UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
spłata kredytu -co to?-zadanie domowe
(Kategoria: Brak)
2009-02-25 20:51:43
~Halinka
Kochani prowadzę kpir i nie mam pojęcia o rachunkowości:(. Córka przyniosła zadanie domowe z przedsiębiorczości : sporządzenie rachunku zysków i strat. W miarę go ogarnęłam , ale stanęłam na "spłacie kredytu" , gdzie go umieścić? Ja nie mam bladego pojęcia a dla Was to pewnie banał.Pomożecie ? Już słyszę ten chór. Pozdrawiam
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2009-02-26 10:50:34
~Halinka
Idę za ciosem :)

Na podstawie poniższych informacji sporządź rachunek zysków i strat za marzec dla spółki MIŚ.
1. Koszty związane z wytworzeniem sprzedanych produktów wyniosły w marcu 72 tys. zł.
2.Spółka sprzedała w marcu wyroby za 124 tys. zł
3.Zapłacono odsetki od kredytu bankowego , oprocentowanie na 15% w stosunku rocznym4
4.Gwałtowna i zaskakująca wichura uszkodziła część dachu budynku produkcyjnego. Strata z tego powodu wyniosła 4 tys. zł
5.Koszty związane ze sprzedażą wyrobów wyniosły 4 tys. zł
6.Zapłacono podatek dochodowy (stopa podatku 20 %)
7.Koszty związane z zarządzaniem i nadzorem w spółce wyniosły w marcu 8 tys. z ł
8.Firma otrzymała odszkodowanie za uszkodzone nadwozie samochodu w wys. 2 tys. zł
9.Bank naliczył odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Średni stan środków 120 tys. zł , oprocentowanie 10% w stosunku rocznym
10. Spółka spłaciła 30 tys. zł kredytu bankowego
2009-02-26 10:58:13
~zufila
Cóż, mimo że operacja zapłaty odsetek nie jest obok operacji spłaty kredytu, to jednak uważam że pkt 10 jest podchwytliwy.
2009-02-26 12:14:21
~Halinka
Przychody ze sprzedaży : 124 tys
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów: 72 tys
Zysk brutto ze sprzedaży: 52 tys
Koszty sprzedaży: 4 tys
Koszty ogólnego zarządu: 8 tys
Zysk ze sprzedaży: 40 tys
Pozostałe przychody operacyjne: 40 tys
Przychody finansowe: 1 tys
Koszty finansowe: 3 tys + 30 tys
Zysk z działalności gospodarczej: 8 tys
Zyski nadzwyczajne: 2 tys
Straty nadzwyczajne: 5 tys
Zysk brutto: 5 tys
Podatek dochodowy: 1 tys
Zysk netto: 4 tys

W ramach przerwy śniadaniowej wypisałam moje rozwiązanie :)
2009-02-26 12:15:38
~Halina
Pozostałe koszty operacyjne maja byc zero (przeklikałam):)
2009-02-26 12:21:13
~gram
"Koszty finansowe: 3 tys + 30 tys"
Jeżeli te 30 tys jest spłata kredytu to nie tak jest
spłatę kredytu księgujemy:rach bankowy lub ma konto kredytu wn

"Pozostałe koszty operacyjne maja byc zero (przeklikałam):)"
a to nic do rzeczy nie ma bo w wypadku ewentualnych odsetek od kredytu (a nie jego spłaty!)są one KOSZTEM FINANSOWYM
2009-02-26 12:39:38
~Halinka
gram :) i cały ambaras z tym spłacanym kredytem.

""Pozostałe koszty operacyjne maja byc zero (przeklikałam):)"
a to nic do rzeczy nie ma bo w wypadku ewentualnych odsetek od kredytu (a nie jego spłaty!)są one KOSZTEM FINANSOWYM "

ma do rzeczy bo w pozycji :pozostałe koszty operacyjne wpisałam "O" a przeklikałam wartość z pozycji Zysk ze sprzedaży.

Wg mnie "Pozostałych przychodów operacyjnych" w tym zadaniu nie ma.
2009-02-26 12:59:30
~gram
Skoro żadna z operacji gospodarczych podanych w zadaniu tych
kosztów nie dotyczyła to pewnie ich nie ma.
A co do "gołych faktów":są to operacje gospodarcze ,które trzeba zaksięgować.Wn=Ma w najprostszym ujęciu.
Potem salda kont przenosimy na wynik.Sęk w tym ,że w wyniku finansowym ujmujemy jedynie salda kont wynikowych
czyli zespół 04 i 07.Spłatę kredytu księgujemy obustronnie w zespole 01 i dlatego do rachunku nic ona nie ma.
2009-02-26 13:03:03
~Halinka
To mam teraz namieszane :) Tzn. , że w ogóle nie powinien być ujęty w tym wyliczeniu? Gram , myślę , że masz świadomość , że to praca domowa i nikt nie ma pojęcia o wn, ma i kontach księgowych :)))
2009-02-26 13:09:33
~Go
"że to praca domowa i nikt nie ma pojęcia o wn, ma i kontach księgowych"

To czego ich tam uczą na tej rachunkowości, przecież wn, ma i konta księgowe to podstawa w rachunkowości.
2009-02-26 13:12:30
~Halinka
Mało tego to nie rachunkowość to przedsiębiorczość w III LO o profilu biol-geo :)
2009-02-26 13:12:31
~zufila
Może nauczyciel (w LO biol-geo, może jedynie ekonomię liznął) też nie ma pojęcia i dla niego kredyt jest kosztem (tak jak dla większości ludzi, koszt, wydatek, jeden czort).
2009-02-26 13:16:03
~gram
Najwidoczniej wykładowca uważa inaczej.
Ale spłata kredytu na pewno do liczenia wyniku nie wchodzi.
2009-02-26 13:31:00
~zxc
święte słowa, Gram:-)
ani spłata kredytu nie jest kosztem, ani jego zaciągnięcie nie jest przychodem.Skoro w zadaniu jest mowa o spłacie kredytu to należy to czytać dosłownie...spłata kredytu a spłata odsetek to zupełnie co innego.
Do Woojto---dlaczego zakładasz ,że jest błąd w zadaniu?? a nawet jeśli jest ,to i tak należy je wykonać tak, jak to w zadaniu napisano.Równie dobrze może to być "podpucha"...
2009-02-26 13:31:44
~zxc
święte słowa, Gram:-)
ani spłata kredytu nie jest kosztem, ani jego zaciągnięcie nie jest przychodem.Skoro w zadaniu jest mowa o spłacie kredytu to należy to czytać dosłownie...spłata kredytu a spłata odsetek to zupełnie co innego.
Do Woojto---dlaczego zakładasz ,że jest błąd w zadaniu?? a nawet jeśli jest ,to i tak należy je wykonać tak, jak to w zadaniu napisano.Równie dobrze może to być "podpucha"...
2009-02-26 13:35:55
~Halinka
Czy bylibyście tak mili i zerknęli na moje rozwiązanie zadania (przy założeniu że spłata kredytu to koszt finansowy)

Przychody ze sprzedaży : 124 tys
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów: 72 tys
Zysk brutto ze sprzedaży: 52 tys
Koszty sprzedaży: 4 tys
Koszty ogólnego zarządu: 8 tys
Zysk ze sprzedaży: 40 tys
Pozostałe przychody operacyjne: 0
Przychody finansowe: 1 tys
Koszty finansowe: 3 tys + 30 tys
Zysk z działalności gospodarczej: 8 tys
Zyski nadzwyczajne: 2 tys
Straty nadzwyczajne: 5 tys
Zysk brutto: 5 tys
Podatek dochodowy: 1 tys
Zysk netto: 4 tys
2009-02-26 13:45:42
~gram
Spłata kredytu to nie koszt ,chyba ,ze wykładowca uważa inaczej.Tez zdarzało mi się rozwiązywać zadania z rachunkowości zawierajace błędy wtedy zmuszałam ucznia(aczkolwiek bardzo przerażonego(do powiedzenia tego wykładowcy.Była piątka bo to była PODPUCHA
2009-02-26 13:54:24
~Halinka
Właśnie dzwoniło do mnie moje dziecko , poszło do Pani Profesor z problemem , że nie wie co z tym kredytem.Odpowiedź : koszty finansowe.
2009-02-26 13:56:57
~gram
No to super wykładowców mają w tej szkole.Jestem załamana
i podejrzewam,ze nie tylko ja..
2009-02-26 14:02:21
A córka drążyła, pytała dlaczego pani tak uważa? Powinna powiedzieć pani to co powyżej napisaliśmy, udowodnić swoją rację, mianowicie, że spłata kredytu to nie spłata odsetek!
2009-02-26 14:31:34
~Halinka
Ona biedna się sama chyba nie wybroni , chociaż ma charyzmę (to pewnikiem po mnie ;) ) Podoba mi się to :

"Ten rachunek zysków i strat ma być w wariancie porównawczym czy kalkulacyjnym ?
A co do pytania - nie bardzo rozumiem "spłata kredytu". Konto kredyty bankowe to - z tego co wiem - konto bilansowe a nie wynikowe. Może czegoś nie rozumiem... ;(("

Gdyby rzuciła takie stwierdzenie lub w taki sposób zrobiła adnotację przy punkcie dotyczącym nieszczęsnego kredytu:

"spłatę kredytu" ujmuje się na koncie : "kredyty bankowe" , które jest kontem bilansowym i nie ma wpływu ma rzis , przyjmując jednak , że założenie autora była spłata kapitału ujmujemy to w rzis "

(to już z wypowiedzi: GO W zadaniach mając samo "spłata kredytu" chodzi o spłatę kapitału - oni to tak upraszczają. A po prostu wystarczy zaznaczyć w odpowiedzi, że rozumiemy to jako spłatę kapitału i zadanie na mur jest dobrze rozwiązane. Bardzo ambitni tworzą drugą wersję rozwiązania i pokazują jak to by było przy spłacie odsetek.
A mądry nauczyciel czyta dokładnie odpowiedź - nie sprawdza schematem )

Nieźle , nieźle :)
2009-02-27 13:17:01
~Halinka
Wybroniła się , jest 6 :) Przyjęłyśmy wariant bez "spłaty kredytu" . Wielkie dzięki za poważne zaangażowanie.Pozdrawiam
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/352ca5314fdf6c75e4dacd06bc3fac33.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/352ca5314fdf6c75e4dacd06bc3fac33.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/ae12b9640f13d2a90f0640ca27f282ea.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/ae12b9640f13d2a90f0640ca27f282ea.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl