UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"

Wypowiedzi użytkownika: ZbychD

Jak przejść z PKPiR na księgi rachunkowe?
2012-09-07 10:34:37
Masz rację, Bambo. Zdziwiłbym się bardzo, gdyby opracowania dotyczące ZPK były gorączkowo aktualizowane w takt zmian prawa podatkowego.
Mój wyskok ze wskazaniem najbardziej aktualnej wersji opracowania Pana Mariana Pałki był spowodowany głównie tym, że Biuro_Beata wskazała wersję opracowania bardziej aktualną, niż wskazana przez Ciebie. To dlaczego miałem nie wskazać wersji najbardziej aktualnej. :-)
A co do wersji opracowania z 2006 roku - warto było wskazać wersję bardziej aktualną, bo trochę jednak zmieniło się od tego czasu. Przykładowo - definicja inwestycji. W 2006 roku nie można było przekwalifikować środka trwałego do inwestycji. Od 1 stycznia 2009 r. już tak.

Zakup środka trwałego od nieistniejącego podmiotu
2012-09-07 10:18:27
Nie zamierzałem mieszać, Optima. Napisałem, co sądzę o problemie dość precyzyjnie, licząc na to, że to, co napiszę, zostanie równie uważnie przeczytane. A moje intencje zrozumiane.
Dałem do zrozumienia, że wiem o tym, iż podatnik VAT "krajowy" nie musi być od razu podatnikiem "unijnym". Pochwaliłem się, że znam procedurę potwierdzania numeru NIP podatnika "krajowego".
Ale też zakończyłem "złotą" myślą, że wolę skorzystać z systemu VIES, niż ryzykować wszystko nie robiąc nic.
Oczywiście nie ma obowiązku sprawdzania, czy potwierdzania NIP nowego kontrahenta, ale zawsze podejmuje się taką decyzję na własne ryzyko. Potem można tylko pluć sobie w brodę, jeśli kontrola podatkowa ma słuszne obiekcje. Kontrahenta zawsze trzeba sprawdzać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą większe pieniądze.
Czy uważacie, że bardzo mi żal tych baranów, którzy nieśli do Plichtów dziesiątki i setki tysięcy złotych bez sprawdzenia wiarygodności ich spółki? Niech nikt mi nie wciska, że nie było żadnych szans sprawdzenia i upewnienia się co do tej wiarygodności. Mamy w końcu wolny rynek i swobodę działalności gospodarczej.
Z drugiej strony - co przeszkadza, do ciężkiej anielki, wprowadzić podobny do VIES system weryfikacji NIP w odniesieniu do kontrahentów krajowych. Czyżby to był problem mniejszej wagi od problemu depenalizacji posiadania marihuany na własny użytek? Tu całkiem zasadne byłoby nakopanie tzw. władzom w okolice odbytu.

Co do wprowadzenia kamery do środków trwałych - nie widzę innego wyjścia, jak to sugerowane przez Optimę. Ujawnienie właśnie. Byłby to, moim zdaniem, jedyny sposób na wprowadzenie kamery do EŚT w warunkach prowadzenia ksiąg rachunkowych. W warunkach prowadzenia PKPiR też wydaje się to całkiem logiczne. Nic z datą wsteczną, broń Panie Boże.
A, że szkoda amortyzacji? Cóż, ślepy w karty nie gra.

2012-09-06 20:36:50
Jeśli już, to Zakładowy Plan Kont z Komentarzem Mariana Pałki z 2012 r. :-)
Za jedyne półtorej stówy.

zaliczka na poczet dostaw
2012-09-06 15:17:11
Napisałem - kwestia bardzo istotna, gdyż zgodnie z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego sprzedający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zatrzymać.
Tylko że - jak piszesz - są problemy z ustaleniem terminu sfinalizowania umowy, a powinien być on określony w umowie.
Jeśli nie jest ten termin sprecyzowany - proponuję wezwać na piśmie stronę, która zadatek dała, do wykonania umowy w ściśle określonym w wezwaniu terminie.
Jeśli wezwanie nie poskutkuje, należy wystawić fakturę korygującą do faktury VAT wystawionej w związku z otrzymaniem zadatku i dokonać odpowiednich księgowań stornujących. Kwotę zadatku należy przeksięgować z konta przychodów przyszłych okresów na konto pozostałych przychodów operacyjnych.

Możliwe jest też rozwiązanie umowy, o ile strony umowy tak postanowią, ze skutkiem, o którym mowa w art. 394 § 3 kodeksu cywilnego, czyli zwrotem zadatku. Wtedy również trzeba wystawić fakturę korygującą do faktury VAT wystawionej w związku z otrzymaniem zadatku i dokonać odpowiednich księgowań stornujących, a zadatek zwrócić.
2012-09-06 14:26:13
Zaraz, zaraz, Iwona. To była zaliczka, czy zadatek? Kwestia bardzo istotna. Sprawdź w umowie.
Czy w umowie był określony termin sfinalizowania transakcji?

sprzedaż auta na Ukrainę
2012-09-06 13:34:32
Konkretyzując - idzie tu o komunikat IE-599, który jest przesyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu. Eksporter otrzymuje ten komunikat e-mailem. Posiadanie tego komunikatu (dokument elektroniczny) uprawnia eksportera do zastosowania stawki VAT 0%.
Kiedyś (nie wiem, czy jeszcze obecnie) takim dokumentem był dokument papierowy - potwierdzona karta 3 SAD.

prowadzenie księgi handlowej dziennik-główna
2012-09-06 12:05:18
Przykro mi ogromnie, nie dysponuję wzorcem polityki rachunkowości, w tym wzorcem planu kont dla szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie lub fundację, który mógłbym udostępniać.
Nie sądzę też, by podobne wzorce funkcjonowały w nieoficjalnym obiegu. Problem jest względnie nowy.

program do pełnej księgowości dla biura podróży
2012-09-05 15:34:17
Nie sądzę, by program Vendo załatwiał sprawę. Nie jest to program służący prowadzeniu ksiąg rachunkowych, a jest to raczej system ERP - służący planowaniu zasobów przedsiębiorstwa ((ang. Enterprise Resource Planning). W systemie tym jest pewnie też funkcja prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale okazać się może też, że istnieje w nim wiele innych funkcjonalności, które mogą okazać się zupełnie zbędne.
No i nie są to systemy tanie i łatwe do samodzielnego wdrożenia, co może dodatkowo wpłynąć na cenę.
Ale spróbuj. I koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami.
2012-09-05 13:53:48
Coś marnie szukasz. Informacji na ten temat jest dość dużo, np. tutaj: http://fakturamarza.org.pl/vat-marza-w-uslugach-turystycznych
System sprzedaży VAT-marża nie należy do najbardziej skomplikowanych. Najkrócej - rzecz w tym, że w tzw. fakturze VAT-marża musi być wyspecyfikowana w odrębnej rubryce kwota uzyskanej przez sprzedawcę marży, która jest podstawą opodatkowania VAT. W pozycji rejestru VAT należnego wykazuje się m.in. kwotę marży i wyliczony od kwoty marży VAT należny. Urzędowego wzoru rejestru VAT dotyczącego sprzedaży w tym trybie nie ma. Rejestr musi spełniać typowe wymogi dla rejestru VAT, dotyczące cech faktury, przedmiotu i podstawy opodatkowania oraz VAT należnego.
Nie spotkałem się ze specjalnym, branżowym programem do prowadzenia ksiąg rachunkowych biura turystycznego. Sądzę, że wystarczy, szukając przydatnego programu, upewnić się u sprzedawcy, czy dany program F-K obsługuje m.in. procedurę VAT-marża.
Pracując jakiś czas temu u dealera samochodowego, prowadzącego także autokomis (sprzedaż opodatkowana w systemie VAT-marża), używałem programu F-K, który tę procedurę obsługiwał koncertowo. Program nazywał się "Ksenofont".
A może przyda Ci się "Niezbędnik podatnika": http://www.jzk.pl/program_funkcje/niezbednik ?

prowadzenie księgi handlowej dziennik-główna
2012-09-04 23:33:42
Mam prośbę ogromną - proszę czytać posty, które pojawiły się wcześniej na forum w tej sprawie. Pisałem o tym kilka (siedem) postów wyżej w tym wątku.
Jest na forum wyszukiwarka. Można z niej korzystać.
Raptem wczoraj odpowiadałem w takiej samej sprawie koleżance o imieniu Ewelina (czyżby to Ty???) w wątku pod linkiem: http://www.taxall.pl/forum/viewtopic/56157/page:1/
Tam też podałem namiary na kilka interesujących stron internetowych. Powinno wystarczyć. Z informacji tam zawartych wynika, że nie można księgowości fundacji i księgowości szkół połączyć.
W sumie, żeby prowadzić księgi rachunkowe osoby prawnej, którą jest fundacja, trzeba mieć nie tylko pojęcie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ale i solidną wiedzę, jak to się robi. W przeciwnym wypadku nie radzę brać się za to.
Polecam portal internetowy organizacji pozarządowych http://www.ngo.pl/ i poradniki tam zawarte, np te: http://poradnik.ngo.pl/ i ten: http://poradnik.ngo.pl/x/377782
Ja, jeśli przesyłam materiały, to te dotyczące tworzenia polityki rachunkowości w jednostkach ngo. I to wszystko. Z tych materiałów prowadzenia księgowości nie nauczysz się ani trochę.

2012-09-04 15:00:30
Na początek polecam bardzo dobrą i niedrogą książkę Barbary Gierusz "Podręcznik samodzielnej nauki księgowania" Dostępny jest też do tego podręcznika suplement z zadaniami pt. "Zbiór zadań do podręcznika samodzielnej nauki księgowania".

Co do biura rachunkowego. Pisałem wyłącznie o dobrym biurze rachunkowym. Byle jakich biur nie miałbym sumienia polecać i nie polecam.
Żeby nie było wątpliwości - nie reklamuję biur rachunkowych. Nie mam biura rachunkowego, ani też z żadnym biurem nie współpracuję. W pisaniu do Ciebie nie mam żadnego interesu.
Sama determinacja nie wystarczy, niestety, by dobrze prowadzić księgi. Rachunkowość to i rzemiosło i sztuka. Umiejętności praktycznych w tym zawodzie nie zdobywa się samodzielnie metodą prób i błędów. Dużo lepiej popracować pod okiem fachowca.
Uwierz mi, wiem co mówię. Po prostu jestem pasjonatem rachunkowości. I nie toleruję w tym zawodzie partaniny, choćby ze szlachetnych pobudek.
Zgodziłabyś się na skomplikowaną operację swojego dziecka przez studenta medycyny. Po to, by mógł zdobyć praktykę?
Pozdrawiam i powodzenia.
2012-09-04 13:46:02
Nie, Solo. Nie sądzę, że kogoś zdeterminowanego może cokolwiek zniechęcić. Ale... Mam za sobą 20 lat pracy na stanowisku Głównego Księgowego. W służbach finansowo księgowych siedzę znacznie dłużej. I wiem, że dobre chęci nie zawsze wystarczają. A księgi rachunkowe to materia dość delikatna. Błędy wynikające z niewiedzy mogą kosztować bardzo dużo.
2012-09-04 13:17:49
Solo, potwierdzenia sald należności to ważny element inwentaryzacji składników majątku. Wasze należności wchodzą w skład majątku (aktywów) i stanowią istotną pozycję bilansu. Wezwanie do potwierdzenia sald wysyłasz do dłużników, o których wiesz, że są winni Wam jakieś pieniądze na dzień 30 września. Nie do wszystkich dłużników, a tylko do tych, którzy prowadzą księgi rachunkowe. No i nie musi to być koniecznie 30 września, może to być również koniec każdego następnego miesiąca (październik, listopad) 2012 roku, ale też daj szansę Waszym odbiorcom na potwierdzenie salda jeszcze w tym roku.

Rzeczywiście masz się czego obawiać, jeśli to "stacja paliw+bar+produkcja", a Ty nie jesteś już przygotowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy rozważałaś możliwość poprowadzenia Waszych ksiąg przez dobre biuro rachunkowe? Mielibyście pewność, że początek księgowań obejdzie się bez jakiejkolwiek fuszerki. Współpraca z biurem rachunkowym nie musi być przecież na wieki, umowa może być podpisana np. na pierwszy rok obrotowy. O swoje miejsce pracy nie musisz się obawiać, bo w takim czasie księgowa na miejscu jest bardzo potrzebna. W czasie współpracy z biurem możesz przygotować i wdrożyć program finansowo-księgowy z księgami pomocniczymi, czy opracować politykę rachunkowości z planem kont. Najlepiej kupić taki sam program, jak ten z którego korzysta biuro rachunkowe - wtedy nie będzie problemów z przeniesieniem sald do swojego systemu.

Tylko że...
Musi to być rzeczywiście dobre biuro rachunkowe. Nie chcę tu robić antyreklamy, ale nie należy rozmawiać z tymi, którzy stosują sztuczki marketingowe w rodzaju "prowadzenie ksiąg rachunkowych za złotówkę", z prezentami typu tablet i telefon komórkowy.
Sądzę, że na forum jest wiele Koleżanek i Kolegów, którzy tę myśl zechcą rozwinąć.
Nie tylko Bambo jest gotowa Ci pomóc. Jak widać zresztą.

Leasing operacyjny - bankowóz
2012-09-03 18:18:43
Oglądałem na zdjęciach tego Porsche Cayenne Diesel. Chciałbym mieć w dyspozycji tego rodzaju wózek. Żeby nie było najmniejszych wątpliwości w czasie kontroli podatkowej, co do przeznaczenia tego samochodu wypadałoby dysponować uzyskanym z Ministerstwa Transportu świadectwem homologacji M1 określającym Porsche jako samochód specjalny, bankowóz typu C.

Fundacja prowadząca szkołę i przedszkole - jaka księgowość?
2012-09-03 17:30:26
Zajmowaliśmy się tym tematem w wątku: http://www.taxall.pl/forum/viewtopic/50921/page:2/ ale niewiele osiągnęliśmy. Cenna okazała się informacja zawarta na stronie internetowej: http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/artykuly/453548,przekazanie_stowarzyszeniu_malej_szkoly_samorzadowej.html gdzie opisano formalności związane z przekazaniem stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej. 
Jeśli przeczyta się trochę informacji internetowych związanych z problemem, np. tutaj: http://www.adwokaciportal.pl/artykul/1836/fundacja-prowadzaca-szkole-to-dzialalnosc-uslugowa można potwierdzić rozumowanie prowadzące do wniosku, że fundacja i prowadzona przez nią szkoła podlegają odrębnej rejestracji w systemie REGON i szkoła powinna być traktowana jako jednostka samodzielnie bilansująca (niepubliczne szkoły i placówki oświatowe rejestrowane są w rejestrze REGON jako tzw. jednostki lokalne podmiotów je prowadzących), o czym pisałem w wątku wskazanym w linku na wstępie.
Poczytaj. 

dotacja z Unii Innowacyjna Gospodarka
2012-09-03 16:53:29
Nie zdradzasz się, jaką ewidencję prowadzicie - KH, czy PKPiR.
W każdym wypadku należało odpowiednio wcześnie dostosować swoją ewidencję księgową - plan kont, konta analityczne - do ewidencji wpływów i wydatków z dotacji. Jeśli Wasza ewidencja oparta jest o księgi rachunkowe - co do księgowań obowiązują przepisy ustawy o rachunkowości. Cała rzecz w tym, by ewidencję zorganizować tak, by być przygotowanym na kontrolę prawidłowości wydatkowania środków pochodzących z dotacji. 
Niestety forum nie jest miejscem na szczegółowy instruktaż w tym względzie. Nie tak dawno prowadziłem dwudniowe szkolenie na temat dostosowania urządzeń ewidencyjnych do wymogów unijnych.

2012-09-03 16:37:59
Bambo ma w gruncie rzeczy rację. Powinna tylko jeszcze wyraźniej napisać, że rozpoczęcie ewidencji w księgach rachunkowych winno być oparte o rzetelną inwentaryzację aktywów (składników majątku) przedsiębiorstwa i zobowiązań na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych.
Temat "przejścia" z PKPiR na KH był już dość często poruszany na naszym forum. Np. w tym wątku: http://taxall.pl/forum/viewtopic/54378/page:1/

Co do kursu w Stowarzyszeniu Księgowych - nie wiem, jakie już masz kwalifikacje formalne w zawodzie ksiegowego. Kurs w SKwP na samodzielnego księgowego to już II stopień ścieżki edukacyjnej. Zapraszam na stronę internetową najbliższego Oddziału Stowarzyszenia. 

No i poszukaj, jak radzi Bambo, kogoś doświadczonego w zawodzie, kto będzie pełnił funkcję Twojego Patrona podczas stawiania pierwszych kroków na gruncie tzw. pełnej rachunkowości. Omów to ze swoim Bossem, bo to raczej nie za darmo.
Spieszcie się powoli, bo czasu pozostało nie za wiele.

Egzamin na certyfikat księgowy - sonda.
2012-09-03 16:12:09
Zajmuję się ostatnio działalnością szkoleniową. Są to kursy i szkolenia z dziedziny rachunkowości. Szkoleni ludzie różni, także absolwenci studiów o kierunku rachunkowość.
Podzielam pesymizm Ryszarda i Ewy. Ci absolwenci to ludzie kompletnie nieprzygotowani do zawodu. Ich szanse na zdanie egzaminu "na certyfikat" żadne. Większe szanse dawałbym księgowym - absolwentom szkół średnich. Ich wiedza bardziej przystaje do tzw. życia.
Przyczynę tego stanu rzeczy upatruję w poziomie prezentowanym przez nauczycieli akademickich. Bo kto zostaje nauczycielem - piątkowi absolwenci kierunku rachunkowość. Ich wiedza promieniuje później na studentów.

Nie tak dawno "rozgryzaliśmy" na forum problem wynikający ze starań w kierunku rozpoczęcia ewidencji na KH przez przedsiębiorcę prowadzącego dotychczas PKPiR. Zinwentaryzowane zostały prawidłowo składniki majątku przedsiębiorstwa, czyli aktywa. Zinwentaryzowano zobowiązania. Zobowiązania były oczywiście mniejsze od sumy aktywów.
Powstało pytanie i problem - czym jest różnica?
Założycielka wątku szukając pomocy zwróciła się między innymi do doktora, pracownika naukowego wyższej uczelni. Doktor długo myślał i wymyślił, że to pewnie kapitał z aktualizacji wyceny.
Cóż - no comment.

Kiedyś, dawno temu, na uczelniach funkcjonowali pracownicy w randze wykładowcy i starszego wykładowcy. To byli ludzie z tytułem magistra, praktycy. W zasadzie nie pretendujący do zdobywania stopni i tytułów naukowych. Prowadzący wykłady, na które studenci uczęszczali z dużą ochotą. Ogromnie szanowani przez kadrę tzw. naukową. Ich status na uczelni porównywalny był ze statusem doktora habilitowanego (wtedy tzw. docenta).
Ostatni raz spotkałem się z takimi pracownikami wyższej uczelni w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy studiowałem na Politechnice Łódzkiej. Później, na innych uczelniach już nie.
Sądzę, że "pies jest pogrzebany" w systemie kształcenia księgowych "akademickich".

nkup w kh?
2012-09-02 13:40:19
SandraG, nie do końca się rozumiemy.
Nie będę tłumaczył dlaczego, zamieszczę fragment informacji, która pojawiła się w tej sprawie w mediach.

"Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można znaleźć nową usługę dostępu do informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Pod adresem internetowym https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu mamy dostęp do bezpłatnej usługi która pozwala na pobranie wydruku informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi o podmiocie wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego.Druki mają moc prawną równą dokumentom wydawanych przez Centralną Informację KRS. Centralna Informacja wydaje odpisy, wyciągi i zaświadczenia , które mają moc dokumentów urzędowych, jeżeli mają one postać papierową lub elektroniczną. Na mocy art. 4 ust. 4aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, samodzielnie pobrane wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc dokumentów urzędowych, zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze.". (wytłuszczenie moje).

Spróbuj skorzystać z usługi rzeczywiście bezpłatnego dostępu, a przekonasz się, co można i w jaki sposób bezpłatnie oraz anonimowo uzyskać. Będzie to "Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu Z REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW pobrana na podstawie art. 4 ust. 4aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz.1186, z późn. zm.).
Przeglądać i drukować można też kopię wybranego Monitora Sądowego i Gospodarczego (jest informacja, że to kosztuje!).
Mnie osobiście brakuje ogromnie mechanizmu umożliwiającego zidentyfikowanie i przejrzenie sprawozdania finansowego wyszukanego podmiotu. A to w końcu dla kontrahenta podstawa określenia wiarygodności i standingu podmiotu, który nas interesuje.

2012-09-01 20:57:20
OK.
Co do braku jakiejkolwiek odpłatności za odpisy, wyciągi, zaświadczenia i pisemne informacje z rejestrów prowadzonych przez KRS - to, moim zdaniem, plotka medialna nie mająca oparcia w faktach. Faktem jest, że odpłatność za raporty z KRS jednak istnieje, jakkolwiek nie są to sumy rzędu kilkuset zł. 
Wy rzeczywiście daliście się nabrać płacąc oszustom 250 zł. za zupełnie niepotrzebną "opłatę aktywacyjną".
Maksymalna kwota odpłatności - za jeden, pochodzący z KRS-u oficjalny raport w postaci odpisu pełnego (z rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru dłużników niewypłacalnych) - to 60 zł plus opłata za przesyłki. Informacja pochodzi ze strony "Krajowy Rejestr Sądowy OnLine" - http://www.ekrs.pl/

Teraz kwestia, czy niepotrzebnie wniesiona opłata stanowi koszt uzyskania przychodu.
Moim zdaniem - kwestia dość dyskusyjna. Z całą pewnością wniesiona przez Was opłata nie ma nic wspólnego z opłatą za "przynależność do organizacji do których przynalezność nie jest obowiązkowa". Po prostu daliście się nabrać i tyle. Dlatego można się zastanawiać, czy wniesiona opłata jest wydatkiem poniesionym w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodów (to z ustawowej definicji kosztu uzyskania przychodu). Ale, jeśli jakieś wiarygodne odpisy, czy raporty jednak otrzymaliście w związku z tą wpłatą, to można byłoby mówić o przepłaceniu za wykonaną usługę. A to już nie jest zwykłe wyłudzenie, czyli oszustwo z art. 286 § 1 kodeksu karnego, które można ścigać na wniosek pokrzywdzonego.
Ciekaw byłbym opinii na ten temat forumowych znawców prawa podatkowego.

Co do księgowania na kontach zespołu 4 podobnego wydatku - wydatek ten księgować trzeba. Rzeczywiście w zespole 4 planu kont, na koncie 409 "Pozostałe koszty", jeśli tak przewiduje Wasz zakładowy plan kont - ewentualnie w analityce 409-01 "Pozostałe koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu".
2012-09-01 17:44:36
W księgach rachunkowych należy ująć odpowiednio wszystkie wydatki związane z działalnością jednostki gospodarczej; także te, które będą generowały koszt nie uznawany przez prawo podatkowe za koszt uzyskania przychodu. Inaczej można byłoby mieć wątpliwości, co do rzetelności ksiąg.
Wydatek, o którym piszesz, również winien być księgowany, jeśli Pan Wspólnik pobrał środki pieniężne na zakup z zasobów spółki i następnie księgowany w koszty, jeśli zakupiony przedmiot, czy usługa nie były przeznaczone na cele prywatne.
Jeśli wydatek stanowił koszt, niekoniecznie koszt uzyskania przychodu, należy księgować go na odpowiednie konto kosztów. Jest kilka sposobów, by wyodrębnić w ewidencji księgowej koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu.
Ale skąd ta pewność, że wydatek, o którym piszesz, kosztem uzyskania przychodu być nie może?
Niestety, piszesz trochę nieskładnie, zatem nie zaproponuję ci konkretnego księgowania. Napisz więcej.
Napisz również kilka słów o sobie.

Egzamin na certyfikat księgowy
2012-09-01 13:31:27
Jeśli październik, listopad - to najprawdopodobniej 2014 roku. Dlaczego? Pisaliśmy wyżej o naszych przewidywaniach w tym względzie. Przeczytaj uważnie post Ryszarda62 na górze tej strony, gdzie autor wyjaśnia przyczyny takich przewidywań. Optymistą nadmiernym byłby ten, kto podobną deregulację tłumaczyłby, jako usunięcie jakichkolwiek regulacji. Rynek będzie okrutny dla takich optymistów.
2012-09-01 13:31:27
Jeśli październik, listopad - to najprawdopodobniej 2014 roku. Dlaczego? Pisaliśmy wyżej o naszych przewidywaniach w tym względzie. Przeczytaj uważnie post Ryszarda62 na górze tej strony, gdzie autor wyjaśnia przyczyny takich przewidywań. Optymistą nadmiernym byłby ten, kto podobną deregulację tłumaczyłby, jako usunięcie jakichkolwiek regulacji. Rynek będzie okrutny dla takich optymistów.

delegacje
2012-08-31 09:36:52
Spokojnie - przed nami cały dzień 31 sierpnia 2012 r. :-)

Zakup środka trwałego od nieistniejącego podmiotu
2012-08-30 18:56:13
Sebek, nie zgadzam się z Twoją konkluzją.
Nie twierdziłem, że skorzystanie ze strony, do której link podałem, jest wyrocznią. Strona ta powstała po to, by ułatwić i przyspieszyć możliwość dostępu do weryfikacji numerów VAT. A także po to, by zweryfikować poprawność danych podawanych przez kontrahenta. W znakomitej większości wypadków to wystarczy, bo trudno spotkać sytuację, że przedsiębiorca rejestruje się do VAT wyłącznie w obrocie krajowym. Prawdę mówiąc - ja z wypadkiem takim się nie spotkałem.

Jeśli ktoś bardzo chce i uważa za stosowne doprowadzić do końca kwestię formalnego potwierdzenia numeru identyfikacji podatkowej podatnika z innego kraju członkowskiego, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego, może to zrobić na wniosek składany na formularzach VAT-ID i VAT-ID (kontynuacja):
  1. na piśmie Ministerstwo Finansów Departament Wymiany Informacji o VAT ul. Poznańska 46 62-510 Konin
  2. drogą elektroniczną: numery.vat@mofnet.gov.pl
  3. faksem (063) 240 19 89
  4. telefonicznie (063) 242 33 55
A, co do obrotu krajowego - masz Sebek rację. Zgodnie z art. 96 ust. 13 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny czy zwolniony. Zainteresowanym może być i sam podatnik, i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku. Fakt - za potwierdzenie zarejestrowania podatnika do celów VAT trzeba zapłacić 170 PLN opłaty skarbowej. No i nic nie jest natychmiast.
Wolę skorzystać z systemu VIES, niż ryzykować wszystko nie robiąc nic.

Przedszkole niepubliczne - Karta Nauczyciela.
2012-08-30 18:19:51
Jeśli idzie o nauczycieli (tj. nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych) pracujących w przedszkolach niepublicznych, to według stanu mojej wiedzy - tak, podlegają przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Zobacz w tej ustawie art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) oraz art. 3 pkt 1.
Kliknij na poniższy link do strony, gdzie znajdziesz najaktualniejszy tekst tej ustawy:
Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl