UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 3
Sprawozdanie za 2008 rok
(Kategoria: Brak)
2009-01-30 08:40:05
Witam serdecznie,
wzorem Go postanowiłam w tym wątku zadawać pytania dotyczące zamknięcia roku, sprawozdania tj. bilansu, RZS itd.
Nadmienić pragnę, że jest to moje pierwsze sprawozdanie i z góry proszę o cierpliwość.

Sprawozdanie dotyczy spółki jawnej, rozl. PIT5L

1. Jakie przeksięgowania powinnam zrobić na koniec roku?

Na razie wykonałam przeksięgowania dotyczące remanentu. Tzn. nie prowadzimy magazynu, w związku z tym skorygowałam koszty uwazględniając remanenty.
  • konto rozrachunki z właścicielami należy na koniec roku skorygować z kapitałem. Czy robicie to przy pomocy PK?
  • jak to powinno wyglądać? wn 800 ma 240?
  • czy przeksięgowuję całą wartość zaksięgowaną na tym koncie (zal na pod. doch., ZUS, zaliczki z zysku, diety)?
  • jakie jeszcze czynności na koniec roku należy wykonać?
2.  Wysłałam salda do potwierdzenia (same należności). Na razie wszystkie nie spłynęły. Co robicie, gdy kontrahent nie odeśle potw. salda?

Na razie tyle, bardzo proszę wiedzących o podzielenie się wiadomościami i doświadczeniem.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia

2009-01-30 09:20:31
~gram
1,konto rozrachunki z właścicielami ...... -tak

2.jak to powinno wyglądać?...... czemu Ci wychodzi 800 po wn
bo to by oznaczało,ze właściciel więcej wziął ,niż zarobił.
Musisz sobie posprawdzać wszystkie księgowania.

3.czy przeksięgowuję całą wartość... tak tylko powiedz jakie diety bo jeżeli masz na myśli podróż służbową to :
W przypadku podróży służbowych wykonywanych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (lub osobę z nią współpracującą) do kosztów uzyskania przychodów mogą zostać zaliczone faktycznie poniesione i udokumentowane koszty (np. koszty noclegu, opłaty za przejazdy) w pełnej wysokości, natomiast diety tylko do określonej wysokości.Czyli te opublikowane zdaje sie w załaczniku do rosporządzenia MPPS

4.jakie jeszcze czynności...... a wynik finansowy jaką metodą robisz:porównawczą czy kalkulacyjną ?
Czy bilans sporządzasz na mocy art 50uor ,czy w wersji pełnej?
Dobrze by było zrobić taki załącznik do bilansu z wyliczeniem podstawy opodatkowania
2009-01-30 09:23:34
~gram
W kwestii potwierdzenia sald:Musisz dokładnie posprawdzać także salda zobowiązań.Jezeli okazałoby sie na przykład,ze szef cos zapłacoł a nie jest nigdzie ujęte wtedy zmieni sie saldo rozrachunków z właścicielem.Tyle na razie
2009-01-30 09:25:37
~Go
Tu jest sporo rad, które ja otrzymałam, może się komuś przydadzą:
http://taxall.pl/forum/viewtopic/29050/page:1/
2009-01-30 09:32:58

Dzięki Gram za odzew.
ad2)
Ta część rozrachunków, która ma charakter trwały, koryguje wartość kapitału właściciela. Opłacane za właściciela składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy uważane są bowiem za trwałe wycofanie środków z jednostki. W związku z tym, na koniec roku kwoty te zmniejszają kapitał właściciela lub podlegają przeksięgowaniu na rozliczenie wyniku finansowego zapisem: Wn konto 80 lub konto 82 i Ma konto 24
.
-To cytat z gofinu - wywnioskowałam z niego, że należy z konta 24 (WN) -saldo na koniec roku wyksięgować wartości zapisem Wn konto 80 lub konto 82 i Ma konto 24.
Oczywiście więcej zarobiliśmy, niż wydaliśmy.

Podróż służbowa-diety w wysokości takiej jakiej dla pracowników + koszty noclegu i paliwa.

Metoda porównawcza, bilans w uproszczonej wersji.

2009-01-30 09:49:10
~gram
no to z kapitałem będzie ok jakoś mi się skojarzyło ,że masz na kapitale saldo po wn.
Jak robisz rachunek metoda porównawczą to rozumiem,że wiesz
o przeksięgowaniach sald kont wynikowych na WF.
Posprawdzaj koniecznie te salda,rozrachunków z dostawcami
czasami można tam znaleść błędy które mogą zmienić kwoty kosztów.Należnosci tez sprawdż na ile możesz chociażby tylko
kwoty faktur,jezeli wprowadzasz ręcznie.
Tylko trochę nie rozumiem ,jak księgowałaś te wydatki w związku z podróżą służbową właściciela
2009-01-30 09:52:49
~gram
hihi ,poczytałam post który podała Go popatrz sama się wtedy uczyłam i teraz jestem mądrzejsza
2009-01-30 10:05:54
Tak, ja też zaczęłam czytać ten post, zresztą wcześniej już na niego wpadłam. Wkleję go tutaj drugi raz co by można od razu otworzyć.

http://taxall.pl/forum/viewtopic/29050/page:1/

Przeksięgowanie kont wynikowych ( Go to czytelnie pokazała w swoim poście) robi się na podstawie PK, tak?
Ale dopiero, gdy wszystkie koszty i przychody definitywnie ujmę w starym roku. Nie mogę tego robić dopóki dochodzą jeszcze f-ry itd, prawda?

Diety włascicieli księgowałam tak:
PK
wn/ 406
ma/ 240

kasa
wn/ 240
ma/ 101

czyli... nie ma ich teraz w wartości salda....? Już nie wiem....
2009-01-30 10:23:22
~gram
Przepraszam Cię ale napisałaś diety a dla mnie to zabrzmiało
tak jak byś ich nie dała w koszty.Wszystko w porządku.
A dla potomnych zostanie twój dekret
2009-01-30 10:24:29
~Go
Tak przeksięgowujesz na wynik finansowy poprzez PK po zaksięgowaniu wszystkich kosztów i przychodów.
2009-01-30 13:37:03
Dzięki Go.
Czyli, aby zrobić to całe sprawozdanie muszę:
  1. uzgodnić salda z kontrahentami
  2. sprawdzić rozrachunki publicznoprawne, czy sie zgadzają-zobow. wobec US, ZUS...
  3. przeksięgować rozrach. właścicieli
  4. przeksięgować na wf koszty i przychody
  5. co jeszcze???
Potem mogę sporządzić bilans, rzs i inf. dodatkową?

Cóż biorę się do pracy, bo i bieżącej i zaległej "trochę" pracy mam. Oczywiście jeszcze nie raz do tego tematu powrócę:)

Tymczasem pozdrawiam:)
2009-01-30 13:53:48
~Go
ad 4 ja sobie pierw ustaliłam wynik finansowy na kartce zrobiłam RZiS i bilans, a później wszystko wprowadziłam do programu.
2009-01-30 14:02:14
~UlaK
Bambo, "Ta część rozrachunków, która ma charakter trwały, koryguje wartość kapitału właściciela...." To dotyczy osób fizycznych, nie spółek jawnych. Przy spółkach jawnych kapitał można zmienić tylko poprzez zmianę umowy. Konto 24-rozrachunki z właścicielami, może mieć saldo na koniec roku.
2009-01-30 14:09:22
Ulka, to znaczy, że co mam zrobić z tym saldem? Ma tak zostać? I co roku będzie rosło i rosło...
Bo w ciągu roku wypłacam właścicielom  zaliczki na poczet zysku, z konta firmowego przelewamy pod.doch i skł. ZUS... Każde z kont rozrachunki z właścicielami wykazuje saldo wn. Tak ma zostać w bilansie na koniec roku-bez przeksięgowań?
Proszę o wskazówkę...
2009-01-30 20:18:53
~mj
ja też ustalam rzis przed przeksięgowaiem na wf :)
2009-02-02 13:38:22
Ulka, czy mogłabyś się wypowiedzieć w powyższej kwestii, będę wdzięczna.

Jeżeli znajdziesz chwilkę, to proszę też o poradę w tym temacie:

http://taxall.pl/forum/viewtopic/39081/page:1/

Z góry serdecznie dziękuję!
2009-02-02 14:31:53
Bambo, salda kont rozrachunków ze wspólnikami w spółce jawnej podlegają co najwyżej przeksięgowaniu na konto rozliczenia wyniku finansowego (zazwyczaj 820) - oczywiście po wcześniejszym uświadomieniu wspólnikom faktu istnienia takiego salda, kwoty tego salda, a także konieczności rozliczenia tego salda. Takie "uświadomienie" powinno mieć miejsce kilka razy do roku - wspólnicy mają wtedy szanse na postanowienie czegoś w związku z takim saldem. Po zakończeniu roku obrotowego szans manewru w zasadzie już nie ma.

W bilansie ujmujesz saldo Wn konta rozrachunków ze wspólnikiem w pozycji A.IX pasywów, nazwanej "Odpisy z zysku netto w ciągu roku roku obrotowego (wielkość ujemna)".
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2009-02-02 14:58:03
Dzięki Zbych, a powiedz mi jeszcze, czy kapitał-konto 800 powinien mieć analitykę - osobne konto dla każdego wspólnika? Dwóch ma równe udziały, trzeci mniejszy udział? Konta rozrachunkowe właścicieli mam osobne dla każdego, a kapitał?

Acha, a to przeksięgowanie na konto rozliczenie wyniku finansowego to dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania, tak?

Kończę na dziś pracę, może wejdę tutaj wieczorkiem, lub dopiero jutro rano.

Tymczasem dzięki wielkie, mój nauczycielu;  życzę udanego popołudnia:)
2009-02-02 15:26:07
Przeksięgowanie zadłużenia Wspólników na konto rozliczenia wyniku finansowego następuje na dzień bilansowy przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.
Dalsze działania na koncie rozliczenia wyniku finansowego zależą od uchwały wspólników o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale wypracowanego zysku netto.
2009-02-02 19:00:06
ZbychD, a na pierwsze pytanie mi odpowiesz? Konto kapitał?
2009-02-02 19:56:55
Potrzebne to do czegoś? Umowa spółki nie wystarcza? Jeśli Wspólnicy uważają, że analityka w kapitale podstawowym potrzebna - dlaczego nie.
Prawnicy mówią - nadmiar nie szkodzi (superflua non nocent).
2009-02-02 20:00:22
Okej, dzięki.
2009-02-10 08:25:59
Witam ponownie,

W bilansie otwarcia roku 2008 (bo) na koncie kredytów długoterminowych widniała wartość kredytu do spłacenia. W trakcie roku 2008 dokonano całkowitego spłacenia kredytu. W wyniku tej operacji saldo konta kredyt winno wynosić 0,00 zł. Kredyt wraz z odsetkami został spłacony całkowicie. Jednak ponieważ został spłacony wcześniej niż przewidywał harmonogram - spłacona została niższa wartość. Tym samym w bilansie zamknięcia 2008 (bz) istnieje niezerowe saldo credytowe konta kredyt.

Proszę o wskazówkę gdzie powinna być przeksięgowana ta wartość na koniec roku, aby saldo w/w konta wynosiło 0,00.

Pytanie "z innej beczki" :)

Czy jeżeli instytucje zewnętrzne występują z prośbą o przedstawienie sprawozdania za rok 2008 (rzis bilans), a nie jest ono sporządzone ostatecznie, to czy można sporządzić sprawozdanie w wersji "wstępnej". Czy może w takim bilansie wystąpić różnica bilansowa ? Czy to jest dopuszczalne?
Salda kont są w trakcie weryfikacji, potwierdzania itd. i nie jest możliwe na bieżący dzień przedstawienie ostatecznego sprawozdania.

Pozdrawiam rankiem :)
2009-02-10 09:53:32
O, widzę, że dzisiaj królują na forum KADROWCY:)

Może jakiś księgowy się znajdzie ?
2009-02-10 10:19:00
~gram
Bambo jak miałaś księgowane zaciągnięcie kredytu?
a konkretnie odsetki?

Jeżeli instytucje "zewnętrzne "nie będą się domagać potwierdzenia z US to możesz takie sprawozdanie zrobić.
Jednak nie wiem po co to komu bez zeznania rocznego.
Ja robiłam coś takiego ale na 31,10 .Zażądano jedynie zestawienia obrotów i sald księgi głównej,oraz wyliczenia zaliczki na pdof.
2009-02-10 10:23:21
Już mówię:

Ponieważ kh prowadzimy od 2008r. to ujęłam wartość kredytu pozostałą do spłacenia na dzień 01 01 2008 w bo ma/ 134 (kredyt długoterminowy).
W ciągu roku księgowałam spłatę poszcz. rat kapitału i odsetek:

wn/ 134 (kapitał)
wn/ 751 (odsetki-koszty finansowe)
ma/ 130 wartość spłaty.

To wszystko.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/add927a52c846519fb7e1ce871148cbd.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/add927a52c846519fb7e1ce871148cbd.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl