UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"

Wypowiedzi użytkownika: ZbychD

Czy firma może sprzedać walutę innej firmie?
2012-08-01 15:56:03
Owszem, tak. Nie należy tego czynić w sposób na tyle częstotliwy, by spowodować uznanie tego rodzaju działalności za regulowaną działalność kantorową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy z 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe.

Pamiętacie o rozliczeniu korzystania ze środkowiska?
2012-07-30 14:12:26
Od czasu do czasu temat opłaty za korzystanie ze środowiska pojawia się na forum. Np. tutaj: http://www.taxall.pl/forum/viewtopic/46165/page:1/

Bilans
2012-07-28 11:05:19
"Jakie składniki powinien zawierać bilans zamknięcia związany z zakończeniem jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej na ksiegach rachunkowych?"

W zasadzie wszystkie, ze szczegółowością określoną w załączniku nr 1 o ustawy o rachunkowości (dalej - uor). Dlatego, że określają to przepisy ustawy - art. 50 uor. Informacja, że któryś ze składników aktywów lub pasywów ma wartość zerową - jest również istotna.
Użyłem wyżej słów - w zasadzie - gdyż przepisy art. 50 ust. 2 uor dozwalają na mniejszą szczegółowość sprawozdania finansowego, jeśli spełnione są warunki określone w tym przepisie.

"Na dzień likwidacji firma nie ma żadnych aktywów trwałych, zapasów, należności, środków pienięznych. Posiada jedynie zobowiązania."

Nie jest to możliwe w warunkach prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Głównie idzie tu o przestrzeganie zasady podwójnego zapisu - patrz: podręcznik podstaw rachunkowości i art. 15 ust. 1 uor. Zobowiązania, o których wspominasz, finansują jednak jakiś składnik aktywów. A może stratę?

"...czy składniki kapitału własnego powinny być połączone w jeden kapitał podstawowy?"

Nie ma tu żadnej "powinności". Na temat określonej przepisami szczegółowości pozycji bilansowych wypowiedziałem się wyżej. W warunkach prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej praktykuje się wyszczególnienie w pozycji pasywów A. Kapitał własny - pozycje A.I Kapitał podstawowy; A.V. Kapitał z aktualizacji wyceny; A.VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych; A.VIII. Zysk (strata) netto.

CIT od odsetek budżetowych w stowarzyszeniu
2012-07-26 20:54:22
Moniko, rozważ na poważnie celowość przeszkolenia się w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, a zwłaszcza opodatkowania jednostek, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop. Braki wiedzy w tym zakresie powodują, że mylisz pojęcia i stosujesz "skróty myślowe", które następnie nie pozwalają nam do końca się porozumieć.
Trudności w porozumieniu potęguje fakt, iż nie znam zupełnie specyfiki jednostki, o której rozmawiamy, ani też liczb, które występują w RZiS i deklaracjach CIT-8 stowarzyszenia za ostatnie lata.
Wydaje mi się, że tutaj problem polega na tym, że mylisz kwestię przeznaczania na cele statutowe dochodu stowarzyszenia wypracowanego w okresie bieżącym (CIT/O) z problemem rozliczania dochodu wypracowanego i przeznaczonego na cele statutowe w okresach przeszłych (CIT-8, poz. 97).

Odnosząc się do podanej przez Ciebie "uproszczonej konstrukcji" CIT-8 - nie widzę przeszkód, by cały dochód wykazany w kwocie 59 przeznaczyć na cele statutowe, wpisując cały dochód do odpowiedniej rubryki CIT-8/O. Jeśli natomiast z jakichś przyczyn kwota 9 zostanie uznana za wydatkowaną na inne cele niż określone w art. 17 ust. 1b updop - wpiszesz ją do rubryki 97 deklaracji CIT-8 i opodatkujesz.
Spróbuj poczytać "ze zrozumieniem" instrukcję wypełniania deklaracji CIT, aby dojść do sedna problemu.
Nie sądzę, by tutaj dochodziło, co zarzucasz - do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, czy - jak twierdzisz - wydatku. ;-)

Wszystko, co piszę, jest do pewnego stopnia spekulacją, gdyż nie mam do końca pewności, czy zrozumiałem (a właściwie - domyśliłem się) dokładnie, o co Ci chodzi.

Pozwól, że zakończę już swój udział w tym wątku. Jeśli zdecydowałem się tu cokolwiek napisać, to dlatego, że znam i staram się zrozumieć specyficzne problemy jednostek ngo z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczeniami podatkowymi. No i chciałem pomóc.

Prowadzenie ksiegowości w spółdzielni socjalnej.
2012-07-26 10:44:15
@~basu1988.
Żeby nie było nieporozumień - materiały, o których wpominałem wyżej, dotyczyły tworzenia dokumentacji, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości, czyli tzw. polityki rachunkowości.
Nie zajmuję się rozsyłaniem darmowych "materiałów na temat prowadzenia księgowości", tym bardziej osobom, które nie mają problemów z pełną księgowością.

CIT od odsetek budżetowych w stowarzyszeniu
2012-07-25 20:52:57
Moniko, spróbuj mnie zrozumieć. Bez obrazy.
Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby na forum Oleńki nikt nigdy już nie pisał, że podatek (dochodowy) liczy się od kosztów. Bo to bzdura. Np. podatek od (zapłaconych) odsetek od zaległości podatkowych, które "są zwolnione z pdop bo nie idą na cele statutowe.".
Zauważ też, że nie zwalnia się z podatku wydatku na  cele statutowe, a część dochodu przeznaczoną na cele statutowe - o tej części jest mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop.
Wydaje mi się, że stosujesz jakieś przedziwne skróty myślowe, które nie pozwalają Ci przedstawić fachowo problemu, a nadto i Tobie utrudniają rozumowanie.
Piszesz np.:
"Tylko po przeczytaniu tego co piszesz, wyszłoby na to, ze opodatkowany podwójnie. Raz wyłączony z kup, a drugi raz wykazany w cit-8 w poz 97 i 98"
Zauważ, że wyłączenie kosztu nkup z sumy kosztów wykazanej w RZiS podwyższa dochód wykazywany w CIT-8. A w konsekwencji większą część dochodu możesz przeznaczyć na cele statutowe, a przez to - zwolnić od opodatkowania.
2012-07-25 17:33:34
Odpowiadam, gdyż boję się że pytanie pozostanie bez odpowiedzi.

Kiedyś już czytałem na forum wynurzenia mało doświadczonej księgowej jednostki ngo, która twierdziła, że opodatkowane są koszty nie stanowiące uzyskania przychodu. Domyślałem się tylko, o co idzie. Tutaj też się domyślam, że coś Ci się, Moniko, w rachunkach podatkowych poodwracało.
Moniko - opodatkowany jest dochód, liczony jako dodatnia różnica między przychodem do opodatkowania a kosztami uzyskania przychodu. Spróbuj to sobie wyobrazić, a w razie potrzeby doczytać w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Rzeczywiście, po wyłączeniu z kosztów ogółem kwotę kosztów nie stanowiących uzyskania przychodu wzrasta dochód stanowiący podstawę opodatkowania. I to właśnie o kwotę kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu. Dlatego chyba może wydawać się osobom mało obeznanym z rachunkiem podatkowym, że opodatkowane są koszty nie stanowiące uzyskania przychodu.
A to nieprawda przecież.
Prawdą jest natomiast, że w tej konkretnej sytuacji odsetki płacone od zaległości podatkowych nie są kosztem uzyskania przychodu.
Prawdą jest też, w konsekwencji - że odsetki te nie mają najmniejszego wpływu na kształtowanie się podstawy opodatkowania. Niezależnie od kwoty tych odsetek.
Co zatem masz zrobić? Ano nic, najzwyczajniej.
Gdybyście z Prezesem zrealizowali swój pomysł ze zwrotem zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych, to wtedy właśnie mógłby wzrosnąć dochód do opodatkowania. Bo wpłata prezesa byłaby w istocie darowizną - przychodem opodatkowanym wtedy, gdyby tytułem wpłaty nie były cele statutowe, a np. wymyślony przez Was "zwrot odsetek".

Mam nadzieję, że przekazałem powyższe prawdy dostatecznie zrozumiale. Jak księgowy księgowej. :-)
Pozdrawiam.

KŚT
2012-07-25 10:47:11
Skorygować muszę pogląd Bambo co do rodzaju KŚT - na szczęście korekta nie będzie miała wpływu na podatkową stawkę amortyzacji.
Odtwarzacze CD i DVD, podobnie, jak gramofony oraz pozostałe urządzenia do odtwarzania dźwięku zaklasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 26.40.31.0.
Jeśli tak - zaklasyfikować je trzeba do rodzaju KŚT 622 "Urządzenia elektroakustyczne i elektrowizyjne".
Używanie tego rodzaju urządzeń nie powoduje obowiązku wnoszenia abonamentu RTV.

MSR 16
2012-07-24 19:08:36
Uważam, że przepisy zawarte w uor i MSR 16 nie różnią się istotnie w zakresie zasad tzw. wyceny początkowej środków trwałych.
Zgodnie z MSR przy wycenie początkowej składniki rzeczowego majątku trwałego ujmowane są według "kosztu". "Koszt" (cena nabycia lub koszt wytworzenia) to kwota zapłaconej gotówki lub jej ekwiwalentów, bądź wartość godziwa innych przekazanych dóbr z tytułu pozyskania składnika aktywów w momencie jego nabycia lub wytworzenia. "Koszt" ten obejmuje m.in. cenę zakupu powiększoną o cła importowe, bezzwrotne podatki, a pomniejszoną o opusty i rabaty, wszystkie koszty bezpośrednio związane z doprowadzeniem aktywu do miejsca i stanu zdatności do użytkowania, oszacowane koszty demontażu i usunięcia składnika oraz renowacji miejsca jego postoju.
Ponieważ elementem pojmowanego jak wyżej "kosztu" jest kwota zapłaconej gotówki lub jej ekwiwalentów - przyjąć należy, moim zdaniem oczywiście, że "kwota zapłaconej gotówki lub jej ekwiwalentów" obejmuje kwotę zobowiązania wynikającego z faktury plus/minus kwota różnic kursowych ujętych w kwocie zapłaty ogółem.

deklaracja na podatek od nieruchomości - nieruchomość inwestycyjna
2012-07-24 18:55:53
Proszę bardzo. I ja się sporo nauczyłem. :-)
2012-07-24 15:10:09
Tak, dobrze zrozumiałaś. Koryguj tak, żeby w kosztach operacyjnych i czynnych r.m.k. nie było kosztów utrzymania nieruchomości inwestycyjnej.
Koszty te księguj w pozostałe koszty operacyjne. I to nie "póki co", tylko ustal sposób postępowania z tymi kosztami. Najlepiej w polityce rachunkowości.
2012-07-24 14:25:09
Dokonaj niezbędnych korekt kosztów operacyjnych, zniekształconych przez księgowanie tam podatku od nieruchomości inwestycyjnej. I żadnych r.m.k., bo nigdy nie ustalisz prawidłowo zmiany stanu produktów (kategoria ta dotyczy wyłącznie działalności operacyjnej).
Księguj w pozostałe koszty operacyjne wszystkie koszty utrzymania nieruchomości zaliczonych do inwestycji. Oczywiście w przemyślany sposób, o którym pisałem wyżej. W tym wypadku trudno mówić o konieczności zachowywania w pełni zasady współmierności przychodów i kosztów - nie zachodzi ścisły związek kosztów utrzymania nieruchomości inwestycyjnej z przychodami z czynszu dzierżawy, czy najmu.
2012-07-24 13:23:11
A z obrotami wewnętrznymi to nienajlepszy pomysł. Któż Ci to podpowiedział? I jaką podstawę podał?
2012-07-24 13:21:48
Czujesz, że może być nie tak, skoro pytasz. I dobrze, że pytasz. Bo problem, wbrew pozorom, nie jest łatwy do ogarnięcia.

Przypomnij sobie, że czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów dokonuje się w odniesieniu do kosztów prostych (rodzajowych) działalności operacyjnej oraz kosztów finansowych. Natomiast podatek od nieruchomości, który traktujemy jako koszt utrzymania nieruchomości inwestycyjnej, jest kosztem pośrednio związanym z działalnością operacyjną jednostki, a w związku z tym zaliczyć należy koszt związany z tym podatkiem do pozostałych kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c ustawy o rachunkowości).
Czynnych międzyokresowych rozliczeń kosztów nie dokonuje się w przypadku pozostałych kosztów operacyjnych oraz strat nadzwyczajnych, bowiem koszty te ujmuje się w wyniku finansowym - zgodnie z zasadą ostrożności - bez względu na ich wysokość; w okresie sprawozdawczym, w którym zostały poniesione.

Nie popełnisz zatem błędu, księgując całą kwotę podatku od nieruchomości odnoszącego się do nieruchomości inwestycyjnej za rok obrotowy - na konto pozostałych kosztów operacyjnych.
Jeśli kwota podatku jest względnie duża, przez co płatna w ratach, a chcemy uniknąć jednorazowego, znaczącego obciążania podatkiem wyniku finansowego - celowym będzie, moim zdaniem, zarachowywanie jednorazowo tylko raty podatku przypadającej za dany okres, albo też rezygnacja z zarachowywania zobowiązania podatkowego i księgowania w pozostałe koszty operacyjne wyłącznie kwoty podatku zapłaconego.

Rozwiązanie aktywów na odroczony podatek dochodowy
2012-07-23 20:46:35
Księgowań dotyczących aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego dokonuje się w korespondencji z kontem służącym ewidencji podatku dochodowego. Zmiany stanu aktywów i rezerw z ww. tytułu powodują zatem odpowiednie zmiany w kwocie podatku dochodowego wykazywanego zarówno w bilansie, jak i w RZiS.
Wygląda na to, że jest OK, o ile masz podstawę do zmniejszenia w okresie następnym przedmiotowego aktywa.

Nawiasem - liczba pojedyncza dla aktywów i pasywów to: "aktywo", "pasywo". Zwracam uwagę na to, gdyż wiele osób zajmujących się prowadzeniem ksiąg rachunkowych ma problemy z tworzeniem liczby pojedynczej dla tych rzeczowników. :-)

Prowadzenie ksiegowości w spółdzielni socjalnej.
2012-07-23 12:24:58
Zosiu, napisałem już, że Tobie się nie dziwię. Masz propozycję zatrudnienia, chciałabyś robić to, co umiesz...

Jeśli zwracam uwagę na pewne nonsensy, to uwagi te kieruję do założycieli spółdzielni socjalnej. Jeśli chcą oni działać zgodnie z prawem i nie mieć większych problemów z prowadzeniem spółdzielni w najbliższej i dalszej przyszłości - to powinni wnikliwie rozważyć celowość prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Sama, Zosiu, powołujesz art. 9 ustawy o spółdzielniach socjalnych.
Przepis tego artykułu brzmi:
"Prowadzenie przez spółdzielnie socjalne statutowej działalności odpłatnej lub nieodpłatnej wymaga rachunkowego wyodrębnienia tych form działalności w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników, z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości.".
Przepis ten jednoznacznie i nieodparcie wskazuje na celowość stosowania w spółdzielni socjalnej prawa bilansowego. Bo rachunek wyników to nie rachunek mający na celu ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Szacunek dla tego księgowego, który prowadząc PKPiR, zdoła wyodrębnić rachunkowo w księdze statutową działalność odpłatną lub nieodpłatną. I to z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości.
Dalej...
W art. 10 tej ustawy jest mowa o zasadach podziału nadwyżki bilansowej. A spróbuj ustalić i podzielić nadwyżkę bilansową bez bilansu...
W art. 11 jest mowa o tworzeniu innych funduszy własnych przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub w statucie. Tworzenie i ewidencja funduszy własnych z PKPiR się nie uda.
Art. 15 ustawy reguluje zasady wsparcia działalności spółdzielni ze środków budżetu państwa lub środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Wykorzystanie środków z dotacji jest dość skrupulatnie kontrolowane. Ewidencja na kartce papieru raczej nie będzie uznana za wystarczającą.
Przepisy art. 16 - 19 traktują o zasadach łączenia, podziału i likwidacji spółdzielni socjalnych. Cóż - z ewidencją w postaci PKPiR będą takie przedsięwzięcia, delikatnie rzecz ujmując - trudne. Mniej delikatnie - niemożliwe.
Etc. etc.
Przestrzeganie wymienionych (i innych) przepisów ustawy o spółdzielniach socjalnych wymaga bardziej rozbudowanej ewidencji księgowej, niż ewidencja tabelaryczna oparta o układ przewidziany przepisami o prowadzeniu PKPiR.
Wartość informacyjna księgi rachunkowej prowadzonej choćby w formie tabelarycznej - tzw. "amerykanki", będzie o wiele bardziej przydatna osobie księgującej operacje gospodarcze spółdzielni oraz zarządowi spółdzielni.
I - bez przesady - tego rodzaju księgowość nie wymaga znaczących nakładów. Dziennik tabel, zwany "amerykanką", dostępny w drukarniach akcydensów, to książka oprawna za trzydzieści kilka złotych. Można pozwolić sobie później na ewidencję komputerową - są i bezpłatne programy, a także niedrogie prowadzenie ksiąg na serwerach zdalnych.
Oczywiście - jest tzw. czynnik ludzki, który wydaje się najdroższy. Ale - w sytuacji na naszym rynku pracy - nie należałoby się zbytnio przerażać wydatkami na księgowość. Znam problemy w tym względzie występujące w jednostkach ngo - stowarzyszeniach, fundacjach, klubach sportowych, gdzie prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obligatoryjne. I radzą tam sobie ludziska.
2012-07-22 13:02:18
Problem w tym, że PKPiR nie spełnia żadnego z wymogów i potrzeb informacyjnych, które wynikają z ustawy o spółdzielniach socjalnych. Jeśli ktoś z ustawą tą dokładnie się zapozna - zgodzi się pewnie z moim stanowiskiem.
Zdarza się coraz częściej, że ustawodawca, chcąc pójść na rękę określonemu środowisku - wchodzi mu na nogę, dokonując poronionych zmian w przepisach.
Przykro mi, że taki los spotkał i ustawę o rachunkowości - akt prawny, którego treść wynika przede wszystkim z potrzeb podmiotów, objętych jej przepisami.
Powtarzam jak mantrę - ksiąg rachunkowych nie wymyślili biurokraci, tylko kupcy kierowani swoją potrzebą o charakterze ekonomicznym. Wiele setek lat temu.
Ciebie, Zosiu, rozumiem. Natomiast założycieli spółdzielni, optujących za uproszczoną formą ewidencji księgowej - zupełnie nie.
Powodzenia życzę.
2012-07-21 18:19:04
Rozczaruję Cię, być może, Zosiu. Problem jest ogromnie skomplikowany.
Spółdzielnia socjalna jest osobą prawną.
Podstawowym aktem prawnym regulującym działanie spółdzielni socjalnych jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Nr 94, poz. 651). Spółdzielnia socjalna, jak każda przyszła osoba prawna, podlega zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 2009 r. wprowadziła możliwość prowadzenia w spółdzielni socjalnej księgowości uproszczonej (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości), ale też brakuje przepisów wykonawczych, które określiłyby, jak taka uproszczona księgowość powinna w spółdzielni socjalnej wyglądać i jakie funkcje tam pełnić. Stąd tylko niektóre spółdzielnie decydują się na uproszczoną księgowość, działającą na zasadzie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Dokonaną zmianę w ustawie o rachunkowości uważam za nie do końca przemyślaną - delikatnie rzecz ujmując.
Większość spółdzielni socjalnych, dla przejrzystości i bezpieczeństwa, wybiera jednak prowadzenie księgowości pełnej, ale o znacznym stopniu uproszczenia - podobnie, jak w stowarzyszeniach, fundacjach i innych jednostkach pozarządowych (ngo - Non-Governmental Organizations). Więcej o tego rodzaju księgowości poczytasz na portalu organizacji pozarządowych http://www.ngo.pl/ - w dostępnym tam poradniku dla księgowych organizacji pozarządowych pod linkiem http://poradnik.ngo.pl/x/377782.
Osobiście jestem zwolennikiem takiego właśnie rozwiązania. Spółdzielnia socjalna nie jest podmiotem nastawionym na działalność komercyjną. Nadrzędnym celem jej działalności jest, zgodnie z ustawą, powrót do uregulowanego życia społecznego i zawodowego spółdzielców. Drugim dopiero celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa w oparciu o wspólną pracę. Z treści ustawy o spółdzielniach socjalnych wynika, że dla jej prawidłowego funkcjonowania, a nawet dla ewentualnej likwidacji, potrzebne będą informacje nieosiągalne w warunkach prowadzenia w spółdzielni PKPiR. Wydaje się, że to, co może być dziś uproszczeniem (PKPiR), przyniesie w niedalekiej  przyszłości ogromne komplikacje.
Przemyślcie z założycielami spółdzielni raz jeszcze, i to dogłębnie, powyższy problem.
Radzę zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych, o znacznym stopniu uproszczenia - jak w jednostkach ngo.
Jeśli zdecydujecie się na tę formę ewidencji operacji gospodarczych - postaram się pomóc przesyłając potrzebne po temu materiały.

jak zaksięgować sprzedaż stacji benzynowej
2012-07-20 11:39:06
Ze względu na to, że powtarzają się prośby o przesłanie materiałów dotyczących polityki rachunkowości na stacji paliw - informuję, że nie posiadam żadnych "profilowanych" dla stacji paliw materiałów.
Metodyka opracowywania polityki rachunkowości jest taka sama w każdej jednostce zobowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoba, która zabrała się za opracowywanie zasad (polityki) rachunkowości, powinna dostosować przesłane przeze mnie szablony dokumentacji, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości - do specyfiki swojej jednostki, czyli branży, w której jednostka działa, wielkości jednostki, czy formy własności.

Jak długo środek trwały może być "w budowie".
2012-07-19 15:43:50
Nie bardzo wiem, Zuzka, co mógłbym jeszcze napisać na temat wywołany w wątku. W zasadzie wiem - powinny to być:
  • po pierwsze - publikacja na temat roli księgowego w negocjowaniu umów wywołujących skutki cywilno-prawne,
  • po drugie - podręcznik dotyczący wyceny i księgowania operacji dotyczących aktywów trwałych, w szczególności środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Ale forum to nie miejsce na takie publikacje - pomyślę o o takich publikacjach w innym miejscu i czasie.
Domyślam się, że popełnionych zostało kilka zasadniczych błędów, począwszy od fazy opracowywania projektu umowy o wykonanie prac związanych z informatycznym systemem "obsługi firmy". Przede wszystkim nie umówiono się prawdopodobnie, co do ceny (bądż górnego limitu ceny) poszczególnych elementów tego systemu, który stanowią:
  • część sprzętowa systemu (hardware),
  • część programowa systemu (software),
  • tzw. prace instalacyjne i wdrożeniowe.
Zastanawiam się, gdzie, podczas negocjowania warunków umowy, o której wyżej, była osoba odpowiedzialna za rachunkowość w firmie. Czy rzeczywiście nie miała w tej sprawie nic do powiedzenia.

O ile elementy systemu informatycznego stanowiące jego część sprzętową są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania, wyceny i księgowania, to z częścią programową będą problemy. Bo - nie umówiono się, jak piszesz, co do ceny licencji, która jest prawem majątkowym pozwalającym na legalne użytkowanie programu działającego w ramach systemu "obsługi firmy". I teraz próbujesz to wszystko brać na "logikę i rozum", która każe ci niby to wszystko "potraktować jako jedno WNiP".
A niestety, tak nie można. Moim zdaniem, oczywiście.
Bo nie program komputerowy jest wartością niematerialną i prawną, a licencja, czyli prawo majątkowe pozwalające na użytkowanie tego programu w przedsiębiorstwie.
Jeśli interesuje Cię w tej chwili wyłącznie kwestia księgowań związanych z częścią programową systemu informatycznego, to trzeba wykonać przynajmniej kroki następujące:
  • po pierwsze - doprowadzić do renegocjacji umowy o budowę przedmiotowego systemu informatycznego, które pozwoliłyby na w miarę precyzyjne ustalenie warunków finansowych związanych z "software" systemu,
  • po drugie - wyodrębnić i wyksięgować z konta "Środki trwałe w budowie" wydatki, które w rzeczywistości stanowią zaliczki na wartości niematerialne i prawne oraz zaksięgować je na konto o takiej właśnie nazwie (w zespole 3 - w ramach syntetyki "Rozliczenie zakupu aktywów trwałych" - wartość netto, oczywiście).
Po zakończeniu i formalnym odbiorze prac programistycznych - sumę wypłaconych jw. zaliczek należy księgować na konto wartości niematerialnych i prawnych, a także do ewidencji składników majątku trwałego. Pozwoli to na późniejsze umarzanie i amortyzację tej pozycji WNiP.
Gdyby prace związane z powyższymi pracami programistycznymi nie zostały zakończone do dnia bilansowego - sumę zaliczek należy ująć w bilansie w pozycji aktywów - A.I.4 Zaliczki na wartości niematerialne i prawne.

O problemach powyższych mają prawo nie mieć pojęcia "menedżerowie" i informatycy. Stąd właśnie widziałem konieczność udziału osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, w negocjowaniu warunków umowy o wykonanie i wdrożenie systemu informatycznego.

No i, żeby nie było dalszych wątpliwości i dyskusji - nie widzę możliwości "pójścia na skróty" w uporządkowaniu tego, co się już stało z księgowaniami "środków trwałych w budowie".

zwrot z ubezpieczalni
2012-07-19 00:17:20
Bardzo niedawno odbyła się pouczająca dyskusja w bardzo podobnym wątku. Poczytaj, a powinno wystarczyć: http://www.taxall.pl/forum/viewtopic/56523/page:1/#422101

Jak długo środek trwały może być "w budowie".
2012-07-18 12:22:24
Jeszcze uzupełniam kwestię zwiększenia wartości początkowej licencji (sublicencji), bo to może być nie do końca zrozumiałe.
Nie ma możliwości dokonania ulepszenia, modyfikacji, remontu wartości niematerialnej i prawnej. Wydatki w tym zakresie nie podwyższą wartości początkowej amortyzowanej już wartości niematerialnej i prawnej, jak to się dzieje w wypadku środków trwałych.
To co napisałem wyżej o zwiększeniu wartości początkowej nalezy rozumieć w ten sposób, że kolejne wydatki w tym zakresie powinny zostać potraktowane osobno jako odrębne składniki majątku, odrębnie amortyzowane. Na przykład, jako dokonane z określoną datą 'rozszerzenie uprawnień wynikających z udzielonej licencji na oprogramowanie'.
2012-07-17 23:30:37
Zuzka, zacząłem to i skończę, jak niejaki Leszek Miller przykazał.

Widzę, że jesteś trochę cienka w przedmiocie informatyzacji "obsługi firmy". Ale też i nie musisz być "alfą i omegą". Od tego są firmowi specjaliści, albo wynajęci specjaliści. Niech oni pomogą Ci w rozszyfrowaniu, co zgodnie z umową jest rzeczą-sprzętem (bo tylko rzecz może zostać uznana za środek trwały), a co programem-licencją, czyli prawem majątkowym, która może zostać uznana za wartość niematerialną i prawną. I ci specjaliści pomóc Ci muszą w  zidentyfikowaniu elementów systemu oraz ich wycenie.
W takich sprawach trudno pomóc na odległość.
Ja mogę tylko domyślać się, że pracujecie na programie zainstalowanym na zdalnym serwerze. Być może na warunkach sublicencji. Sublicencja jest również prawem majątkowym, które ma wartość i podlega księgowaniu, jako wartość niematerialna i prawna. Nie może być mowy o użytkowaniu programu komputerowego bez licencji.
Piszesz o jakichś serwerach-odbiornikach w firmie. Są to rzeczowe aktywa trwałe, które trzeba zidentyfikować i wycenić.

Błędem dużym jest podsumowanie tego całego galimatiasu "zusammen do kupy" i księgowanie na "Środki trwałe w budowie". A potem zastanawianie się, jak długo tak można. To typowe działanie na "odwal się". Inaczej mówiąc - niechlujstwo księgowe, które kiedyś wyjdzie jak wrzód na tyłku.
Przepraszam za słowa - być może zbyt mocne. Ale dość już naczytałem się na tym forum o skandalach związanych z nieudolnymi księgowaniami.

Wydatki związane z rozbudową funkcjonalności systemu informatycznego w części programowej powodują zwiększenie wartości początkowej licencji (sublicencji) stanowiącej prawo majątkowe zakwalifikowane jako wartość niematerialna i prawna - art. 33 ust. 1 uor. Oczywiście stosownemu zwiększeniu będą ulegać odpisy umorzeniowe i amortyzacyjne.

I tyle.

Protokół o niesciągalności wierzytelności
2012-07-17 22:47:24
A to, proszę MAX2012, zależy od tego, czy wcześniej nie został czasem utworzony odpis aktualizujący wierzytelność (należność).

Jeśli został ten odpis utworzony to:
Wn "Odpisy aktualizujące należności" / Ma "Należności z tytułu..."

Jeśli odpis aktualizujący utworzony nie został to:
Wn "Pozostałe koszty operacyjne" / Ma "Należności z tytułu..."

I to wszystko.
Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl