UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Sprzedaż gruntu
(Kategoria: Brak)
2003-10-23 15:57:45
Jak zaksięgować sprzedaż gruntu przez spółkę z o. o.? W/g mnie sprzedaż gruntu nie jest przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest też sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT (czy podlega PCC?). Czy w związku z tym, że sprzedaż ta nie podlega VAT, to czy bierzemy ją pod uwagę - przy odliczaniu VAT naliczonego. Grunt został wniesiony aportem do spółki. Spółka grunt ten podzieliła na działki i część sprzedała a na części trwają prace budowlane. Proszę o odpowiedź
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2003-10-24 09:58:27
Nie stanowi przedmiotu opodatkowania VAT sprzedaż gruntu, w związku z czym nie istnieje potrzeba dokumentowania sprzedaży gruntu fakturą VAT. Stawka podatku (PCC) w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 2% jej wartości rynkowej. Podatek pobierany jest przez notariusza w dniu zawarcia umowy . Ponieważ czynnośc ta nie podlega opodatkowaniu, to uważam, iż nie bierzesz jej pod uwage przy odliczaniu VAT naliczonego i należnego.
2003-10-24 10:08:57
Dzięki za odpowiedź. Ja też tak myślę. Ale czy ktoś mnie może upewnić, jak jest jeśli chodzi o PDOP? I o sposób księgowania? Zmniejszenie Gruntów/zwiększenie gotówki lub na rachunku bankowym?
2003-10-24 12:01:17
1. Odpłatne przeniesienie na nabywcę prawa użytkowania wieczystego gruntu (które nie jest czynnością podlegającą przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), udokumentowane umową notarialną, podlegać będzie księgowaniu: - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne nabywcy), - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Zaliczenie przychodów ze sprzedaży gruntu do pozostałych przychodów operacyjnych, natomiast wartości poniesionych nakładów na jego nabycie do pozostałych kosztów operacyjnych następuje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o rachunkowości - jako przychodów i kosztów nie związanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością. 2. Równolegle księguje się rozchód sprzedanego gruntu - w cenie nabycia: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", - Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grunty). Ja piszę tylko pod kątem PDOP, bo w KPiR jestem dużo słabsza (jak wykazał konkurs Lukrecji;))) Ale może ktoś jeszcze coś doda?????
2003-10-24 12:44:09
A jak sie ma do tego Art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a o PDOP, tzn. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego uzytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste uzytkowanie gruntów. Katalog przychodów jest otwarty. Ale skoro do kup nie zalicza sie wydatków na nabycie gruntów, to czy do przychodów zalicza się wpływy ze sprzedaży gruntów?
2003-10-24 13:55:20
~Anonim
Nie pomyślałam, o podatkowym podejściu. Sorki za moją poprzednią mało wyczerpującą odpowiedź. Słusznie zauważyłaś, że tak być powinno (skoro NKUP, to i nie przychód) i tym tropem poszłam, niestety pomyliłam się w swoich rozważaniach. Zaczęłam grzebać, i dogrzebałam się na stronie Izby Skarbowej w Warszawie takowego stwierdzenia: "Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów nie została wymieniona w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. jako zdarzenie nie wywołujące powstania przychodów dla celów podatkowych, a zatem przychody uzyskane z tego tytułu powinny zostać wykazane przez Spółkę w jej rachunku podatkowym. Jednocześnie jednak w myśl art. 16 ust. 1 ww. ustawy, mimo że wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, to jednak wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są kosztem uzyskania przychodów, z pewnymi zastrzeżeniami, w przypadku odpłatnego zbycia tych gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, bez względu na czas ich poniesienia.Ponieważ zgodnie z postanowieniami art. 16 „c” amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, to wydatki poniesione na ich nabycie w pełnej wysokości stanowią koszt uzyskania przychodów w chwili ich sprzedaży.Ponieważ brak jest informacji, aby Spółka poniosła koszty związane z nabyciem tego prawa, a zatem dochód w równowartości ceny uzyskanej ze sprzedaży tego prawa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – dochód ten nie został również wymieniony w art. 17 ustawy jako wolny od podatku." Zgłupiałam i zdębiałam............. Rany, jak ja jeszcze musze dużo się uczyć i przewartościować w głowie, że jak koszt, to i przychód, jak coś nie jest kosztem,to nie ma zasady odwrotności... czasami:)) Pozdrawiam
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/0c24ac882240d3ad89336f235bafe36b.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/0c24ac882240d3ad89336f235bafe36b.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/b347e2e9298ea468b846eb5778d4b07f.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/b347e2e9298ea468b846eb5778d4b07f.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/c8074bb318fb85693233e64acc64c1ed.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/c8074bb318fb85693233e64acc64c1ed.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl