UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
ewidencja czasu pracy
(Kategoria: Brak)
2009-06-22 13:02:08
~justa
mam pracownika kierowca autobusu szkolnego umowa o prace na 8 h
ale pracownik pracuje od pn do pt 4 godz wiecej
czy mogę mu dać wolne za te nadgodziny w piatek po miedzy jednym odwożem dzieci a drugim akurat jest 4 godz.
pracownik wyraził zgode na pismie.
prosze pomóżcie czy nie ukaże mnie pip
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2009-06-22 14:19:06
Chyba czegoś nie rozumiem. Chcesz powiedzieć, że kierowca autobusu szkolnego jeżdzi całymi dniami po 12 godzin dziennie? 
2009-06-22 14:43:19
~justa
może żle wytłumaczyłam
w pn -9 h,
wt- 9 h
sr- 9 h
cz - 9h
pt- 8 h pracuje od 6-8 póżnie 13-14 h
czy w tej przerwie mogę dać wolne te 4 g za nadgodziny
2009-06-22 14:47:30
Nie możesz dać wolnego w przerwie, bo taki system to jest przerywany czas pracy. Zajrzyj do ustawy o czasie pracy kierowców.

A zgodnie z kodeksem pracy

Art. 139. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

Z czego wynika, że przerwa nie może zarazem stanowić rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl