UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"

Wypowiedzi użytkownika: ZbychD

firma usługowa -elektryczna na kontach tylko zespołu "4"
2013-04-05 10:57:24
Gratuluję - masz tzw. farta. Wykorzystaj to, podobna szansa nie zdarza się często
Pozdrawiam.

Skorygowanie jednorazowej amortyzacji
2013-04-04 19:14:06
Ustawa o rachunkowości sytuacje takie przewidziała i podaje sposób dokonania korekty - zależnie od tego, czy popełniony błąd należy uznać za istotny, czy też nie (zajrzyj do polityki rachunkowości).
Przepisy określające sposób dokonania korekt zawarte są w art. 54 uor. W Waszym wypadku będzie to chyba ust. 3 tego artykułu. Piszę "chyba" bo nie wiem, na ile popełniony błąd zniekształcił dane sprawozdania finansowego za rok 2011, biorąc pod uwagę wymagania określone w art. 4 ust. 1 uor.
Jeśli błąd uznacie za nieistotny dla prawidłowości wymienionego sprawozdania - to jego skutek (korekta umorzenia in minus w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi - nieopodatkowanymi) ujmij w księgach bieżącego roku obrotowego.

Jak zaksięgować laptopa i program - ŚT, WNiP
2013-04-04 14:59:19
Licencja na oprogramowanie w rodzaju Microsoft Office jest wartością niematerialną i prawną. I nie może być inaczej, jeśli oprogramowanie zakupione jest niezależnie od zakupu komputera. Nie należy zatem powiększać ceny komputera o wartość zakupionego tak oprogramowania.

Wyjątkiem może być oprogramowanie typu OEM, które przypisane jest do konkretnego komputera i powiększa wtedy jego wartość (jest w cenie komputera)  - przykład: system operacyjny Microsoft Windows preinstalowany na laptopie. Zdarza się też, że preinstalowane bywa oprogramowanie biurowe, także Microsoft Ofice. Ale to zawsze widać na dokumentach zakupu komputera.

chronologiczny zapis
2013-04-04 14:45:10
O chronologii zapisu (w dzienniku) decyduje moment zapisu (księgowania).
Uregulowania problemu są zawarte w przepisach art. 14 ustawy o rachunkowości.
Czy podczas Twojej nauki rachunkowości omawiano pojęcia dziennika i księgi głównej oraz współzależności między nimi?
Zajrzyj do wątku, gdzie wymieniliśmy poglądy w podobnej problematyce: http://ksiegowi.taxall.pl/forum/viewtopic/58455/page:1/#434491

przekształcenie działalności w jednoosobową sp. z o.o.
2013-04-03 19:38:38
Z całą pewnością odradzić trzeba, jeśli przedsiębiorca przekształca swoją działalność w jednoosobową spółkę z o.o. i zamierza obsadzić się w roli Prezesa Zarządu.
Głównie po to, by jego odpowiedzialność nareszcie była ograniczona.
Cóż, niewiedza może go drogo kosztować.

PCC, umowa pożyczki Funadacja
2013-04-03 17:42:53
Najprościej, jak tylko można, Pani Księgowa.
Wn "Rachunek bankowy" (lub Wn "Kasa") / Ma "Zobowiązania wobec fundatora z tytułu udzielonej pożyczki"

2013-04-03 13:38:53
Znalazłem taką broszurę:
Jest tam trochę informacji o zasadach wyceny aktywów i pasywów przekształcanego przedsiębiorcy. Cały problem, odróżniający nasze przekształcenie od przekształcenia spółki handlowej jednego rodzaju w inną spólkę polega na tym, że pojawia się po pierwsze problem inwentury, czyli zidentyfikowania wszystkich składników majątku przedsiębiorcy i żródeł finansowania tego majątku.
Później dopiero trzeba pogłówkować nad sposobem rzetelnej wyceny tego, co udało się zidentyfikować. Mało, że rzetelnej, ale także ostrożnej wyceny, czyli w aktywach wykazujemy tylko to, co jest niewątpliwe, a pasywa musimy uzupełnić o rezerwy na zobowiązania - coś co w inwenturze nie występowało.
Nie zawsze znów w bilansie będzie widać te składniki majątku, które zidentyfikowaliśmy - np. należności, które są w jakimś stopniu wątpliwe. Czyli do objęcia odpisami aktualizującymi. A w bilansie jest kwota netto - należność minus odpis aktualizujący.
Zresztą poczytaj materiał dostępny pod wskazanym linkiem.
W każdym razie bilansu nie można utożsamiać z wynikami inwentury i wyceny bilansowej.
O pomocy biegłego rewidenta w sporządzeniu planu przekształcenia wspomniałem, gdyż sporządzony plan będzie podlegał obowiązkowemu audytowi.
Wątpliwości natury logicznej to nie zawsze brak logiki.

Pozdawiam.

generator prądotwórczy - jaki symbol KŚT
2013-04-03 12:10:49
Wielokrotnie już pisałem, że ustalanie symbolu KŚT nalezy zacząć od ustalenia symbolu PKWiU 2008 obiektu.
Z całą pewością nie będzie to KŚT 343 - to symbol generatorów prądu stałego o napięciu równym lub wyższym od 1000V.
Najprawdopodobniej pasował będzie KŚT 348.

abonament RTV koszty
2013-04-03 10:52:27
Optima, opłatę abonamentową wnoszą użytkownicy telewizorów i radioodbiorników, a nie handlarze.
Inna sprawa, że uregulowania prawne dotyczące abonamentu RTV są, delikatnie rzecz ujmując, do d... użych zmian.

zakup prawa użytkowania wieczystego określenie wartości amortyzacja
2013-04-03 10:37:56
Pozwolę sobie wyrazić swój pogląd na sprawę.

Co do wyceny - ta, jeśli idzie o nieruchomości, jest zawarta w dokumencie zwanym operatem szacunkowym. Jest to dokument o charakterze dokumentu urzędowego. Najprawdopodobniej taki dokument był sporządzony przed transakcją sprzedaży. Trzeba ten dokument koniecznie odszukać - powinien dysponować nim nabywca nieruchomości. Będziesz wtedy w stanie oddzielić wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu od wartości naniesień na tym gruncie. W razie potrzeby będzie ten operat stanowił podstawę do sporządzenia nowego operatu, ze zaktualizowanymi wartościami dotyczącymi wyceny nieruchomości.
Jeśli operatu szacunkowego nie odnajdziesz pozostanie sporządzenie nowego operatu. Robią to uprawnieni rzeczoznawcy majątkowi. Impreza wcale nietania.

Co do wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu - przyjmuje się rzeczywiście, że wartość tego prawa należy ustalić w wysokości pierwszej opłaty rocznej obowiązującej w dniu zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
Nie przejmuj się podanymi w akcie informacjami o "skapitalizowanej wartości". To tylko mało istotna dla Was informacja przepisana z operatu szacunkowego.

Amortyzacja budynku łącznie z prawem wieczystego użytkowania gruntu jest oczywistym błędem, którego skutki trzeba skorygować. Bilansowo - wystarczy rozdzielić - tu nie ma przepisanych stawek umorzeń i amortyzacji. Podatkowo - pozostają, niestety, korekty zeznań rocznych.
Jeśli budynek był zakupiony jako używany - moim zdaniem jesteście uprawnieni do stosowania stawki amortyzacji ustalonej zgodnie z przepisem art. 22j ust 1 pkt 4 updof.

abonament RTV koszty
2013-04-03 09:46:31
Dyskutujesz jednak. A sama cytowałaś przepis ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, z którego wynika, że abonament płacić jednak trzeba. Bez względu na to, w jakim charakterze wykorzystujesz sprawny, tj. zdatny do odbioru programu telewizyjnego odbiornik tego programu. Nieważne, że ten cel to wykorzystywanie w charakterze monitora komputerowego, czy podpórki pod doniczkowe rośliny pnące.
A ja pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na to, że abonament RTV to zobowiązanie publiczno-prawne, nieregulowanie którego wiąże się z określonymi, całkiem dotkliwymi sankcjami urzędowymi.
Chcecie ryzykować - ryzykujcie. Nie będziecie odosobnieni, zresztą.
Natomiast - co do klasyfikacji - rozumiem, że idzie o klasyfikację KŚT. Tu ważne jest w zasadzie przeznaczenie obiektu. Ale i tak KŚT jest dość ściśle powiązana z PKWiU.
Nawiasem - co Wam przeszkadzało kupić zwykły monitor komputerowy?

2013-04-02 22:16:48
Okazuje się, że "szóstka" z egzaminu kończącego naukę rachunkowości w szkole wyższej nie gwarantuje umiejętności samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w tzw. praktyce. Tym bardziej w trudnym do ogarnięcia przedsiębiorstwie realizującym kontrakty długoterminowe. To jednak wyższa szkoła jazdy. Inaczej byłoby w niewielkiej firmie handlowo-usługowej.

Żeby czytać i rozumieć KSR-y, trzeba dobrze znać kanony rachunkowości, w tym uregulowania ustawy o rachunkowości. Po prostu KSR-y stanowią uzupełnienie, uszczegółowienie przepisów prawa bilansowego.
Co oznacza art. 34d uor? Otóż jest to przejaw stosowania nadrzędnej zasady istotności zapisanej w art. 4 ust. 4 uor. Można przyjąć pewne uproszczenia oparte o tzw. próg istotności i zapisać te uproszczenia w firmowej polityce rachunkowości. Także w odniesieniu do niezakończonych na dzień bilansowy usług.
Nie masz opracowanej polityki rachunkowości z odpowiednimi uregulowaniami - będziesz ciemna, jak tabaka w rogu.
Większość kierowników jednostek nie jest świadoma, że potrzebna jest polityka rachunkowości, a ci którzy o niej wiedzą, są zdania, że to problem księgowych.

Niestety, ja na odległość nie jestem w stanie Ci nic konkretnego podpowiedzieć. Sam mam zresztą mnóstwo problemów z przedsiębiorcą, z którym współpracuję - z dala od miejsca stałego zamieszkania, 10-12 godzin dziennie, w dwu jednostkach, którym grozi upadłość.

Co do nieszczęsnych kont zespołu 4.
Zapytałaś o ten problem na początku wątku, kiedy jeszcze nie było mowy o kontraktach długoterminowych. Napisałem, że można nie stosować kont zespołu 5, bo sam kiedyś pracowałem w firmie świadczącej m.in. usługi (motoryzacyjne) i nie były mi te konta do niczego potrzebne. Ale też dysponowałem narzędziami programistycznymi, przy pomocy których byłem w stanie określić dość dokładnie stan produkcji w toku na dzień bilansowy i aktywować ją (co wystarczało - kwestia istotności). I nikt mi się tego nie czepiał, włącznie z biegłą rewidentką.
W Twojej sytuacji jest inaczej. Pracujesz w firmie, która zaczęła prowadzić KH po zakończeniu ewidencji na PKPiR. Jak znam życie - są zaległości w księgowaniach, nie ma zakładowej polityki rachunkowości, organizacja rachunkowości jest jeszcze niedostateczna, sama księgowość budowlanki jest niełatwa, a Ty jesteś niedoświadczoną księgową (pewnie pierwsza praca) za 1600 zł m-cznie. Próbujesz rzetelnie pracować, ale nie wiesz jak do tego się zabrać.

Oto, co Ci radzę.
Nie przerażaj się, porozmawiaj z właścicielem firmy, powiedz mu o swoich problemach, o możliwych zagrożeniach. On musi być tych problemów świadom.
Zaproponuj rozwiązanie np. w postaci zatrudnienia, choćby na czas określony (czy na umowę zlecenie), doświadczonego, dobrego księgowego (księgowej), znającego problemy tzw. budowlanki, m.in. ustalania produkcji w toku dla celów rozliczenia kontraktów długoterminowych. Gdybyście mogli popracować jakiś czas razem, byłaby to dla Ciebie piękna lekcja zawodu.
Argumentuj teraz, że jest to przedsiębiorstwo o niezorganizowanej jeszcze rachunkowości (polityka rachunkowości) i nieustalonych zasadach pomiaru robót w toku (to nie zawsze robota księgowych), że Twoje umiejętności nie są jeszcze wystarczające. I że zależy Ci na tym, żeby Właściciel Firmy nie miał problemów z aparatem skarbowym.
Jeśli to nie wyjdzie - daj sobie spokój i ucz się zawodu w innym, łatwiejszym do ogarnięcia przedsiębiorstwie.

Pozdrawiam.

brak faktur
2013-04-02 21:16:28
W innym wątku wyrażam pogląd, że za skorzystanie z firmowej (spółka z o.o.) karty płatniczej i nieudokumentowanie wydatku należy zwyczajnie obciążyć użytkownika karty. Bez tłumaczeń i dyskusji.
Czy do pomyślenia jest, aby Pan Prokurent poszedł do kasy, pobrał sobie gotówkę i powiedział później - co was obchodzi na co wydałem pobrane pieniądze?
Dla mnie zamierzone nieudokumentowanie wydatku opłaconego kartą płatniczą jest zwyczajną nieuczciwością. Niezależnie od tego, czy karty używał wspólnik (???), członek zarządu spółki, czy prokurent.

Podobno niektóre domy uciech seksualnych zainstalowały już terminale do kart płatniczych. Faktur tam raczej się nie wystawia.

abonament RTV koszty
2013-04-02 20:55:32
Danka, abonament RTV jest zobowiązaniem o charakterze publiczno-prawnym - jak podatek. tak więc trudno dyskutować z zasadnością takiego zobowiązania. Przedsiębiorca nie może dyskutować z przepisami ustawy, tylko winien zgłosić wszystkie posiadane odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne i płacić przepisany abonament. Podstawa - ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.
Aby dowiedzieć się, jak to jest naprawdę i zapoznać się z przepisami ustawy, można wejść na stronę internetową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament/

koszty założenia sp. z o.o.
2013-04-02 15:36:13
"...ale chyba nie bezpośrednio w chwili założenia spółki?"
Prawda, ale też przy niczym podobnym się nie upierałem.

Natomiast śmiem twierdzić, że - jeśli osoba-założycielka jest podmiotem zobligowanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych, może (powinna, jeśli to osoba prawna - art. 6 ust. 1 uor) księgować wydatki związane z utworzeniem spółki w swoich księgach, jeszcze przed utworzeniem spółki - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (aktywa finansowe).

Odpisy amortyzacyjne od środka trwałego oddanego do nieodplatnego używania
2013-04-02 13:57:33
Wątpliwości Twoje są całkiem zrozumiałe, Aniu. Ale...
Firma nadal jest właścicielem użyczonego środka trwałego, to i realizować winna plan jego umorzeń i amortyzacji. Zasady wyceny posiadanego środka trwałego są określone (art. 28 ust. 1 pkt 1 uor).
Trzeba równolegle pamiętać o nieodpłatności użyczenia. W pieniądzu, bo nieodpłatność użyczenia to niekoniecznie brak jakichkolwiek korzyści z istnienia takiej umowy cywilno-prawnej. Wszakże mogą to być korzyści o charakterze niewymiernym. Nie zaistniałoby użyczenie, gdyby nie było celowe.
Moim zdaniem, amortyzacja użyczonego środka trwałego traci w tej sytuacji walor kosztu bezpośredniego. Aby "wilk był cały i owca syta" księgowałbym amortyzację takiego środka trwałego w pozostałe koszty operacyjne.

Podkreślam, że jest to moje zdanie. Bo problem jest niewątpliwie dyskusyjny.

doładowanie konta telefonu
2013-04-02 13:30:28
"Ostatnia chwila" na robienie CIT to nienajlepszy czas. Trzeba sobie dać trochę czasu na przemyślenia.

Jeśli na WB masz określone szczegóły doładowania, choćby nr telefonu przypisany w jakiś sposób do użytkownika pracującego w spółce - sprawę można załatwić przez uzupełnienie dokumentacji dowodem zastępczym - zobacz art. 20 ust. 3 pkt 3. I starać się później o zewnętrzny, obcy dowód źródłowy. Wtedy kwalifikować do kosztów uzyskania przychodu.

Nieudokumentowanymi płatnościami kartą płatniczą trzeba obciążać płacącego. Czyli księgować nie w koszty, a w należności od członka zarządu, prokurenta.
Wiem, niewygodne to, ale taka praca księgowego.

Jeśli pracujesz w BR - powinnaś mieć do kogo zwrócić się z podobnymi problemami. Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg wiążą się przecież z odpowiedzialnością.

2013-04-02 12:00:42
Mariola, pozwolę sobie napisać o powyższych problemach dziś, wieczorem.

doładowanie konta telefonu
2013-04-02 11:56:30
"Czy spotkaliście się..."
Spotkałem się - ale nie w przedsiębiorstwach z porządnie prowadzoną księgowością. Każdy bank oferujący usługę doładowania telefonów na kartę pre-paid, oferuje również przesyłanie faktur dotyczących tej usługi. Najczęściej bywa to e-faktura. Jeśli jednostka korzystająca z takiej usługi nie jest w stanie przedstawić faktury za usługę, to jest to wynikiem zwyczajnego, bezmyślnego zaniedbania ze strony korzystającego z takiej usłgi. Wystarczyło zamówić wystawianie faktur.
Nabywcy usługi nie zależy na odliczaniu VAT?
Nie sądzę zresztą, by bank realizujący podobną usługę, nie był w stanie wystawić faktur za usługi z okresów przeszłych. 

"...od listopada księgowałam to w NKUP...".
Moniko, w księgach rachunkowych nie księguje się w NKUP. Księgi rachunkowe prowadzi się zgodnie z prawem bilansowym, a nie podatkowym. Księgować wydatki należy w określone kategorie kosztów, zgodnie z polityką rachunkowości. Tego rodzaju usługi powinny być rzeczywiście księgowane w koszty usług obcych, jeśli w planie kont jednostki występują konta zespołu "4" (koszty wg rodzaju). Czyli poprzedni księgowy księgował zupełnie prawidłowo.

2013-03-29 22:28:10
Przewrotnie powiem, że pytania te powinny być skierowane do biegłego rewidenta, którego warto zaangażować w celu przygotowania dokumentów objętych planem przekształcenia (załącznikami do planu przekształcenia). Idzie o to, by uniknąć ewentualnych póżniejszych komplikacji z powodu zaistnienia w późniejszej opinii biegłego rewidenta (to nie powinien być ten sam biegły) elementów negatywnych. Mówiąc bardziej zrozumiale - idzie o to, by cała Twoja robota nie trafiła do kosza i zabawę trzeba będzie powtarzać.

Co do Twoich pytań - wartość bilansowa aktywów i pasywów to jednak nie to samo, co zawartość dokumentu zawierającego wycenę aktywów i pasywów. Dokument ten zawiera dużo więcej informacji niż suche kwoty (czasem kwoty netto) wstawiane do pozycji bilansowych. Wykazać też trzeba w tym dokumencie, że wycena dokonywana była z uwzględnieniem nadrzędnej zasady rachunkowości - zasady ostrożnej wyceny.

"sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia - na ile ono różni się od sprawozdania finansowego spółki kontynuującej działalność? Na razie mam w planach zrobić je wg tego samego wzoru."

Tu nie idzie o wzór sprawozdania, tylko o zasady wyceny właśnie. Są one inne dla celów przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego PKPiR i inne dla jednostki kontynuującej działalność.
Chyba, że przekształceniu podlega przedsiębiorca, który wcześniej prowadził księgi rachunkowe. Wtedy zasady wyceny są praktycznie takie same.

Wesołego saneczkowania podczas Świąt Wielkiej Nocy.

2013-03-29 20:57:48
Widzę, że nie dość dokładnie zapoznałaś się z KSR nr 3, gdzie są zawarte wyraźnie sugestie rozwiązań w zakresie rachunkowości firm budowlanych. Mam wrażenie (bo nie piszesz tego wyraźnie), że jesteś za wyborem kosztowej metody pomiaru stopnia zaawansowania niezakończonych umów długoterminowych. Przeczytaj uważnie odnoszące się do tej metody sugestie zawarte m.in. w punkcie V.5 i następnych punktach standardu.
Jeśli mam rację, to kontroli kosztów bezpośrednich nie da się, niestety, realizować bez wykorzystywania kont zespołu 5 (układ funkcjonalny), gdzie można wyodrębnić koszty bezpośrednie, a nadto przypisać poszczególnym zleceniom odpowiednie konta analityczne.

Co do konta 490 - inną przecież funkcję pełni ono w planie kont nie przewidującym kont zespołu 5, a inną w planie kont przewidującym oba zespoły kont - i rodzajowy i funkcjonalny.

Coś mi się wydaje, że praca na PKPiR spowodowała pewnien zanik nabytych przez Ciebie na uczelni wiadomości z zakresu rachunkowości. Musisz koniecznie zacząć je odświeżać i uzupełniać. Głównie przez czytanie, a dopiero w ostateczności przez zadawanie pytań. Zresztą, to cecha zawodu księgowego - ustawiczne poszerzanie i pogłębianie swojej wiedzy.
Wiem, umiejętności w zakresie organizacji rachunkowości to minimum III poziom certyfikacji zawodu księgowego ustalony przez SKwP. Sama wiesz, jak trudno byłoby studiować na uczelni wyższej bez ukończonego gimazjum.

Również życzę miłych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. Szkoda, że w tym roku białych.
2013-03-29 13:57:46
Nikt nikogo nie zmusza do stosowania takiego, a nie innego planu kont. Księgi rachunkowe służą Wam. Swój plan kont ustawiacie pod swoje potrzeby. Jeśli okaże się, że "piątki" okażą się potrzebne - modyfikujcie śmiało politykę rachunkowości i plan kont.
Jeśli braknie na to umiejętności - trzeba będzie poszukać pomocy fachowca z zewnątrz.

Wiedz o tym, że ksiąg rachunkowych nie wymyślili biurokraci, tylko sami przedsiębiorcy dla siebie - i to wiele, wiele setek lat temu. Mieli w tym swój interes.

Zerwany kontrakt długoterminowy a wycena
2013-03-29 13:44:38
Odzywając się, chciałem powiedzieć, że robiąc sprawozdanie roczne nie uwzględniałbym w nim możliwości zerwania kontraktu - na dzień bilansowy nie musieliście widzieć zagrożeń dla jego sfinalizowania.
Nie wiem, jaką metodę rozliczania kosztów stosujecie przy fakturowaniu częściowym - tu wydaje się rozsądna metoda zysku zerowego. Jeśli tak, nierozliczone koszty możesz księgować na wydzielonej analityce konta czynnych RMK.
Na naukę nigdy nie jest za późno - zapoznaj się z przepisami art. 34a-34d uor oraz KSR nr 3.
2013-03-28 13:04:03
A skąd my mamy to wiedzieć? Czy znamy kontrakt? Czy znamy przebieg realizacji kontraktu w latach 2010-2012? Czy znamy przyczyny wypowiedzenia kontraktu? Nie wiemy, co na ten temat sądzą prawnicy obu stron i jakie kroki prawne zostaną (zostały) podjęte.
Nawet nie jesteśmy pewni, czy Ty jesteś księgową Wykonawcy, czy może Zamawiającego.
Wiem, że temat jest trudny do "ugryzienia" - ale zauważ, że wypowiedzenie kontraktu nastąpiło w 2013 r. Jeśli na koniec 2012 r nie występowały przesłanki każące wątpić w pomyślne zakończenie kontraktu - w księgach i w sprawozdaniu finansowym nie zawierałbym żadnych elementów stanowiących przejawy stosowania zasady ostrożności.

Nie sądzę jednak, że jest to temat na forum dyskusyjne. Temat jest dla specjalistów działających na miejscu.

2013-03-28 12:39:26
Masz, Mariolko, problemy typowe dla księgowych, którzy przesiedli się z księgowania w PKPiR do księgowania w księgach rachunkowych. Zauważyliśmy to z UląK i dlatego kierujemy apel do Ciebie o zmianę sposobu swojego myślenia o prowadzeniu ksiąg.
Musisz sobie uprzytomnić, że w księgach rachunkowych księgować należy wszystkie swoje przychody i wszystkie swoje koszty, niezależnie od tego, jak traktowane są przez ustawę o podatku dochodowym. Spróbuj wręcz podczas prowadzenia ksiąg zapomnieć o kup-ach i nkup-ach, bo w innym wypadku będziesz wpadać stale w pułapki myślowe.

Spróbuj skorzystać z rady, której udzieliłem w jednym z tych wątków.
Trzeba poszukać innej, pozaksięgowej metody ewidencjonowania na bieżąco, niejako statystycznie - kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu oraz przychodów nieopodatkowanych (przecież i takie się zdarzają, prawda? - np. zarachowane, należne, a nie otrzymane odsetki?).
A wtedy na koniec okresu sprawozdawczego (niekoniecznie roku, ale i miesiąca, czy kwartału) po wyliczeniu kwoty wyniku finansowego robisz sobie dla wyliczenia podstawy opodatkowania - rachunek następujący:
  1. Kwota wyniku finansowego,
  2. (Minus) Przychody nieopodatkowane - wyspecyfikowane i podsumowane z ewidencji pozaksięgowej,
  3. (Plus) Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu - wyspecyfikowane i podsumowane z ewidencji pozaksięgowej,
  4. (Równa się) Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym.
Taka pozaksięgowa ewidencja ułatwi Ci wręcz sporządzenie informacji dodatkowej - ważnego elementu sprawozdania finansowego.
Bo w końcu księgi rachunkowe prowadzi się w pierwszej kolejności dla sporządzenia sprawozdania finansowego, a w drugiej dopiero kolejności dla celów podatkowych.
Dwadzieścia kilka lat tak postępowałem i chwalę sobie takie właśnie podejście do sprawy.

Owszem, czasem wygodne jest założenie sobie analityki dla ewidencji nkup-ów, ale... nie jest to konieczne i w praktyce naprawdę trzeba wiedzieć, co się robi, i jakie z tego mogą wyniknąć konsekwencje (ot, choćby omawiany przykład z kosztami finansowymi).
Masz skomplikowaną dostatecznie księgowość, by sobie ją dodatkowo utrudniać.
Pozdrawiam.
Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl