Ciekawe materiały można znaleźć choćby w necie - np. pod tym linkiem. Niedługo pewnie wyczerpująco podane będą takie informacje w naszej, Oleńkowej - Strefie Księgowych.

Osobiście radzę - wykonaj przed bilansem - rachunek zysków i strat - dla ustalenia wyniku finansowego, który posłuży "zbilansowaniu" danych bilansowych.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2009-10-22 08:45:08
~Początkujący
O RZiS pamiętam. Mimo to bilans się nie zgadza. Z czego wynika że muszę miec źle połączone konta z pozycjami w bilansie. Jeśli się mylę niech ktoś podpowie mi inna przyczynę? Jestem świadomy że każda jednostka ma swój plan kont i że trudno o takie materiały. Sam strasznie długo szukałem ich w internecie. Jeśli takich nikt nie ma to nie pozostanie mi nic innego jak na koniec roku rozwiązywac ten problem samemu. I oczywiście bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.
2009-10-22 09:01:31
Zobacz może, w zakładowy plan kont (książka). U Pałki z 2006 r. jest np. załącznik: "Bilans i wykaz kont których salda ujmuje sie w bilansie". Jest tam wyraźnie określone, które pozycje gdzie powinny się znaleźć w bilansie. Może to Ci pomoże.

W moim programie fk nanosiłam poprawki w definicji bilansu i rzis. Może u Ciebie też trzeba to zweryfikować.

2009-10-22 09:29:48
~elb
A rozbiłeś bilans na piechotę? Tzn. z obrotówki na karteczce. Ja tak robię zawsze, dla spokojności czy czasem nic się nie przestawiło " niechcący".
Na piechotę musi wyjść. Wtedy porównasz i sprawdzisz gdzie są różnice.
2009-10-22 14:37:05
~Początkujący
Dziękuję wszystkim za pomoc. Jakoś to "rozgryze".
2009-10-22 14:51:03
~jack
Musisz wydrukować zestawienie obrotów i sald i sprawdzić po pierwsze, czy zestawienie ci się bilansuje, jeśli tak to musisz "odfajkować" bilans z tym zestawieniem, żeby ustalić czy dobrze połączyłeś konta, lub czy czegoś nie pominąłeś.
2009-10-26 18:44:53
~Stripsearch
Bambo rozwiń co miałes na mysli
"Jeżeli ujmiesz w pasywach to konto, bilans powinien być zgodny."

Inna sprawa, że mi tez bilans nie wychodzi:-))nie wiem czy dobrze przyjęłam poz.A VII "zysk (strata) z lat ubiegłych"-konto 860 (wynik finansowy ale bez podatku i bez kwot zwiększajacych kapitał zapasowy czyli czysty zysk do podziału między udziałowców????)ZbychuD prosze o pomoc?
2009-10-26 23:53:28
Sprawa pierwsza - Bambo to dziewczynka.
Bambo chciała powiedzieć, że bilans poprzedza się wykonaniem rachunku zysków i strat - po to, by wyliczyć wynik finansowy, jeśli konta wynikowe nie są zamknięte. Wynik finansowy winien zostać ujęty w bilansie po stronie pasywów.
Zysk (strata) z lat ubiegłych jest nierozliczonym wynikiem finansowym za lata poprzednie "wiszącym" na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego" (najczęściej o symbolu 820).
Trudno powiedzieć - nie widząc obrotówki (zestawienia obrotów i sald) - dlaczego bilans Ci się nie bilansuje. Jeśli zestawisz salda kont bilansowych uzupełnionych o konto 860 (bilansowo-wynikowe) to bilans wyjść musi, czyli suma aktywów musi być równa sumie pasywów - cudów w rachunkowości nie ma.
2009-10-27 09:18:16
~Stripsearch77
Po pierwsze: Bambo! WYBACZ!
czyli w bilansie w poz. A.VII. ujmuję to co mam na "Rozl.WF" konto 820. Jest to mój zysk netto. Musi on byc zgodny z poz. N "Zysk/strata netto" z RZiS za rok poprzedzajacy.
Bilans nie wychodzi mi o jakies 25.000zł więc raczej podejrzewam błąd w dodawaniu.
ZbychuD proszę o kontrole i wiedz, że podażam za Twoja tykwą:-))
2009-10-27 09:22:42
Nie ma sprawy, Strip..., postawisz piwo i wybaczam
2009-10-27 09:42:03
~Go
Tu jest dużo wskazówek co może być przyczyną niezgodności bilansu:
http://taxall.pl/forum/viewtopic/29050/page:1/

Jeżeli wszystko sprawdzisz to powinno wyjść.
2009-10-27 15:00:44
~Stripsearch
Jak jest z 490 w RZiS? Jak mam wieksze obroty po Wn to są to koszty przyszłych okresów i daje je w RZiS jako zmiana stanu produktów ze znakiem+?????
2009-10-27 16:51:54
~Stripsearch
Melduję wykonanie zadania:-)) Dziękuję Wszystkim!
2009-10-29 06:45:04
No i... co to było, podzielisz się ???
2009-11-02 07:26:24
~Stripsearch
Błędy w dodawaniu :-))- to te 25.000zł
Zmiana stanu prod. ze znakiem "-"
Zysk za rok ubiegły został w całosci podzielony więc nie wystepował.
Jak obliczyłam RZiS to Bilans juz poszedł szybko. Teraz zabieram sie za przepływy. Macie jakieś rady przy przepływach? Na co zwrócic uwagę? Jak zweryfikowa poprawnośc itp.
2009-11-02 07:35:25
Acha, świetnie, że jest ok.

Co do przepływów-nic nie poradzę, bo nie robię i nie zgłębiam tematu-przynajmniej na razie.
Poczekaj, myślę, że odezwią się za chwilę inni forumowicze-księgowi;-)))
2009-11-02 11:20:09
Co do "przepływów" - używajmy na forum pojęcia rachunku przepływów pieniężnych - dla mniej wtajemniczonych.
Zgryźliwie powiem nieco, że w przedsiębiorstwach zobowiązanych do sporządzenia i prezentacji rachunku przepływów pieniężnych pracują księgowi, którzy nie mają problemów ze sporządzeniem tego elementu sprawozdania finansowego.
Ale - jeśli to do ćwiczeń - to tylko dwie uwagi. Osobiście radzę dla sporządzenia tego rachunku użyć metody pośredniej - wydaje mi się prostsza do opanowania przez mniej doświadczonego księgowego. Metoda bezpośrednia wymaga w planie kont odpowiedniej analityki oraz urządzeń pomocniczych służących analizie rozrachunków dotyczących poszczególnych typów działalności (operacyjna, inwestycyjna i finansowa).
Poprawność rachunku przepływów pieniężnych weryfikuje wynikający z rachunku - stan środków pieniężnych na początek i koniec okresu.
2009-11-02 12:52:00
~Stripsearch
Dzieki Bambo! Duma mnie rozpiera:-)) Mój pierwszy raz. Ciesze sie jak małe dziecko(pewnie mnie rozumiesz)Myslałam, że porywam sie z motyką na słońce a tu miłe zaskoczenie. Piwko juz sie chłodzi.
2009-11-02 22:11:06
No to super;-)))

Znam to uczucie, bo rok temu przeżywałam coś podobnego; satysfacha, że szok. Zbych pewnie się pobłażliwie uśmiecha, ale jak ktoś jest samoukiem - jak ja - i dochodzi do wszystkiego sam, pytając tu i ówdzie, to naprawdę cieszy, gdy wszystko jest oki i biegły pochwali.

No nie ???

Smacznego piwka, chyba zaraz też sięgnę do lodówy i będę świętować z Tobą;-)))
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl