UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Numeracja w PKPiR
(Kategoria: Brak)
2009-05-03 14:59:07
~zen
proszę o pouczenie jak prowadzić prawidłowo kpir w poz nr 1
a mianowicie : czy kolejność piszemy od nr 1 do końca roku lub zakończenia książki czy możemy wpisywać każdy miesiąc rozpoczynając od nr 1 i jak sie to ma do odnotowywania pozycji na dokumentach które wprowadziliśmy do księgi?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2009-05-03 16:23:09
~Nikita
Można prowadzić numerację ciągłą od poczatku roku, można również dla każdego miesiąca prowadzić odrębną numerację zaczynajac każdy miesiąc od 1. Każdy dokument księgowy musi być opisany tym samym numerem jaki ma w KPiR.
2009-05-04 08:21:21
~ulka
KPiR Ja prowadzę od początku roku do końca narastająco.Czyli numerki od 1.Ewidencje sprzedaży i zakupów miesięcznie.Raczej nie spotkałam KPiR miesięcznie.
2009-05-04 08:43:18
~Go
Można i tak i tak numerować, jednak pamiętaj jak wybierzesz numeracje każdego miesiąca od 1 to powinnaś łamać np przez miesiąc, by numery się nie powtarzały.
2009-05-04 08:46:16
~Xiegowa
Lepsza jest miesięczna, wywalając coś z miesiąca nie skutkuje to zmianami w numeracji kolejnych.
2009-05-04 09:32:28
Moim zdaniem,prawidłowe jest numerowanie PKPiR narastająco.
Ja numeruję identycznie jak ~ulka
PKPiR narastająco, rejestry VAT miesięcznie.

Polecam artykuł:
http://www.pkpir.pl/artykuly/in/28/niektore-pojecia-zwiazane-z-pkpir-oraz-zasady-dokonywania-w-niej-wpisow/
2009-05-04 09:35:54
~Xiegowa
Mirasek zgodzę się, prawidłowo jest narastająco, ale sporo przyjmuje numeracje miesięczną i stwierdzam, że to wygodniejsze, nie mniej również numeruje narastająco.
2009-05-04 12:39:40
~martalenka
Czy jest obowiązek numerowania dokumentów w Rejestrach VAT?
2009-05-04 12:42:25
~kierka
hmmm wydaje mi się, że jasno z przepisów to nie wynika, znam nawet osobę, która takich numerów nie nanosiła (ale to była mała ilość dokumentów )
2009-05-04 13:00:48
W ewidencjach vat nie ma obowiązku numerowania dokumentów.  Ja numerowałam - dla wygody i samokontroli - ale obowiązku nie ma.

Co do numeracji w pkpir - moim zdaniem powinna być roczna. Ale... czasem program narzuca miesięczną. Wtedy należy łamać nr/m-c/rok. np. 123/k/01/2009; w rocznej byłoby: 123/k/2009.
2009-05-04 13:10:54
~kierka
przy większej ilości dokumentów napewno numerowanie stanowi spore ułatwienie dla nas....czy odnalezienie danej faktury w rejestrze, czy po numerze w rejestrze samej faktury.

Co do numeracji w kpir wydaje mi się, że powinna ona być narastająca od początku roku, ale faktycznie niektóre programy robią numerację miesięczną (moja rzepka też)
2009-05-04 13:58:25
~martalenka
Mam w jednym segregatorze dokumenty wpisane do KPiR oraz do Rejestru VAT. Numeruję tylko dokumenty do KPiR. Czy powinnam w oddzielnych segregatorach przechowywać dokumenty (kserokopie, oryginały w PKPiR) wpisywane do Rejestrów VAT i tam ewentualnie nanosić kolejne numery.
2009-05-04 14:03:36
Jeżeli chcesz numerować dokumenty w rej. VAT, to nanoś je obok numeru kpir. Nie kseruj i szanuj lasy;) jakby powiedziała Marzenka;))) i ja popieram - chrońmy środowisko !
2009-05-04 14:13:49
~Go
Miesięczne numerowanie też jest narastające 01/01/09, 02/01/09 później w lutym 01/02/09, 02/02/09 itd
Numerujemy obowiązkowo kpir, vatu nie trzeba.
A program zazwyczaj ma gdzieś ukryta opcję do nanoszenia numerków.
2009-05-04 21:07:14
~Nikita
Płacę podatek miesięczny zaliczkowo i często zdarza mi się doksięgowywać koszty w poprzednich miesiącach (np. delegacje) więc numeracja miesięczna jest dla mnie jak najbardziej korzystna bo w razie doksięgowania w kwietniu kosztu do stycznia zmieniam tylko numerację stycznia a nie aż do kwietnia.
2009-05-04 21:49:25
~Marek
"2. Kolumna 1 jest przeznaczona do wpisania kolejnego numeru zapisów do księgi. Tym samym numerem należy oznaczyć dowód stanowiący podstawę dokonania zapisu."

Za słownikiem języka polskiego:
"numer" - liczba,
"kolejność" - ustalony porządek.

Czy z pkt 2 objąśnień do pkpir można wnioskować jedynie, że chodzi wyłącznie o liczby naturalne i porządek rosnący ze stopniowaniem co 1 (jeden)? :-))

Czy zwolennicy jedynie poprawnej (rocznej) numeracji stosują także jej zasady np. przy wystawianiu faktur (patrz §5 ust.1 pkt 3 rozporządzenia fakturowego)?! :-)

IMHO - podstawowym zadaniem "numeru kolejnego" jest łatwe powiązanie dowodu księgowego z zapisami w księdze. Nie ma takiej ilości papieru, której nie dałoby się wydrukować jeszcze raz. Wiedzą o tym podatnicy, wiedzą przedstawiciele fiskusa. Uszanujmy więc (wspólnie) lasy... :-)

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl