UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
apteka - refundacja NFZ
(Kategoria: Brak)
2008-01-29 17:47:48
~kruszyna
do tej pory nie mialam do czynienia z apteką i nie mam doświadczenia. Jak księguje w przychody refundację? Znajoma podpowiedziała mi ze refundację z pierwszej polowy miesiąca daję na minus z datą złożenia w NFZ a na koniec miesiąca na plus. czyli w miesiącu wychodzi zero.
refundajcję z drugiej polowy miesiaca daję na minus w tym miesiącu ktorego dotyczy a na plus w miesiacu złożenia.

czy tak jest prawidłowo?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2008-01-29 20:49:49
~AnnaMi
Refundacje z pierwszej i drugiej połowy np. stycznia dajesz na minus, bo dopiero w późniejszym terminie dostaniesz je na konto. Natomiast jeśli we wcześniejszych miesiącach wysyłaliście do NFZ inne refundacje i w np. styczniu wpłynęła któraś na konto to dajesz ją na plus. Musisz pamiętać przy tym, że refundacja, która wpływa ci na konto jest refundacją brutto, podobnie jak te które wysyłacie do NFZ. Przy pomocy programu aptecznego możesz określić wartość netto i vat (wydruk faktura Vat lub zestawienie refundacyjne na okienku 21 w programach KAMSOFTU)
2008-01-29 20:51:44
~AnnaMi
Bardzo ważna zasada to to, że na MINUS dajesz refundacje należną (tę którą dopiero dostaniesz z NFZ) a na PLUS refundację otrzymaną (ta którą dostałaś na konto)
2008-01-29 22:20:31
~kruszyna
dziękuję. twoje wskazówki nieco rozświetlily mi w glowie i jutro na spokojnie przejrzę dokumenty pod tym kątem

czyli jezeli NFZ z jakis tam powodów przyslalby nam pieniadza z opóźnieniem to dopiero wtedy jest to moim przychodem?
a z jakimi datami to księguje - dla ułatwienia na koniec miesiąca? czy moze przychod w dacie wpływu na konto a na minus w dacie zlozenia w NFZ?
I ostatnie pytanie - ktory dokument jest podstawa księgowania? bo mam kopie refundacji z pieczątką zlozenia w NFZ i wydrukowana fakturę vat.
będę bardzo wdzięczna za odpowiedz
usystematyzuję wszystko. sprawdzę poprzedni rok
a ten juz bede prowadzic prawidłowo
2008-01-29 22:32:56
~jack
A co zrobić z różnicą, która wystąpi jeśli NFZ z jakiegoś powodu nie przekaże całej refundacji. Co zrobić z tą różnicą jak na minus dano np 100 zł refundacji i wpłynie 90 na konto bo NFZ "obciął" z jakiegoś powodu 10 zł (np.zakwestionował), co z tym 10 zł bo wisi na należnościach.
2008-01-30 11:43:40
~kruszyna
mam jeszcze jedno pytanie.
mam dokumenty z utylizacji leków - czy prawidłowo zrobilam - wyksięgowalam z towarów i dałam w pozostałe koszty oczywiscie w kwocie netto. czyli tylko zmienily sie pozycje w księdze.
W vat nic sie nie zmieniło.
2008-01-30 12:12:56
~AnnaMi
Do jacka:
jeśli NFZ "obciął" jakąś kwotę to napewno nie zrobił tego sam od siebie, tylko pewnie była składana jakaś korekta, której Ty nie otrzymałeś lub potrącił np. odsetki od nienależnej refundacji (ale na to powinieneś wcześniej dostać pismo z NFZ). Proponowałabym to wyjaśnic najpierw w aptece z farmaceutami, jakie dokumenty dotyczace danego okresu refundacyjnego były składane (porównaj kwoty) i ewentualne korekty.

Do kruszyny:
Apropos utylizacji jest ok. Z towarów na minus w pozostałe koszty na plus oczywiście NETTO.
Co do pozostałych:
1)przychód w dacie wpływu na konto (oczywiście to co wpływa jest w wysokości brutto więc trzeba odpowiednio rozksięgować)
2)ja jako dowód księgowy przyjmuję "wewnętrzne zestawienie refundacyjne", które wystawiają 2 razy w miesiącu apteki. W programie aptecznym jest mozliwość wystawienia tego właśnie zestawienia i faktury VAT. Moim aptekom jakoś bardziej one zapadły w pamięć:)) ale faktura vat jest jak najbardziej odpowiednim dokumentem. I takie zestawienie refundacyjne księguję na MINUS do dochodowego i Vatu w momencie wystwienia dokumentu np. za okres 1-15 stycznia, apteki robią zestawienia z datą 16 lub 17 styczeń. Nie księguję jedną kwotą na koniec miesiąca, bo refundacje wpływają zgonie z okresami refundacyjnymi czyli wg tego jakie zestawienia są wysyłane do NFZ.
Kopie zestawienia wysyłanego do NFZ zostawia u siebie kierownik apteki, zresztą na takim zestawieniu nie ma interesującego mnie rozbicia na netto i vat.
2008-01-30 12:31:01
~kruszyna
dzięki dzięki dzięki :)))
2008-01-30 13:00:16
~jack
A jak wyksięgowujesz przychód na podstawie wewnętrznego zestawienia refundacyjnego, to gdzie go przeksięgowujesz (na jakie konta bo na kwotę refundacji brutto składa się netto i vat), czy przeksięgowujesz to np. na przychody przyszłych okresów? A kiedy na konto należności od NFZ.
2008-01-30 13:41:38
mam nadzieję ze AnnaMi jeszcze sie tu odezwie ja nie podpowiem bo mam tylko książke przychodów i rozchodów, wiec sprawa ułatwiona
2008-01-30 13:53:47
~AnnaMi
U mnie cała sprzedaż z aptek łącznie z refundacją trafia do odpowiednich rejestrów sprzedazy. Oprócz nich mam oddzielnie rejestr sprzedaży refundacja nalezna (gdzie z minusem wyksięgowuję ref.nalezną) i rejstr sprzedaży refundacja otrzymana (na PLUS ref. otrzymana).
W rejestrze refundacji należnej mam takie dekrety:
WN > NFZ
MA > 840 (rozl.międzyokr. przychodów - refundacje netto)
MA > 841 (rozl.międzyokr. przychodów - refundacje VAT)
Ja u siebie w ten rejestr klepie kwoty na minus ale dekretacje mam ustawioną na plus. Dlatego oprócz tego muszę zrobić PK i wyksięgować to z przychodów:
WN > 202 (sprzedaż bezrachunkowa AP)
MA > 731 (sprzedaż towarów AP)
i vatu:
WN > 202
MA > 222 (VAT należny).
PK do wyksięgowania przychodów i Vatu robię osobno.
Ja mam to ustawione w ten sposób, Ty może masz lepsze metody.
Jak mi wpływa ref. na konto to w rejestrze ref. otrzymanej wprowadzam odpowiednie kwoty i moje dekrety wyglądają tak:
WN > 840
WN > 841
MA > 731
MA > 222
Ja mam to ustawione w ten sposób, Ty może masz lepsze metody.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl