UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 4 z 4
przelew z konta prywatnego na firmowe spółki jawnej
(Kategoria: Brak)
2009-04-28 19:43:28
~aleila
Witam
Mam taki problem. Czy wspólnik spółki jawnej może przelać swoje prywatne środki na konto firmowe spółki (spółka prowadzi KPiR). Załóżmy, że spółce chwilowo brakło pieniędzy na bieżącą działalność (klienci nie zapłacili a trzeba np. podatek trzeba zapłacic). Proszę o pomoc
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 4 - Następna - Ostatnia

2009-04-29 18:47:16
~wspólnik spólki
własnie dzisiaj przebiegłem się po US na początku jedna pani złapała się za głowę "jakie PCC" ? poźniej jednak okazało się że inna Pani jednak twierdzi że taka wpłata to pożyczka. Jednak ani jedna ani druga nie potrafiły na 100% zapewnić mnie że tak jest jak mówią. jednocześnie zaczęły roztrząsać sytuację w której mamy zapłacić vat i poprostu z uwagi na nieterminowe wpłaty klientów nie mamy środków i co mamy zrobić? oczywiście wpłacić na konto i zapłacic vat bo inaczej w ostateczności możemy nabawić się odsetek pogrożenia albo skrajnie mandatu skarbowego.
Wniosek po dniu dzisiejszym w US nic nie wiem :) i jutro dzwonie na infolinie MF niech się określą :)
2009-04-29 19:05:58
~Marek
"Przecież przy PKPiR nie księguje się każdej złotówki na wskazane konta, nie kwituje pobrania zaliczek (wspólnicy) na zakup tego czy śmego, zatem..."

Widzę, MilaNowa, że jednak lubisz poMYKać... ;-))
2009-04-29 19:08:08
~Marek
Geścik, przeszło Ci trochę? :-)
2009-04-29 19:37:10
(Moderator)
Wniosek po dniu dzisiejszym w US nic nie wiem :) 

pełna podziwu dla Twego zapału i zacięcia, poczekam do jutra

pozdrówka wczesnowieczorne:)))
2009-04-29 20:36:59
~Optima
Przeczytałem całe i tak napiszę trochę przewrotnie.
Spółka jawna nie ma środków na swoje zobowiązania - wspólnik wpłaca więc swoje pwrywatne pieniądze na pokrycie tych zobowiązań - uważacie że PCC, zmiana umowy itd. OK
A gdyby wspólnik tych pieniędzy nie wpłacił, a pieniądze te wyegzekwował dopiero komornik/poborca i wpłacił wierzycielowi (W myśl zasady, że wspólnik odpowida całym swoim majątkiem) - czy od takiej egzekucji też należy opłacić PCC? Pytam poważnie!
W końcu efekt jest taki sam: prywatne pieniądze trafiły do wierzyciela: tylko różnymi drogami raz poprzez konto spółki lub w drugim przypadku poprzez poborcę. Więc wspólnik tylko uprzdził przyszłą sytuację.
czy odpowiadanie za długi spółki podlega PCC?
2009-04-29 20:48:57
Widzę, MilaNowa, że jednak lubisz poMYKać... ;-))

Nie, nie lubię. Ale też nie widze powodu być świętszą od papieża i przy KPiR udawać, że to pełna księgowość. Z jakiegoś powodu ustawodawca zwolnił mnie z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.  U mnie bilans nie musi wyjść na zero, bo po prostu nie ma co na to zero wychodzić.
I wierz mi - to, że człowiek nie musi rejestrować każdego wydatku i nikt nie jest w stanie sprawdzić, na co naprawdę poszło wzięte z bankomatu 500 zł, nie oznacza, że zaraz trzeba poMYKać.

A tak w ogóle... wydaje mi się, że dałam się już odrobinę poznać...
Czy istotnie wyglądam na osobę, która pracownikom płaci pod stołem, sprzeniewierza pieniądze wspólnika, otwiera firmę z wkładem 100 zł, żeby sobie zaoszczędzić na podatku, a potem kombinuje, jak by tu dołożyć, a nie wyłożyć?

Bardzo mi się podoba pytanie Optimy. Bo mój tok myślenia jest podobny.
2009-04-29 21:42:12
~wspólnik spólki
dokładnie dobre stwierdzenie Optima. Milanowa to jest nas więcej o podobnym myśleniu bo i w tym Skarbowym kobiety stwierdziły że lepiej zapłacić prywatnymi pieniędzmi podatek niż nie zapłacić i się "narazić" ;)
2009-04-29 21:54:35
~Milanowa
Pytanie Optimy podoba mi się także dlatego, że nie tak dawno byłam w podobnej sytuacji - klienci po prostu nie zapłacili w teminie, VAT-u - kupa pieniędzy do zapłacenia, na koncie pusto. A jednak wspólnik odpowiada całym majątkiem za zobowiązania. Czy dając te pieniądze z własnej kieszeni udzieliłabym spółce pożyczki? Nie uważam tak. Bo nie dołożyłabym niczego, czego by w tej spółce nie było. Poza tym, to ja bym zapłaciął, a nie spółka przecież (zgodnie z KSH)
Akurat szczęśliwie, pan z banku koniecznie chciał dać nam kredyt odnawialny od zaraz i nie musiałam. Ale gwoli wiedzy przyszłej - chcę to ustalić.
2009-04-29 22:10:55
~woojto
"Milanowa to jest nas więcej o podobnym myśleniu"
dokladnie jest jest.

Co do słów szefa, że "A ja jestem co najmniej zdumiony przebiegiem tej dyskusji. Spółka jawna pralnią pieniędzy? Jeden wspólnik wpłaca na konto spółki, a po jakimś czasie drugi ot, tak sobie kwotę tę wypłaca?
I miałoby to odbywać się w majestacie prawa?"

- Przecież US bada stan faktyczny . I jeżeli pokażemy, że wspolnik podjął kredyt konsumencki a następnie wpłacił sumę na konto bankowe po czym dokonano przelewu zobowiązania podatkowego np. z uwagi na fakt odpowiedzialności za zobowiązania społki jak to trafnie zauważyli moi przedpiszący to chyba nie jest to to samo co piszesz szefie ,
2009-04-29 22:14:42
~woojto
Celowo piszę o zobowiązaniu z tytułu VAT, gdyż np zapłatę za fakturę może jak tak bardzo chce odpowiadać dokonać z wlasnego rachunku z pominięciem spółki.
2009-04-29 23:55:53
~Marek
"A jednak wspólnik odpowiada całym majątkiem za zobowiązania."

To, że wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki całym majątkiem nie przesądza, że przestają działać przepisy ustawy o podatku dochodowym (nieodpłatne świadczenia) oraz ustawy PCC.
Krótko: Wiemy, co to jest "pożyczka"? Wiemy co to są "nieodpłatne świadczenia"? Wiemy, co to jest "stan faktyczny". Jeżeli pożyczkę zaczynamy nazywać inaczej, stan faktyczny gmatwać, znaczy to, że poMYKamy. I w porządku, nie namawiam nikogo, aby był świętszy od Papieża i płacił PCC od 500zł pożyczki na kilka dni lub wykazywał z podobnego tytułu uzyskanie nieodpłatnych świadczeń. Nawiasem mówiąc PCC od 500zł pożyczki wyniesie 2,50 (dwa złote i pięćdziesiąt groszy).
Jeśli natomiast chcę pożyczyć spółce 100'000 zł (a wspólnikiem niech będzie nawet najlepszy przyjaciel), to ja te 500żł PCC zapłacę w swoim najlepiej pojętym interesie. I nie tylko dlatego, że z uwagi na kwotę, transakcja stanie się obiektem zainteresowania fiskusa.
Oczywiście egzekucja z majątku wspólnika nie jest czynnością na gruncie ustawy o PCC, o ile jednak pamiętam minimalne koszty egzekucji wynoszą 15% egzekwowanej kwoty.
2009-04-29 23:57:45
~Marek
"Zastanawiam się nad pytaniem Aleili - czy gdyby wspólnik wpłacił te pieniądze do wpłatomatu, też byłby problem?"

Milanowa, masz zwyczajnie zbyt mało danych, aby w ten sposób spekulować. Nie znasz wielu szczegółów istotnych dla oceny sytuacji. Nie znasz specyfiki jej działalności, nie wiesz, czy Aleili brakuje 500zł, czy 50'000zł.

"A tak w ogóle... wydaje mi się, że dałam się już odrobinę poznać..."

Owszem, równa z Ciebie babka... ;-)

Z mojej strony - eot.
2009-04-30 00:03:09
~Optima
Marku - wg. mnie umowy do 1000pln nie podlegają PCC - chyba, że się mylę?
Wpłata na konto - to nie to samo co egzekucja - ale cel jednak taki sam. I wydaje mi się, że należy brać pod uwagę cel jaki przyświęca danej czynności. A w ogóle to bym zapłacił ze swojego prywatnego konta i miał spokój. Niech sobie szukają tego przelewu.
2009-04-30 00:34:33
~Marek
"wg. mnie umowy do 1000pln nie podlegają PCC"

Mylisz się, Optima. Z takiego zwolnienia korzystają tylko umowy sprzedaży rzeczy ruchomych.

"Wpłata na konto - to nie to samo co egzekucja - ale cel jednak taki sam."

Chyba nie chciałbym żyć w kraju, w którym podatek zróznicowany jest od celu czynności. Zastanów się, czy Ty też akceptowałbyś taką dociekliwość fiskusa na dłuższą metę... ;-)
Przypominam też, że pożyczka podlega zwrotowi, natomiast komornik nic Ci raczej nie odda... :-)
2009-04-30 00:36:21
Niebezpiecznie zbliżamy się do naruszenia 18 pkt. regulaminu forum.
A może wrócimy jednak do pomysłu ze sformalizowaniem umowy pożyczki, jeśli kwota pożyczki ma być znaczna. Spółka jawna, nawet oparta o byle jaką umowę, ma w końcu ułomną osobowość prawną, może zaciągać zobowiązania. Lepsza pożyczka od wspólnika, nawet opodatkowana i oprocentowana, niż płacenie odsetek fiskusowi.
Wiem, że to banalne - płacić podatki, ale...
Trzeba było myśleć zawczasu.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2009-04-30 00:59:26
~Optima
Masz rację Marku - dlatego w pierwszym swoim poście napisałem, że napiszę to trochę przewrotnie. No właśnie pożyczka podlega zwrotowi? A jak te pieniądze nie zostaną zwrócone? Majątek spółki też przez to się nie zwiększy... Ehhh... choć wiadomo lepiej zapłacić te głupie 0.5% i mieć święty spokój.
2009-04-30 09:47:27
~wspólnik spólki
po rozmowie z informacją MF wnioskuje że takie coś podpada pod pożyczkę ale lepiej jeszcze zapytać prawnika. Ponieważ chodziło mi głównie o zasadę czy PCC trzeba robić (czyli latanie do US za każdym razem jak coś będzie trzeba podratować) czy nie.

Podsumowując moją sprawę na logikę po odbytych rozmowach (bo nikt konktertnie mi nie powiedział = płać):
Jakikolwiek przelew na konto spółki niezwiązany z prowadzoną działalnością (fakturami, itp.) powoduje zasilenie jej środków finansowych, więc jest to pożyczka.
Natomiast w przypadku podanym przez Optima jeśli komornik mnie z windykuje to pieniądze nie przepływają przez konto spółki więc nie zasilam jej środków w celu zapłaty zobowiązania i PCC nie robię :), a jak spłyną od klientów to wyciągam z konta spółki jako przyszły zysk ;).

I tu mnie boli bo skoro mnie zwindykują to spółka nie będzie płacić zobowiązania więc automatycznie zysk się zwiększy jak i podatek dochodowy :/ ale to już inny temat.

Czyli PCC przy dopłaceniu pieniążków na konto jest konieczny tylko mnie wkurza że trzeba latać za każdym razem do US żeby w okienku wpłacić ten haracz. Całkowicie nieżyciowe. Oczywiście w przypadku większego dofinansowania :).

mam nadzieję że aleila przydadzą ci się powyższe wypociny :)
2009-04-30 09:53:55
(Moderator)
Jakikolwiek przelew na konto spółki niezwiązany z prowadzoną działalnością (fakturami, itp.) powoduje zasilenie jej środków finansowych, więc jest to pożyczka

Ja pisałam o tej "szufladzie", bo miałam taki przypadek, że kontrahent płacił jednemu z szefów gotówkę i to ratami.
Po parę tysięcy.
Szef wpłacał to na konto bankowe spółki.
Nic z tym nie zrobiłam, bo nie musiałam - tak uważam.
Fakt, mam to opisane ładnie.

2009-04-30 09:55:00
(Moderator)
mam nadzieję że aleila przydadzą ci się powyższe wypociny :) 

nie tylko jej
Cały wątek był pomocny.
Przynajmniej mnie.
Oczy szeroko otwarte trzeba mieć.
2009-04-30 10:07:52
~wspólnik spólki
ups zagalopowałem się :)

"I tu mnie boli bo skoro mnie zwindykują to spółka nie będzie płacić zobowiązania więc automatycznie zysk się zwiększy jak i podatek dochodowy :/ ale to już inny temat."

nic się nie zwiększy :) bo to z KPIR wynika ech zmęczenie tymi US-ami, MF-ami :)
2009-04-30 10:15:43
Jak Ty to robisz wspólnik spółki, że wszyscy lgną do Twojego tematu jak muchy do lepa;))
Normalnie jestem zazdrosna;)

Do mojego nikt nie chce zajrzeć;((

http://taxall.pl/forum/viewtopic/41529/page:1/
2009-04-30 11:02:23
Jak Ty to robisz wspólnik spółki, że wszyscy lgną do Twojego tematu jak muchy do lepa;))
Normalnie jestem zazdrosna;)

Do mojego nikt nie chce zajrzeć;((

Oj Bambo, bo tu w zasadzie każdy powie co myśli i co uważa, a do Twojego tematu potrzeba jeszcze dobrze wiedzieć! ;)
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 4 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl