UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Jak sporządzić remanent końcowy?
(Kategoria: Brak)
2006-01-03 10:46:13
~malaga
Firma jednoosobowa. Książka przychodów i rozchodów. Sprzedaż art.przemysłowych i mała gastronomia.
Co spisać jeśli chodzi o gastronomię?
Czy sporzadzamy dwa osobne spisy z natury dla tej działalności?
Czy od remanentu płacimy podatek?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2006-01-03 11:01:05
1) w remanencie powinny się znaleźc te artykuły, które służyły dalszej odsprzedaży, te , które ewidencjonowałaś w kol. 10 pkpir. Dotyczy to i art przemysłowych i spożywczych w gastronomi ( np. frytki, bułki, lody ...alkohole? ).
2) sporządzany jeden remanent, choc można go , tak dla swojej orientacji podzielić według swoich kryteriów , ale musi on byc wtedy zumowamy na osobnych arkuszach, dający jeden wynik.
3). od remanentu tak wprost, nie płacimy podatku, lecz on on zasadniczy wpływ na jego wysokośc w rozliczeniu rocznym, gdyż , jak pewnie wiesz, wysokość i tego początkowego i tego końcowego ujmujesz w kosztach uzyskania przychodu.
pozdrowionka :)
to sem ja:)
2006-01-03 11:02:53

§ 27. 1. Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Możesz zrobić jeden spis, lub dwa (oddzielając handel od gastronomii) - to zależy od ciebie - twojej wygody i czytelności zapisów. Jeśli od handlu i od gastronomii prowadzisz dwie księgi to na pewno dwa spisy.

W efekcie, ustalając dochód z działalności i tak wszystko ( i handel i gastronomię) wrzucisz do jednego worka i zsumujesz razem.

Od remanentu końcowego nie płaci się podatku - jednak różnice remanentowe mają duży wpływ na wysokość dochodu, a więc i również podatku.

2006-01-03 11:04:50
upss.. spóźniłam się
 poczytaj też tutaj
2006-01-04 10:53:23
~malaga
BOK - jedno pytanie - w którą kolumnę wpisuję w pkpir stan remanentu? Pozostałe koszty?
2006-01-04 10:55:06
wpisujesz go jako pozycję 1 w kolumnie 10 ale nie sumujesz z pozostałymi pozycjami.
2006-01-04 11:17:17
~joko
Wpisuję remanent w kol. 16, ponieważ 10 u mnie sumowana jest automatycznie.
2006-01-04 11:44:21
Ja wpisuję w 10 a wtedy robię " anuluj pozycję " i już mi nie sumuje. :)
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl