UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
Amortyzacja - stawka
(Kategoria: Brak)
2008-12-19 10:41:27
~Pat
Czegoś tu nie rozumiem, może mam nieaktualny wykaz czy coś. Według wykazu, który znalazłam w internecie do samochodów dostawczych - ciężarowe nr 742 , stawka % umorzenia wynosi 20%. A biuro księgowe liczy 40%. Dlaczego? Oni mówią, że tak wynika z klasyfikacji. Czegoś więc nie mogę zrozumieć.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2008-12-19 11:24:47
~marek59
2. Podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:
1) dla budynków i budowli używanych w warunkach:

a) pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
b) złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4,

2) dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4,

3) dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej "Klasyfikacją", poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
2008-12-19 11:32:58
Indywidualne stawki amortyzacyjne.
Art.22j ust.1 pkt.2) updof - dla śrdków transportu, w tym samochodów osobowych - 30 miesięcy czyli 2,5 roku czyli stawka 40%
2008-12-19 11:49:11
~Pat
Dzięki. :)
2009-02-26 11:24:07
~gram
Mirasku może czegos nie zrozumiałam :Przytoczony przepis-fajnie wszystko sie zgadz tylko ostatnio wyczytała cos takiego
interpretacja US w Kutnie z dnia 16,04,2007 I-415/10/2007(fragment)
maksymalna indywidualna stawka amortyzacyjna dla samochodów używanych lub ulepszonych wynosi 40 proc. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym samochód osobowy nie spełnia jednocześnie wszystkich poniższych warunków, tj.:

* samochód winien być używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - istnieje możliwość podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4
* przed zakupem samochód był eksploatowany przez co najmniej pół roku - możliwa jest amortyzacja przy zastosowaniu stawki 40 proc.
* przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych na ulepszenie w wysokości co najmniej 20 proc. wartości początkowej samochodu - można go amortyzować metodą liniową przy zastosowaniu stawki w wysokości
40 proc.
2009-02-26 11:44:05
~gram
Aha z lektury przytoczonej interpretacji: , zapytanie podatnika dotyczyło samochodu osobowego używanego wprowadzone do ewidencji środków trwałych
2009-02-26 11:49:13
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: US.I-415/10/2007

Słowa kluczowe: lokal mieszkalny, oświadczenia, sprzedaż mieszkania
Data: 2007-08-27
Pytanie:
Czy w przypadku nie złożenia oświadczenia zgodnie z treścią art. 21 ust. 21 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), można korzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ?

Gram,
to chyba dotyczy czegoś innego ??? I nie Kutno tylko Zduńska Wola.

Osobiście zgadzam sie z Miraskiem, wystarczy spełniać jeden warunek żeby zastosować indywidualną stawkę np. używanie śt powyżej 6 m-cy.
2009-02-26 11:56:33
Art. 22j.
1. Podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż: 1) dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji:
a) 24 miesiące - gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25.000 zł,
b) 36 miesięcy - gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25.000 zł i nie przekracza 50.000 zł,
c) 60 miesięcy - w pozostałych przypadkach,

2) dla środków transportu, w tym samochodów osobowych - 30 miesięcy,
2009-02-26 12:04:39
~gram
http://www.e-podatnik.pl/artykul/poradnik_malej_firmy/12816/Amortyzacja_uzywanego_samochodu_osobowego.html
Bambo ktos tu wpadkę zaliczył czy ja nadal czegos nie rozumiem
W art 22j pisze jak byk dla używanych LUB ulepszonych i wierz mi że wolałabym aby tak było jednak popatrz jeszcze tu
http://www.podatki.egospodarka.pl/21779,40-proc-stawka-amortyzacyjna-samochodu,1,65,1.html.
Kurde skad to sie bierze
A najlepsze jest na stronie vat pl przeklejam cały wyjątek

Amortyzacja używanego samochodu - 2007.04.16

Urząd Skarbowy w Kutnie, I-415/10/07

Podstawowa stawka amortyzacyjna samochodu wynosi 20%. Jeżeli samochód wymaga szczególnej sprawności technicznej, wówczas podstawowa stawka amortyzacyjna może być podwyższona współczynnikiem nie wyższym niż 1,4. Samochody używane i ulepszone mogą być amortyzowane przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Minimalny okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy (2,5 roku), maksymalna indywidualna stawka amortyzacyjna dla samochodów używanych lub ulepszonych wynosi więc 40%.
2009-02-26 12:08:50
~gram
Jak dla mnie czysta paranoja bo interpretacja urzędu już obojętnie w kutnie czy w Sieradzu wyraznie mówi o trzech warunkach których podatnik nie spełnia a wklejona przeze mnie
z vatpla wstawka mówi coś zupełnie odwrotnego....
2009-02-26 12:18:39
Rzeczywiście, w/w interpretacja z Kutna wg mnie jest błędna.
Z tego wynika, że nie ma co się wczytywać w interpretacje, tylko czytać przepisy.
Ta z VAT.PL jest prawidłowa.
No cóż w takim kraju żyjemy ;-((((

Gram, jeśli masz chwilę to zerknij na temat:

od momentu 26-02-2009 godz. 7:33
http://taxall.pl/forum/viewtopic/36417/page:1/

Co Ty o tym sądzisz?
2009-02-26 12:25:36
~Kris
Można też zastosować amortyzację liniową lub degresywną
2009-02-26 12:26:28
Oczywiście Kris, masz rację.
2009-02-26 12:55:34
~Marek
"Rzeczywiście, w/w interpretacja z Kutna wg mnie jest błędna."

Ta interpretacja jest OK, Grażynko i Bambo. Odnosi się do określonego stanu faktycznego, który w odpowiedzi us nie został wystarczająco jasno określony, ale można się go domyślić. Teraz dacie radę? :-)
2009-02-26 13:00:06
Teraz dacie radę? :-)

Dajemy radę, bez obawy Mareczku ;-))) Żeby zastosować 40% stawkę, nie trzeba spełniać wymienionych w interpretacji warunków łącznie - i to jest fakt !

Pozdrawiam;-))
2009-02-26 13:03:56
~gram
Podatnik napisał,że przyjął do użytkowania używany samochód osobowy i tyle a urząd mu odpisał,ze nie spełnia trzech warunków.
Jak to zobaczyłam myślałam,ze dostanę zawału bo zastosowałam
się do przepisu art 22j który w/g mnie jasno mówi:
Używanych LUB ulepszonych a nie razem jedno i drugie.
Dalej mam przyspieszone tętno.
2009-02-26 13:12:27
~Marek
Nie o to chodzi Bambo, nie w tym rzecz.
Naczelnik napisał:

"W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym samochód osobowy nie spełnia jednocześnie wszystkich poniższych warunków, tj.:"

"Jednocześnie" w tym zdaniu jest słowem nieistotnym. W interpretacjach prawnych to słowo pojawia się często i jest swego rodzaju łącznikiem z tym, co napisano wcześniej.
Wyrzuć więc słowo "jednocześnie", słowo "wszystkich" zamień na "żadnego z" i otrzymasz sens, który naczelnik miał na myśli:

"W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym samochód osobowy nie spełnia żadnego z poniższych warunków, tj.:"

Jak już pisałem - nie w tym rzecz.
Postaraj się odgadnąć, Bambo, stan faktyczny, do którego odnosi się interpretacja, a... wyślę Ci coś słodkiego... ;-))
2009-02-26 13:19:48
Cały jesteś słodki, Marek ;-))))

Powiem tak-lubię konkrety, a nie domyślanie się, kombinowanie, zamienianie słów na inne, wyrzucanie słów itd. Na tym ma polegać praca podatnika ???

Uważam, że urzędnicy powinni ważyć każde słowo, a interpretacje winny być jednoznaczne, nie pozwalające na jakiekolwiek domysły.

Ale moje życzenia - myślę - w tym kraju raczej się nie spełnią. A szkoda...

Co do interpretacji zaczęłam ją czytać, ale nie mogę znaleźć całego tekstu. To co podała gram - to nie jest cały dokument. Muszę jeszcze poszperać i po południu postaram się przeczytać.

Tymczasem miłego popołudnia:-)

2009-02-26 13:23:28
W Pana przypadku samochód osobowy nie spełnia jednocześnie wszystkich żadnego z nich poniżej wymienionych warunków (amortyzację należy naliczać metodą liniową przy zastosowaniu stawki 20%), tj.:
  • samochód winien być używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej istnieje możliwość podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1, 4
  • przed zakupem samochód był eksploatowany przez co najmniej pół roku to możliwa jest amortyzacja przy zastosowaniu stawki 40%
  • przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych na ulepszenie w wysokości co najmniej 20%wartości początkowej samochodu, to można go amortyzować metodą liniową przy zastosowaniu stawki w wysokości 40%.(…)”
Niby tak miałoby to brzmieć, a co to ja wróżka mam być, wymieniać słowa;-))))))
2009-02-26 13:49:04
~gram
Bambusiu czy znalazłaś w interpretacjach pełny tekst tej wzmiankawanej ,która zawierałaby dokładny (jego własny)opis stanowiska podatnika.Bo ja nie znalazłam i dlatego twierdzę,że Marek ma rację:A pisze on tak:
"Postaraj się odgadnąć, Bambo, stan faktyczny, do którego odnosi się interpretacja, a... wyślę Ci coś słodkiego... ;-))"
2009-02-26 14:00:22
~Marek
Oczywiście, Bambo, że naczelnik wyraził się dość nieszczęśliwie, dwuznacznie, na granicy poprawności. Jednak język polski jest bardzo bogaty.
Wyobraź sobie, że stoisz na przystanku autobusowym i mówisz do koleżanki: "tramwaj tu nie jeździ, jednocześnie wszystkie autobusy odjeżdzające z tego przystanku nie zatrzymują się pod moim domem".
Czy to zdanie jest całkowicie niepoprawne, rozsądzić musiałaby Hania. IMO - jakiś sens ma... :-)
2009-02-26 15:54:02
~gram
pisałam i spalił mi się komputer już nie potrafię myśleć ,nie wiem co będzie
2009-02-26 21:48:38
Grażynko, co Ci się stało z tym komputerem? To jakiś żart?

Przesyłam Ci całą treść postanowienia, o które prosiłaś. Przeczytałam je i nadal uważam, że jest niezgodne z przepisami  updof.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z 16 kwietnia 2007 r., I-415/10/07

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wprowadził on do ewidencji środków trwałych używany samochód osobowy, który był wykorzystywany przez pół roku. Zdaniem podatnika może on zastosować przyspieszoną amortyzację wynoszącą 40 proc. przez okres 30 miesięcy.

Pytanie podatnika

Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną 40 proc. przez okres 30 miesięcy dla używanego samochodu osobowego?

Stanowisko urzędu

Na podstawie art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla środków trwałych używanych lub ulepszonych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji, z tym że okres amortyzacji w przypadku środków transportu, w tym samochodów osobowych, nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Samochód (osobowy lub ciężarowy) stanowiący środek trwały uznaje się, zgodnie z art. 22j ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem pojazd był wykorzystywany przez co najmniej sześć miesięcy.

Na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że przed nabyciem przez niego tego pojazdu był on używany przez co najmniej sześć miesięcy, przy czym bez znaczenia jest jego stopień zużycia oraz na jakie cele był używany - czy do działalności gospodarczej, czy też prywatnie. Natomiast samochód ciężarowy lub osobowy uważa się za ulepszony, zgodnie z art. 22j ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na jego ulepszenie stanowiły co najmniej 20 proc. wartości początkowej.

Zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi 20 proc. Jeżeli samochód wymaga szczególnej sprawności technicznej, wówczas podstawowa stawka amortyzacyjna może być podwyższona współczynnikiem nie wyższym niż 1,4. Ponadto samochody używane i ulepszone mogą być amortyzowane przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Jeżeli przedstawione wyżej warunki zostaną spełnione, nie ma przeszkód do naliczenia amortyzacji przy zastosowaniu stawki indywidualnej. Ponieważ minimalny okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy (2,5 roku), maksymalna indywidualna stawka amortyzacyjna dla samochodów używanych lub ulepszonych wynosi 40 proc. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym samochód osobowy nie spełnia jednocześnie wszystkich poniższych warunków, tj.:
  • samochód winien być używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - istnieje możliwość podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4
  • przed zakupem samochód był eksploatowany przez co najmniej pół roku - możliwa jest amortyzacja przy zastosowaniu stawki 40 proc.
  • przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych na ulepszenie w wysokości co najmniej 20 proc. wartości początkowej samochodu - można go amortyzować metodą liniową przy zastosowaniu stawki w wysokości 40 proc.
W związku z powyższym stanowisko podatnika uważa się za nieprawidłowe, a amortyzację powinien on naliczać metodą liniową przy zastosowaniu stawki 20 proc.

2009-02-26 22:13:26
~Marek
Bambo, interpretacja jest OK!

Dorób do niej jedynie stan faktyczny.
Oczywiście możesz zrezygnować ze słodkości, to tajemnicę tej interpretacji ujawię Ci natychmiast... :-)
2009-02-26 22:15:49
Jak możesz, to poproszę. Może być bez słodkości- ujawnij więc natychmiast ową tajemniczą tajemnicę.
2009-02-26 22:24:46
~Marek
Stan faktyczny był taki:

Podatnik kupił nowe auto. Wykorzystywał to auto do potrzeb prywatnych przez pół roku, po czym zdecydował się je wprowadzić do majątku firmy.

Teraz już jasne? :-)

Tak oto niedokładne przedstawienie stanu faktycznego w interpretacji us, tudzież niezręczne sformułowania zawarte w jej treści omal nie doprowadziły naszej Grażynki do zawału... ;-((
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl