UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"

Wypowiedzi użytkownika: ZbychD

reklamacja przed zapłata faktury
2012-09-24 01:17:08
"Wierny ~tau" ma we mnie równie wiernego dyskutanta, jeśli idzie o problemy rachunkowe. Nie sądzę, by miał mi to za złe.
Co do problemu, czy należy moje wypowiedzi traktować na serio - traktuj je, jak uważasz za stosowne. Emotikonów używam z rzadka; wyłącznie w wypadkach, kiedy ich niezastosowanie może doprowadzić do tego, że adwersarz może uznać to co piszę za śmiertelną obrazę.
Zresztą samego siebie staram się traktować z dużym dystansem, a przeciwników z szacunkiem. Nie do końca mi się to udaje, bo w końcu krew nie woda... Forum Oleńki to dla mnie swego rodzaju panaceum na spotykające mnie podłości dnia powszedniego. Bywa, z rzadka, że odreagowuję, za co już niejednokrotnie przepraszałem.

Ogromnie dziękuję Ci, ~BDMB, za znalezienie cytatu z mojej wypowiedzi sprzed półtora roku. Tamten wątek dotyczył dostaw niefakturowanych (kredytowe saldo rozliczenia zakupu). Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem - głównie dlatego, że dziś mogę ocenić, jak w tym czasie moje wątpliwości, co do pewnych zjawisk w rachunkowości mogły się osłabić. Tam również wspomniałem o naturze debetowego salda konta rozliczenia zakupu. Wtedy, nie bez racji zresztą, wątpiłem w materialność tego salda. Dziś te wątpliwości uległy znacznemu osłabieniu, ale też nie zostały usunięte do końca (podobno wątpliwości nie ma tylko głupiec, czy - jak inni mówią - krowa).
Jeśli jednak przyjęte standardy każą interpretować debetowe saldo konta rozliczenia zakupu jako składnik zapasu rzeczowych składników majątku obrotowego (czy aktywów trwałych, jeśli idzie o rozliczenie zakupu aktywów trwałych!) - to standardy te trzeba szanować, a nie stawiać się ponad te standardy.

Raz jeszcze pozdrawiam.
2012-09-22 22:59:02
No i jak to majątkowe "prawo jednostki do otrzymania dostawy materiałów" prawnik-poeta ujmie w bilansie tej jednostki, jeśli na dzień bilansowy "wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych w postaci materiałów" nie nastąpi?

wartość firmy-wycena firmy
2012-09-21 21:14:13
Jak dla mnie to reklama portalu oferującego odpłatne usługi.

druk
2012-09-21 21:04:01
Nie szukaj. Najpewniej nie znajdziesz.
Ksiegowość wspólnoty mieszkaniowej to tzw. ewidencja pozaksięgowa. Nie ma w zasadzie przepisów, które określałyby, jak powinno wyglądać sprawozdanie finansowe wspólnoty. Każda wspólnota, a w zasadzie jej zarząd we własnym zakresie określa, jak powinna wyglądać ewidencja i sprawozdawczość wspólnoty. To i wzoru do wypełnienia prawdopodobnie nie znajdziesz. Moja ciotka, która całe życie była księgową, prowadzi ewidencję wspólnoty ręcznie - w zeszycie, a sprawozdanie roczne rysuje na kartce formatu A4. I wszyscy są zadowoleni.
O co chodzi w rozliczeniu rocznym wspólnoty poczytasz w fajnym artykule pod adresem: http://www.arenda.waw.pl/index.php?o=rozliczenia_wspolnot , a jak może wyglądać roczne sprawozdanie finansowe wspólnoty zobaczysz w artykule pod adresem: http://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/ewidencja-ksiegowa/64655,0,Ewidencja-pozaksiegowa-wspolnoty-mieszkaniowej-powstalej-ze-spoldzielni.html (w ilustracji na ostatniej stronie).
Może będzie Wam pasował.

2012-09-21 16:08:39
Uwaga ogólna - za błąd uważam szukanie w przepisach ustawy o rachunkowości podstawy prawnej do działania, tak jak w prawie podatkowym. Nie taka jest rola przepisów tej ustawy. Rachunkowość jest systemem wartościowego odzwierciedlania zdarzeń gospodarczych, a ustawa o rachunkowości ten problem reguluje wskazując podstawowe (nadrzędne) zasady rachunkowości oraz zasady wyceny aktywów i pasywów dla unifikacji zasad postępowania w tym zakresie. Reszta to w zasadzie przepisy porządkowe stosujące się do postępowania z tym, co nazywamy księgami rachunkowymi.
Stąd np. szukanie podstaw do stwierdzenia, że ksiegę główną tworzą konta syntetyczne, jest dla mnie "biciem piany". Kiedyś, kiedy prowadziło się księgowość rejestrową, nie byłoby dwu zdań. Dziś, kiedy księgi prowadzi się na komputerach i księgowań dokonuje się na kontach analitycznych, natomiast konta syntetyczne pełnią wyłącznie rolę agregacyjną - teoretycy mogą mieć wątpliwości.
Ja tych wątpliwości, jako praktyk, mam mało. Zakładowy plan kont buduje się jako zbiór kont syntetycznych. Sprawozdanie finansowe robię opierając się głównie na "obrotówce" w której są obroty i salda kont syntetycznych. Analityka pełni rolę wyłącznie pomocniczą.

Co do reszty uwag dotyczących kont pozabilansowych można uznać, że dochodzimy do konsensusu.

"Pozostaje jeszcze do rozstrzygniecia kwestia: czy materiały podlegajace reklamacji a ujęte w ewidencji pozabilansowej są aktywami jednostki. Ja twierdzę, że nie i potrafię to udowodnić".

Nie ma co rozstrzygać. Wyraźnie dałem już wcześniej (2012-09-20 00:37:40) do zrozumienia, że aktywem jednostki są materiały w drodze, których wartość wyraża saldo debetowe konta rozliczenia zakupu. Mniejsza o to, gdzie te materiały się znajdują.
Zapis na koncie pozabilansowym "Materiały podlegające reklamacji", czy "Zapasy obce" nic w tej kwestii nie zmienia. To tylko odnotowanie pewnych zaistniałych zdarzeń gospodarczych, nie mających charakteru operacji gospodarczej, pozostających bez wpływu na stan aktywów.

OK?
2012-09-21 12:15:45
Do BDMB:

Jeśli chce się poważnie dyskutować, trzeba uważnie czytać, co pisze osoba, z którą się dyskutuje. Widzę, że czytałeś pobieżnie, bez właściwego szacunku dla drugiej strony.

Nie zaliczyłem kont pozabilansowych do kont księgi głównej, a napisałem, że konto pozabilansowe traktuje się jak konto księgi głównej. Szło o to, że konta pozabilansowe mają swoje określone miejsce w zakładowym planie kont zawierającym wykaz kont księgi głównej, i w zakładowym planie kont opisuje się dokładnie zasady funkcjonowania tych kont.

Ustawa o rachunkowości w żadnym stopniu nie przesądza, co obejmują księgi rachunkowe. W art. 13 ust. 1 zapisano, że księgi rachunkowe obejmują m.in. "zbiory zapisów księgowych".
Jeśli wydaje Ci się, że zapis na koncie pozabilansowym zapisem księgowym nie jest - cóż - trudno mi będzie wybić Ci to z głowy.
Odeślę Cię jeszcze do pewnego ważnego podręcznika pt. "Rachunkowość finansowa - Część I (podstawy rachunkowości)" autorstwa Zbigniewa Messnera i Józefa Pfaffa (Wydawnictwo SKwP), gdzie w podrozdziale 4.5 "Klasyfikacja kont" pięknie opisano ważną rolę kont pozabilansowych w ewidencji księgowej.

Jeśli i to nie wpłynie na zmianę Twojego poglądu - pozostań przy swoim przekonaniu i traktuj ewidencję pozabilansową, jako zbiór fakultatywnych, zeszytowych nawet zapisków, z których nie musisz nikomu się tłumaczyć. Nawet biegłemu rewidentowi, który zażąda ewidencyjnych podstaw informacji, które zawrzesz w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego.
Czy powiesz mu wtedy, że ewidencja pozabilansowa, obejmująca konta pozabilansowe, nie jest częścią ksiąg rachunkowych, bo niby z jakiej racji i na jakiej podstawie prawnej? A w związku z tym na jakiej podstawie biegły wysuwa swoje żądanie?

Dajmy spokój takiej dyskusji. Za stary jestem na "bicie piany" i łapanie się za słówka w podobnych sporach.
A uczyć się trzeba. Bez względu na wiek i wewnętrzne przekonanie o niemałych już zasobach swojej wiedzy. 

Sprzedaż towaru ze zbiórki
2012-09-21 00:34:20
Nie do końca rozumiem Twoje rozsterki, MartoD. Zrozumiałem, że masz problem z wyceną towaru pochodzącego ze zbiórki. Nie wiem, co to ta "zbiórka" - mnie również kojarzyłaby się ze zbieraniem darowanych rzeczy, a zatem problem byłby bliski wycenie przedmiotu darowizny.
Na szczęście poradziłaś sobie, jak piszesz, z wyceną w ujęciu podatkowym. Ja, niestety wyrażać się w tej kwestii autorytatywnie nie mogę. Jestem gotów przyjąć za wiarygodną tezę, że z punktu widzenia prawa podatkowego cena nabycia będzie zerowa.
Natomiast z punktu widzenia prawa bilansowego zwróciłbym uwagę na przepisy ustawy o rachunkowości zawarte w art. 28. Ustęp 2 głosi:
"Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.".
Natomiast w ustępie 5 wymienionego artykułu napisano:
"Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą na dzień bilansowy.".
Definicję wartości godziwej zawiera ust. 6 art. 28 uor.
I to w zasadzie wszystkie uregulowania dotyczące Twojego problemu, Marto.

2012-09-20 23:44:18
Do BDMB:

Co do uwagi nr 1 - zgoda. Szerzej do tego problemu już się odnosiłem. Nie upierałem się przecież, co do bezcelowości stosowania kont pozabilansowych. Jest wręcz odwrotnie - pisałem, że bez starannie zaprojektowanej i takoż prowadzonej ewidencji pozabilansowej nie jest możliwe sporządzenie prawidłowego sprawozdania finansowego.

Co do uwagi nr 2 - skwituję ją uśmiechem. Na takiej samej zasadzie zapytać możesz - z jakich przepisów wynika, że dziecko jest częścią rodziny.
Twierdzisz, że istnieje w ustawie o rachunkowości przepis zawierający "dokładne określenie skladowych ksiąg rachunkowych". Możesz wskazać ten przepis?
Gdyby Ci się wydawało, że przepis taki zawiera np. art. 13 ust. 1 - to głęboko się mylisz.

Zwróć uwagę na na występujące w ustawie o rachunkowosci pojęcie Zakładowego Planu Kont.
Zakładowy plan kont jest formalnym dokumentem, będącym częścią przyjętych przez jednostkę zasad (polityki) rachunkowości, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy o rachunkowości. Zwróć uwagę na występujące w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 3 uor słowa: "w tym co najmniej".
Przepisy, które wskazałem wyżej, nie zawierają specyfikacji będących zbiorami domkniętymi.
Konto pozabilansowe traktuje się jak konto księgi głównej, przypisane do określonego zespołu kont.
Jest kontem syntetycznym.
Na kontach pozabilansowych ujmuje się te zdarzenia gospodarcze, które nie stanowią operacji gospodarczych i nie wpływają na zmianę aktywów, pasywów i wyników działalności, lecz z uwagi na określone skutki bądź potrzeby (np. sprawozdawcze, kontrolne czy rozliczeniowe) wymagają odnotowania w księgach jednostki. Dane wynikające z ewidencji pozabilansowej są wykazywane w informacji dodatkowej, stanowiącej część składową sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

To powinno Ci wystarczyć i pobudzić do dalszej nauki.

Pozdrawiam.

Fundacja
2012-09-20 14:41:29
Ujmujesz w ewidencji pozabilansowej. Np. na koncie 091 "Obce środki trwałe użytkowane nieodpłatnie".
Nie zapomnij rozpoznać u siebie przychodu z tego tytułu, który jest przychodem opodatkowanym. Podstawę opodatkowania ustalasz zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 updop.

2012-09-20 14:12:01
W kwestii "droczenia się" - o ile forum dyskusyjne temu ma służyć. Niech tam - niech posłuży.
Ale niech to "droczenie się" nie polega na wyrywaniu zdań z kontekstu. :-)

"Podatkowcy" nie muszą, oczywiście wiedzieć, czemu służy ewidencja pozabilansowa w księgach rachunkowych. Spieszę wyjaśnić, że jej zasadniczym celem jest staranne sporządzenie tzw. informacji dodatkowej, stanowiącej jeden z pięciu elementów sprawozdania finansowego dla dostarczenia pogłębionych informacji o bilansie, rachunku zysków i strat, a także rachunku przepływów pieniężnych.
Ilość i zakres przedmiotowy kont pozabilansowych istniejących w ramach ewidencji pozabilansowej projektuje się w polityce rachunkowości stosownie do realnych potrzeb jednostki. Inaczej rzecz ujmując - nie ma bezwzględnego wymogu istnienia w ewidencji pozabilansowej np. konta "Zapasy obce", jeśli uzna się, że nie jest ono w jednostce potrzebne.

Dlatego napisałem wcześniej, że "staranna ewidencja operacji gospodarczych na koncie rozliczenia zakupu materiałów powinna zupełnie wystarczyć. Saldo debetowe na tym koncie spowodowane złożoną reklamacją jest już opisane numerem faktury".
Ewidencja pozabilansowa w danym wypadku posłużyć może zidentyfikowaniu przyczyn istnienia salda debetowego konta "Rozliczenie zakupu" oraz wyspecyfikowaniu tych przyczyn w informacji dodatkowej, jeśli wypadki reklamacji będą zdarzały się często, a saldo konta rozliczenia zakupu wystąpi na dzień bilansowy.
Jeśli natomiast współpracuje się dostatecznie długo ze sprawdzonymi paru dostawcami i reklamacje w odniesieniu do dostaw zdarzają się niezwykle rzadko (jednostkowe przypadki) - można nawet darować sobie zapisy w ewidencji pozabilansowej. Wystarczy zupełnie fakt istnienia zidentyfikowanego salda do rozliczenia na bilansowym koncie rozliczenia zakupu. No i niezawodna pamięć osoby, która prowadzi księgi.
Być może doszukałeś się, Marku, mojej niekonsekwencji w wypowiedziach, co do celowości używania konta pozabilansowego, nie wiedząc, że polityka rachunkowości, w tym plan kont jednostki, musi być tworzona na jej miarę, stosownie do jej specyfiki i realiów w której funkcjonuje.
A tau pytał zresztą o konieczność stosowania konta pozabilansowego. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że konieczności takiej nie ma.

Widzisz, Marku - prawo podatkowe formułowane jest tak, by miało odniesienia do każdego, mogącego wystapić w praktyce przypadku, dla każdego podatnika. Stąd mnóstwo szczegółowych w tym prawie unormowań, do których trzeba się dostosować, by prawidłowo zadeklarować kwotę podatku. Być może z tej przyczyny prawo podatkowe cechuje zmienność, doraźność - bo przewidzieć wszystkie zachowania podatników nie sposób. No i ta bieżąca polityka podatkowa Państwa.
Prawo bilansowe natomiast, w tym ustawa o rachunkowości - nie zawiera przepisu na prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Funkcjonują tzw. podstawowe, nadrzędne zasady rachunkowości, które można wymienić w kilku artykułach ustawy o rachunkowości - do bezwzględnego przestrzegania. Określono też ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów.
Zasady wyceny aktywów i pasywów są zbiorem możliwych, czasem alternatywnych rozwiązań w zakresie zasad rachunkowości, z których należy dopiero wybrać zasady mające zastosowanie w jednostce i konsekwentnie je stosować. Jeśli wybrane zasady wyceny będą konsekwentnie stosowane przy prowadzeniu ksiąg - cel prowadzenia ksiąg zostanie z pewnością osiągnięty.
Nie ma uniwersalnej polityki rachunkowości do stosowania w każdej jednostce - zobacz art. 10 ustawy o rachunkowości.

Zastanawiałem się nad celowością zamieszczenia jednej jeszcze uwagi. Ale chyba trzeba.
To, co napisałem, odnosi się do księgowości prowadzonej w jednostce, nie w biurze rachunkowym. Nie można nie prowadzić dostatecznie rozbudowanej ewidencji pozabilansowej w warunkach prowadzenia przez jedną osobę ksiąg rachunkowych kilku jednostek w biurze rachunkowym. Po prostu nie można w takich warunkach ufać zbytnio własnej pamięci dla zawarcia w informacji dodatkowej wszystkich istotnych danych i objaśnień, które są niezbędne do rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego w sprawozdaniu finansowym jednostki - klienta biura rachunkowego.
2012-09-20 10:15:52
Przyjąłem do wiadomości. Podobne poglądy szanuję na zasadzie analogicznej do "argumentum ad verecundiam".
Swój pogląd na temat stosowania w danej sytuacji ewidencji pozabilansowej wyraziłem wyżej. Z dostatecznym, mam wrażenie, uzasadnieniem.
Przyjęcie tego poglądu ten nie spowoduje jakichkolwiek błędów w sprawozdaniu finansowym.
Polityki rachunkowości i planu kont, w tym ewidencji pozabilansowej, nie da się obecnie zunifikować, czy odgórnie narzucić. Naukowcy i teoretycy mogą co najwyżej sugerować rozwiązania.
Na szczęście minęły czasy "jednolitych planów kont".
2012-09-20 00:37:40
Panowie, hamujcie, i spróbujcie mnie zrozumieć. Bo powstało mnóstwo nieporozumień.
Tau, pozostawmy gdzieś na boku problem zareklamowanej części dostawy. Abstrahujmy, pięknie mówiąc, bo inaczej się nie da dojść do porozumienia.

Saldo debetowe konta "Rozliczenie zakupu" oznacza w naszym wypadku nic innego, jak "Materiały w drodze". Czyli materiały, które zostały zafakturowane przez dostawcę, ale z jakichś przyczyn nie dostarczono ich jeszcze do odbiorcy. Materiały te gdzieś się znajdują, być może są jeszcze w magazynie dostawcy, może w transporcie, magazynie przejściowym - nieważne. Ważne jest to, że już je kupiliśmy (księgowaliśmy fakturę zakupu). I dlatego saldo Dt konta rozliczenia zakupu, o ile zdarzy się takie na dzień bilansowy - wykazujemy w bilansie w pozycji aktywów B.I.1. Materiały.

To od strony formalnej. Nie sądziłem, że będę to musiał tak drobiazgowo tłumaczyć - w końcu to podstawy rachunkowości.

W naszym wypadku saldo Dt konta "Rozliczenie zakupu" powstało w wyniku opisywanej reklamacji jakościowej, która nie pozwoliła rozliczyć do końca dostawy. Treść tego salda będzie w naszym wypadku dynamicznie ewoluować - od nierozliczonej części dostawy, która staje się następnie zareklamowaną częścią dostawy po część dostawy uznaną ewentualnie za zapas obcy. Osobiście wykazałem ostrożność co do przesądzenia już w momencie złożenia reklamacji o potraktowaniu reklamowanej dostawy jako zapasu obcego. Reklamacja może przecież przynieść skutek zarówno w postaci zwrotu części dostawy, jak też obniżenia ceny części dostawy.
Dlatego właśnie byłbym za opisaniem konta pozabilansowego, na którym znalazłaby się zafakturowana wartość reklamowanej części dostawy jako "Dostawa w procesie reklamacji jakościowej", a dopiero po przesądzeniu zwrotu materiału do dostawcy, jako "Zapas obcy".

Podkreślam raz jeszcze - niezależnie od tego, jak od strony merytorycznej zinterpretujemy powstałe saldo konta "Rozliczenie zakupu" - saldo to od strony formalnej traktować należy, jako "Materiały w drodze".
2012-09-19 18:31:13
Marku, jako jeden z lepszych bilansistów na tym forum (nie wiem tylko, którą szkołę prezentujesz), powinieneś zwrócić uwagę na to, że nie ma większych różnic między moim poglądem, a poglądem autora poleconego artykułu. Różnica jest taka, że ja nie uważam, by był potrzebny po złożeniu reklamacji zapis na koncie pozabilansowym, a autor (-ka) zapis taki proponuje, i to na koncie pozabilansowym "Zapasy obce".
Pozwolę sobie jednak pozostać przy moim zdaniu, że sam fakt zareklamowania jakości dostawy lub jej części nie jest przesłanką do uznania reklamowanego zapasu za de nomine "zapas obcy".
I to wszystko. Poglądy autorów artykułów w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości Wyd. GOFIN szanuję, ale nie uważam za bezdyskusyjne.

Tau, uważam, że poprawnie zrozumiałeś pogląd, który wyraziłem wyżej.

KŚT - urządzenia wulkanizacyjne
2012-09-19 17:33:34
Gdybyś skorzystał z wyszukiwarki, znalazłbyś, że z naszych dotychczasowych ustaleń, co do montażownic wynika, że to urządzenie mieszczące się w rodzaju KŚT 669 "Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe" ze stawką amortyzacji 10% p.a.

2012-09-19 16:42:25
Co do Twojego pytania, tau, o celowość użycia konta pozabilansowego - sądzę, że staranna ewidencja operacji gospodarczych na koncie rozliczenia zakupu materiałów powinna zupełnie wystarczyć. Saldo debetowe na tym koncie spowodowane złożoną reklamacją jest już opisane numerem faktury.
Nie szermuj, tau, pojęciem - "zapasy obce". Nie wystarczy stwierdzić wadliwość części dostawy i "postawić dostarczony materiał do dyspozycji sprzedawcy-dostawcy", by ta część dostawy stała się automatycznie "zapasem obcym". Reklamacja powinna zostać jeszcze uznana, faktura dostawy skorygowana i zwrot towaru przez dostawcę zadysponowany. Wtedy dopiero pojawi Ci się na stanie "zapas obcy". Zapytaj prawnika.
Notabene - w księgach wykazujesz przecież zobowiązanie z tytułu dostawy w pełnej kwocie i takoż księgowałeś w pełnej kwocie VAT naliczony. Prawda?

Teraz odniosę się do cennych uwag drugiego dyskutanta (dyskutantki?).
Spróbuj wyjaśnić, BDMB, co to znaczy "Te wadliwe materiały może i są kontrolowane przez jednostkę ale nie w sensie ekonomicznym". Czym jest ten sens ekonomiczny? Czy sens ekonomiczny zmienia w jakiś sposób sens definicji ujętej w ustawie o rachunkowości?
Księgi rachunkowe prowadzi się w oparciu o przepisy prawa bilansowego, a nie jakiś "sens ekonomiczny".
Żeby uniknąć z Twojej strony dalszego bełkotu wyjaśnię od razu, że jednostka kontroluje dany składnik aktywów, jeżeli jest uprawniona do uzyskiwania przyszłych korzyści ekonomicznych z danego środowiska i jest w stanie ograniczyć dostęp do tych korzyści osobom trzecim. Zdolność jednostki do sprawowania kontroli nad aktywem jest zazwyczaj wynikiem posiadania tytułu prawnego do aktywa, w tym także, choć niekoniecznie - prawa własności. Przykład? Nie musisz być właścicielem przedmiotu, by mógł on być uznany za środek trwały.

"Materiały wadliwe powinny zostać ujęte w ewidencji pozabilansowej która nie jest  częścią ksiąg rachunkowych".
Bzdura na kółkach, bzdurą poganiana.
W danym wypadku dostarczone materiały, które nie przeszły pozytywnie kontroli jakości dokonanej przez odbiorcę - pozostają jednak (do czasu) składnikiem aktywów, gdyż spełniają ich ustawową definicję.
Ewidencja pozabilansowa, obejmująca konta pozabilansowe, jest częścią ksiąg rachunkowych. Bez danych zawartych w ewidencji pozabilansowej nie byłoby możliwe poprawne sporządzenie sprawozdania finansowego.

BDMB - wypowiadaj się na tematy, w których masz przynajmniej elementarne rozeznanie, nie mówiąc o wiedzy. A przede wszystkim - nie pouczaj tych, którzy tę wiedzę mają.

stałe ceny widencyjne - ewidencja na kotach zespołu wyłącznie 4
2012-09-19 10:25:33

2012-09-19 10:22:54
Patrzę raz jeszcze, z rana, na zaproponowane przez Ciebie księgowania. Kwot księgowanych nie pokazałeś, stąd moja uwaga na temat niezachowania zasady podwójnego zapisu nie musi być słuszna. Pokaż zatem te kwoty, choćby na przykładzie poglądowym. Jeśli saldem na koncie rozliczenia zakupu będzie wartość materiałów o zakwestionowanej jakości - jest OK.
Dalej w takiej sytuacji - mimo, iż "postawicie do dyspozycji sprzedawcy" materiały o zakwestionowanej jakości, zapas ten nie przestaje być Waszym aktywem - spójrz na ustawową definicję aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor). Ten zasób majątkowy jest przez Was kontrolowany. I to na dany moment musi starczyć, przynajmniej do czasu, gdy "postawione do dyspozycji sprzedawcy" materiały zostaną sprzedawcy odesłane z zachowaniem przepisanych formalności.
Saldo Wn konta rozliczenia zakupu materiałów ujmuje się w bilansie w pozycji zapasów. To są podstawy rachunkowości.
2012-09-19 00:54:13
Najkrócej, bo kardynalny błąd popełniasz proponując takie, a nie inne księgowania. Błąd polega na naruszeniu podstawowej zasady księgowości - zasady podwójnego zapisu, sformułowanej po raz pierwszy w 1498 roku (usankcjonowanej obecnie w art. 15 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Zgodnie z tą zasadą każda operacja gospodarcza jest ewidencjonowana na co najmniej dwóch różnych kontach, po dwóch różnych stronach i w identycznej wartości na stronach różnych kont (zapis jednakowy). Mowa tu, oczywiście, o kontach bilansowych.
Konto pozabilansowe konta bilansowego zastąpić dla zachowania tej reguły nie może.
Żaden program komputerowy służący prowadzeniu ksiąg rachunkowych na proponowane przez Ciebie księgowania nie pozwoli.

Tyle od strony formalnej.
W dalszych deliberacjach pomoże Ci zrozumienie co w istocie znaczy w opisie zdarzenia gospodarczego sformułowanie - "postawiono do dyspozycji sprzedawcy".

produkcja wyceniana wg stałych cen ewidencyjnych na kontach zespołu 4 (wyłącznie)
2012-09-19 00:34:22
Są dwa Twoje posty - o jednakowej treści. Ustosunkuję się do pierwszego z nich.
Nie mam pewności, czy jesteś wykwalifikowaną księgową, bo z treści postu kwalifikacji tych nie widać.
SAP (z niem. Systemanalyse und Programmentwicklung i ang. Systems Applications and Products in Data Processing) nie jest programem finansowo-księgowym, tylko systemem informatycznym do zarządzania przedsiębiorstwem w czasie rzeczywistym. Prawdopodobnie u Was w skład tego systemu wchodzi również komponent służący finansom i księgowości.
Wdrożenie systemu SAP w przedsiębiorstwie to bardzo poważne przedsięwzięcie, wymagające wiedzy fachowej wielu specjalistów, w tym także ekspertów rachunkowości. Przedsięwzięcie to jest bardzo kosztowne - kwota jest co najmniej porównywalna z ceną systemu, jeśli nie znacznie wyższa.
Forum dyskusyjne nie jest płaszczyzną, na której można byłoby uzyskać w odniesieniu do tego systemu "sugestie, jak powinien wyglądac plan kont, ewidncja księgowa podstawowychoperacji".
Osobiście sugeruję osobom odpowiedzialnym za wdrożenie systemu SAP zatrudnienie odpowiednich fachowców na miejscu, w przedsiębiorstwie.

impreza firmowa
2012-09-19 00:02:47
Jak zaksięgować? Nie wiem - nie znam stosowanych przez Was zasad (polityki) rachunkowości.
Czy opodatkować pracowników? Tak, biorąc pod uwagę aktualne orzecznictwo - patrz: wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2012 roku sygn. akt II FSK 2740/11.

Polityka rachunkowości
2012-09-16 21:53:12
Jeśli przeczytasz uważnie to, co napisałem wyżej, to dowiesz się, że czegoś takiego nie dostaniesz za friko. Owszem, przyjmuję takie zlecenia (na napisanie polityki rachunkowości dla konkretnego przedsiębiorstwa), ale to potrwa i kosztuje - i to nie parę stów, tylko znacznie drożej.
Jeśli wysyłam nieodpłatnie - to materiały, które mogą służyć za wzorce do samodzielnego opracowania polityki rachunkowości. Proszę, wysyłam.

faktura za prąd
2012-09-15 13:29:34
Mam nadzieję, że wiesz, co robić, jeśli otrzymuje się faktury "kosztowe" dotyczące poprzedniego roku obrotowego po rozpoczęciu nowego roku, przed lub po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Przestudiuj uważnie art. 54 uor. Przecież od dnia bilansowego do zatwierdzenia sprawozdania finansowego upływa czasem i "ładnych" kilka miesięcy.
Interesowałoby mnie, tak mimochodem - jak ustawione są progi istotności w Waszej polityce rachunkowości? Na jakie najważniejsze uproszczenia pozwoliliście sobie ustalając zasady prowadzenia ksiąg?
2012-09-15 10:52:34
Dziewczyny czują bluesa, bo otwarcie mówią o zasadzie istotności, która w końcu jest jedną z podstawowych zasad rachunkowości. O wadze dokładnie takiej samej, jak zasada memoriału oraz zasada współmierności przychodów i kosztów. Wiem, wiem oczywiście, że zasada ta nastręcza wielu trudności w jej zastosowaniu.

Ciekaw jestem, tau, jak zasada istotności wpłynęła na kształt Waszej polityki rachunkowości (progi istotności i wynikające z nich uproszczenia), jeśli upierasz się tak bardzo przy poszukiwaniu sposobów na księgowaniu korekt kosztów (zapewne) za miesiące przeszłe w miesiącach przeszłych i to pewnie w środku roku obrotowego.
Tylko nie pisz czasem, że nie wpłynęła, albo, że polityka rachunkowości jest dopiero "w opracowaniu", bo mogę pozwolić sobie tutaj na sarkazm o wyjątkowej sile.

Jestem prawie pewny, że idzie o kwoty relatywnie niewielkie, żeby nie napisać - duperelne. Kwoty, które nie mają najmniejszych szans na to, by zniekształcić obraz finansowej sytuacji jednostki. Tym bardziej, że obraz finansowej sytuacji jednostki zawiera się w sprawozdaniu finansowym, a niezwykle rzadko zdarza się, że dzień bilansowy przypada na środek roku kalendarzowego. Czyżby u Ciebie tak było?
Biorąc pod uwagę powyższe, a czerwiec, lipiec i sierpień przypadałby na środek roku obrotowego - będąc na Twoim miejscu zaksięgowałbym zafakturowane korekty kosztów, o których piszesz, w całości w sierpniu i zapomniałbym o "problemie". Zaoszczędzony czas poświęciłbym na rozwiązywanie problemów naprawdę istotnych.

Kurs rachunkowości - warto?
2012-09-14 00:33:39
Starałem się, by moją wypowiedź można było w miarę łatwo określić jako sarkastyczną.
Rada Ryszarda jest w intencjach bardziej zawoalowana, w związku z czym ten i ów kandydat na doradcę może zechcieć tej radzie przyklasnąć.
Niestety...
Cały problem i nieszczęście gotowych przyklasnąć polega na tym, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej do ksiąg podatkowych zalicza się również księgi rachunkowe.

Opanuj podstawy rachunkowości, Martika. Będzie to brylant w koronie doradcy podatkowego.
2012-09-13 18:07:01
Ale to są podstawy rachunkowości - do "ogarnięcia przez każdego". Tym bardziej absolwentkę prawa.
Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl