UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"

Wypowiedzi użytkownika: ZbychD

zobowiązania wymagalne
2012-06-26 15:52:23
Wszystko, co na wstępie wyczytuje się z umowy kredytu z załącznikami.
Wymagalność wierzytelności zaczyna się z terminem jej płatności.

Gdzie przeksięgować brak kasy w KASA oraz wątpliwe nalezności
2012-06-26 15:40:00
Optima, jeśli podjąłeś się smutnych czynności, o których na wstępie to:
  • w odniesieniu do niedoboru w kasie - przeksięgowanie wyniku inwentury na konto rozliczenia niedoborów i strat to dopiero początek roboty. Należy wyciągnąć od Zarządu szybką (pisemną) decyzję - co dalej. Są w zasadzie dwa wyjścia. Albo spisanie niedoboru w pozostałe koszty operacyjne, albo potraktowanie i księgowanie kwoty niedoboru jako roszczenia do osoby materialnie odpowiedzialnej za stan kasy. Jeśli takiej osoby materialnie odpowiedzialnej nie ma, pozostaje zastosować rozwiązanie pierwsze. Nie ma podstaw ani sensu ujmowanie salda konta rozliczenia niedoborów i strat w bilansie, jako składnika aktywów. Natomiast, jeśli byłoby to uzasadnione roszczenie do osoby materialnie odpowiedzialnej, należałoby księgować to roszczenie z równoległym księgowaniem odpisu aktualizującego wartość roszczenia - o tym niżej.
  • co to te odpisy aktualizujące wartość należności (w tym roszczeń)? Otóż należy założyć konto syntetyczne odpisów aktualizujących należności. Na koncie tym księguje się po stronie Ma kwoty dotyczące należności i roszczeń wątpliwych. Kwoty te księgujemy drugostronnie po stronie Wn na konto pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, jeśli należności i roszczenia są aktywami finansowymi. W bilansie pokazujemy wartość netto należności i roszczeń, czyli różnicę między kwotą należności i roszczeń a kwotą utworzonych na nie odpisów aktualizujących. Księgowań dokonuje się na podstawie decyzji (pisemnej) kierownika jednostki (Zarządu) wydanej w oparciu o wcześniejsze uzgodnienia między Księgowym a Kierownikiem Jednostki.
I to byłoby na tyle.
Księgowych - purystów proszę o nieczepianie się. Pisałem ze łba.
2012-06-26 10:41:05
Co do niedoboru w kasie zgadzam się w pełni z Małgośką.
Zgadzam się w pełni z Tobą, Optima, że zdarzenie polegające na wypłacie gotówkowej z tytułu transakcji powinno mieć udokumentowanie w postaci dowodu (KW) z odręcznym pokwitowaniem osoby pobierającej gotówkę. Jednostka, która dokonała wypłaty musi być w stanie ten fakt udowodnić; jeśli nie jest w stanie tego zrobić, przyjmuje się w postępowaniu, że wypłaty nie było. Zresztą w jednostce przyjmującej wpłatę gotóeki również powinien być ślad omawianej transakcji.
Pozwolę sobie zauważyć, że przepisy ustaw dotyczące górnych limitów kwot transakcji gotówkowych dotyczą również osób prawnych.
Na figurujące w księgach wątpliwe salda należności należy niezwłocznie utworzyć odpisy aktualizujące.

Osobiście mam nadzieję, że o miejscu wczasów prokurenta zdecydował prokurator.

Wniosek o upadłość sp. z o.o. - ile kosztuje sporządzenie?
2012-06-25 18:37:46
Co o wyceny - tak, w warunkach braku podstaw do założenia, że jednostka będzie w najbliższej przyszłości prowadziła działalność gospodarczą - cały jej majątek należy wycenić według cen rynkowych możliwych do uzyskania, a nie tak jak odbywa się to w przypadku kontynuacji działalności.

Z tego, co wiem wniosek o ogłoszenie upadłości trzeba wnieść nie później niż w ciągu 2 tygodni od dnia zaprzestania płacenia długów lub od dnia, w którym majątek firmy nie wystarcza na zaspokojenie wierzycieli. Inaczej rzecz ujmując - od momentu, kiedy dłużnik stał się niewypłacalny. Niewypłacalność to dość skomplikowane pojęcie - dotyczy nie tylko zobowiązań pieniężnych, stąd dla jego wyjaśnienia lepiej byłoby zaangażować prawnika. Ogólnie rzecz ujmując, o niewpłacalności można mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z przewagą wartości zobowiązań nad wartością aktywów. Ale wartość aktywów należy liczyć tak, jak wspomniałem na wstępie - nie według wartości "księgowej", ale według wartości rynkowej. Ale pamiętać trzeba również, że np. całkowicie zamortyzowany środek trwały wcale nie musi mieć wartości zerowej, ale jakąś tam rzeczywistą wartość rynkową, choćby wartość złomu.

Kto nie wykona obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość w terminie, nie tylko odpowiada za szkodę wyrządzoną wierzycielowi zaniechaniem, ale może być pozbawiony na okres od 3 do 10 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika przedsiębiorcy oraz członka rady nadzorczej, chyba że udowodni, iż nie ponosi winy.

Z tego, co piszesz, rzeczywiście można byłoby wnioskować, że do ogłoszenia upadłości wspólnikom nie spieszyło się, delikatnie rzecz ujmując.

Zakaz świadczenia pracy podczas wypowiedzenia
2012-06-25 17:20:39
Rzadko się zdarza, że to pracownik rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Ale zdarza się. Podstawa: art. 55 § 11 kp.
Na Twoim miejscu rozważyłbym, Koleżanko książkowa. Skonsultuj się ewentualnie z prawnikiem PIP.

Wniosek o upadłość sp. z o.o. - ile kosztuje sporządzenie?
2012-06-25 16:51:59
Popatrz:
Myślę sobie, że wiele Ci się rozjaśni. Ale, moim zdaniem, to robota dla prawnika i biegłego rewidenta, a przynajmniej dla dobrego księgowego z umiejętnościami głównego. Idzie m.in. o sporządzenie bilansu z uwzględnieniem zasady kontynuacji działania.

problem-jak odczytać wysokość kapitału własnego
2012-06-25 16:13:24
Księgowy powinien dostać po łbie, gdyż nie przeksięgował w księgach roku 2010 wyniku finansowego za rok 2009 na konto niepodzielonego wyniku finansowego lat ubiegłych.
Tak, jak napisałem - dla precyzyjnego ustalenia kapitału własnego za poszczególne miesiące roku 2010 musisz ustalić, jak kształtował się wynik finansowy za poszczególne miesiące tego roku. Jak to zrobisz - Twoja sprawa. Możesz np. sporządzić RZiS za te miesiące.

Umowy długoterminowe
2012-06-25 16:05:15
Jeśli nie metoda stopnia zaawansowania to pozostaje metoda zysku zerowego.
"Czas uświadomić decydentom..."
Ufasz, że Karolinie to się uda?

problem-jak odczytać wysokość kapitału własnego
2012-06-25 13:10:42
A coś Ty taka niecierpliwa, Majka. Specjaliści pracują zawodowo, a nie siedzą na forum.
Wszystko masz podane na tacy. Bambo podała Ci składowe kapitału własnego, prawda? Jest tam także saldo nierozdysponowanego wyniku finansowego lat ubiegłych, prawda?
Aby wyliczyć "wysokość kapitału własnego za każy miesąc" trzeba dysponować obrotówką (zestawieniem obrotów i sald) za każdy miesiąc i wyliczeniem wyniku finansowego za każdy miesiąc - konta wynikowe zamyka się raz, na koniec roku obrotowego.
A jeśli osobiście masz obiekcje, bądź uprzejma zdradzić - jakie.

Jak wygląda księgowość szkoły
2012-06-21 14:55:26
Trzeba, moim zdaniem, szukać kursu rachunkowości budżetowej od podstaw, przeznaczonego dla osób zatrudnionych w księgowości, lecz nie znających interpretacji przepisów ustawy o finansach publicznych. Maksimum 40 godzin, w cenie 600-700 zł. Jest wiele instytucji szkolących, ale polecałbym szkolenie w jednym z oddziałów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Dobry poziom, niewygórowane ceny. Zobacz na stronie: http://www.lodz.skwp.pl/Kursy,-,budzet,826.html 

Nowa spółka zarejestrowana w KRS w ciągu roku
2012-06-21 11:45:05
Małgosiu,
z pewnym zakłopotaniem i smutkiem odczytałem Twój post. Bo nie wiem do końca, jak ten post traktować i jak zareagować. Widzę w nim nutkę napastliwości, tylko - na rany - nie wiem czym podyktowaną. Bo:
  • nigdzie nie napisałem expressis verbis, że dorka_0 jest świeżo upieczonym księgowym, pomijając fakt, iż Dziewczynę poznałem dużo wcześniej, na innej płaszczyźnie, co dało mi asumpt do ciepłego Jej traktowania z pozycji starszego kolegi, broń Boże - z góry,
  • pojęcie bilansu otwarcia jest różnie rozumiane, być może dlatego, że pojęcie to nie jest w uor zdefiniowane, choć ustawa pojęciem tym się posługuje; stąd inaczej będą tym pojęciem posługiwali się księgowi, co bardziej wykształceni bossowie i informatycy;
  • wielkie oczy zrobiłem, czytając w Twoim poscie, że "...kapitał sp. z o.o. W ORGANIZACJI z prawnego punktu widzenia nie istnieje"; inne mniemanie miałem, mając na względzie przepisy ksh zawarte w art. 11 - 13, mówiące o spółkach kapitałowych w organizacji, w których udziały zostały objęte i opłacone, by spółki te mogły "we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane", a nawet prowadzić działalność gospodarczą. Nie upieram się jednak i nie dyskutuję - prawnikiem nie jestem - miałbym jednak w takim razie problem jako księgowy z księgowaniem w pasywach spółki kapitałowej w organizacji, objętych i opłaconych udziałów (udziału).
W każdym razie moje zakłopotanie i smutek, o którym wyżej, przekładają się na konieczność rozważenia sposobu mojego dalszego uczestnictwa w życiu Forum Oleńki. Tak, jak to zrobiło już kilku moich dobrych Znajomych i Przyjaciół, I to wcale nie dlatego, że obrażam się. Może lepiej będzie po prostu, jeśli wpadnę na Forum kilka, najwyżej kilkanaście razy do roku, choćby po to, by złożyć Koleżeństwu życzenia z okazji Dnia Księgowych. I Forum Oleńki zyska bardziej zdecydowany profil Serwisu Podatkowego - jak w nazwie.
Pozdrawiam ciepło i niezmiennie serdecznie.

jak zaksięgować sprzedaż stacji benzynowej
2012-06-20 20:27:00
Na ogół pomocy takiej nikomu nie odmawiam. Z tym, że są to raczej materiały pomocne przy budowie własnej polityki rachunkowości, a nie pomoce naukowe.
Powodzenia.

2012-06-20 20:19:23
Małgosiu, dorka_0 pisała:
"...w niektórych poradnikach wyczytałam, że wkłady te powinny mieć odzwierciedlenie w BO.".
"...w programie komputerowym nie mogę sporządzić BO z pozycjami zerowymi.".

Oto, z czym borykają się świeżo upieczeni księgowi. Oczy zrobiły mi się, jak pięciozłotówki (coraz częściej ostatnio przy lekturze postów na forum), ale usiłowałem pomóc, zgodnie z ideą Forum Oleńki.

A BO można robić - jak ktoś lubi (masochista) lub musi (różnie wymagający są bossowie) - na początek każdego okresu sprawozdawczego. :-)

kompletność dokumentacji księgowej
2012-06-20 16:09:05
Proszę o precyzyjne, zrozumiałe ujęcie problemu. Nie da się pomóc, jeśli problem zostaje ujęty ogólnikowo. Nie jestem w stanie snuć na forum szeroko ujętych rozważań teoretycznych.

2012-06-20 11:38:10
Nie wiem, co mieli na myśli autorzy poradników, o których wspominasz. Może myśleli o bilansie otwarcia spółki z o.o., która po rejestracji staje się podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji. Taki bilans otwarcia rzeczywiście zerowy nie będzie. Ale też nie wolno pominąć koniecznych księgowań operacji gospodarczych w księgach spółki z o.o. w organizacji. Oprócz koniecznych księgowań związanych z utworzeniem kapitału zakładowego i wniesieniem udziałów, mogą wystąpić przecież księgowania związane z organizacją spółki, a nawet prowadzeniem działalności gospodarczej przed wpisem do KRS, co jest przecież możliwe i legalne (spółka z o.o. w organizacji ma ułomną osobowość prawną).
Jak poradzić sobie z bilansem otwarcia, który według twórców programu nie może być zerowy - trudno mi coś powiedzieć. Niech twórcy programu coś poradzą. Jeśli nic genialnego nie wymyślą, nie pozostanie nic innego tylko wpisanie w pasywach BO spółki z o.o. w organizacji kwoty kapitału zakładowego, a w aktywach należności od wspólników (wspólnika) z tytułu należnych wpłat na ten kapitał.

Jak wygląda księgowość szkoły
2012-06-19 23:22:19
Nie tyle różnice, ile specyfika. Odradzam samodzielne prowadzenie rachunkowości w budżetówce bez wcześniejszego przygotowania.
2012-06-19 21:00:58
Aga, wymagasz nie podpowiedzi, ale cyklu wykładów. Forum dyskusyjne to nie miejsce na prowadzenie kursu księgowości budżetowej.

2012-06-19 20:57:44
Wystarczy przeczytać "ze zrozumieniem" art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Księgi rachunkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy otworzyć w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Obowiązek ten dotyczy spółki niezarejestrowanej jeszcze w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli spółki z o.o. w organizacji.
Skutkiem rejestracji spółki w organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym jest jej zmiana w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i nabycie przez nią osobowości prawnej.
Zgodnie z art. 12 kodeksu spółek handlowych - z chwilą wpisu do rejestru spółka z o.o. staje się podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji. Pod względem rachunkowym spółka z o.o. w organizacji i spółka z o.o. zarejestrowana już w KRS stanowi ten sam podmiot. Nie zamyka się zatem ksiąg rachunkowych spółki z o.o. w organizacji. Spółka wpisana do KRS kontynuuje prowadzenie ksiąg spółki w organizacji.

"Kiedy i jak powienien być sporządzony bilans otwarcia, jakie powinien posiadać pozycje?"
Można byłoby powiedzieć, że bilans otwarcia spółki z o.o. w organizacji jest zerowy i obejmuje tyle kont, ile przewidzianych jest w przyszłej polityce rachunkowości. Pierwszym zdarzeniem wywołującym skutki finansowo-majątkowe może być wniesienie przez wspólników wkładów pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego, choć właściwiej byłoby księgować wcześniej kwotę kapitału zakładowego w korespondencji z należnościami od wspólników.
Jak powinien być sporządzony BO? Za mało wiemy o postanowionej w polityce rachunkowości technice prowadzenia ksiąg rachunkowych.

kalkulacyjny wariant rachunku zysków i strat - pytanie
2012-06-19 01:11:49
Mylisz pojęcia Kolego Egzaminie i stąd cały problem. Domyślałem się tego i stąd moja enigmatyczna nieco wcześniejsza odpowiedź.
A mylisz pojęcie rezerwy i kosztów związanych z utworzeniem tej rezerwy. Rezerwa jest kategorią bilansową, a koszty związane z utworzeniem rezerwy ująć trzeba w RZiS, niezależnie od jego wariantu.

Temat tzw. rezerw na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe jest tematem wymagającym wiedzy na poziomie księgowego-specjalisty. Nie byłeś uprzejmy sprecyzować problemu występującego w zadaniu sytuacyjnym. Trudno mi zatem robić tu wykład. Spróbuję Cię tylko naprowadzić na właściwy tok myślenia.

Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe to tak naprawdę quasi-rezerwy. Nie są to rezerwy na zobowiązania zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o rachunkowości odnoszone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, a są to bierne międzyokresowe rozliczenia kosztów tworzone zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów w ciężar kosztów operacyjnych, bo z działalnością operacyjną są ściśle związane.

Jeśli masz odpowiednią wiedzę, powinieneś już domyślić się rozwiązania.
Księgując po stronie Ma kwotę biernych międzyokresowych rozliczeń kosztów, obciążasz po stronie Wn odpowiednie konto zespołu 5 planu kont. Piszesz o pracownikach produkcyjnych - nieprecyzyjnie. Czy są to robotnicy bezpośrednio produkcyjni? Jeśli tak - stosowne jest konto kosztów działalności podstawowej. Czy też może są to pracownicy nadzoru produkcyjnego? Jeśli tak, stosowne jest konto kosztów wydziałowych.
W efekcie koszty powstałe w związku z utworzeniem ww. quasi-rezerw podlegają rozliczeniu zgodnie z przyjętą w przedsiębiorstwie metodą kalkulacji kosztów i w kalkulacyjnym wariancie RZiS będą wykazywane w pozycji B.I. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów.

Takie jest moje zdanie. Zastrzegam się, że nie znam w pełni treści zadania sytuacyjnego, które Koledze Egzaminowi przysporzyło tak wiele rozterek.

księgi rachunkowe u osoby fizycznej
2012-06-19 00:20:29
Do anizelblaga.
Sprawa powinna Cię interesować wyłącznie, jeśli występujesz w roli prywatnego doradcy Pana Przedsiębiorcy ratującego się pieniędzmi córki, ponieważ sprawa ta nie generuje innych operacji gospodarczych wymagających zaksięgowania w księgach rachunkowych, oprócz tych, o których pisaliśmy wcześniej. Inaczej - to prywatna sprawa między przedsiębiorcą a jego córką.
Jeśli to będzie darowizna - podlega podatkowi od spadków i darowizn, ale Ustawodawca przewidział jednak zwolnienie od tego podatku w przypadku darowizny między rodzicami i dziećmi. Na temat warunków tego zwolnienia pisaliśmy już na forum - poszukaj.
W wypadku umowy pożyczki zawartej między w.w. osobami rzeczywiście występuje konieczność opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty PCC jest biorący pożyczkę. Ale i tu wchodzi w grę zwolnienienie na zasadach podobnych jak w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Również o tym pisaliśmy.
Jest zresztą wiele artykułów na ten temat dostępnych w Internecie.
Pozdrawiam.

czy można uwolnić zawód księgowego?
2012-06-18 00:59:24
Można i należy uwolnić zawód księgowego.
Tak sądzę.

Być może ktoś posądzi mnie o hipokryzję, jeśli weźmie pod uwagę fakt, iż głosząc ten pogląd angażuję się jednocześnie mocno w szkolenia księgowych, także tych ubiegających się o licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Czyżbym chciał odciąć sobie źródełko zupełnie przyzwoitego przychodu?
Już tłumaczę - głosując za uwolnieniem zawodu księgowego, byłbym ostatnim głupcem, gdybym skutki tego uwolnienia, zwanego z obca, całkowicie mylnie zresztą - deregulacją - widział jako kompletne bezhołowie, czyli zamieszanie i bezład, na którym korzystać będą tzw. osoby "przedsiębiorcze", wykorzystujące brak wiedzy i instynktu samozachowawczego innych przedsiębiorców.

Widzę konieczność uwolnienia zawodu księgowego na warunkach obowiązujących w Unii Europejskiej, a przynajmniej w tych krajach unijnych, które przerobiły już wcześniej lekcję wczesnego kapitalizmu, a do której RP nie zdążyła się chyba jeszcze zapisać. Jak wyglądają europejskie rozwiązania dotyczące regulacji (jednak!!!) zawodu księgowego - ciekawi mogą przestudiować tutaj: http://www.dk.skwp.pl/files/zg/dk/EU_regulacje.pdf

Jeśli Stefan Fspaniały zechce poczytać treści zawarte we wskazanym wyżej pliku - przekona się, ile trzeba się uczyć, żeby uzyskać prawo do świadczenia usług księgowych. Przekona się też, jaką ważną rolę odgrywają tam organizacje zawodowe księgowych oraz uznanie przez państwo lub rynek wydawanych przez nie dyplomów i tytułów potwierdzających kwalifikacje.
Jak na razie, Stefanie Fspaniały - ucz się pisać.

VAT 5% w gastronomii (dania gotowe) - męczą Was już klienci?
2012-06-18 00:11:54
"Pamięci Zbycha wysoko bym nie wyceniał..."
Coż, można się pomylić. ;-(
Takoż nie należy mnie posądzać o brak umiejętności wnioskowania. ;-)

Miałem jeszcze coś napisać na temat usług, ale rezygnuję. Nie znam dostatecznie pojęć funkcjonujących w hermetycznym, irracjonalnym nieco świecie prawa podatkowego. Z drugiej strony żal mi, bo korciło mnie przytoczenie starej, ubiegłowiecznej definicji usługi - którą określono jako"przedmiot wymiany między ludźmi, którego nie można sobie upuścić na nogi" (J.B. Qeen, J.J. Baruck i C. Paquette).
Obawiam się przyjęcia tych rewelacji bez należytej porcji poczucia humoru.

Nie zaśmiecajmy wątku, pozostając przy swoim.
Pozdrawiam Meg.
Ukłony dla Marka.

Koszulki dla pracowników
2012-06-15 17:27:33
Moim zdaniem jest to odzież robocza. Konto kosztów wg rodzaju wybrałaś całkiem trafnie.

kalkulacyjny wariant rachunku zysków i strat - pytanie
2012-06-15 17:17:52
Na tak postawione pytanie odpowiedź jest tylko jedna - do żadnej. :-)
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe to pozycja bilansu, a nie rachunku zysków i strat, w którymkolwiek wariancie.

Umowy długoterminowe
2012-06-14 16:37:02
Przede wszystkim, Karolinko, przestudiuj "ze zrozumieniem" obowiązujący Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane". Tutaj przepisy ustawy o rachunkowości nie wystarczają. Co do kontraktów długoterminowych - na dzień dzisiejszy nie istnieje krajowy standard dotyczący kontraktów długoterminowych, wobec tego należy się posiłkować Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej nr 11 pt. „Umowy o budowę". Tutaj odeślę Cię do całkiem fajnego opracowania z przykładowymi księgowaniami (format .pdf) dostępnego pod linkiem http://www.sknrkonto.ue.poznan.pl/materialy/kontraktydlugoterminowe.pdf
Polecam też (ale to już drożej kosztuje - u źródła 62 zł.) książeczkę wydaną niedawno (maj 2012) przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pt. "Kontrakty długoterminowe w praktyce" autorstwa Kol. Jacka Kalinowskiego.
Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl