UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Przedłużenie zasiłku chorobowego.
(Kategoria: Brak)
2006-09-21 13:25:04
~lulek
Nasz pracownik choruje już 160 dni, jest rencistą. Lekarz powiedział mu , że ma złożyć wniosek o przedłużenie zasiłku chorobowego, bo na razie nie może wrócić do pracy.
Słyszałam, że rencista nie może mieć przedłużonego okresu zasiłkowego. Myślę, że po 182 dniu choroby nie może wrócić do pracy. Czy się mylę? Jeśli tak, to jakie druki powinnam mu wręczyć, aby pracownik mógł starać się o dalasza wypłatę świadczeń? Jeśli m am rację to mamy go zwolnić,bo przecież lekarz nie da mu zaświadczenia że może pracować.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2006-09-21 13:36:39
~bea
renciście nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. jak skończy mu się okres zasiłkowy 182 dni i nie dostanie zdolności do pracy od lekarza to musisz go zwolnić
2006-09-21 13:41:53
(Administrator)

Dzisiejszy stan prawny nie przewiduje już czegoś takiego jak "przedłużenie zasiłku chorobowego". Zamiast tego chory pracownik, któremu wyczerpał się okres zasiłkowy (182 dni) może starać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Zgodnie z ustawą "zasiłkową":
Art. 18. 7. Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.

Jeśli Twój chory pracownik-rencista pobiera rentę z innego tytułu niż z tytułu niezdolności do pracy, a na to wygląda skoro ma prawo do zasiłku chorobowego, to będzie miał również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2006-09-21 13:53:33
~boczka
Niestety. Świadczenie to( rehabilitacyjne - bo o tym chyba mówisz) nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli chcecie go zwolnić, macie prawo na podstawie art 53 par 1. lub na podstawie art 43.2. Tak myślę .
2006-09-21 13:54:50
~boczka
no własnie. Z jakiego tytułu jest renta? (za długo pisałam :)
2006-09-21 15:21:16
~lusia
"Jeśli Twój chory pracownik-rencista pobiera rentę z innego tytułu niż z tytułu niezdolności do pracy, a na to wygląda skoro ma prawo do zasiłku chorobowego..."

Beatko, albo ja nie rozumiem tego co napisałaś, albo czegoś nie wiem. Dlaczego pracownik uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy, miałby nie mieć prawa do zasiłku chorobowego? Wg mojej wiedzy ma. Nie ma tylko prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
2006-09-21 15:25:22
(Administrator)

lusiu, ano masz rację. Mea culpa. Źle odczytałam art. 13 ustawy "zasiłkowej". Dzięki za sprostowanie.
Niemniej jednak część dotycząca świadczenia rehabilitacyjnego jest zgodna z ustawą "zasiłkową".

Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2006-09-21 15:27:03
~lusia
Odetchłam. Bo myślałam, że znowu czegoś nie wiem :)
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl